انواع عمل های جراحی  دست

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 57
انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی ارتوپدی دست:انواع مختلف جراحی وجود دارد که، بسته به علت وجود مشکل، روی دست انجام می شود. این مقاله، یک نگاه اجمالی مختصری بر روی انواع عمل های جراحی ممکن دست، دارد:

عمل جراحی ثابت نگه داشتن و جا اندازی استخوان دست بدون باز کردن ناحیه آسیب دیده دست:

این تکنیک، ممکن است زمانی استفاده شود که قسمتی از دست، شامل انگشتان، دچار شکستگی شده باشد. این نوع عمل جراحی، سعی در تراز کردن استخوان شکسته و ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، حین روند بهبودی، دارد. ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده می تواند توسط ابزارهای داخلی مانند سیم، میله، نوار یا تراشه و گچ، انجام شود.

عمل جراحی ترمیم تاندون دست:

انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست:تاندون یک بافت نرم و شبیه باندی محکم است که عضله را به استخوان متصل می کند و زمانی که عضله منقبض می شود تاندون کشیده شده و مفصل حرکت می کند.

انگشتان دست دو نوع تاندون دارند. تاندون های فلکسور و تاندون های اکستانسور 

هر انگشت دست دو تاندون فلکسور دارد بجز شست که یک تاندون فلکسور دارد. این تاندون ها در سطح کفی دست و انگشت قرار دارند ( سطحی از دست یا انگشت را که مو ندارد و پوست آن روشن تر بوده و وقتی جسمی را میگیرید با آن در تماس قرار میگیرد را سطح کفی یا پالمار و سطح مقابل آنرا سطح پشتی یا دورسال مینامند).
این تاندون ها بین پوست و استخوان انگشت قرار گرفته اند. یکی از این تاندون های فلکسور به بند انتهایی انگشت چسبیده و آنرا خم میکند. به این تاندون، خم کننده عمقی انگشت میگویند. تاندون دیگر به بند وسطی انگشت میچسبد و آنرا خم میکند. به این تاندون، خم کننده سطحی انگشت  میگویند. تاندون های اکستانسور انگشتان در سطح پشتی آن واقع شده و مسئول راست کردن انگشتان هستند.

وقتی که تاندون آسیب می بیند حرکت مختل می شود و محل آسیب ممکن است دردناک باشد

ترمیم تاندون کمک می کند تا حرکت مفصلی دوباره برقرار شود.

علائم پارگی تاندون دست:

مهمترین آنها عبارتند از :

• ناتوانی در حرکت دادن مفصل انگشت
• باز ماندن انگشتی که تاندون آن پاره شده است
• درد در هنگام خم کردن انگشت
• زخم در سطح کفی انگشت
• تورم خفیف روی مفصل انتهایی انگشت در سطح کفی
• درد در حین لمس قسمت کفی انگشت

تشخیص پارگی تاندون دست:

هر آسیبی در دست را باید به پزشک نشان داد. بسیاری اوقات بیمار فکر میکند آسیب دست یا انگشت وی خفیف بوده و خوب میشود. بعد از گذشت مدتی که بهبودی را مشاهده نمیکند به متخصص ارتوپدی مراجعه میکند ولی متاسفانه همین تاخیر میتواند موجب عواقب جبران ناپذیری در دست شود. اینکه بعد از ضربه شما میتوانید انگشت خود را خم و راست کنید به هیچ وجه نشانه سالم بودن تاندون های دست شما نیست. ممکن است حتی با وجود آسیب به تاندون فلکسور سطحی انگشت یا آسیب به تاندون اکستانسور انگشت، شما بتوانید انگشت خود را خم و راست کنید. پس به محض هرگونه ناراحتی در دست بعد از ضربه به پزشک مراجعه کنید.

درمان پارگی تاندون دست:

درمان پارگی تاندون های انگشتان در اکثر قریب به اتفاق موارد عمل جراحی است. جراحی هرچه زودتر انجام شود نتایج بهتری دارد. در حین جراحی پزشک دوسر تاندون را در کنار هم قرار داده و بخیه میزند. بعد از اتمام جراحی، دست در آتل گچی قرار داده میشود تا حمایت شود. دستورات پزشک ارتوپد در مورد طرز تعویض پانسمان یا طرز نگهداری آتل یا حرکت دادن یا ندادن انگشت دست بعد از جراحی نهایت اهمیت را برای رسیدن به نتیجه مطلوب دارد. جراحی تاندون های دست یکی از جراحی هایی است که نیازمند همکاری بسیار نزدیک بیمار با پزشک است. بدون رعایت دقیق و کامل توصیه های پزشک نتیجه مطلوب از جراحی حاصل نمیشود.

