گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

مجموعه: اطلاعات دارویی, داروهای گیاهی تعداد بازدید: 18
گیاه پنج انگشتی   / خواص دارویی و درمانی آن

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

گیاه پنج انگشتی گیاه بومی کشور یونان و ایتالیا است و در نواحی غربی از این گیاه برای درمان اختلالات باروری در زنان استفاده می کنند، گیاه شناسان معتقدند یکی از بهترین درمانهای گیاهی برای بهبود باروری استفاده از گیاه پنج انگشتی است.

امروزه یافته ها نشان می دهد گیاه پنج انگشتی در بدن ما اثرات تنظیم کنندگی بر غدد هیپوفیز دارد. همانطور که می دانید غدد هیپوفیز در بدن زنان عملکرد تخمدانها را کنترل می نماید و با ترشح هورمونهایی تخمدانها را تحریک کرده و هورمونهای جنسی ترشح می شوند. مطالعات مختلف نشان داده است که گیاه پنج انگشتی دارای کاربردهای بالینی زیر می باشد:

 

 

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

گیاه پنج انگشتی مناسب برای سلامت زنان

 

یکی از بهترین گیاهان برای سلامت دستگاه تناسلی زنان است. گیاه پنج انگشتی فواید بسیار زیادی دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید و مصرف آن مداوم باشد. این گیاه در بهبود مشکلاتی نظیر سندروم پیش از قاعدگی، کاهش سطح هورمون پروژسترون، اختلال در تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم، آمنوره یا قطع قاعدگی موثر است.

۱ .گیاه پنج انگشتی ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) را مهار می نماید و به این ترتیب با افزایش ترشح هورمون جسم زرد (LH)، ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان افزایش می یابد.
۲ . گیاه پنج انگشتی به طولانی کردن فاز لوتئال چرخه قاعدگی کمک می نماید. گیاه پنج انگشتی فاقد هرگونه هورمون است ولی به بدن در ترشح هورمون جسم زرد یا همان هورمون LH کمک می نماید. اگر فاز لوتئال چرخه قاعدگی طولانی شود ترشح هورمون جسم زرد افزایش می یابد و تخمک گذاری صورت می گیرد که این نکته برای خانم هایی که با مشکل اختلال در تخمک گذاری روبرو هستند مفید است.

۳٫  گیاه پنج انگشتی از پیشرفت بیماری آندومتریوز (زمانی که لایه پوشاننده داخل رحم در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود) جلوگیری می نماید.
در آلمان بسیاری از متخصصین زنان از این گیاه برای درمان بیماری آندومتریوز خفیف تا متوسط استفاده می کنند.
۴ .گیاه پنج انگشتی می تواند مانع از سقط جنین در دوران بارداری شود. اگر سقط جنین بر اثر کاهش سطح هورمون پروژسترون باشد، این گیاه می تواند با افزایش سطح هورمون پروژسترون مانع از سقط جنین شود. البته تا به حال شواهدی که نشان دهد مصرف این گیاه در دوران بارداری خطرناک است دیده نشده است ولی بهتر است قبل از مصرف گیاه پنج انگشتی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.

۵ .گیاه پنج انگشتی در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS مؤثر هست. تحقیقات نشان داده هست که گیاه پنج انگشتی نقش زیادی در بهبود علائمی نظیر افسردگی، حساسیت سینه ها، جوش هاي پوستی و سردرد گذشته از قاعدگی دارد. نتیجه یک مطالعه نشان داد زنانی

که از گیاه پنج انگشتی برای بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی بهره گیری میکردند۳۲ درصد از آن ها در همان ماه اول بهره گیری بهبود یافتند و ۸۴ درصد از این زنان پس از ۳ ماه مصرف این گیاه بهبود کامل پیدا کردند

 

مزایای گیاه پنج‌انگشت – ناباروری را درمان می‌کند.

 

استفاده از دمنوش گیاه پنج انگشت ناباروری را درمان می‌کند، و این یکی از فواید شگفت‌انگیز این گیاه است که باید بدانید. اگر شما از مشکل ناباروری رنج می‌برید، فقط باید دمنوش گیاه پنج انگشت و چای سبز بنوشید، و برخی از ویتامین‌ها را مصرف کنید. نوشیدن دمنوش گیاه پنج‌انگشت سطح پروژسترون را در زنانی که دچار مشکل ناباروری هستند، افزایش می‌دهد.

میل جنسی زنان را افزایش می‌دهد.

