جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 40
جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

 

جراحي سرطان پستان:

جراحی، اصلی‌ترین روش درمانی سرطان پستان است و اغلب زنان مبتلا به سرطان پستان، باید تحت عمل جراحي قرار گيرند. نوع عمل جراحي به عوامل مختلفي بستگي دارد كه شما بايد در مورد آن با جراح خود صحبت كنيد.
معمولاً عمل جراحي در يك بيمارستان يا يك مركز جراحي انجام مي شود. بهتر است توجه ويژه اي به انتخاب جراح خود داشته باشید. راه‌هاي مختلفي براي انتخاب مناسب ترين پزشك براي جراحي شما وجود دارد كه مهمترين آنها دانش و حوصله او در پاسخ به سؤالات شما، تجربه و تخصص او و پرسش از بيماراني كه توسط او جراحي شده اند، مي باشد. اگر چه با توجه به رابطه مالي مستقيم پزشك و بيمار در كشورمان اين انتخاب و اعتماد مشكل تر شده است، ولي به هرحال توجه كنيد كه جراحي خود را به كسي بسپاريد كه اعتماد شما را كاملاً جلب كرده است.
توجه داشته باشيد كه امروزه با توجه به گسترش ارتباطات و در اختيار بودن منابع پزشكي (كه قابل فهم براي عامه مردم باشد) جراح مي بايست روش هاي درماني را با بياني كه براي شما كاملاً قابل فهم باشد توضيح دهد.

سير تحول جراحي در سرطان پستان

ساليان متمادي تا قبل از ۱۹۷۶ ميلادي منطق اصلي جراحان در درمان سرطان پستان توجه صرف به جنبه هاي درماني و پرهيز از توجه به جنبه هاي زيبايي بيمار بود. در حقيقت هدف اول و آخر طي اين سال‌ها ريشه كن كردن بيماري بود. از سال ۱۹۷۶به بعد با معرفي انواع جراحي هاي حفظ پستان، جراحان ضمن حفظ توجه به جنبه هاي سلامتي بيماري نشان دادندكه مي توان كمترين صدمه را به بيمار وارد كرد و در حقيقت در شرايطي كه نتايج درمان از نظرعود و يا بقاء بيماري اجازه مي‌داد، آنان ترجيح مي دادند كه كمترين نقص عضو براي بيمار ايجاد شود. در سال‌هاي اخير با بكاربردن تكنيك هاي جراحي پلاستيك در درمان جراحي سرطان پستان علاوه بر تأمين سلامت بيمار (كه هدف اصلي درمان است) سعي بر اين است كه نقص زيبايي براي بيمار ايجاد نشود. اين دستاورد جديد علمي كه به عنوان جراحي انكوپلاستيك پستان معروف است، باعث شده است كه امروزه انجام درمان‌هاي جراحي همراه با برداشتن پستان و نقايص زيبايي مربوطه به حداقل ممكن برسد.

انواع جراحي در سرطان پستان

همان گونه كه قبلا گفته شد، اولين اقدام در درمان تومور پستان، برداشتن تومور به همراه بافت اطراف آن است. ذكر اين نكته ضروري است كه در جراحي براي درمان سرطان پستان جراحي دو محل بطور جداگانه بايد مورد توجه قرار گيرد، اول جراحي تومور پستاني و دوم جراحي غدد لنفاوي زيربغل، اگرچه در تكنيك انتخاب شده براي بيمار،اين دو موضوع دريك زمان مدنظر قرارمي گيرد ولي تصميم گيري براي جراحي غدد لنفاوي زيربغل از اصول جداگانه و خاص خود پيروي مي‌كند. قبلاً تصور مي شد وقتي تومور داخل پستان وجود داشته باشد، تنها نوع درمان سرطان پستان، برداشتن تمامي پستان است. اما امروزه انواع مختلفي از جراحي براي سرطان پستان وجود دارد كه شامل موارد زير مي باشند:
– برداشتن تمام نسج پستان همراه با غده های لنفاوی زیر بغل و تمام بافت های مجاور پستان (ماستكتومي راديكال وسيع)
– برداشتن تمام نسج پستان همراه با غده های لنفاوی زیر بغل (ماستكتومي راديكال تعديل شده)
– برداشتن تمام نسج پستان (ماستكتومي ساده)
– برداشتن قسمتی از پستان به صورت برداشت یک چهارم و یا کمتر از نسج پستان
– برداشتن قسمتي از نسج پستان و انجام بازسازي همزمان پستان (جراحي هاي انكوپلاستيك پستان)
– هر دوی این روش ها می توانند بر حسب نیاز با جراحی غدد لنفاوی زیر بغل همراه شوند.
لازم به ذكر است كه انتخاب نوع جراحي به عوامل مختلفي بستگي دارد و انتخاب درمان های سنگین تر مثل برداشتن تمام پستان، الزاماً به معني پيشرفته بودن بيماري نيست.

