مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین 

مجموعه: اعتیاد تعداد بازدید: 52
مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین 

مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین

مورفین چیست؟

مورفین به اشكال قرص، كپسول، پودر یا محلول عرضه می شود و از طریق خوراكی، كشیدن از راه مجاری تنفسی و تزریق زیر پوستی و داخل سیاهرگی مورد استفاده قرار می گیرد.شروع مصرف ‹‹ مورفین ›› را متخصصان به ‹‹ ماه عسل ›› تعبیر می كنند. زیرا ‹‹ مورفین ›› تمام احساسها را تغییر می دهد، و به تجربه های اداركی، خلقی و حسی و اساساً ارتباطات شخص با دنیای خارج، ظاهر دلنشینی می بخشد. این لذت در ابتدا در مورد احساسات داخلی نامشخص، بسیار شدید است.
كاركرد ذهنی در سطوح بالا مانند قدرت استدلال نه تنها دچار اشكال نمی گردد، بلكه عملكرد آن با شور و هیجان زیاد توأم است. البته پس از مدتی مصرف، عادت پدیدار می گردد و شخص به ناچار مقدار مصرفی خود را افزایش می دهد.
اضطراب كه خود جزئی از درد و رنج وابسته به كمبود احتمالی در اعتیاد است، سبب می شود كه شخص علاوه بر افزایش مقدار مصرفی خود، فواصل مصرف را كاهش داده و به این شكل از بروز علائم كمبود و اضطراب احتمالی جلوگیری نماید.
البته افرادی هستند كه مصرف روزانه خود را بدون افزایش قابل ملاحظه ادامه می دهند، و زندگی خود را براساس ریتم سرنگ ها قرار داده و به كار و زندگی معمولی خود مشغول می باشند. اما افراد دیگر قادر به تداوم كار و فعالیت نبوده و دائماً درپی بالا بردن مقدار مصرفی و پر كردن سرنگ های بعدی هستند.
اختلاف مورد اشاره مربوط به سازمان روانی – شخصیتی فرد و قدرت او در كنترل تمایلات و ارضا آن است. اما در اكثر موارد، اعتیاد به مشتقات ‹‹ تریاك ›› به طور عام و به ‹‹ مورفین ›› به طور خاص، موجب زوال سریع فیزیكی ، روانی و اجتماعی می گردد، و افرادی كه قدرت ذهنی خود را حفظ كرده اند، رنج فراوان می كشند. زیرا دیگر از ماه عسل خبری نیست، بلكه فقط لحظات پر اضطراب و سختی وجود دارد كه شخص به پركردن سرنگ فردای خود می اندیشد.
مرفین به صورت امروزی برای از بین بردن درد از قرن ۱۹ م. سابقه دارد و از حیث طبقه بندی فارماكولوژی، تضعیف كننده سیستم مركزی اعصاب می باشد.

اعتیاد به مورفین یکی از بدترین انواع اعتیادهای موجود می باشد .
در گیاه تریاک بسته به انواع آن حدود ۲۵ نوع الکالویید وجود دارد .

که مهمترین آن مورفین می باشد در موقع تیغ زدن و خروج شیره از خشخاش در داخل این شیره خشخاش بین ۱۰تا ۱۵ (۸درصد)در صد مورفین وجود دارد و یک تریاک خوب حاوی حداقل ۱۰ در صد مورفین است .و علت نئشگی با تریاک به علت مورفین داخل آن است .

مورفین از لغت مورفئوس به معنی الهه خواب است زیرا با مصرف مورفین خواب انسان را فرا می گیرد .درحالت عادی بدن احتیاج به مورفین خارجی ندارد زیرا در داخل خود بدن اند مورفین و اند کفالین ترشح می شود که از درد جلوگیری می کند ولی با مصرف تریاک از ترشح مورفین داخلی جلوگیری میشود و این امر باعث میشود که در موقع ترک شخص دچار درد های شدید شود و علت این امر از کار افتادن سیستم اندورفین داخلی است .

موارد مصرف مورفین 

مرفين براي تسكين درد‌ و ب عنوان داروي كمكي در درمان سرفه و خيز حاد ريوي مصرف مي‌شود.