 

شکوفه‌های گیاه پاکدامن را می‌توان برای تهیه‌ی دمنوشی که برای تقویت میل جنسی زنان موثر است، مورد استفاده قرار داد. بنابراین، زنان در سن باروری و آن‌هایی که یائسه شده‌اند باید برای لذت بردن از مقاربت جنسی‌شان روزانه چند فنجان دمنوش گیاه پنج انگشت بنوشند. فیتواستروژن­‌های (گروهی از مواد شیمیایی گیاهی) موجود در گیاه پنج‌انگشت مسئول این خاصیت دمنوش آن هستند.

تولید شیر را افزایش می‌دهد.

 

دمنوش گیاه پنج انگشت دمنوش ایده‌آلی است برای زنان شیرده‌ چرا که افزایش تولید شیر یکی از فواید این گیاه است. اگرچه دمنوش گیاه پنج انگشت در افزایش تولید شیر مادر مؤثر است، اما زنان شیرده باید این گیاه دارویی را در مقادیر کم مصرف کنند. پس از نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت، سطح پرولاکتین در بدن زنان شیرده افزایش می‌یابد. پرولاکتین، که هورمونی زنانه است، نقش مهمی در تنظیم میزان تولید شیر بازی می‌کند. با این حال، به دلیل عدم وجود اطلاعات و شواهدی که اثربخشی و بی‌خطر بودن دمنوش گیاه پنج‌انگشت را در افزایش تولید شیر تایید کنند، باید قبل از مصرف آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

مزایای گیاه پنج‌انگشت – پوکی استخوان را در مردان درمان می‌کند.

 

تحقیقاتی در رابطه با پوکی استخوان در مردها انجام شده‌است و چند درمان احتمالی برای این بیماری وجود دارد. با این حال، با توجه به مطالعه‌ای که در کتابخانه­‌ی ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا منتشر شده‌است، دمنوش گیاه پنج‌انگشت یک درمان خانگی عالی برای پوکی استخوان در مردان است. بنابراین، دوست داریم این فایده از گیاه پنج‌انگشت را نیز در این مقاله قید کنیم. استفاده از عصاره‌ی گیاه پنج‌انگشت به افزایش تراکم استخوان و بهبود سلامت استخوان کمک می‌کند و در نتیجه از پوکی استخوان در مردان پیشگیری می‌کند.

از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری می‌کند.

 

گیاه پنج‌انگشت مزایای شگفت‌انگیز دیگری نیز برای سلامتی دارد. استفاده از دمنوش این گیاه خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. گیاه پنج‌انگشت که دارای خواص ضد سرطانی است، توانایی زیادی برای کاهش سطح تستوسترون و مهار رشد سلول‌های سرطانی پروستات در بدن دارد. علاوه بر این، مزایای دمنوش گیاه پنج انگشت به دلیل توانایی این گیاه برای متعادل کردن هورمون‌ها در بدن است.

 

 

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

 نکات قابل پیشنهاد در مورد گیاه پنج انگشتی

 

* امروزه بعضی از کارخانجات داروسازی عصاره استخراج شده از این گیاه را به فرم کپسول و قطره هاي غذایی ساخت کرده اند، بهتر هست این گیاه یک‌بار در روز و با معده خالی و ترجیحاً ۱ ساعت گذشته از صبحانه مصرف شود.

* همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که برای اثربخشی اکثر گیاه پنج انگشتی، مصرف آن باید به صورت مداوم و حداقل ۶ ماه صورت گیرد.

* اکنون عوارض جانبی خطرناکی از مصرف گیاه پنج انگشتی گزارش نشده هست، ممکن هست در تعداد کمی از مصرف کنندگان عوارضی نظیر تهوع، ناراحتی هاي گوارشی، حساسیت هاي پوستی و سردرد رخ دهد. گرچه در زنان مبتلا به افسردگی مصرف گیاه پنج انگشتی میتواند علائم مریضی‌شان را تشدید نماید.

 

گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن

 

همچنین بخوانید :

 

گیاه مریم گلی / خواص مریم گلی / فواید مریم گلی برای پوست

آویشن / آویشن کوهی / خواص و مضرات آویشن کوهی

مرزنجوش / خواص مرزنجوش / مضرات مرزنجوش

شاهی یا تره تیزک / خواص شاهی / مضرات شاهی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “گیاه پنج انگشتی / خواص دارویی و درمانی آن”قالب تفریحی