جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 44
جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی

 

پا واقعا قلب دوم است ؟

همیشه این اصطلاح را شنیده ایم که « پا قلب دوم است » به همین دلیل سؤال پیش می آید که آیا دستکاری روی پا می تواند باعث آسیب به سایر ارگان های بدن شود یا خیر.  « اگر فرد نتواند به خوبی روی پاهای خود راه برود طبیعی است که میزان فعالیتش کم می شود و این موضوع روی تمام ارگان های بدن اثر می گذارد. برای مثال اگر فردی در سنین بالا باشد و نتواند خوب راه برود ممکن است خون در رگ های اندام تحتانی اش لخته شود و حتی آمبولی ریوی رخ دهد که خطر جانی دارد.

از طرف دیگر کمبود فعالیت می تواند بر میزان ذخیره قلبی و ریوی فرد هم اثر منفی بگذارد و قابلیت های فرد برای انجام فعالیت های ورزشی را کمتر کند؛ پس برخورداری از پاهای سالم برای داشتن یک زندگی مطلوب و موفق ضروری است.

علت تغییرشکل انگشتان پا

تغییرشکل انگشتان براساس شرایط اعصاب بیمار به وجودمی آید به عنوان مثال ابتلا به شارکو ماری توث ، از دلایل این تغییر شکل میباشد، ژنتیک ، استفاده ازکفش های نامناسب ، معمولا استفاده ازکفش های تنگ باعث بدشکل شدن انگشتان میشود(انگشت دوم بیشترافراد ازانگشت بزرگ پایشان بزرگتر میباشد) واگر آنها کفش های را استفاده کنند که براساس اندازه انگشت بزرگ آنها باشد باعث خم شدن انگشت دوم درکفش میشود وانگشتان آنها به صورت چکشی شکل در می آید که در این حالت به آن انگشت چکشی پا گفته می شود.همچنین استفاده ازکفش های پاشنه بلند که دچار فشار به انگشتان میشود باعث مشود که انگشتان به صورت چنگال یا چکشی در می آید.

پینه ی شصت پا، زیادبودن ارتفاع کمان پا، روماتیسم ناشی از آرتروز، تنظیم نبودن تاندون (زمانی که پاها نمیتوانند درحالت طبیعی حرکت داده شوند دچار کشیدگی وجراحت در پا میشود ودرنهایت انگشتان دچار تغییر حالت و عارضه انگشت چنگالی پا میشوند)، آسیب های ناشی ازضربه وشوک به انگشتان.

پس از مشاهده تغییر شکل انگشتان پا ، باید هر چه سریعتر برای درمان تغییر شکل انگشتان پا اقدام کنید.

اگر انگشت های پای تان تابه تا هستند 

هر سال با شروع فصل گرما بار دیگر بازار کفش های جلوباز و انواع صندل ها گرم می شود. این کفش های راحتی و خنک بهترین انتخاب برای استخر ، ساحل و مهمانی زنانه محسوب می شوند اما بعضی خانم ها هیچ وقت نمی توانند لذت استفاده از این کفش ها را ببرند چرا که از اندازه و تناسب انگشتان پای خود خجالت می کشند ! طول انگشت دوم و سوم پا در بعضی افراد از انگشت شست بلندتر است.

این موضوع نه تنها از لحاظ زیبایی مشکل ساز است بلکه می تواند باعث زخم ، پینه و میخچه های دردناک بعد از پوشیدن کفش های جلوبسته شود. با این حال برای این اختلال هم راه حلی وجود دارد و آن جراحی کوتاه کردن و متناسب کردن انگشت است

انواع تغییرشکل انگشتان پابه صورت زیر می باشد:

۱- انگشت چنگالی

۲-انگشت چکشی

۳-انگشت چوگانی

چنگالی شدن انگشتان پا

حالت چنگالی شدن انگشتان ، حالت غیرطبیعی ۳ تا ازمفاصل انگشتان پا میباشد. این ۳تا مفصل شامل انبساط وانقباض مفصل متا تارسوفلانجیل یا به صورت مخفف ام تی پی و مفصل پروکسیمال اینترفلانجیل که مخفف آن، پی آی پی و مفصل دیستال اینترفلانجیل مخفف آن دی آی پی میباشد.

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی

انگشت چکشی

حالت چکشی شدن انگشتان پا از انبساط وکشش مفصل ام تی پی و /دی آی پی به وجود می آید. مفصل پی آی پی مفصلی که میتواند بسیارزیادتر ازحد مجاز خم شود.