موارد منع مصرف مورفین 

اين دارو در صورت وجود اسهال شديد همراه با كوليت ‌پسو‌دوممبران ناشي از مصرف سفالوسپورين‌ها و پني‌سيلين‌ها،‌اسهال ناشي از مسموميت و ضعف حاد تنفسي نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی مورفین 

تهوع و استفراغ (بخصوص در شروع مصرف) يبوست،‌ خواب آلودگي، كاهش فشار خون و تضعيف تنفس در مقادير مصرف زياد ، مشكل در ادرار كردن،‌اسپاسم صفرا يا مثانه، خشكي دهان، تعريق، سردرد، برافروختگي صورت، سرگيجه، كاهش ضربان قلب، تپش قلب، افت فشار خون وضعيتي، كاهش دماي بدن، توهم ، حالت خماري، تغيير در خلق و خو، وابستگي ، اختلال در تفكر، تنگي در مردمك چشم، بثورات جلدي، كهير و خارش از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخل دارویی مورفین 

اگر به طور همزمان با ساير داروهاي مضعف CNS مصرف شود،‌تضعيف CNS تشديد شده مي‌تواند موجب ايجاد تضعيف تنفسي و كاهش فشار خون شود. مصرف همزمان با داروهاي شبه‌آتروپیني نيز موجب تشديد احتباس ادرار و يبوست شده و ممكن است انسداد فلجي روده ايجاد نمايد. مصرف بوپرنورفين پیش از مصرف یک داروی ضددرد اوپیوئیدی ممكن است اثر درماني داروي ضددرد را كاهش دهد. مصرف نالتركسون در بيماراني كه به داروهاي ضد درد اپيوئيدي وابستگي جسمي دارند، ممكن است سبب بروز علائم قطع مصرف دارو شود

مصرف مورفین در بارداری

طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده C (مصرف طولاني و يا مقادير زياد در زمان ترم D)

طبق پژوهش های انجام شده مصرف مورفین (اعتیاد) در بارداری با کاهش رشد و نقایص جنینی همراه بوده است.

مصرف مورفین در دوران شیردهی

مرفين در شير ترشح مي‌شود. شيردهي بايد ۳-۲ ساعت بعد از مصرف دارو صورت گيرد. تا از sedation در نوزاد اجتناب شود.

مقدار مصرف مورفین

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدارها در مورد مورفین 

۱٫ در موارد زير مصرف اين دارو با احتياط كامل انجام شود:
آسم ، كم بودن ذخيره تنفسي و التهاب روده.
۲٫ مصرف مكرر اين دارو ، باعث ايجاد وابستگي و تحمل به اثرات دارو مي‌گردد.<br><br>

نکات قابل توصیه در مورد مورفین

۱٫ اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه‌شده مصرف شود.
۲٫ اگر پس از چند هفته مصرف دارو ، پاسخ مطلوب حاصل نشد، بدون مشورت با پزشك مقدار مصرف دارو نبايد افزايش يابد.
۳٫ در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو، به محض به يادآوردن، آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اينكه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد.
۴٫ از مصرف فرآورده‌هاي حاوي الكل و ساير داروهاي مضعف CNS با اين دارو بايد خودداري شود.
۵٫ در صورت بروز سرگيجه، خواب آلودگي، منگي و احساس كاذب سرخوشي بايد احتياط نمود.
۶٫ هنگام برخاستن ناگهاني از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
۷٫ قبل از مصرف دارو پس از مصرف طولاني مدت، بايد با پزشك مشورت شود. قطع تدريجي مصرف دارو ممكن است ضروري باشد

چطور از مورفین هروئین می سازند

با جوشاندن مورفین در اسید اسیتیک دو مولکول مورفین با هم جمع و تشکیل دی استیل مورفین یا هرویین را می دهند .در عمل افرادی که از هرویین استفاده می کنند این ماده در بدن آنها به راحتی از سد خونی مغز رد شده و در داخل مغز به مورفین تبدیل می شود .به دلیل سرعت بیشتر وارد شدن هرویین به داخل مغز و ظهور شدید تر نئشگئ این ماده طرفداران بیشتری از تریاک دارد .

