گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز 

مجموعه: انواع ویتامین ها و پروتئین, ویتامین ها و مکمل ها تعداد بازدید: 108
گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز 

گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز

 

گلوکز / گلوکز پیست:

وقتی صحبت از قند خون می کنیم، منظورمان قندی به نام «گلوکز» است. اما چرا این قند تا این حد اهمیت دارد و تنظیم آن به میزان دقیق، نقش حیاتی در سلامت و طول عمرمان ایفا می کند؟

بدن ما انرژی مورد نیازش را از مواد غذایی خورده شده تامین می کند. اما چلوکبابی که میل کرده اید، مستقیما تبدیل به انرژی نمی شود. ابتدا دستگاه گوارش غذا را به اجزای کوچک ترش خرد می کند که یکی از مهمترین آنها قندی به نام گلوکز است.

فرمول شیمایی گلوکز C6H12O6 است و تصویر مولکلول آن را در بالا ملاحظه می کنید. اما این قند نسبتا ساده یک منبع انرژی مهم برای سلول های بدن مان به حساب می آید و در واقع منبع انرژی اصلی بسیاری از سلول های بدن انسان است.

جالب است بدانید که برخی سلول های بدن انسان بسیار سخت گیر هستند و فقط از گلوگز به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. برای مثال مغز انسان و گلبول های قرمز خون تنها از گلوکز به عنوان انرژی استفاده می کنند.

بنابراین هنگامی که فکر می کنید، مغز شما از کلوگز همانند بنزین به عنوان سوخت استفاده می کند و جالب تر اینکه مغز انسان بسیار پرمصرف است.

برخلاف باک اتومبیل شما که ظرفیت مناسبی جهت نگهداری بنزین دارد، سلول های مغزی قادر به ذخیره سازی کلوگز نیستند. بنابراین آنها به جریان خون بدن برای تحویل منظم این قند مهم وابسته اند.

حالا احتمالا متوجه شدید که چرا تنظیم میزان قند خون به صورت لحظه ای اهمیت حیاتی دارد. اگر قند موجود در خون از سطح معینی افت کند، با کمبود فوری سوخت در برخی سیستم های حیاتی بدن مانند مغز مواجه می شویم.

اتومبیل با اتمام بنزین خاموش می شود. کاهش سطح گلوکز خون اتفاق نسبتا مشابهی هم برای مغز به همراه دارد. یعنی ابتدا کاهش هوشیاری و سپس کما رخ می دهد و در ادامه اگر قند خون بالا نرود، باید منتظر رویدادهای بدتری هم بود.

غذای هضم شده در دستگاه گوارش تولید مقدار زیادی گلوکز می کند که توسط جریان خون به تمام نقاط بدن برده می شود. اما گلوکز اضافه در جریان خون مشکلات متعددی ایجاد می کند. از تاری دید گرفته تا ایجاد پلاک هایی در رگ های خونی که خودشان سبب سکته می شوند.

به همین خاطر بدن مقادیر اضافه این قند را به سرعت از جریان خون خارج کرده و آنها را تبدیل به قندی دیگر تحت عنوان «گلیکوژن» می کند.

گلیکوژن به کبد و عضلات برده شده و آنجا ذخیره می شود تا در زمان هایی که مشغول غذا خوردن نیستید، به تدریج تجزیه شده، مجددا به کلوگز تبدیل شود و وارد جریان خون گردد. در واقع کبد مانند انبار ذخیره سازی انرژی در بدن عمل می کند.

اما چه چیزی گلوکزهای اضافه جریان خون را به گلیکوژن تبدیل می کند؟ «انسولین». این ماده توسط پانکراس ترشح می شود و مدتی پس از صرف غذا کار تبدیل گلوکز اضافه را گلیکوژن و ذخیره سازی اش را انجام می دهد.

 

فرمول گلوکز:

فرمول خطی تصویری واضح اما غیرواقعی از ساختار بعضی از مونوساکاریدهای متداول را ارائه می دهند. در حقیقت مولکولها، دوبعدی نیستند و خواص هر ترکیبی عمدتا به ساختار سه بعدی آن وابسته است. بنابراین فرمول های سه بعدی برای درک وابستگی بین ساختار مولکول و عملکرد زیستی آن مفید هستند.

در واقع مولکولهای گلوکز و سایر پنتوزها و هگزوزها در محلول، حلقوی هستند. این حالت نسبت به زنجیره کربنی گسترده، برتری دارد.
گلوکز محلول ( مثلا در سلول ) عمدتا به صورت حلقه ای از پنج کربن و یک اکسیژن یافت می شود. فرض بر این است که وقتی اتمها دستخوش بازآرایی می شوند، این ساختار فضایی اجازه می دهد که اتم کربن شماره ۱ با یک پیوند کووالان با اکسیژن متصل به کربن شماره ۵ پیوند برقرار کند.
وقتی که گلوکز حلقوی می شود، امکان تشکیل دو فرم ایزومری وجود دارد. این دو ایزومر فقط در جهت قرار گرفتن گروه هیدروکسیل OH متصل به کربن شماره ۱ با هم تفاوت دارند.
وقتی که گروه هیدروکسیل در طرفی از حلقه واقع شود که گروه جانبی CH2OH قرار دارد، ترکیب حاصل به عنوان بتا گلوکز شناخته می شود. اما اگر گروه OH در طرف مخالف گروه جانبی CH2OH واقع شود ترکیب حاصل آلفا گلوکز نامیده می شود.

