سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

مجموعه: سلامت زنان و مردان تعداد بازدید: 38
سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

سلامت جنسی در مردان:

سلامت جنسی نگرانی بسیاری از مردان است. بیضه که یکی از مهم ترین اندام های جنسی هر مردی به شمار می آید در معرض بیماری و مشکلات متفاوتی قرار دارد. برخی از این مسائل ژنتیکی بوده و برخی دیگر تحت تاثیر عوامل خارجی به وجود می آید. اگر بخواهیم نگرانی مردان نسبت به این موضوع را دسته بندی کنیم می توان گفت، اندازه ی نرمال بیضه، بیماری واریکوسل و مشکلات باروری جزء مهمترین نگرانی های مردان در مسئله ی سلامت جنسی به شمار می آید

بیضه طبیعی :

بیضه ها به طور معمول، صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت بوده و در زیر آلت، در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند. بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد در محل اصلی قرار می گیرند. اولیای نوزادان باید پس از تولد، از طریق پزشک اطفال از وجود بیضه ها در کیسه مطلع گردیده و اطمینان خاطر پیدا کنند. در صورت عدم استقرار بیضه ها در محل طبیعی خود، مشکل قرار گرفتن بیضه ها در محل طبیعی خود به راحتی با عمل جراحی برطرف می شود.
۱۵ سال قبل، سرطان بیضه اغلب کشنده بوده و بسیار سریع به سایر اندام های بدن منتشر می شد، در حالی که امروزه به علت پیشرفت های انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سریعاً تشخیص داده شود.

بیضه غیرطبیعی :

از نظر علایم، ابتدا برجستگی سخت، کوچک و بدون درد را می توان روی بیضه لمس نمود. گه گاه اندازه بیضه بزرگتر از معمول احساس می گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بیضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغییری را حس نمایند.
احساس سنگینی و درد مبهم بیضه، کشاله ران و زیر شکم از دیگر علایم بیماری است. این اتفاقات ممکن است همراه با بعضی بیماری های دیگر مثل عفونت بیضه نیز مشاهده گردد. همین جا است که پزشک به شما در تشخیص و درمان کمک خواهد نمود.
برای اندازه گیری بیضه دو راه وجود دارد:

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

– مقایسه بیضه با یک شکل سبیه که اندازه آن از قبل مشخص است
– اندازه گیری طول، عرض و عمق بیضه و قرار دادن آن در فرمول زیر:
۴/۳ π × (طول/۲) × (عرض/۲) × (عمق/۲)

معاینه و خودآزمایی بیضه:

معاینه و خودآزمایی بیضه (TSE) دو روش مختلف برای کشف توده ها یا حالت های غیر طبیعی بیضه است.
دو بیضه، درون کیسه بیضه قرار دارند. بیضه ها ارگان های تولید مثل مردانه هستند که اسپرم و هورمون مردانه تستسترون را تولید می کنند. هر بیضه تقریباً به اندازه و شکل یک تخم مرغ کوچک است. در پشت هر بیضه اپیدیدیم، لوله ای پیچ دار که اسپرم را جمع آوری و ذخیره می کند، وجود دارد.
بیضه ها درون شکم نوزاد پسر (جنین) رشد می کنند و به طور طبیعی قبل یا کمی بعد از تولد درون کیسه بیضه پایین می آیند. بیضه ای که پایین نیامده است می تواند خطر سرطان بیضه را افزایش دهد.