مورفین باعث آزاد شدن مقدارزیادی از ماده هیستامین از داخل عروق بدن می شود این ماده باعث ایجاد خارش بعد از مصرف تریاک و مورفین می شود که میزان آزاد شدن آن در مورد مورفین خالص بیشتر است و گاهی میتواند باعث شوک شود .
مرفین به شکل شیاف هم موجود است و نام تجاری ان استاتکس Statex است

اثرات مورفین بر بدن 

اثرات مرفین بر سلسله اعصاب مرکزی

مغز انسان که مرکز پیچیده‌ترین واکنشهاست تدریجا اکنده از تجربیاتی می‌گردد که وی را قادر به زیستن می‌کند ورود مرفین (یا هروئین) کار دستگاه اعصاب را در سطوح گوناگون تغییر می‌دهد و در صورتی که این تغییر تداوم یابد آن دستگاه را به بدکاری مرفین و دائمی سوق خواهد داد که نتیجه آن در زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی شخص منعکس خواهد گشت، مرفین بر دستگاه عصبی اثری پیچیده گذاشته و بعضی نقاط را تحریک و عمل بعضی دیگر را متوقف می‌کند بطور کلی می‌توان گفت مرفین اثر متوقف کننده و فرد نشاننده بر دستگاه اعصاب دارد و با تظاهراتی چون آرام بخشی ، خواب آلودگی ، تسکین درد ، پایین آمدن درجه حرارت بدن ، اثر ضد استفراغ دیرس و اثر فرونشانندگی بر دستگاه تنفس از طریق مراکز عصبی اما در عین حال مرفین اثرات تحریکی نیز بر دستگاه اعصاب مرکزی دارد چون تهوع ، استفراغ زودرس ، تنگ شدن مردمک چشم ، و انقباض عضلات روده‌ها…

اثر ضد درد مرفین

مرفین دارای اثر ضد درد ویژه‌ای می‌باشد و تمام مشتقات آن نیز اعم از مصنوع نیمه مصنوع دارای این اثر انتخابی می‌باشند. مثلا تصور کنیم که سوزنی را در پوست فرو بریم یا جسم داغی را روی پوست بگذاریم. شخص احساس درد می‌کند و همزمان چهره‌اش وضعیت عاطفی خاصی به خود می‌گیرد که این عمل مربوط است به تحریک پوستی بوسیله انتهاهای اعصاب منتشره در پوست گرفته شده و از طریق نخاع به مغز می‌رود و در آنجا در نقاط بخصوصی با سایر نقاط مغز که بنحوی عواطف فرد را کنترل می‌کنند مرتبط می‌گردد.

این تحریک موجب بروز حالت عاطفی خاصی می‌گردد. مرفین بر روی گیرنده پوستی درد تاثیر چندانی ندارد و شخصی که مرفین به او تزریق شده ناتوان از درک تحریک نیست درک این تحریک ممکن است حتی کاهش نیابد و تنها واکنشهایی که پس از احساس درد تظاهر می‌کنند از بین روند به این معنی که شخص اظهار می‌کند که درد هنوز موجود است اما او احساس راحتی می‌کند پس می‌توان نتیجه گرفت که درک تحریک‌های پوستی ، بینایی ، شنوایی و ارتعاشات با مرفین از بین نمی‌رود بلکه در واکنش عاطفی درک درد تغییر حاصل می‌شود.

مرفین به دلایل خاصل بر دردهای مبهم بیشتر از دردهای غیر مبهم حمله‌ای موثر است. گواینکه که در مقادیر زیاد دردهای ناشی از انسداد مجاری ادرار یا گوارش را نیز تسکین می‌دهد برای ایجاد اثر ضد درد باید گفت که اثر بر سلسله اعصاب مرکزی است تغییری که مخدرها در آستانه درک درد ایجاد می‌کنند نمی‌تواند توجیه کننده اثر ضد درد آنها باشد. همچنین به علت آنکه در واکنش انتهای اعصاب محیطی و انتقال الکتریکی در اعصاب محیطی تغییری نمی‌شود از این عوامل نیز نمی‌توانند علت اثر ضد درد مرفین و سایر مخدرهای باشند. آنچه امروزه مطرح است نقاطی از تالاموس و سیستم لیمبیک می‌باشند که گیرنده‌های مخدرها در آنهاست.

اثر روانی مرفین

از دیگر تاثیرات مرفین تغییر در هوشیاری و اندیشه است بدین معنا آگاهی فرد نسبت به خود و محیطش تغییر پیدا می‌کند چرت زدن ، ناتوانی در تمرکز فکر ، اشکال در فکر کردن ، خیره شدن ، کاهش تیز بینی و خماری در زمره علائم چنین حالتی هستند تنبلی و بی‌حرکتی پیامد استعمال مرفین می‌باشد.