۱- ماستكتومي راديكال وسيع:
اين روش شامل برداشتن كل پستان به همراه عضلات قفسه سينه كه زير پستان قرار دارند و نیز غده هاي لنفاوي زير بغل مي باشد. اين روش بسيار تهاجمي بوده و بجز در موارد محدود استفاده نمي شود. اگرچه امروزه این نوع جراحی به عنوان یک روش معمول، منسوخ شده است ولی در موارد خاصی که تومور بسیار پیشرفته یا زخمي بوده و يا به جدار قفسه سینه دست اندازی کرده باشد و به انواع درمان هاي شيمي درماني و راديوتراپي پاسخ نداده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.
۲- برداشتن كامل بافت پستاني و غده هاي لنفاوي زير بغل (ماستكتومي راديكال تعديل شده):
برای سالیان درازی، اين روش جراحي، شايعترين و استانداردترین روشي بود كه براي درمان بيماران انجام مي گرفت. اگرچه هم اکنون نیز از این روش به عنوان یکی از بهترین روش های جراحی استفاده می شود، ولی به نظر می رسد در بسياري موارد ازجمله مواردی که زودتر تشخیص داده شده باشد، مي‌توان روش‌های محافظه کارانه تر را جایگزین آن نمود.
در اين روش تمام بافت پستان، نوك پستان، هاله اطراف نوك پستان، پوست و غده هاي لنفاوي زير بغل برداشته مي‌شوند اما عضلات جدار قفسه سينه دست نخورده مي مانند و بنابراین اختلال در عملکرد دست، کمتر از روش اول خواهد بود. از نقطه نظر پزشکی و موفقیت درمانی، اين عمل به اندازه جراحي هاي وسيع تر مؤثر است. ماستكتومي براي بيماران با شرايط زير انتخاب مناسبي است:
– زناني كه در آنها پس از برداشتن محدود توده بدخيم امكان انجام راديوتراپي وجود ندارد. از جمله اين موارد مي توان به در دسترس نبودن دستگاه های رادیوتراپی یا متخصص مربوطه، حامله بودن بيمار يا وجود برخي بيماريهاي نسج همبند مثل لوپوس[۱] اشاره كرد.
– هنگامی که چندين تومور با فاصله زیاد در یک پستان قرار دارند انجام ماستكتومي لازم به نظر مي رسد به طوری که انجام جراحی با حفظ پستان عملاً مقدور نمی باشد.
– زناني كه خودشان ترجيح مي دهند تحت عمل ماستكتومي (برداشتن كامل پستان) قرار گيرند.

۳- برداشتن تمام پستان (ماستكتومي ساده):
اين عمل جراحي شامل برداشتن كل بافت پستان مي باشد. در اين روش جراحي، جراح عضلات جدار قفسة سينه را كه در زير پستان قرار دارند (عضلة سينه اي بزرگ و كوچك) برنمي دارد. بافت لنفاوي موجود در زير بغل و منطقة شانه نيز برداشته نمي شود. اين روش در موارد خاص مثلاً وقتی كه سرطان پستان از نوع غیر مهاجم است (در مورد اين نوع از سرطان در بخش دوم کتاب توضيحات كامل داده شده است) یا در برخی از انواع تومورها كاربرد دارد. باید توجه داشت که با توجه به عدم دست کاری غدد لنفاوی زیر بغل، احتمال ایجاد ورم دست پس از ماستکتومی ساده از بین می رود.
۴- برداشتن توده پستاني همراه با مقداري از بافت اطراف آن (لامپكتومي):
اين روش، جايگزيني براي ماستكتومي است. در اين روش بافت سرطاني همراه با حاشيه اي از بافت سالم پستاني در اطراف آن برداشته مي شود تا مطمئن باشيم كه هيچ بقايايي از سرطان در پستان باقي نمانده است. اين روش با عنوان جراحي محافظه كارانه، نيز شناخته مي شود. نامهاي ديگر اين روش برداشتن پستان بصورت جزئي، برداشتن توده یا برداشتن يك چهارم پستان مي باشند. جهت تعيين ميزان گسترش تومور لازم است همراه اين جراحي، از غده هاي لنفاوي زيربغل نيز نمونه گيري انجام شود.
لازم است توجه شود كه درمان استاندارد پس از برداشتن توده سرطاني يا برداشتن بخشي از پستان، پرتودرماني يا درمان با اشعه ايكس مي باشد. اين اقدام تقريباً در تمام بيماران الزامي بوده و بايد در زمان مشخص طبق نظر پزشک پس از جراحی انجام شود. در مواردي كه پس از عمل شيمي درماني لازم باشد، مي توان پرتو درماني را در حین یا پس از شيمي درماني انجام داد.
اين نوع عمل جراحي ممكن است با يك برش روي پستان قابل انجام باشد ولي چنانچه محل توده در پستان در جايي بجز يك چهارم فوقاني و خارجي پستان باشد، دو خط عمل كوچك به جا خواهد ماند، يكي روي پستان و يكي در زير بغل. تغييرات پوستي مختصري نيز به دنبال درمان با اشعه ايجاد مي شود.