معاینه بیضه

معاینه بیضه شامل معاینه فیزیکی کامل کشاله ران و ارگان های تناسلی (آلت تناسلی، کیسه بیضه، و بیضه ها) توسط پزشک است. پزشکتان ارگان ها را حس (لمس) خواهد کرد و آن ها را برای بررسی وجود توده، تورم، انقباض (ضعف بیضه)، یا علایم بصری دیگر غیر طبیعی معاینه خواهد کرد. معاینه بیضه می تواند دلایل درد، التهاب، تورم، علایم غیر طبیعی مادرزادی (مانند نبود بیضه یا بیضه پایین نیامده)، و توده ها یا غده هایی که ممکن است نشان دهنده سرطان بیضه باشد شناسایی کند.
معاینه تناسلی بخش مهمی از معاینه فیزیکی عادی برای هر پسر نوجوان و مرد است. پسربچه ها نیز باید اندام های تناسلی خود را برای شناسایی حالت های غیر طبیعی تناسلی یا بیضه پایین نیامده کنترل کنند. بیضه پایین نیامده در نوزادان پسری که نارس به دنیا آمده اند رایج تر از نوزادان پسری است که سر موعد به دنیا آمده اند.
برخی از پزشکان معاینات منظم بیضه را برای مردان ۱۵ تا ۴۰ سال برای شناسایی سرطان بیضه در مراحل اولیه آن توصیه می کنند. سرطان بیضه یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان جوانتر از ۳۵ سال است. بسیاری از سرطان های بیضه توسط خود مردان یا شرکای جنسی آنان به شکل غده یا بیضه متورم بزرگ شده تشخیص داده می شود. در مراحل اولیه سرطان بیضه، غده ای که ممکن است تقریباً به اندازه نخود باشد، معمولاً دردناک نیست. سرطان بیضه ای که زود شناسایی و فوراً درمان شود درصد بهبودی بالایی دارد.

خودآزمایی بیضه (TSE)

با خودآزمایی بیضه (TSE) ممکن است بتوان سرطان بیضه را در مراحل اولیه شناسایی کرد. بسیاری از سرطان های بیضه اولین بار با خودآزمایی به شکل توده ای بدون درد یا بیضه ای متورم شناسایی می شوند.
برخی از پزشکان توصیه می کنند که مردان سنین ۱۵ تا ۴۰ سال ماهانه خودآزمایی بیضه را انجام دهند. اما این موضوع مورد اختلاف است. بسیاری از پزشکان باور ندارند که TSE ماهیانه برای مردانی که در معرض خطر متوسط ابتلا به سرطان بیضه هستند ضروری است. TSE ماهیانه ممکن است به مردانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان بیضه هستند توصیه شود. این مورد مردانی را در برمی گیرد که سابقه بیضه پایین نیامده یا سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان بیضه دارند.
بسیاری از توده های بیضه سرطانی هستند و نیاز به درمان فوری دارند. بیضه مبتلا معمولاً با جراحی برداشته می شود. در برخی موارد، غده های لنفی نیز ممکن است برداشته شوند، و شاید شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیز تجویز شود. بیضه ای مصنوعی ممکن است در کیسه بیضه گذاشته شود تا ظاهری طبیعی پیدا کند. از آن جا که یک بیضه طبیعی باقی می ماند، اعمال جنسی و تولید مثلی مرد معمولاً کارآمد نیستند.

چرا انجام می شود:

معاینه بیضه

معاینه بیضه ممکن است دلایل درد، التهاب، تورم، موارد غیرطبیعی مادرزادی (مانند نبود بیضه یا بیضه پایین نیامده)، و غده ها یا توده هایی در بیضه ها را شناسایی کند.

خودآزمایی بیضه (TSE)

خودآزمایی بیضه (TSE) برای آشنا کردن یک مرد با اندازه، شکل، و وزن طبیعی بیضه های او و ناحیه اطراف کیسه بیضه انجام می شود. این کار به او اجازه می دهد هر گونه تغییری از حالت طبیعی را شناسایی کند.

چگونه انجام می شود:

معاینه بیضه

معاینه ممکن است ابتدا در حالی که دراز کشیده اید انجام شود، سپس در حالی که ایستاده اید این کار تکرار شود. پزشک شما شکم، کشاله ران، و ناحیه تناسلی (آلت تناسلی، کیسه بیضه، بیضه ها) را بررسی می کند. کیسه بیضه و هر دو بیضه برای بررسی اندازه، وزن، بافت، و استحکام و برای بررسی علایم فیزیکی تورم، غده ها، یا توده ها حس (لمس) خواهند شد. عدم وجود یک بیضه معمولاً نشانگر بیضه ای پایین نیامده است. انقباض (ضعف) یک یا هر دو بیضه نیز دیده خواهد شد.
اگر توده ای در بیضه یافت شود، پزشکتان نوری قوی پشت بیضه خواهد انداخت تا ببیند آیا نور می تواند از آن بگذرد (انتقال نور). تومور بیضه آن قدر جامد است که نور نمی تواند از آن عبور کند. همچنین، یک بیضه دارای تومور عموماً سنگین تر از بیضه طبیعی ظاهر می شود. توده یا تورم قابل لمس ایجاد شده از ورم بیضه به نور اجازه خواهد داد از آن عبور کند. ورم بیضه مانند آب در یک کیسه پلاستیکی نازک است. بیضه دیگر نیز لمس و بررسی خواهد شد تا مطمئن شویم غده، توده، یا حالت غیرطبیعی دیگری ندارد.
پزشکتان غده های لنفی کشاله ران یا بخش داخلی ساق پا را نیز لمس خواهد کرد تا ببیند آیا علایمی از بزرگ شدگی دارد یا نه.