اگر حین جراحی تاندون سالم کافی جهت ترمیم وجود نداشته باشد می توان از پیوند تاندون یا انتقال تاندون استفاده کرد و از پا یا سایر قسمت های بدن برای پیوند می توان استفاده کرد.

عمل جراحی ترمیم اعصاب دست:

انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست

دست دارای سه اعصاب اصلی کنترل کننده می باشد، که شامل عصب اولنار، عصب مدین و عصب رادیال می باشد. آسیب به این اعصاب، در اثر ضربه، ممکن است قدرت تحرک دست و حس لامسه آن را کاهش دهد. بعضی از آسیب های وارد شده به اعصاب دست، ممکن است خودبخود بهبود یابند، در حالیکه بعضی دیگر، نیاز به عمل جراحی دارند. عموماً، بهترین زمان انجام عمل جراحی ترمیم اعصاب دست که با دیگر آسیب های پیچیده همراه است، حدود ۳ تا ۶ هفته پس از آسیب وارده می باشد. عمل جراحی که جهت شناسایی آسیب وارد شده به دست که با آسیب های دیگر همراه نیست و پیچیده نمی باشد، معمولاً بلافاصله پس از آسیب وارد شده، انجام می شود تا احتمال بهبودی کامل را افزایش دهد. اگر آسیب وارد شده شدید می باشد، ممکن است عصب با کمک اتصال مجدد آن به دیگر انتهای عصب، یا با استفاده از پیوند عصب (قرار دادن اعصاب نواحی دیگر بدن به جای عصب آسیب دیده) ترمیم شود.

یکی از عوامل موفقیت در ترمیم یک عصب نزدیکی محل آسییب عصب به محل اعمال اثر آن است. بطور مثال عصب اولنار در عضلات کف دست و در حس پوست نوک انگشتان دست اثر میکند. هر چه محل آسیب عصب اندام فوقانی بالاتر بوده و به شانه نزدیک تر باشد احتمال موفقیت ترمیم آن عصب کمتر است. پس احتمال موفقیت در ترمیم عصب مدیان و یا اولنار در کف دست بهتر از مچ دست بوده و در مچ دست بهتر از ساعد است.

قطع عصب موجب بروز مشکلاتی دائمی برای بیمار میشود. این بدان معنی است که بعد از ترمیم عصب کارکرد آن بهتر میشود ولی هیچگاه به حد قبل از آسیب نمیرسد. این قانون در مورد آسیب های عصب مدیان و اولنار هم صادق است. اینکه عصب تا چه حد بعد از ترمیم خوب میشود به عوامل بسیاری مانند کیفیت عمل جراحی، سن بیمار، وجود بیماری های زمینه ای، نوع آسیب و عوامل دیگر وابسته است.

بعد از ترمیم عصب کارکرد آن فورا برنمیگردد. بسته به اینکه محل ترمیم تا محل اعمال اثر عصب چقدر فاصله داشته باشد این زمان متغیر است. هر چه این فاصله بیشتر باشد زمان لازم برای بازگشت کارکرد عصب هم بیشتر میشود. در آسیب های عصب اولنار در ناحیه ساعد که ترمیم میشوند حدود یک سال تا یک سال و نیم طول میکشد تا عصب شروع به کار کند.

در این مدت که بیمار انتظار میکشد باید مراقب باشد عضلات دستش ضعیف نشوند. چون در این مدت عضلات به توسط عصب تحریک نمیشوند کار نکرده و ناچار ضعیف میشوند. به همین منظور بیمار باید تحت نظر فیزیوتراپ از دستگاه های تحریک الکتریکی عضله استفاده کند تا عضله لاغر و ضعیف نشود. همچنین بیمار باید مراقب باشد پوست انگشتانی که بیحس شده اند دچار سوختگی نشوند.