۵- جراحي‌هاي انكوپلاستيك پستان
در مواردي كه توده سرطاني بزرگ باشد يا پستان كوچك باشد يا توده در قسمت داخلي پستان و يا قسمت تحتاني پستان قرار داشته باشد ممكن است نتيجه عمل از نظر زيبايي ايده آل نباشد. در اين موارد جراح سعي مي كند در عين كنترل موضعي بيماري بهترين نتيجه زيبايي را نيز حاصل كند. جراح در این موارد از تکنیک‌های جراحی انکوپلاستیک که شامل برداشتن توده سرطانی به همراه حاشیه‌ای از نسج پستان مجاور آن و سپس شکل دهی مجدد به پستان می باشد، استفاده خواهد کرد. در حقيقت در اين روش ها كه از سال ۲۰۰۳ ميلادي معرفي شده است تكنيك هاي جراحي سرطان همزمان با تكنيك هاي جراحي پلاستيك مورد استفاده قرار گرفته و باعث مي شود كمترين اشكال زيبايي بدنبال برداشتن قسمتي از پستان ايجاد شود.
برخي از زنان نیز به پرتو درماني بسيار حساس هستند و با گذشت زمان دچار ضخيم و سفت شدن بافت پستاني باقي مانده پس از پرتو درماني مي شوند. البته در تجربيات نگارندگان كتاب، اين امر نادر است.
به علاوه زماني كه همراه با تومور سرطانی، نوع داخل مجرايي سرطان (DCIS) كه بخش زيادي از پستان را درگير كرده نيز وجود داشته باشد، لازم است قسمت هاي بيشتري از پستان برداشته شود. اين امر ممكن است نتيجة عمل را از نظر زيبايي نامطلوب سازد.
در اين موارد ماستكتومي و بازسازي پستان با روش‌هاي جديد، نتايج بهتري ايجاد مي كند و همچنين نياز به پرتو درماني پس از عمل را از بین می برد.
توجه داشته باشيد كه جراحي‌هاي محدود پستان براي برخي از بيماران پیشنهاد نمی شود، از جمله:
۱- زناني كه سابقة پرتو درماني و تابش اشعه به قفسة سينه يا پستان را در گذشته داشته اند.
۲- زناني كه در بيش از يك نقطه پستان تودة سرطاني دارند و امكان حفظ پستان در آنها از نظر تكنيكي غير ممكن است.
۳- زناني كه بيمارهاي بافت همبند (مانند لوپوس) دارند كه باعث مي شود به اشعه حساسيت بيشتري داشته باشند و روند ترميم در آنها کند است.
۴- زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری
۵- زناني كه تودة سرطاني آنها طبق ارزيابي هاي باليني و آزمايشگاهي احتمال عود فراواني دارد.
البته اين موارد در بازبيني هاي مختلفي كه در منابع علمي انجام مي شود، در حال تغيير هستند ولي بایددانست که روز به روز ازموارد منع بكارگيري جراحي هاي محدودتر پستان کاسته می شود. نكته مهم در اين روش اين است كه جراح بايد از آلوده نبودن لبه هاي قسمتي كه برداشته است مطمئن شود یعنی در همه حال:
حفظ سلامت بیمار از نظر درمان سرطان به حفظ زیبایی او ارجح است.
جراح تا زماني كه متخصص آسيب شناسي نمونه را بررسي نكرده باشد، در مورد آلودگي يا عدم آلودگي لبه هاي بافت برداشته شده اطلاعي ندارد. او معمولاً مقدار مطمئني از بافت سالم اطراف تومور را بر مي دارد ولي با توجه به اينكه سلول‌هاي سرطاني با چشم قابل رؤيت نيستند، قادر نخواهد بود با اطمينان صددرصد نسبت به پاك بودن لبه هاي قسمت برداشته شده از سلولهاي سرطاني قضاوت نمايد. لذا جراح مي بايست با كمك متخصص آسيب شناسي كه نمونه خارج شده را با ميكروسكوپ بررسي مي كند اين اطمينان كامل را حاصل كند. اگر چه می توان این اطمینان را با روش انجماد نسجی (Frozen Section) در حین عمل کسب کرد ولی اطمینان ۱۰۰ درصد فقط با پاسخ آسیب شناسی قطعی که حدود یک هفته پس از جراحی آماده می شود، به دست می آید.