خودآزمایی بیضه (TSE)

بهترین زمان برای TSE پس از دوش یا حمام است، زمانی که ماهیچه های بیضه گرم و در حالت استراحت هستند. اگر معاینه را در زمان دیگری انجام دهید، زیر پوش خود را درآورید تا دستگاه تناسلی تان آشکار شود. تصویری از خودآزمایی بیضه را ببینید.
بایستید و پای راستتان را روی سطحی بالاتر تقریباً به اندازه بلندی صندلی قرار دهید. سپس کیسه بیضه خود را به آرامی لمس کنید تا بیضه راست را پیدا کنید. بیضه را به آرامی اما سفت بین انگشت شست و انگشتان هر دو دست بغلتانید، و به دقت سطح غده ها را بررسی کنید. پوست روی بیضه به طور آزادانه حرکت می کند و لمس کل سطح بیضه را آسان می کند. این روش را برای سمت دیگر با بلند کردن پای چپ و معاینه بیضه چپتان تکرار کنید.

نتایج:

 

طبیعی:

هر بیضه باید سفت باشد اما محکم نباشد، و سطح آن باید بسیار روان باشد، بدون هیچ گونه غده یا توده ای. ساختاری اسفنجی، و لوله مانند (اپیدیدیم) ممکن است در بالا و پایین طرف عقب هر بیضه احساس شود. یک بیضه (معمولاً چپ) ممکن است کمی پایین تر از دیگری آویزان باشد، و یک بیضه ممکن است کمی بزرگتر از دیگری باشد. این تفاوت معمولاً طبیعی است.
در طول معاینه بیضه یا TSE درد یا ناراحتی تجربه نمی شود.

غیر طبیعی:

غده ای کوچک، و محکم (اغلب تقریباً به اندازه یک نخود) در سطح بیضه حس می شود، یا بیضه متورم و بزرگ شده است. اگر غده یا تورمی در طی TSE مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. معطل نکنید یا منتظر نشوید که غده از بین برود، زیرا ممکن است نشانه اولیه سرطان بیضه باشد. درمان فوری بهترین شانس بهبودی را برای شما فراهم می کند.
یک یا هردو بیضه احساس نمی شوند. اگر نمی توانید یک یا هردو بیضه را هنگام انجام TSE حس کنید، با پزشک تماس بگیرید. این شاید به معنی بیضه پایین نیامده باشد.
مجموعه نرمی از لوله های نازک (اغلب به نام “کیسه کرم ها” یا “اسپاگتی” به آن اشاره می شود) بالا یا پشت بیضه احساس می شود. این شاید به معنی واریکوسل باشد.
درد ناگهانی (تیز) یا تورم در کیسه بیضه که در طول معاینه بیضه یا TSE دیده می شود ممکن است به معنای وجود عفونت (اپیدیدیم) یا انسداد جریان خون به بیضه (پیچ خوردگی بیضه) باشد، که هر دو نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارند.
ممکن است غده ای وجود داشته باشد که آزادانه در کیسه بیضه شناور است و به بیضه متصل نیست اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
اگر نمی توانید هر دو بیضه (پایین آمده)را در کیسه بیضه نوزادتان حس کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان:

نزول‌نکردن بیضه

بیضه عضوی است که وظیفه مهمی چون ساختن هورمون‌های مردانه را به عهده دارد. این عضو به دلیل ساختارش به دمای زیاد و حتی دمای بدن یعنی ۳۷ درجه حساس است و اگر به مدت طولانی در این دما یا بالاتر قرار گیرد

