زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

مجموعه: دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 35
زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

زایمان زودرس:

سن بارداري به طور معکوس با خطر مرگ‌و‌مير نوزادان در ارتباط است. مرگ‌و‌مير نوزادان به ميزان قابل‌توجهي در نوزاداني که پيش از هفته ۳۲ بارداري متولد شده اند بالاتر است.

تولد نوزادان زود تر از موعد طبیعی یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های زوج ها به ویژه مادران جوانی است که در انتظار تولد فرزندشان به سر می برند و این تولد زودهنگام نوزاد و تکامل نیافتن اندام های او از جمله مهم ترین عوامل بروز این نگرانی است زیرا مقاومت و ایمنی بدن نوزاد را در برابر بیماری ها و عفونت های احتمالی به حداقل می رساند و در شرایطی خاص خطر مرگ را نیز برای نوزاد به همراه دارد.

بر اساس مطالعات درصدی از نوزادان به جای تولد در زمان طبیعی، قبل از موعد طبیعی متولد می شوند. این نوزادان که در گروه نوزادان نارس قرار می گیرند در مقایسه با نوزادان دیگر در هفته اول تولد ۶ برابر و در سال اول تولدشان ۳ برابر نوزادان معمولی با خطر آسیب پذیری و مرگ روبه رو هستند. احتمال ابتلا به مشکلات و اختلال های تنفسی در این نوزادان زیاد است. تنظیم دمای بدن نوزادان نارس در مقایسه با نوزادان طبیعی سخت تر است و این گروه ممکن است در روند رشد مغزی شان با مشکل روبه رو شوند. از این رو زایمان زودرس می تواند عوارض متعدد و نگران کننده ای برای والدین نوزاد به همراه داشته باشد .

علائم زایمان زودرس :

به تولد بین هفته های ۲۲ تا ۳۷ بارداری زایمان زودرس گفته می شود. اگر چه علت آن دقیقا مشخص نیست ولی عوامل زیر نقش اساسی در زایمان زودرس دارند :

– عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود.

– ناهنجاری در رحم

– مشکلات جفت مانند جفت سر راهی و کندگی جفت

– بزرگی بیش از حد رحم مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک

– برخی بیماریها مانند دیابت,ژنژویت (عفونت لثه شدید) ، لوپوس، آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری

– انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می شود.

– درد های شکمی مانند درد های دوران پریود

– افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال

– پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن

– درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر

– احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است

– تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت

– تغییر واضح در حرکت جنین

– تب، لرز، استفراغ و سر درد شدید

– گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد

جلوگیری از زایمان زودرس در هفته سی و سوم بارداری:

برای هر زن حامله ای انجام زایمان زودرس در ماه هشتم از دوران بارداری امری غیرعادی نیست. اگر چه خطرات مرتبط با تولد نوزاد نارس در این مرحله از دوران بارداری وجود دارد، اما اندازه خطرات، به میزان قابل توجهی کم است. انقباضات ایجاد شده در رحم مادر حامله با ورود به هفته سی و سوم بارداری را می توان به عوامل مختلف مکانیکی و شیمیایی بدن او نسبت داد، که در برخی موارد ممکن است منجر به زایمان زودرس در این خانم ها شود. گاهی اوقات، سرپا ایستادن مادر حامله برای مدت زمان طولانی و داشتن استرس زیاد در اوایل هفته سی و سوم بارداری می تواند باعث شروع انقباضات رحمی و انجام زایمان زودرس در این مادران شود. در ادامه این مقاله، چند روش جلوگیری از انجام زایمان زودرس بیان شده است، که مهم ترین آن ها عبارتند از:

راه های پیشگیری از زایمان زودرس:

برای پیشگیری از تولد نوزاد نارس نکات پراهمیتی وجود دارد که رعایت کردن آن ها می تواند تا حد زیادی از تولد نوزاد نارس پیشگیری کند و احتمال تولد نوزاد را در زمانی زود تر از زمان طبیعی به حداقل ممکن برساند.

در طول دوران بارداری ارتباط خود را با پزشک تان قطع نکنید. به او مراجعه کنید و روند رشد جنین و علائم عمومی بدن خود و جنین تان را بررسی کنید. با کنترل بیماری‌های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد.

قبل از مصرف هرگونه دارو حتی مسکن ها با پزشک تان مشورت کنید و از مصرف داروهای شیمیایی و طبیعی بدون مشاوره با پزشک یا متخصص طب سنتی پرهیز کنید.

رژیم غذایی خود را دست کم نگیرند و مصرف خوراکی ها و مواد غذایی سالم به ویژه گوشت ماهی که سرشار از امگا۳ است را فراموش نکنید.

وزن خود را در شرایط طبیعی نگه دارید و مراقب باشید که در دوران بارداری بیش از حد دچار اضافه وزن و چاقی نشوید.

از استعمال سیگار و قرار گرفتن در محیطی که در آن افراد سیگاری حضور دارند، پرهیز کنید.

در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.

برای درمان عفونت‌های دهان و دندان، توصیه می‌شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد و امکان عکس برداری و بی‌حسی نیست، در ماه‌های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی‌حسی امکان‌پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.

اگر دچار زایمان زودرس شدم، چه کنم؟

اگر مطمئن نیستید علائمی که تجربه می کنید به دلیل این است که دارید دچار زایمان زودرس می شوید یا نه، بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید تا نشانه های مشکوکی که دارید مورد بررسی قرار بگیرند؛ اما اگر:
۱٫ کیسه آبتان ترکید
۲٫ قبل از هفته ۳۷ بارداری بودید و انقباضات رحمی تان شروع شد
بهتر است فوراً خودتان را به مراکز درمانی برسانید.

اگر مشکوک به زایمان زودرس باشم، در بیمارستان چه اقداماتی برایم انجام می شود؟

وقتی با علائم مشکوک زایمان زودرس به بیمارستان مراجعه می کنید ممکن است کاملا دست و پای خود را گم کرده و مضطرب باشید. در این مرحله پرستار یا پزشک از شما می خواهد علائم تان را برایش بازگو کنید و بگویید که از کی و با چه سرعتی شروع شده اند. علاوه بر این در مورد سابقه زایمان زودرس در بارداری های قبلی نیز از شما سؤال خواهند کرد. سپس معاینه می شوید و ممکن است نیاز به چکاپ واژینال و سونوگرافی داشته باشید. انجام این معاینات جهت بررسی میزان باز شدن دهانه رحم ضروری است.
آزمون فیبرونکتین جنینی یکی دیگر از تست هایی است که احتمالا در بیمارستان از شما گرفته خواهد شد. جواب این تست به پزشک نشان می دهد که انقباضات رحمی شما یک هشدار گمراه کننده است یا درواقع نشان می دهد که نزدیک زمان زایمان هستید.
اگر کیسه آب نترکیده باشد و هیچ نشانه هایی از شروع زایمان زودرس نداشته باشید، احتمالا می توانید به خانه برگردید. این وضعیت در مورد نیمی از خانم هایی که با علائم زایمان زودرس به بیمارستان می روند، اتفاق می افتد ولی نیم دیگر به اتاق زایمان منتقل می شوند.

 

زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

 

زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم

 

 

نکاتی راجع به زایمان طبیعی

زایمان طبیعی و فواید آن برای مادر و فرزند

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زایمان زودرس/علائم زایمان زودرس/راه های پیشگیری از زایمان زودرس/اگر دچار زایمان زودرس شدیم چه کنیم”قالب تفریحی