مراقبت‌هاي حين جراحي پستان

بسته به نوع عمل جراحي و سرعت بهبودي بیمار، مدت اقامت در بيمارستان تغییر میکند به طوریکه این زمان می تواند حتی فقط ۲-۱ روز باشد. شما معمولاً صبح روز عمل به بيمارستان مي رويد. متخصص بيهوشي شما را ويزيت مي كند و به سؤالاتتان پاسخ مي دهد. اگر احیاناً در عمل هاي جراحي قبلي خود هنگام بهوش آمدن مشكلاتي از قبيل تهوع، استفراغ، درد شديد يا غير معمول و يا ساير عوارض را داشته ايد حتماً به متخصص بيهوشي بگوئيد. همچنين اگر هر يك از اقوام نزديك شما مشكلاتي حين بيهوشي داشته‌اند، متخصص بيهوشي خود را در جريان بگذاريد. شما از شب قبل (حدود ۱۰-۱۲ ساعت قبل از عمل) تا ساعاتي پس از آنكه از اتاق عمل به بخش منتقل شديد، اجازه خوردن يا آشاميدن نداريد.
طول مدت جراحي بسته به نوع عمل حدود ۱تا ۳ ساعت خواهد بود. بدیهی است در موارد بازسازی پستان این زمان بیشتر خواهد بود. سپس محل عمل پانسمان شده و يك يا دو لوله (درن) جهت تخليه ترشحات محل زخم به شما وصل خواهد شد.
پس از عمل ممكن است به علت لوله اي كه هنگام بيهوشي در گلوي شما قرار داده مي شود، كمي احساس گلو درد داشته باشيد. ممكن است احساس كرختي، خارش يا درد در قفسه سينه، سطح داخلي بازو و يا شانه داشته باشيد. برخي زنان احساس درد در پستاني كه برداشته شده و وجود ندارد، مي كنند. تمام این موارد گذرا است، نگران نباشید.

مراقبت هاي بعد از عمل

اگر چه برخي جراحان ترجيح مي دهند بيمار را تا خارج كردن درنها (معمولاً تا بعد از هفته اول) در بيمارستان تحت نظر بگيرند ولي امروزه با توجه به مراقبتهاي ويژه براي جلوگيري از عفونتهاي بيمارستاني و نيز جهت كاهش هزينه هاي درمان، اغلب جراحان ترجيح مي دهند مدت بستري را به حداقل برسانند. در اين شرايط شما با پانسمان و يك يا دو درن از بيمارستان مرخص مي شويد. اين درن ها معمولاً بعد از روز هفتم كشيده خواهند شد و شما لازم است تا ۴۸ ساعت بعد از خارج كردن اين لوله ها از حمام رفتن پرهيز كنيد. ساير نكاتي كه لازم است به آنان توجه كنيد شامل موارد زير است:
– داروهاي مسكن و احياناً آنتي بيوتيك تجويز شده از سوي پزشك معالج را تا آخر مصرف كنيد.
– حركات خفيف دست هر قدر زودتر آغاز شود بهتر است. البته اين كار همراه با درد خفيف خواهد بود كه بايد آنرا تحمل كنيد. اخيراً نيز توصيه مي شود حركات ورزشي دست بعد از خروج درن شروع شود.
– برای همیشه از هر گونه تزريق يا گرفتن فشار خون يا حركت شديد عضلاني با دستي كه جراحي در آن سمت انجام شده است شديداً پرهيز كنيد.
– اگر احساس درد داريد، درخواست داروي ضد درد كنيد. مهم است كه شما پس از جراحي استراحت كنيد و توان خود را بازيابيد.

عوارض جراحی

(ممكن است برخي از عوارض زير، بعد از جراحي پستان بروز كنند كه لازم است در صورت بروز آنها بلافاصله با پزشك خود مشورت كنيد تا اقدام مناسب جهت رفع آنها انجام شود).
موارد زير از جمله عوارض كوتاه مدت جراحي است:
۱- عفونت زخم
۲- هماتوم يا تجمع خون در محل زخم (خونريزي به داخل زخم)
۳- سروما يا تجمع مايع شفاف در محل زخم
عوارض دراز مدت جراحي نيز شامل موارد زير است:‌
۱- درد يا «سندرم پس از برداشتن پستان» كه به علت صدمه احتمالی به اعصاب ايجاد مي شود.
۲- لنف ادم يا تورم دست كه به دليل برداشتن غده هاي لنفاوي زير بغل ايجاد مي شود و مي تواند حتي سال‌ها پس از جراحي ايجاد شود. اين موارد را به صورت مشروح در فصل اول از بخش چهارم خواهيد خواند.
به فاصله كوتاهي پس از جراحي، جراح شما را ويزيت و در مورد چگونگی جراحی انجام شده با شما صحبت مي كند. او ممكن است در مورد مقدار بافت پستاني كه برداشته است و نيز تعداد غدد لنفاوي كه به آزمايشگاه فرستاده است اطلاعاتي به شما بدهد. نتيجه بررسی آسیب شناسی غدة لنفاوي كمك مي كند تا مرحله بيماري شما مشخص شود.