به بافت آن صدمه جدی وارد می‌شود و شاید برای همیشه کارایی خود را از دست بدهد. به همین دلیل در کیسه‌ای به نام کیسه بیضه قرار گرفته تا دمای آن تنظیم شود.بیضه جنین انسان درون محفظه شکمی قرار دارد. مجرایی هم وجود دارد که بتدریج بیضه‌ها وارد آن مجرا می‌شوند

و از محیط شکمی فاصله می‌گیرند. پس وقتی نوزاد پسر متولد می‌شود، انتظار داریم هنگام معاینه بیضه‌ها درون کیسه قرار داشته باشند؛ در حالی ‌که گاهی این اتفاق نمی‌افتد، یعنی یکی یا هر دو بیضه درون شکم باقی‌مانده‌اند. شیوع بیضه نزول‌نکرده در نوزادن نارس بیشتر است.

این موضوع از دو نظر برای ما اهمیت دارد. همان‌طور که اشاره کردیم دمای زیاد باعث از بین رفتن بیضه‌ها می‌شود. پس تا ۱۲ ماهگی منتظر پایین آمدن بیضه‌ها می‌مانیم. اگر این اتفاق نیفتاد حتما باید با کمک جراحی آنها را از حفره شکمی پایین آورد و در کیسه بیضه قرار دارد. اگر عدم نزول بیضه دوطرفه باشد و درمانی هم انجام نشود، نوزاد پسر درآینده مبتلا به اختلالات جنسی و ناباروری خواهد شد.

موضوع بسیار مهم دیگر شیوع سرطان در بیضه‌‌های نزول ‌نکرده است. در چنین بیمارانی شیوع ابتلا به سرطان ۳۰ برابر افراد عادی است. حتی بعد از جراحی و پایین آوردن بیضه‌ها هم خطر ابتلا به سرطان بیضه در این کودکان (در آینده) بیشتر از جمعیت مردانی است که چنین مشکلی هنگام تولد نداشتند. پس این بیماران را حتما باید سالانه پزشک متخصص معاینه کند.

سرطان بیضه

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

این نوع سرطان بندرت سبب بروز درد و ناراحتی در بیضه‌ها خواهد شد. به طور معمول سرطان بیضه منجر به بروز تورم بدون درد در یک بیضه می‌شود. از طریق معاینه نمی‌توان علت تورم را تشخیص داد که آیا مشکل از بیضه‌هاست یا از مجاری اسپرم‌بر (انتقال‌دهنده منی).

این نوع سرطان برخلاف دیگر سرطان‌ها که بیشتر در سنین بالا اتفاق می‌افتد، در سنین جوانی شایع است (در دهه سوم زندگی). متاسفانه سیر پیشرفت سرطان بیضه خیلی سریع است، یعنی ممکن است توده طی ده روز به دو برابر برسد. اولین علامت سرطان بیضه وجود تود‌ه‌ای در بیضه است.

این توده ممکن است به اندازه یک نخود باشد (هر نوع توده در داخل بیضه سرطان است، مگر این‌که خلاف آن ثابت شود). به همین دلیل بهتر است مردها چگونگی معاینه بیضه را آموزش ببینند.البته محل بیماری طوری است که ممکن است بیماران زود به پزشک مراجعه نکنند. مراجعه دیرهنگام باعث پیشرفت بیماری می‌شود

و مراحل درمانی هم دشوارتر خواهد بود. درمان سرطان بیضه خارج‌کردن کل بیضه است و اگر سرطان دوطرفه باشد بیمار ناتوانی جنسی پیدا خواهد کرد. بیماران شیمی‌درمانی هم می‌شوند که درمان بسیار خوبی برای سرطان بیضه محسوب می‎شود. شیمی‌درمانی ممکن است به بیضه سالم و غیربیمار آسیب برساند و باعث عقیمی بیمار برای همیشه شود.

به همین دلیل قبل از شروع شیمی‌درمانی توصیه می‌شود بیماران اسپرم خود را در آزمایشگاه ذخیره کنند تا در آینده بتوانند با لقاح مصنوعی صاحب فرزند شوند.