عمل جراحی تخلیه و یا دبریمان دست (برداشتن بافت آسیب دیده):

دستان ما، بطور دائمی در معرض خطر آسیب و عفونت قرار دارند. عفونت های دست، دلیل رایجی برای افراد، جهت درمان می باشد. درمان هایی که برای عفونت های دست وجود دارد، ممکن است شامل استراحت، گرم نگه داشتن، بالا نگه داشتن، مصرف آنتی بیوتیک و جراحی باشد. عمل جراحی تخلیه، ممکن است زمانی استفاده شود که آبسه ای در دست وجود داشته باشد، که این نوع جراحی کمک به تخلیه تجمع چرکی می کند. عمل جراحی دبریمان، یا تمیز کردن زخم، ممکن است زمانی انجام شود که عفونت یا زخم دست بسیار شدید باشد و کمک به پیشگیری از عفونت بیشتر و افزایش سرعت روند بهبودی می کند.

تعویض مفصل دست:

انواع عمل های جراحی  دستانواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست:این نوع عمل جراحی، که آرتروپلاستی نیز نام دارد، ممکن است برای افرادی که آرتروز شدید دست دارند، کاربرد داشته باشد. این عمل، شامل تعویض مفصلی که در اثر پیشرفت بیماری آسیب دیده و از بین رفته، با مفصل مصنوعی می باشد. این مفصل مصنوعی ممکن است از جنس فلز، پلاستیک، لاستیک سیلیکون یا بافت بدن خود بیمار (مانند تاندون) باشد.

مچ دست آناتومی پیچیده ای دارد. در بالای آن دو استخوان رادیوس (زند زبرین) و اولنا (زند زیرین) قرار گرفته و در پایین آن هشت استخوان (استخوانچه) کوچک به نام استخوان های کارپ وجود دارند. تمام این استخوانچه ها با یکدیگر مفصل شده و نسبت به هم حرکت میکنند. رباط های متعددی این هشت استخوان را در کنار هم نگه میدارند. همچنین تمامی این هشت استخوان بصورت یک واحد در کنار دو استخوان ساعد حرکت میکنند.

استخوانچه های مچ دست در طرف دیگر با پنج استخوان کف دست مفصل میشوند که به انها استخوان های متاکارپ میگویند. این آناتومی پیچیده اجازه میدهد تا مچ دست یکی از پر تحرک ترین مفاصل بدن باشد و همین امر موجب میشود تا انگشتان دست بتنوانند در هر موقعیت فضایی قرار بگیرند. در کنار این تحرک بالا مچ دست باید قدرت کافی را داشته باشد تا انگشتان دست بتوانند اجسام سنگین را از زمین بلند کنند.

سطح رویی استخوانچه های کارپ و سطح تماس استخوان های رادیوس و اولنا با لایه ای از غضروف مفصلی پوشیده شده است. غضروف مفصلی لایه ای نرم و قابل ارتجاع و لغزنده است و اجازه میدهد تا استخوان های تشکیل دهنده مفصل مچ دست به راحتی و با اصطکاک کمتر در کنار هم حرکت کنند.

چرا تعویض مفصل مچ دست انجام میشود:

در بعضی بیماری ها غضروف مفصل مچ بتدریج نازک شده و بعد از مدتی از بین میرود. این روند موجب ساییده شدن استخوان ها بر روی هم شده و ایجاد درد و محدودیت حرکتی میکند. شایعترین این بیماری ها آرتروز و روماتیسم مفصلی هستند. در این موارد میتوان با تعویض مفصل مچ دست مانع از سایش استخوان ها شده و در نتیجه درد را از بین برده و دامنه حرکتی مفصل را تا حدود زیادی بهبود داد.

گرچه برای درمان درد ناشی از آرتریت، از عمل جراحی خشک کردن یا آرترودز مفصل مچ دست هم استفاده میشود، خشک کردن مچ دست موجب از بین رفتن حرکات آن میشود. در بعضی آرتریت ها مانند روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) ممکن است هر دو مفصل مچ دست تخریب شده و دچار درد و محدودیت حرکتی شدید شوند. در این حال خشک کردن هر دو مفصل مچ دست میتواند فعالیت های روزمره فرد را تا حدود زیادی مختل کند.

در چنین بیمارانی بسیاری از جراحان پیشنهاد میکنند که یک مچ دست بیمار خشک شده و برای مچ دیگر از مفصل مصنوعی استفاده شود. در این حال بیمار میتواند از مچ دستی که خشک شده است با قدرت بیشتری استفاده کرده و اجسام سنگین تر را بلند کند و با استفاده از مچ دست دیگر که تعویض مفصل شده حرکات ظریف تر را که به دامنه حرکتی بالاتری در مچ دست نیاز دارند انجام دهد.

