وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

مجموعه: بارداری, دانستنیهای بارداری تعداد بازدید: 54
وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟

وزن گیری در بارداری:معمولا طی ۳ ماهه اول خانم‌های باردار اضافه وزنی پیدا نمی‌کنند یا اضافه وزن‌شان بسیار جزیی است ، حتی گاهی به جای آنکه وزن اضافه کنند، وزن کم می‌کنند! اما در ماههای بعدی اضافه وزن شروع می شود .

دلیل کاهش وزن هم تهوع شدید و کاهش اشتها به دلیل آن است. از آنجا که مادر انرژی زیادی مصرف می‌کند و به دلیل تهوع غذا نمی‌خورد، در نتیجه ممکن است وزن کم کند اما از ۳ ماهه دوم به بعد اضافه شدن وزن کاملا محسوس و البته طبیعی خواهد بود. دلیل آن هم از بین رفتن حالت‌های تهوع و بازگشت اشتهای مادر است. در این ماه‌ها بسیاری از خانم‌ها برحسب عقاید اشتباهی مثل آنکه باید به اندازه ۲ نفر غذا بخورند، پرخوری می‌کنند، درصورتی که اصل فراموش نشدنی خوب خوردن است نه زیاد خوردن.

شاید شما هم این موضوع را شنیده باشید که می‌گویند خانم باردار باید طی ۹ ماه بارداری ۱۲کیلوگرم اضافه کند. این موضوع را کاملا فراموش کنید چون هر خانمی برحسب وزن و ویژگی‌هایی که دارد ممکن است بیشتر یا کمتر از این حد وزن اضافه کند. در واقع اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری بین ۸ تا ۱۶ کیلوگرم است. پس خود را بی‌دلیل با بهترین دوست‌تان که در ۹ ماه بارداری ۸ کیلوگرم اضافه کرده و شما در عرض ۶ ماه، ۱۲ کیلوگرم مقایسه نکنید.

میزان وزنی که در دوران بارداری اضافه می‌شود در واقع به شرایط شما قبل از بارداری مربوط است. کم کردن غذا نسبت به آنچه قبلا می‌خوردید برای آنکه وزن‌تان زیاد افزایش نیابد، کار صحیحی نیست و می‌تواند نه تنها به رشد کودک‌تان آسیب برساند، بلکه سبب تولد زودهنگام شود.

این موضوع را هم در نظر بگیرد که اضافه وزن جزیی از بارداری است. بزرگ شدن سینه‌ها، حبس شدن بیشتر درون بدن، افزایش میزان خون، تجمع آب آمونیاکی، وزن جفت، وزن جنین و همگی در اضافه وزن شما دخیل هستند.

بهترین کاری که می‌توانید بکنید تصحیح تدریجی عادات غذایی قبل از اقدام به بارداری است اما توجه کنید که اگر قصد بارداری دارید، گرفتن رژیم‌های سخت غذایی که گاهی خطرناک هم هست به شما توصیه نمی‌شود. تمامی زنان باردار از ماه ۶ بارداری به بعد، یعنی در پایان سه ماهه دوم حدود ۶ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند. البته این رقم برای همه یکسان نیست. از این رقم حدود ۶/۲ وزن جنین و ۶/۴ اضافه وزن مادر است. وزنی که مادر اضافه می‌کند بعد از زایمان به شرطی که به فرزندش شیر دهد خیلی سریع از بین خواهد رفت.

در ۳ ماهه سوم بارداری خانم‌های باردار معمولا هر ماه یک کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند. دلیل آن هم نیاز بدن به انرژی بیشتر برای تولید شیر، وزن‌یابی جنین، ذخیره‌سازی آب و افزایش میزان خون است. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که اضافه شدن وزن باید به صورت مرتب در دوران بارداری صورت بگیرد و به همین دلیل پزشک متخصص زنان خانم باردار را در هر بار چکاپ وزن می‌کند، کاهش یا اضافه شدن ناگهانی وزن در بارداری طبیعی نیست و باید دلیل آن را مشخص کرد اما در هیچ شرایطی مادر نباید سرخود به گرفتن رژیم اقدام کند.

خوب بخورید اما نه به اندازه دو نفربه خانم‌های باردار توصیه می‌شود در دوران بارداری غذاهای کم‌کالری مثل ماهی، گوشت قرمز، غلات کامل، سبزیجات سبز رنگ، لبنیات کم‌چرب، میوه و… مصرف کنند. تنوع غذایی بسیار مهم است. زنان باردار از ترس چاقی نباید به هیچ‌وجه چربی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنند. درواقع چربی‌ها برای شکل‌گیری سیستم عصبی جنین لازم است. بهترین کار این است که خانم باردار چربی‌های اشباع مثل کره، خامه و روغن‌های کتان و آفتا‌ب‌گردان را کنار گذاشته و به جای آن روغن زیتون و کلزا و ماهی‌های چرب دارای روغن امگا ۳ مصرف کند.