مراقبت‌هاي پس از ترك بيمارستان

اين زمان،زمان بسياردشواري است. زيراشمامنتظرجواب آزمايشگاه آسيب شناسي هستيد. زماني كه طول مي‌كشد تا جواب آزمايشگاه حاضر شود از بيمارستاني به بيمارستان ديگر و از منطقه اي به منطقة ديگر متفاوت است. به هرحال توجه داشته باشيد در اغلب مراكز درماني كشور اين زمان از ۴ تا حدود ۱۰ روز متفاوت است. از نظر برخي زنان تحمل اين دوره بسيار مشكل است زيرا آنان منتظر و سرگردان و نگران آينده هستند و همه چيزهايي كه براي آنها ممكن است پيش آيد را به بدترين شكل تصور مي كنند. در اين هنگام صحبت كردن با پرستاران و اطرافيان مي تواند مفيد باشد.
اگر در منطقه و محل شما گروههاي حمايتي وجود داشته باشند، مي توانيد با فردي از اين گروه صحبت كنيد. آنها مي توانند در بيمارستان يا در منزل با شما ملاقات كنند يا ترتيب يك گردهمايي گروهي را بدهند و يا حتي با تلفن حمايت لازم را براي شما فراهم كنند.

«زماني كه طول كشيد تا جواب آزمايش آسيب شناسي پس از برداشتن تومور داده شود، بيشتر از ۱۰ روز طول كشيد، اين زمان براي من بسيار طولاني بود. نگران بودم و شب ها خوب نمي خوابيدم. »
قبل از ترك بيمارستان به شما آموزش داده مي شود كه چگونه از محل زخم جراحي مراقبت كنيد. در مورد اينكه چه زماني مي توانيد موهاي منطقه زير بغل را زايل كنيد يا از خوش بو كننده هاي زير بغل استفاده كنيد، سؤال كنيد. (بيشتر آنها حاوي آلومينيوم هستند و ممكن است با درمان پرتو درماني تداخل كنند). بپرسيد كه بخيه ها چه زماني برداشته مي شوند. چنانچه جراح از بخيه هاي غير قابل جذب استفاده كرده باشد، معمولاً بخيه ها ده روز بعد توسط جراح يا پزشك خانواده برداشته مي شوند. برخي از جراحان از بخيه هاي قابل جذب استفاده مي كنند كه نيازي به برداشتن ندارند. ممكن است ۴-۲ هفته طول بكشد تا بتوانيد رانندگي كنيد يا به كار خود برگرديد. براي برخي زنان قسمتي از كمربند ايمني كه روي شانه مي‌افتد بخصوص اگر روي زخم جراحي قرار گيرد بسيار آزاردهنده است. ممكن است گذاشتن يك پارچة نرم بين كمربند و بدنتان به شما كمك كند. تا چند هفته يا بيشتر، تا زماني كه زخم بهبود يابد پوشيدن لباس هاي نرم و آزاد به شما كمك مي كند تا احساس راحتی بیشتری کنید. اگر جراحي شما از نوع ماستكتومي بوده باشد ممكن است بخواهيد يك پروتز پستان از نوع نرم داخل لباس زير خود بگذاريد.
چنانچه ماستكتومي شده ايد و نياز به درمان اضافه تري از جمله شيمي درماني يا پرتودرماني نداشته باشيد مي‌توانيد همزمان با عمل برداشتن پستان يا به فاصله كوتاهي از آن عمل بازسازي پستان را انجام دهيد. عاقلانه است كه در اين مورد با جراحتان قبل از عمل جراحي صحبت كنيد. ممكن است مانند برخي از زنان از وضعيت بدنتان به همين شكل كه هست راضي باشيد و نخواهيد بازسازي پستان انجام دهيد. برخي زنان نمي خواهند عمل جراحي ديگري را تحمل كنند و لذا تمايلي به جراحي براي بازسازي پستان ندارند. حالت‌هاي زياد ديگري نيز وجود دارد كه ممكن است بخواهيد آن را انتخاب كنيد. شما ممكن است نياز به زمان داشته باشيد (و اين ممكن است ماهها يا حتي سال‌ها طول بكشد) تا بتوانيد روشي را كه براي شما مناسب است، انتخاب كنيد. بهترين زمان براي بازسازي پستان مي تواند هر زماني باشد. هم زمان با عمل جراحي، شش ماه و حتي يك سال بعد که بر اساس نوع و مشخصات بیماری در افراد مختلف تعیین می گردد. در خصوص بازسازي پستان در فصل چهارم از بخش چهارم اين كتاب مطالبي را خواهيد خواند.