تفاوت نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل و خشک کردن مفصل چیست:

عمل جراحی خشک کردن مچ دست و تعویض مفصل مچ دست هر دو میتوانند درد مچ را از بین ببرند. با این حال عمل خشک کردن مچ موجب میشود مفصل کاملا پایدار و قوی و محکم شده و به بیمار اجازه میدهد تا نیروی زیادی را به مفصل وارد کرده و از آن در بلند کردن اجسام سنگین استفاده کند. به همین علت از این نوع عمل جراحی بیشتر در افراد جوان که نیاز به انجام فعالیت های بدنی سنگین تر دارند استفاده میشود.

از طرف دیگر عمل تعویض مفصل مچ دست موجب میشود تا حرکات مچ دست خیلی بهتر انجام شوند. از این نوع جراحی بیشتر در افراد مسن که قدرت زیادی از مفصل خود نمیکشند استفاده میگردد.

در عمل تعویض مفصل مچ دست مفصل مصنوعی معمولا پس از مدتی لق میشود و هرچه استفاده بیمار از مچ دست بیشتر بوده و با آن بیشتر کار کند عمر این مفصل کوتاه میشود پس واضح است که افراد مسن که کار کتری با مچ دست انجام میدهند و احتمالا عمر باقیمانده کمتری نسبت به یک جوان در پیش رو دارند از این روش جراحی بیشتر سود میبرد.

از طرف دیگر انجام جراحی تعویض مفصل در یک فرد جوان میتواند موجب لق شدن زود هنگام آن شود. حتی اگر این اتفاق زود نیفتد باز با در نظر گرفتن سال های باقیمانده زیادی که از عمر یک فرد جوان باقی مانده است به احتمال زیاد وی در یال های بعد نیاز به تعویض مجدد مفصل مصنوعی خواهد داشت.

سندرم تونل کارپ و جراحی دست:

انواع عمل های جراحی  دست

انواع انواع عمل های جراحی  دستعمل های جراحی  دست

انواع عمل های جراحی  دست:این بیماری ( که به صورت غیر پزشکی از آن با عنوان چسبندگی عصب نام برده می­شود) به شکل بی حسی و ضعف در دست خودش را نشان می دهد که به دلیل فشار روی عصب مدیان در مچ دست به وجود می آید. عصب مدیان و چندین تاندون از ساعد وارد دست می شوند، و حین عبور از مچ، از یک تونل تنگ به نام کارپ عبور می کنند. این عصب کنترل حرکت و حس انگشت شست، اشاره و انگشت بزرگ را به عهده دارد. فشار روی این عصب باعث به وجود آمدن سندرم تونل کارپ می شود. هر عاملی که باعث تنگی این تونل شود، می تواند باعث این بیماری نیز گردد.سندرم تونل کارپ در موارد خفیف و اولیه با درمان های غیر جراحی و درموارد شدید با جراحی دست درمان می شود.

بیماری هایی همچون دیابت، کم کاری غده تیروئید و بیماریهای روماتیسمی نیز می توانند عامل این بیماری باشند. همچنین خانم های باردار نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند. حرکات مکرر مچ دست خصوصا در حالت خمیده نیز می تواند باعث این بیماری شود. همچنین افراد میانسال که سن آنها بین ۴۰ الی ۶۰ سال می باشد بیشتر دچار این بیمای می شوند.

می توان علل ایجاد این بیماری را بطور خلاصه به صورت زیر بیان کرد.

حرکات مکرر مچ دست
بارداری
کم کاری تیروئید
بیماریهای رماتیسمی
دیابت
قرص های ضد بارداری
شکستگی قبلی استخوان های مچ دست
سیگار
فعالیتهایی که نیاز به حرکات مکرر مچ و انگشتان دست دارند.

 

انواع عمل های جراحی دست

 

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا/آرتروسکوپی چیست؟/آناتومی مچ پا/اصول عمل آرتروسکوپی مچ پا/اقدامات قبل از جراحی/روش انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا/پس از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟/عمل جراحی آرتروسکوپی به چه منظور استفاده می‌شود؟

جراحی/جراحی زیبایی شکم/نکات لازم قبل از جراحی/عوارض جراحی/انواع جراحی زیبایی شکم/مراحل جراحی/مراقبت های بعد از عمل 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “انواع عمل های جراحی  دست”قالب تفریحی