هر وعده غذایی خانم باردار باید حاوی پروتئین، چربی و قند باشد و در هر شرایطی نباید مصرف مواد معدنی و ویتامین‌ها را فراموش کرد. البته یادتان نرود که مصرف مکمل‌ها باید زیرنظر پزشک باشد چون در غیر این صورت خطرناک خواهد بود. توصیه می‌شود برای جلوگیری از کاهش قندخون خانم‌های باردار در طول روز ۳ وعده غذایی و دو میان‌وعده مصرف کنند. در رابطه با نوشیدنی‌ها هم بهتر است نوشیدنی‌های قنددار و آب میوه‌های آماده را کنار گذاشته و به جای آن، آب یا آب‌میوه‌ طبیعی مصرف کنند.

بی‌حساب خوردن دشمن درجه یک بسیاری از خانم‌های باردار در طول بارداری به خوردن بیش از حد غذا عادت می‌کنند. دلیل این زیاده‌خوری‌ها در واقع نه تنها رفع نیازهای بدن نیست، بلکه برای آرام کردن روان خود است. بهترین توصیه این است که دفترچه‌ای تهیه کنید و هر روز موادغذایی مصرفی روزانه خود را درون آن یادداشت کنید تا عادات خوب و بدغذایی خود را به تدریج بشناسید.

وزن گیری مادر باردار

وزن گیری مادر باردار یکی از دغدغه های اصلی خانمهای باردار می باشد که با اطلاع از میزان نرمال وزن گیری می تواند نگرانی ها را از خود دور سازند.

وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

وزنگیری کمتر از انتظار

۱- چنانچه از هفته ۱۵ بارداری به بعد، مادرباردار چاق ) با نمایه توده بدنی مساوی یا بالاتر از ۳۰( کمتر از نیم کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشد.
۲- چنانچه از هفته ۱۵ بارداری به بعد، مادر باردار با وزن طبیعی، کمتر از یک کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشد.
وزنگیری بیش از انتظار
۱- بعد از هفته ۲۰ بارداری مادر نباید ماهانه بیش از ۳ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشد. گاهی اوقات این امر به دلیل جمع شدن آب به طور غیر طبیعی در بدن است که اولین علامت پره اکلامپسی است. در این صورت اقدامات لازم برای کنترل مسمومیت بارداری باید انجام شود. این اقدامات در مجموعه مراقبتهای ادغام یافته دوران بارداری توضیح داده شده است.
۲- اگر افزایش وزن مادر در طول دوران بارداری بیش از یک کیلوگرم در هفته باشد، بیشتر از حد انتظار وزن اضافه کرده است.
مهمترین عللی که سبب وزنگیری نامناسب مادر در دوران بارداری میشوند، عبارتند از:
– دسترسی ناکافی به برخی از گروههای غذایی
– عادات غذایی نامناسب و پیروی از رژیمهای غذایی خاص (کم خوری، رژیم درمانی و یا خرافات غذایی)

– عفونتهای ادراری
– ابتلا به اختلالات روانی و افسردگی
– مشکلات خانوادگی و نارضایتی از بارداری
– اعتیاد به مواد مخدر، داروهای مخدر و دخانیات
– مصرف زیاد و غیر عادی مواد خوراکی و غیر خوراکی ( ویار حاملگی و پیکا )
– مشکلات اقتصادی و درآمد ناکافی خانواده
– حجم زیاد کار روزانه و استراحت ناکافی
– تحرک ناکافی و نداشتن فعالیت بدنی روزانه
– سن کمتر از ۱۸ یا بالاتر از ۳۵ سال
– چند قلویی
– سابقه زایمان زودرس ( قبل از ۳۷ هفته کامل بارداری) یا سقط؛
– سابقه تولد نوزاد کم وزن )LBW یا IUGR(۱؛
– فاصله بارداری کمتر از ۳ سال با زایمان قبلی

مواردی که مادر باردار باید به کارشناس تغذیه ارجاع داده شود.

۱- مادران زیر ۱۹ سال
۲- مادرانی که بنا به نظر متخصص زنان علت وزنگیری نامناسب آنها مربوط به عوارض بارداری و یا بیماریها نبوده وعلل تغذیهای عامل وزنگیری نامناسب تشخیص داده شده است.
۳- BMI قبل از بارداری یا سه ماهه اول بارداری زیر ۵/۱۸ یا بیشتر از ۲۵
۴- داشتن رژیم غذایی درمانی برای یک بیماری خاص
۵- بیماریهای مادر باردار شامل دیابت، آنمی، بیماری کلیوی، فشار خون و… .