منابع غذایی گلوکز:

گلوکز ، یکی از قندهای مونوساکارید (تک قندی) است که به نامهای D- گلوکز ، D- گلوکوپیرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و سرلوز (Cerelose) نیز نامیده می‌شود. دارای فرمول عمومی C۶H۱۲O۶ است و با داشتن عاملOH بخوبی در آب محلول است. واکنش اکسیداسیون آن در سیستم حیاتی جانوران اتفاق می‌افتد و به همراه تولید آب و CO۲ مقدار زیادی انرژی پدید می‌آورد. منابع گلوکز گلوکز که در طبیعت به حالت آزاد و یا در ترکیب یافت می‌شود، نه تنها متداولترین قند است، بلکه فراوان‌ترین ترکیب شیمیایی طبیعت نیز محسوب می‌شود. گلوکز در حالت آزاد در اکثر گیاهان عالی‌تر ملاحظه می‌گردد. این قند ، همراه با D- فروکتوز در غلظتهای قابل ملاحظه در انگور ، انجیر و سایر میوه‌های شیرین و در عسل وجود دارد. همچنین در غلظتهای کمتر ، می‌توان آن را در خون و در لنف ملاحظه نمود. …

میگو

میگو حاوی مقدار زیادی گلوکزآمین است و گلوکزآمین ماده‌ای مناسب برای کاهش التهاب مفاصل می‌باشد. در ضمن میگو مقدار زیادی سلنیوم داشته و چربی اندکی دارد.

بادام

اگر واقعاً درصدد یافتن راهی برای افزایش سلامت مفاصل‌تان هستید، بهتر است حتماً بادام مصرف کنید. بادام نیز حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است، (همانند سالمون) و از سوی دیگر منبع غنی ویتامین E و منگنز نیز می‌باشد. دریافت بیشتر منگنز در رژیم غذایی به افزایش تولید گلوکزآمین در بدن منجر می‌شود. شما حتی می‌توانید برای بهره بردن از خواص بادام زمینی و بادام، کره بادام‌زمینی و کره بادام را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

غذاهای با شاخص گلوکز مناسب و کمتر از ۶۰

بادام زمینی
نخود سفید
دانه سویا
بادام هندی نمکی
لوبیا قرمز پخته
برنج قهوه‌ای
کینوا
نان تست جو (سبوسدار)
کیک اسفنجی وانیلی
اسپاگتی پخته

مصرف گلوکز را کم کنید تا سرطان نگیرید

محققان بر این باورند که با کنار گذاشتن گلوکز از برنامه غذایی و کاهش چشمگیر مصرف آن می‌توان از ابتلا به سرطان جلوگیری کرد و پیشرفت این بیماری را معکوس کرد.
سلول‌های بدن برای تامین انرژی خود و بدن به گلوکز نیاز دارند اما قندهایی که در غذاهای فرآوری شده و مواد غذایی تغییر داده شده از نظر ژنتیکی وجود دارد در بدن نه تنها به انرژی تبدیل نمی‌شود بلکه سبب تغذیه‌رسانی به سلول‌های سرطانی و تومور‌ها می‌شود.
مصرف قند و وجود پررنگ آن در برنامه غذایی امکان ابتلا به سرطان را افزایش داده و در افراد مبتلا به این بیماری با تغذیه‌ به سلول‌های سرطانی موجب تسریع روند سرطان می‌شود. به همین علت به افراد مبتلا به سرطان توصیه می‌شود که این ماده را از غذاهای خود حذف کنند.
رشد سلول‌ها و تومورهای بدخیم به دلیل سلول‌هایی انجام می‌شود که انرژی خود را از آدنوزین تری فسفات تهیه می‌کنند که به دلیل تجزیه غیراکسیداتیو گلوکز‌ها و در واقع‌‌ همان قند بوجود می‌آید. این در حالی است که سلول‌های سالم و غیر سرطانی انرژی بدن را از طریق تجزیه اکسیداتیو پیروات‌ها تامین می‌کنند.
بهتر است مواد مفید و ویتامین‌ها را جایگزین قند و شکر کرد و با حذف این ماده کشنده از برنامه غذایی، جا را برای سبزیجات، فیبر، میوه‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها باز کرد.

گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز 

گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز

گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز 

 

پروتئین وی / انواع پروتئین وی / فواید پروتئین وی / مواد غذایی سرشار از پروتئین 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “گلوکز / گلوکز چیست / فرمول گلوکز / منابع غذایی گلوکز ”قالب تفریحی