پیچش بیضه

پیچش بیضه بیماری خطرناکی است که باید خیلی زود درمان شود. درمان اورژانسی است و مدت طلایی شش ساعت است که تاخیر در درمان باعث از بین رفتن بیضه خواهد شد. بیماری در نوجوانان بیشتر دیده می‌شود (۱۴ تا ۲۰ سالگی). شاخص‌ترین علامت پیچش بیضه وجود درد شدید

و ناگهانی در کیسه بیضه است. علت بیماری این است که فرد دارای اشکالات آناتومیکی در طناب بیضه است که به دلایلی خاص، طناب بیضه دچار پیچش می‌شود. پیچش باعث می‎شود عروق تحت فشار قرار بگیرد و جریان خون بیضه قطع شود.

فقدان خون‌رسانی به قطع اکسیژن‌رسانی به بافت و مرگ سلول‌های بیضه منجر خواهد شد. با جراحی پیچش برطرف می‌شود و بیضه را به پوست کیسه متصل می‌کنند تا این اتفاق دیگر تکرار نشود.

عفونت بیضه

این بیماری نیز در دهه سوم و چهارم زندگی بیشتر رخ می‌دهد. علامت بیماری هم به صورت بزرگی بیضه، تورم و قرمزی است. پوست بیضه ملتهب و بسیار دردناک است. عفونت بیضه بیماری خطرناکی است. تاخیر در درمان باعث شکل‌گیری آبسه در بیضه می‌شود و درمان در این مرحله خارج کردن بیضه است.

شایع‌ترین علت عفونت بیضه بیماری‌های آمیزشی است. افرادی که روابط خارج از عرف دارند بیشتر به عفونت بیضه مبتلا می‎شوند. عفونت ناشی از وجود باکتری‌هایی مانند سوزاک و کلامیدیا است.

ضربه‌ خوردگی بیضه

ضربات به بیضه باید جدی گرفته شود. انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال، کاراته و همه مواردی که احتمال ضربه به بیضه در آنها زیاد است، ممکن است به بیضه آسیب برساند. ضربات به بیضه علائمی مانند کبودی و تورم پدید می‌آورند که علت تجمع خون در کیسه است.

به گزارش پارس ناز این افراد باید به بخش اورژانس اورولوژی بیمارستان‌ها مراجعه کنند تا بررسی از بیضه با معاینه و سونوگرافی انجام شود و اگر پارگی در آن دیده شد با جراحی ترمیم شود؛ ولی اگر فقط پارگی مویرگ‌ها مطرح باشد، می‌توان با دستورات دارویی و مراقبتی هماتوم یا خون‌مردگی را درمان کرد.

آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

این بیماری دلایل زیادی دارد. یکی از دلایل مهم آتروفی ابتلای کودک به بیماری اوریون است. بیماری اوریون ممکن است به بیضه‌ها حمله کند و هر دو بیضه را از بین ببرد. به همین دلیل واکسیناسیون کودکان ضد این بیماری اهمیت فراوانی در آینده آنها دارد. یکی دیگر از مواردی که امروزه باعث از بین رفتن و آتروفی بیضه‌ها می‌شود، مصرف دارو‌های آنابولیزان یا استروئیدی در ورزشکاران بدنساز است.

هورمون‌های استروئیدی برخلاف تصور عموم عملکرد معکوسی روی بیضه‌ها دارند و مصرف طولانی‌مدت آنها باعث تحلیل آنها خواهد شد. موارد زیادی از طلاق بین ورزشکاران دیده می‌شود که دلیل آن ناباروری است، بدون این‌که خودشان اطلاعی از موضوع داشته باشند. این افراد در معاینه بیضه‌هایی تحلیل‌رفته دارند.

این بیماری غیر‌قابل‌برگشت است. متاسفانه ورزشکاران خودسرانه چنین داروهایی را تهیه کرده یا هورمون‌ها را مربیانی بی‌تجربه تجویز می‌کنند که توجهی به عوارضش ندارند.

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

 

سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان

 

پروستات/دانستنی هایی راجع به پروستات /راه درمان پروستات 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلامت جنسی در مردان /نکاتی راجع به سلامت بیضه در مردان / اندازه بیضه / معاینه و خودآزمایی بیضه /نزول‌نکردن بیضه/سرطان بیضه /پیچش بیضه / ضربه‌ خوردگی بیضه /آتروفی یا تحلیل‌ رفتگی بیضه مردان”قالب تفریحی