نحوه محاسبه وزن گیری در هفته های ۱۳ تا ۲۵ بارداری

در صورتیکه وزن پیش از بارداری یا وزن سه ماهه اول بارداری مشخص نباشد( فرض را بر این گذاشته که مادر در هفته های ۱۳ تا ۲۵ بارداری وزنگیری طبیعی داشته است ، یعنی هر هفته ۴/۰ کیلوگرم (۴۰۰گرم) به وزن او اضافه شده است. همچنین به طور متوسط ۱ کیلوگرم نیز در سه ماهه اول بارداری وزنگیری نموده است )جدول شماره۵(. با کسر
نمودن مجموع این وزنها از وزن کل مادر، وزن تقریبی مادر در قبل از بارداری به دست میآید. سپس محدوده نمایه توده بدنی مادر را مشخص کرده و بر اساس جدول شماره یک توصیه های مربوط ارائه میشود. در صورت لزوم، باید این مادران را به کارشناس تغذیه ارجاع داد.
کل افزایش وزن مادر در طول بارداری=[(هفته بارداری فعلی-۱۳) × ۰۴/ ]+۱

وزن مادر در قبل از بارداری = کل افزایش وزن مادر در طول بارداری – وزن هنگام اولین مراجعه

دوران بارداری طبیعی معمولا در حدود ۲۸۰ روز است که روز اول آخرین قاعدگی حساب می‌شود. دوران ۹ ماهه بارداری به سه قسمت تقسیم می‌شود که آنها را سه ماهه اول و دوم و سوم می‌نامند.

این تقسیم بندی از این نظر اهمیت دارد که در هر قسمت از این سه دوره حاملگی امکان دارد مادر یا جنین در معرض مخاطرات و بیماریها قرار گیرند و سرانجام هر دوره متفاوت است بنابراین هم پزشک و هم مادر باردار باید از زمان شروع بارداری اطلاع داشته باشند که بتوانند تا آنجایی که امکان دارد از مخاطرات جلوگیری کنند.

افزايش وزن در يک حاملگی طبيعی نتيجه يک فرآيند فيزيولوژيک است که جهت رشد جنين ومادر بصورت ويژه ای طراحی شده است که بيشتر اين افزايش وزن نتيجه حاصل بارداری که نوزاد است می باشد .

افزايش وزن متعادل در دوران بارداری سبب کم شدن ميزان مرگ ومير شير خوار ،افزايش وزن متوسط تولد وکاهش شيوع تولد نوزاد با وزن کم می گردد .

افزايش وزن در دوران بارداری در زنان مختلف متفاوت است ،مادران جوان و اول زا معمولاٌ اضافه وزن بيشتری تا مادران مسن تر وجند زا دارند .

افزايش وزن معمولی در دوران بارداری برای زنانی که قبل بارداری وزن برای قد طبيعی داشته اند حدود ۵/۱۱ تا ۱۶ کيلو گرم پيشنهاد شده است که کمی بيش از مقاديری است که در گذشته معمول بوده است وعلت آنهم در کم کردن شانس عقب ماندگی رشد داخلی رحم است .

در عين حال بايد به اين نکته توجه داشت که وزن بيشتر زايمان را مشکل تر می کند .

اگر مادر بر اساس اشتهای طبيعی خود غذا مصرف کند در آخر سه ماه اول بارداری حدود ۹/۰ تا ۸/۱ کيلوگرم ودر ۶ ماه بعدی هر هفته حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم بايد افزايش وزن داشته باشد .

الگوی افزايش وزن به همان اندازه افزايش وزن اهميت دارد اين وزن بايد بيشتر از ميزان معمولی که اغلب در نتيجه افزايش مايعات بدن است . تغيير زياد درتعادل مايعات بويژه پس از هفته بيستم بارداری که بصورت افزايش ناگهانی وزن ظاهر می شود معمولاٌ نمايانگر مسموميت بارداری است .

اساس وهدف کنترل وزن در دوران بارداری بهبود وضع تغذيه برای مادر وجنين است . لازم به ذکر است در زنان چاق افزايش بيش از حد وزن در دوران بارداری مخاطراتی را ممکن است بدنبال داشته باشد . در مادرانی که وزن بالايی دارند افزايش وزنی حدود ۶ تا ۷ کيلوگرم در دوران بارداری مربوط به وزن کودک وديگر ضمائم بدون تجمع چربی در مادر بهترين حاصل بارداری را داشته است .

وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار

 

خواص انار در دوران بارداری /خوردن انار باعث تیرگی پوست نوزاد می شود؟

بارداری/چه نکاتی را باید در دوران بارداری رعایت کنیم 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “وزن گیری در بارداری/چه‌قدر اضافه وزن در بارداری طبیعی است؟/وزن گیری مادر باردار”قالب تفریحی