بازتوانی پس از درمان

عمل جراحي از هر نوعي كه باشد، در صورتي كه غده‌هاي لنفاوي زير بغل برداشته شده باشد، محدوده و قدرت حركت بازو ممكن است محدود شود.
شما مي توانيد درخواست كنيد كه با فردي از گروه توانبخشي يا فيزيوتراپي كه در زمينه سرطان پستان اطلاعات كافي داشته باشد، ملاقات كنيد تا به شما ورزش‌هاي لازم را بياموزد. اين ورزشها كمك مي كند قدرت بازوي شما بازگشته و دامنة حركت آن حفظ شود. اين ورزش ها بخش مهمي از بهبودي شما هستند و مانع از اين مي شوند كه عضلات بازو و شانه شما سفت و خشك شوند. چه اين ورزش‌ها در بيمارستان به شما ارائه شود يا شما خودتان براي ورزش برنامه ريزي كنيد، سعي كنيد كه فعال باشيد تا از مشكلات طولاني مدت در زمينة حركت دست و شانه پيشگيري كنيد. در مورد نحوه و چگونگي انجام اين ورزشها فيلمها ولوح هاي فشرده آموزشي وجود دارد كه مي توانيد آنها را تهيه كنيد.

تغذیه برای کاهش علائم بعد از جراحی سرطان پستان

تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی شایع است. و این علائم بعد از شیمی درمانی یا پرتو بیشتر رایج است. سایر علائم پس از عمل جراحی شامل از دست دادن اشتها و میل به غذا خوردن می باشد و ” سندرم تلف شدن ” هنگامی است که بدن شما با کمبود تغذیه ضعیف شود. که اغلب با از دست دادن وزن و ضعف همراه است.
در اینجا برخی از روش های کاهش علائم تهوع پس از درمان سرطان پستان عبارتند از:
چند وعده ی غذای کوچکتر در طول روز به جای سه وعده غذای بزرگ مصرف کنید.
سعی کنید پروتئین، ماست و نوشیدنی های مایع پروتئینی به جای غذاهای جامد مصرف کنید.
سوپ ساده، مانند مرغ با سبزیجات و آبگوشت مصرف کنید.

تغذیه برای شفای سرطان پستان

تغذیه خوب کمک می کند تا شما از سرطان بهبود یابید. پس از عمل جراحی سرطان پستان، بدن شما برای تعمیر سلول، مبارزه با عفونت و التیام محل برش زخم، نیاز به پروتئین بیش از حد معمول دارد. پس از عمل جراحی، پروتئین خود را بدون هیچ گونه نگرانی در مورد کالری افزایش دهید. این کمک خواهد کرد تا زخم شما التیام یابد و برای برگشتن به حالت اول خود قدرت پیدا نمایید. در اینجا برخی از راه ها برای دریافت پروتئین بیشتر عبارتند از:
پودر پروتئین یا شیر خشک به وعده های غذایی اضافه کنید
پنیر رنده شده به سبزیجات، سیب زمینی، برنج و سالاد اضافه کنید.
تنقلات با پروتئین بالا مانند بادام، بادام زمینی و پنیر بخورید.

تغذیه برای کمک به جلوگیری از عود سرطان پستان

فیتوکمیکال مواد مغذی موجود در گیاهان می باشد. برخی از فیتوها برای منافع مبارزه با سرطان و توانایی برای جلوگیری از سرطان در آینده را مورد مطالعه قرار گرفته است.
سویا. سویا حاوی فیتواستروژن است. این مواد مغذی شبیه به استروژن در بدن شما است. سویا، توفو، شیر سویا و سوپ میسو حاوی فیتواستروژن هستند. بعضی از محققان فکر می کنند که می تواند به محافظت در برابر نوع سرطان پستان که بستگی به استروژن برای رشد آن دارد کمک کند. از دکتر خود بپرسید که آیا خوردن یک تا سه وعده غذاهای حاوی سویا در روز به شما کمک می کند. این امکان وجود دارد که ممکن است با هورمون درمانی و یا برخی از درمان های دیگر تداخل داشته باشد.
آنتی اکسیدان ها: بسیاری از سبزیجات، میوه ها، آجیل و غیره از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ها هستند غذاهای با آنتی اکسیدان ها شامل کلم بروکلی، جگر و انبه است آنتی اکسیدان ها سلول های شما را از آسیب محافظت می کند شما باید یک رژیم غذایی متعادل با انواع غذاهای تازه برای دریافت آنتی اکسیدان ها بخورید این بهتر از مصرف مقدار زیادی از مکمل است.
بتا – کاروتن: هویج، زردآلو، سیب زمینی شیرین و دیگر میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ دارای بتا – کاروتن است برخی از مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی با غذاهای غنی از بتا -کاروتن ممکن است خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد.
لیکوپن: لیکوپن با رنگ قرمز در گوجه فرنگی و صورتی در گریپ فروت صورتی وجود دارد همچنین ممکن است به جلوگیری از عود سرطان پستان کمک کند.