حالت انگشت چکشی ازخم شدن مفصل دی آی پی بوجود می آید وبیشتر روی انگشت دوم پا اتفاق می افتد.

این بیماری معمولا در دهه های هفتادوهشتاد اتفاق می افتد.

زنان ۴ و۵ مرتبه بیشتر ازمردان درخطر مبتلا به این بیماری هستند.

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی

انگشت چوگانی

ارزیابی بدشکل شدن انگشتان بیماران زمانیکه بیماران روی پای خود ایستاده اند وفعالیت های خاصی انجام میدهند.

آیا این بدشکلی انگشتان بابیماری پسکاوس  و هالوکس والگوس  ارتباطی دارد؟

باید تلاش کنیم که بدشکلی انگشتان را درمان کنیم .

بیماری های کف پا هم میتواند باعث بدشکلی انگشتان شود. فشار روی عصب پا هم میتواند باعث تغییر شکل انگشتان شود.

باید تنظیم بودن پا درنظر گرفته شود، ارزیابی کردن مفصل ام تی پی / وپی آی پی، هرگونه پینه برروی انگشتان وبا بدشکلی ناخن هابایدمورد ارزیابی قراربگیرد، ارزیابی انعطاف مفصل دی ای پی و مفصل کف پا ودومفصل ام تی پی و پی آی پی. گلوکزبدن و ابتلا به دیابت و بیماری روماتیسم هم ممکن است موجب این بیماری شود.

عکس برداری توسط اشعه ایکس که میتواندنشان دهنده علت بیماری باشد که آیا بیماری آرتروز باعث اختلال در سینویم ،اوستوئومای لیتیز  و تغییر شکل انگشتان شده است . بررسی عروق بدن برای اطمینان، برای بهبود بافت ها بسیار ضروری میباشد.

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی

 

درمان ها

موارد زیر برای هرسه حالت درمان تغییر شکل انگشتان پا مفید و موثر میباشد.

 

درمان بدون نیاز به عمل جراحی

مراقبت های اولیه از پاها

 

استفاده از پدهای محافظ هنگام بروز میخچه برروی پا

 

استفاده از کفش های سفارشی یا پلاستیکی ویا چرم وقراردادن کفی های مناسب درکفش برای جلوگیری ازفشاربرروی انگشتان

 

استفاده ازیک آتل برای انگشتان جهت جلوگیری ازفشاربرروی انگشتان

 

استفاده ازکفش های گشاد

 

استفاده ازداروهای ضدالتهاب برای کاهش دردو التهاب

درمان با عمل جراحی

زمانیکه تغییر شکل انگشتان بسیاربرای فرد دردناک است وهمراه با درمان های اولیه بهبودنیافته باشد بیماربه عمل جراحی برای کاهش درد وتصحیح شکل انگشتان نیاز دارد.نوع عمل جراحی بع عملکرد انگشتان بستگی دارد که آیا انگشتان انعطاف دارند و یا ثابت میباشند.عمل جراحی معمولا با توان بخشیدن به بافت های نرم انگشتان وپیوند زدن مفصل پی آی پی  انجام میشود.

اگر انگشتان شما انعطاف پذیرباشند پزشک جراح با ایجاد یک شکاف برروی انگشتان شما تاندون ها ولیگامنت های شما را جدید ونو میکندوبعداز آن شکاف بخیه میشود وروی آن با گازاستریل شده پوشانده میشد تا انگشتان به وضعیت بهبودی برگردند.

اگرتغییرشکل انگشتان شما باعث ثابت شدن حرکت انگشتان شده است جراح یک شکاف روی مفصل بدشکل ایجا دمیکند وتاندونها ولیگامنت ها را جدید میکند وبعدازآن با قراردادن یک سنجاق در روی انگشتان برای تنظیم شدن حالت انگشتان آن رابخیه میکند وباقراردادن گاز استریل روی زخم باعث بهبودی این آسیب میشود.

چه کسانی نیاز به جراحی دارند ؟

دکتر احسان نایبی که تخصص خود را از آمریکا گرفته معتقد است عدم تناسب بین انگشتان پا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود. به گفته او بعضی انگشت های پا ، به خصوص انگشت دوم و سوم در خانم ها آن چنان بلند است که بر اثر پوشیدن کفش و فشار آوردن به جلوی کفش خم می شوند و میخچه های خیلی دردناک و زشتی روی آن ها ایجاد می شود.