اثرات مرفین بر مراکز تنفسی واقع در سلسله اعصاب مرکزی

تنفس انسان با نظم معینی تحت عملکرد مراکزی که در بصل النخاع و پل دماغی واقعند صورت می‌گیرد از آنجا که گیرنده‌های مرفین از تعداد در نقاط مذکور و به نور یافت می‌شوند روشن است که مرفین اثر وقفه دهنده و فرونشاهنده بر مراکزی وارد که کنترل و نظم تنفس در اداره آنهاست حتی مقدار کم مرفین می‌تواند سبب بروز اختلالاتی در تعداد تنفس ، حجم هوای دم و بازدم و گاهی بی‌نظمی‌های خاص دیگر شود. اگر مرفین داخل رگ تزریق شود بعد از حدود هفت دقیقه اثرات فرونشاننده آن آشکار می‌شوند اما اگر همین مرفین عضلانی تزریق شود تقریبا سی دقیقه زمان برای ظهور اثراتش لازم خواهد بود. در صورت تزریق زیر جلدی ، حدود نود دقیقه طول خواهد کشید تا اختلالات تنفس بروز کند و البته اگر خوراکی مصرف شود باز هم مدت بیشتری لازم خواهد بود.

اثر مرفین بر مراکز کنترل عفونت غدد مترشحه داخلی در سلسله اعصاب مرکزی

با تاثیر بر قسمت خلفی هیپوفیز باعث افزایش ترشح هورمون آ.اج (که از قسمت خلفی هیپوفیز ترشح می‌شود) و کاهش حجم ادرار را باعث می‌شود از نظر تاثیر بر قسمت قدامی هیپوفیز (آنتی بیوتیک) باعث مهار ترشح هورمون محرک غده فوق کلیوی و از نظر تاثیر بر غده تیروئید را کاهش می‌دهد. در تمامی هورمونهای محرک غده تناسلی بر اثر یک تزریق مرفین بر مراکز یا تزریقهای مداوم مهار شده و در نتیجه بی‌نظمی در قاعدگی ، نازائی و غیره ممکن است اتفاق بیفتد.

اثر مرفین بر مراکز کنترل کننده اندازه مردمک چشم

مردمک چشم تحت کنترل اعصاب مرکزی در روشنایی زیاد ، تنگ و در تاریکی گشاد می‌شود و به این ترتیب موجود زنده را از نقطه نظر بینایی کمک می‌کند معرف مرفین باعث تنگ شدن مردمک در هر نوبت استفاده از مرفین اتفاق می‌افتد از این پدیده تنگ شده مردمک چشم و بوجود نیامدن تحمل می‌توان در جهات مختلف استفاده کرد مثلا می‌توان گفت که آیا شخص که در حال ترک اعتیاد است از مخدرها استفاده گردد اشاره یا نه.

اثر مرفین بر دستگاه قلب و عروق

مرفین باعث کاهش فشار خون در عروق مغز نیز باعث گشادی و افزایش فشار مایع مغزی می‌گردد و مرفین و مشتقاتش در بیماران قلبی ریوی باید با احتیاط کامل استفاده شوند زیرا همین تغییرات اندک موجب مرگ می‌شوند.

اثر مرفین بر دستگاه گوارش

مرفین بر معده باعث کاهش ترشح شیره معده و کم شدن حرکات معده و تاثیر در تخلیه محتویات معده به روده می‌شود که ترشح لوزالمعده و صفرا به داخل روده باریک کم شود نتیجه این تاثیرات تاخیر در تخلیه روده باریک ، جذب زیاد آب ، سو هضم و جذب مواد غذایی و یبوست می‌باشد.

اثر مرفین بر سایر دستگاهها

مرفین بر مجاری ادرار و مثانه باعث احساس تکرار ادرار از یک سو و اشکال در دفع ادرار مرفین باعث گشاد شدن پوست ، تعریق و خارش می‌باشد. تاثیر مرفین بر هورمونهای جنسی انسان را ممکن است بطور عقیم شدن سوق دهد.

 

مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین 

مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین

مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین 

 

 

حشیش / عوارض حشیش /آثار مصرف حشیش / علائم مصرف حشیش / مصرف پزشکی حشیش

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مورفین چیست / عوارض مصرف مورفین / تداخل داروئی مورفین / مصرف مورفین در بارداری و شیردهی / اثرات مورفین ”قالب تفریحی