مراقبت‌های پس از‌ درمان سرطان‌ سینه

یکی از تلخ‌ترین لحظاتی که برخی در زندگی خود تجربه می‌کنند، لحظه‌ای است که باخبر می‌شوند به سرطان مبتلا هستند، اما چنین خبری با وجود وحشت و بار تلخ روانی سنگینی که بر بیمار به‌جا می‌گذارد، برای بسیاری پس از طی دوره‌های درمانی که بموقع آغاز شده باشد به شیرینی یعنی کنترل و درمان تبدیل می‌شود.

اما درمان کامل و موثر یک بیمار سرطانی فقط به جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی خلاصه نمی‌شود، بلکه توجه به مراقبت‌های ویژه جسمی و روانی پس از درمان اولیه و خارج‌کردن تومور سرطانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بخصوص اگر بیمار سرطانی یک خانم با حساسیت‌ها و آسیب‌پذیری‌های خاص روحی و جسمی، آن هم در مواجهه با سرطان پستان باشد.

البته به گفته دکتر علی مطلق، آنکولوژیست، یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌ها در بیماران مبتلا به سرطان بویژه سرطان پستان، مراقبت‌های روانی است. اصولا زمانی می‌توان مراقبت از یک بیمار را جامع و کامل دانست که به چهار جنبه جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی وی توجه شود. بر این اساس، مشاوره روانی بویژه در ابتدای تشخیص به بیمار کمک می‌کند کنار آمدن با بیماری آسان‌تر باشد.

مراقب زخم ناشی از جراحی باشید

اگر دوره درمانی برای یک بیمار سرطانی را بخواهیم از انجام عمل جراحی تا رسیدن به مرحله کنترل و درمان کامل بیماری مرور کنیم باید به مراقبت‌های اولیه از نظر مراقبت از زخم و پانسمان اشاره کنیم که دکتر مطلق در گفت‌و‌گو با جام‌جم در این باره تاکید می‌کند: پس از جراحی لازم است بیمار به قرمزی یا درد غیر‌معمول در ناحیه جراحی توجه کند. همچنین داشتن ترشح چرکی یا خون‌آلود هم مهم است. مصرف مسکن برای بهبود درد اگر ممنوعیت دیگری وجود نداشته باشد، اشکالی ندارد. البته احتمال بروز عفونت پس از ماستکتومی (عمل جراحی برداشتن پستان) نیز وجود دارد که درد، قرمزی، ترشح چرکی و دردهای سوزشی از نشانه‌های آن است.

غذاهای پروتئینی مصرف کنید

خوشبختانه محدودیت خاصی برای فعالیت جسمی بیمار مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی وجود ندارد و اتفاقا فعالیت‌های معمول باید ادامه داشته باشد.

اما به گفته دکتر مطلق، رعایت نکاتی در رژیم غذایی این بیماران بسیار پراهمیت است. ازجمله آن‌که مصرف غذاهای پرپروتئین می‌تواند به ترمیم زخم بیماران کمک کند. از سوی دیگر، بیماران باید حتما قبل از انجام مراحل درمانی که می‌تواند شیمی‌درمانی یا پرتو‌درمانی باشد باید چیزی بخورند.

این آنکولوژیست با تاکید بر این‌که بیماران با صرف یک غذای سبک، عوارض شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی را بهتر تحمل می‌کنند، می‌افزاید: ممکن است بیماران طی شیمی‌درمانی خسته شوند. خستگی و کمبود انرژی امری متداول طی این روش درمانی است. بر این اساس، داشتن یک رژیم غذایی حاوی پروتئین یعنی انواع گوشت، شیر، تخم‌مرغ، حبوبات، عدس و دیگر حبوبات برای ارتقای سطح انرژی بیمار لازم است.

مقابله با خستگی و کم‌اشتهایی

یکی از آسیب‌زننده‌ترین عوارض ناشی از درمان‌های سرطان، کاهش انرژی بیمار است که آنکولوژیست‌‌‌ها راهکارهایی را برای کاهش آن توصیه می‌کنند. بر این اساس بیماران سرطانی طی دوره درمان باید فعالیت‌هایی را که انرژی زیادی می‌برد، زمانی انجام دهند که بیشترین انرژی را دارند و میزان استراحت و فعالیت‌شان باید متعادل باشد. اگر عوارض جانبی درمان‌ها، غذاخوردن را برای بیمار دشوار می‌کند، خیلی به خود سخت نگیرند و سعی کنند غذاهایی سبک را در وعده‌های بیشتری مصرف کرده و کمتر غذاهای چرب یا سرخ‌کرده استفاده کنند، چون هضم آنها دشوارتر است. همچنین دست‌کم هشت لیوان آب و مایعات در طول روز استفاده کنند.