دختران جوان زیادی هستند که از این موضوع ناراحت بوده و حتی ترجیح می دهند به جای این که بینی شان را عمل کنند اول از همه مشکل انگشتان پای خود را برطرف کنند. دکتر نایبی می گوید جراحی پا این روزها در ایران حسابی پر طرفدار شده و در ماه اخیر هم سه مورد از آن را انجام داده است.

کدام روش بهترین است ؟

وقتی در مورد مشکلات زیبایی شست پا از دکتر نایبی سوال می کنیم ، می گوید : ـ در مورد بد شکلی های انگشت شست ، بیشتر بانیون یا قوز شست پا را با جراحی اصلاح می کنیم و هیچ وقت طول انگشت شست را کوتاه نمی کنیم. بانیون یا هالوکس و الگوس ضایعه ای بسیار دردناک است و حتی باعث می شود بعضی خانم ها نتوانند به راحتی راه بروند. عمل جراحی آن نیز بسیار موفق است اما در ایران معمولا این ضایعه با سیستم قدیمی جراحی می شود یعنی هر پا در جلسات جداگانه عمل می شود و بعد از آن پا گچ گرفته می شود در حالی که ما هر دو پا را با هم عمل می کنیم و بیمار هم بعد از عمل زمین گیر نمی شود. »

دوره نقاهت چه قدر است ؟

به گفته دکتر نایبی عمل جراحی کوتاه کردن انگشت پا اگر شامل یک یا دو انگشت باشد به صورت سرپایی در کلینیک هم می تواند انجام شود اما اگر چهار انگشت و هر دو پا مدنظر باشند بهتر است عمل با بیهوشی عمومی انجام شود و بعد از عمل هم بیمار می تواند مرخص شود و به خانه برود. او می گوید : « معمولا به بیماران توصیه می کنیم برای دو تا سه روز استراحت کنند و دو تا سه هفته رانندگی نکنند اما از لحاظ راه رفتن هیچ گونه محدودیتی ندارند.

تقریبا حدود شش ماه طول می کشد تا انگشت به تدریج کوتاه شود و با دیگر انگشتان تناسب پیدا کند. معمولا بیمار احساس درد زیادی نمی کند ، مضاف بر این که بخیه ها به صورت پلاستیک بسته می شوند و بعد از پنج تا شش ماه اصلا متوجه نخواهید شد که این پا عمل شده است. »

اما دکتر رامین اسپندار ، متخصص ارتوپدی و فوق تخصصی جراحی پا و مچ پا مانند همکارش در مورد این جراحی خوشبین نیست و معتقد است : « طول دوران نقاهت بعد از جراحی های پا بستگی به نوع عمل دارد. برای مثال اگر جراحی روی استخوان های پا و انگشتان انجام شده باشد طول دوره نقاهت آن طولانی تر و حدود شش هفته یا حتی بیش تر است اما در جراحی هایی با وسعت کم تر ، طول دوره نقاهت حدود چند هفته است.

در شدید ترین حالت ذکر می شود که معمولا فرد بعد از سه ماه می تواند کفش معمولی بپوشد ؛ بعد از شش ماه هم می تواند از هر کفشی استفاده کند. بعد از اصلاح شکل غیر طبیعی انگشتان معمولا بیمار از لحاظ راه رفتن محدودیتی پیدا نمی کند و از همان روز بعد از جراحی با توصیه های لازم به عنوان مثال استفاده از صندل ، بریس یا گچ می تواند راه برود. »

 

جراحی ؛ فقط در شرایط خاص !

گرچه بسیاری از پزشکان در صورت تمایل بیمار برای انجام چنین عمل هایی به اتاق جراحی می روند ، اما هنوز هم اغلب شان معتقدند جراحی زیبایی نباید در هر شرایطی و به هر قیمتی انجام شود. به عقیده متخصصان هم تنها کسانی شرایط انجام این جراحی را دارند که قبلا راه های غیر تهاجمی دیگر را امتحان کرده و درمان نشده اند.

اخیرا خانم ها کمی نسبت به جراحی زیبایی پا متمایل تر شده اند اما من شخصا در غالب موارد ، جراحی را به آن ها توصیه نمی شود. با این حال گاهی اوقات شکل انگشت یا طول و اندازه بعضی انگشتان پا خیلی بیش تر از حد طبیعی است به گونه ای که فرد نمی تواند از کفش های معمولی استفاده کند و عملکرد اندامش دچار اختلال شده است ؛ در این صورت نیاز به جراحی مطرح می شود. البته باید توجه داشت که این جراحی ها همیشه نتیجه مطلوب ندارند به خصوص اگر تکنیک مناسب برای بیمار انتخاب و اجرا نشده باشد

برای مثال پس از جراحی ممکن است بیمار از درد بیش تری هنگام راه رفتن شکایت داشته باشد یا بر اثر آسیب به تاندون ها ، انگشت به اصطلاح آن قدر شل شده باشد که هنگام راه رفتن بدون کفش زیر پا کشیده شده و باعث بروز ناراحتی فراوان در بیمار شود. بنابر این چنین جراحی هایی را به خصوص از لحاظ زیبایی ، به جز در موارد خاص و آن هم تحت نظارت پزشکان حاذق توصیه نمی کنیم.

اختلالات شکل انگشتان پا بر حسب این که در کدام قسمت از انگشت باشند و شدت شان چقدر باشد ، ممکن است نیاز به درمان پیدا کنند. زمانی که صحبت از درمان می شود منظور هم اقدامات جراحی و هم کارهای غیر جراحی است بنابر این الزاما همه مشکلات پا و مچ برای بهبود نیاز به جراحی ندارند. اگر بیمار نیاز به جراحی پیدا کند نوع عمل جراحی نیز بر حسب نوع اختلال ، شدت و عوارض احتمالی ضایعه متفاوت است. در این موارد لازم است بیماران با مراجعه به پزشکان متبحر در زمینه این مشکلات ، تحت درمان مناسب قرار گیرند ؛ برای مثال در بعضی موارد قسمت داخلی انگشت شست دچار برجستگی می شود و گاهی اوقات این برجستگی آنقدر شدید است که علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی فراوان ، انگشت کناری شست هم تغییر شکل پیدا می کند و مشکلات بیمار با کمک درمان هایی مانند استفاده از کفش مناسب بهبود نمی یابد. در این صورت فرد معمولا نیاز به جراحی دارد که جراح با توجه به شرایط بیمار باید بهترین تکنیک را انتخاب کند. پس در اکثر موارد زمانی درمان جراحی را توصیه می کنیم که تغییر شکل انگشتان پا باعث درد و ناراحتی شدید مثلا ایجاد میخچه و کلفتی پوست شده باشد و با کمک سایر درمان ها مثل استفاده از دارو ، کفش ، کفی و اسپلینت بهبود قابل ملاحظه ای ایجاد نشده باشد.

 

 

مراقبت های بعد ازعمل جراحی

بعدازعمل جراحی پزشک براساس نوع جراحی به شما برنامه مراقبتی میدهد.بعدازعمل جراحی بیمارباید ازکفش های مخصوص استفاده کند کفش هایی که ازخم شدن انگشتان اوجلوگیری کند .این کفش های باید۲ تا۶ هفته بعدازعمل براساس نوع جراحی استفاده شود. روی زخم شما با پوششی پوشانده شده که این پوشش بعداز یک هفته توسط پزشک جراح برداشته میشود.

تمیزکردن وخشک کردن این پوشش بسیارمهم میباشد وشما تااجازه پزشک نمی توانید حمام بروید.بخیه های زخم ۱۰ الی ۱۴ روز بعداز عمل توسط پزشک کشیده میشوند.

بالاگذاشتن پاها روی یک ارتفاع درهنگام نشستن واستفاده ازیخ برای کاهش تورم میتواند بسیاردر بهبودی بیمارموثرباشد.

داروهایی برای کاهش دردبیماربعدازعمل توسط پزشک تجویز میشود.استفاده ازرژیم غذایی مناسب وجلوگیری ازمصرف سیگار به بهبودی سریع کمک میکند.

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی

 

جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی 

 

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا/آرتروسکوپی چیست؟/آناتومی مچ پا/اصول عمل آرتروسکوپی مچ پا/اقدامات قبل از جراحی/روش انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا/پس از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟/عمل جراحی آرتروسکوپی به چه منظور استفاده می‌شود؟

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی انگشت پا / علت تغییر شکل انگشت پا / جراحی انگشت پا / مراقبت های بعد از جراحی ”قالب تفریحی