رعایت رژیم غذایی پس از دوره درمانی

فراموش نکنید طی دوره درمان سختگیری چندانی برای کنترل وزن یک بیمار سرطانی وجود ندارد، اما پس از پایان درمان، توصیه‌های مهم همان‌هایی است که به افراد غیربیمار نیز گفته می‌شود؛ مانند خوردن روزانه پنج سهم از سبزی‌ها و میوه‌ها، استفاده از غلات کامل، محدود‌کردن مصرف قندهای ساده مانند قند، شکر، مربا، شیرینی، شکلات و نمک، محدود کردن مصرف گوشت‌های قرمز بخصوص گوشت‌های پرچرب و فرآوری شده و پرهیز از مصرف الکل.

پوشیدن لباس راحت

به گفته دکتر مطلق، در بیماران مبتلا به سرطان پستان که فقط بخشی از عضو در طول درمان برداشته شده، نیازی به استفاده از پروتز نباشد، اما در مواردی که کل پستان برداشته شده باشد، با توجه به زمان لازم برای ترمیم زخم ناحیه، حداقل یک ماه زمان نیاز است. همچنین طی دوره رادیوتراپی، با توجه به حساسیت پوست ناحیه باید از پوشیدن لباس زیر و پروتز خودداری کرد و لباس‌های نخی پوشید.

جلوگیری از ورم دست‌ها با ورزش هوازی

ورم دست‌ها و تحلیل‌رفتن توده عضلانی در نواحی جراحی‌شده از عوارض ناراحت‌کننده پس از درمان و جراحی سرطان پستان است. به همین علت، دکتر مطلق بر دو اقدام مهم برای بازتوانی پس از جراحی سرطان پستان تاکید می‌کند: ورزش‌های هوازی حتی از روز پس از جراحی نیز باید آغاز شود، زیرا زنانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، کاهش سریع توده عضلانی و جایگزینی آن با بافت چربی را تجربه می‌کنند که این موضوع به چاقی منتهی می‌شود.

این متخصص بر انجام ورزش‌های کششی به عنوان اقدام ضروری دوم تاکید می‌کند و می‌افزاید: بعد از جراحی پستان، خانم‌ها معمولا سفتی بدن، ضخیم‌شدن پوست و عضلات، نداشتن تعادل عضلانی و کاهش میزان دامنه حرکت در مفاصل، بخصوص در شانه سمتی که پستان برداشته شده است، تجربه می‌کنند. همچنین نداشتن فعالیت بعد از جراحی و ماندن در وضعیت‌های خاص موجب کوتاه شدن عضلات و تاندون‌ها می‌شود. ورزش‌های کششی این اثرات جانبی را به حداقل می‌رساند و انعطاف‌پذیری عضلات را دوباره بازمی‌گرداند. بهترین حرکت‌های کششی که در هفته اول بعد از جراحی کمک‌کننده است،دو حرکت ورزشی ساده است که در آن باید دست‌ها را به دیوار گذاشته و حرکاتی مانند بالا رفتن از دیوار با دست و از روبه‌رو همین حرکت را از پهلو انجام داد.

بارداری؛ ۳ سال پس از درمان

شاید سوال بسیاری این باشد که اقدام برای بچه‌دارشدن در بیماران مبتلا به سرطان پستان که یائسه نشده‌اند از چه زمانی پس از درمان می‌تواند صورت بگیرد؟

دکتر مطلق در پاسخ می‌گوید: از آنجا که بیشتر موارد عود طی سه سال اول پس از درمان رخ می‌دهد و بارداری در شناسایی عود و درمان آن مشکل ایجاد می‌کند، بهتر است دست‌کم سه سال پس از پایان درمان اقدام به بارداری شود.

ویزیت و معاینه منظم

متخصصان تاکید می‌کنند پس از پایان درمان سرطان پستان، صرف‌نظر از داشتن یا نداشتن علامتی که نشانه بیماری باشد، بیماران باید به طور منظم ویزیت و معاینه شوند. این معاینات باید طی دو سال اول هر سه ماه و طی سه سال بعدی هر شش ماه و سپس سالانه صورت بگیرد. همچنین طی این مدت اگر بیمار توده‌ای در ناحیه پستان پیدا کند یا دچار درد مشکوک در ناحیه استخوان‌ها شود، باید زودتر به پزشک معالجش مراجعه کند.

 

جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

 

 

جراحی/جراحی زیبایی شکم/نکات لازم قبل از جراحی/عوارض جراحی/انواع جراحی زیبایی شکم/مراحل جراحی/مراقبت های بعد از عمل 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان”قالب تفریحی