کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

مجموعه: اطلاعات دارویی, ویتامین ها و مکمل ها تعداد بازدید: 17
کوآنزیم چیست ؟ /  منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

 

کوآنزیم Q10 (CoQ10) ماده‌ای مغذی است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. این کوآنزیم در بسیاری از غذاهای مصرفی ما نیز وجود دارد. کوآنزیم Q10 به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل کرده که از سلول‌ها در مقابل آسیب محافظت کرده و نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد.

 

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

 

اطلاعات کلی درباره کوآنزیم Q10:

یوبی کینیون یا کوآنزیم (CoQ10) Q10 در سال ۱۹۹۵ توسط فردکرین کشف شد. کوآنزیم Q10 یک ویتامین و یا ماده ویتامین مانند محسوب شده و مانند سایر ویتامین ها بطور طبیعی در منابع غذایی یافت می شود ولی مقدار آن در این منابع غذایی بسیار کمتر است. کوآنزیم Q10 در همه بافت ها سنتز می گردد. بیوسنتز آن یک فرایند چند مرحله ای است که حداقل به هشت ویتامین و چندین عنصر معدنی کمیاب نیاز دارد. کوآنزیم Q10 در چربی حل شده و در همه سلول های بدن وجود دارد و به عنوان کوآنزیم در بسیاری از مراحل آنزیماتیک مهم در تولید انرژی در درون سلول عمل می کند. بیشترین مقدار آن در اندام هایی چون کبد، قلب، عضله، کلیه و مغز یافت می شود. عملکرد دیگر آن بعنوان آنتی اکسیدان می باشد. سنتز درونی ویتامین و نیز جذب آن از طریق مواد غذایی موجب حفظ مقدار نرمال آن در یک فرد سالم می گردد. تأثیرات مثبت کوآنزیم Q10 در درمان بیماری ایدز، سرطان، زخم های معده، چاقی، دیس تروفی عضلانی، حساسیت، عملکرد سیستم ایمنی و نیز حفظ قدرت فیزیکی بدن مورد مطالعه قرار گرفته است.

منابع غنی آن عبارتند از:

ماهی های چرب، مرغ، گوشت قرمز ، دل و جگر و قلوه.

سایر منابع آن شامل: غلات سبوس دار ، سویا، بادام زمینی ، آجیل، روغن کانولا و روغن سویا ، جوانه گندم ، تخم مرغ و سبزی جات به ویژه اسفناج و بروکلی است.

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

 

بهبود کیفیت سلول تخمک با کوآنزیم Q10 (کیوتن)

همه ما می دانیم که تولد یک نوزاد سالم مستلزم وجود سلول تخمک و اسپرم سالم است. بر طبق مطالعات منتشر شده در مجله باروری و نازایی آمریکا، با افزایش سن تولید انرژی در برخی از تخمکها کاهش می یابد که می تواند به کاهش سطح کوآنزیم کیوتن در این سلولها مربوط باشد. در دهه ۴۰ زندگی میزان کوآنزیم Q10 (کیوتن) در سلولها و بافت های مختلف بدن به طور معنا داری کاهش می یابد. همچنین با افزایش سن احتمال آسیب تخمک ها به دلیل افزایش تولید رادیکالهای آزاد وجود دارد.

رادیکالهای آزاد مولکولهایی هستند که هر روزه در فرآیندهای طبیعی بدن ما تولید شده و به ساختار طبیعی سلولها آسیب وارد می کنند. گفته می شود به طور متوسط روزانه هر یک از سلولهای بدن ما ۱۰ هزار بار توسط رادیکالهای آزاد مورد حمله قرار می گیرند. کوآنزیم Q10 به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود با این رادیکالهای آزاد مقابله کرده و به این شکل کیفیت تخمکها را برای باروری بهبود می بخشد.

کوآنزیم Q10 (کیوتن) و سندروم تخمدان پلی کیستیک

یکی از مشکلاتی که خانم های مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک با آن مواجه هستند اختلال در تخمک گذاری و ناباروری است. مطالعه ای در آمریکا روی ۱۰۱ خانم مبتلا به این سندروم که قصد بارداری داشتند انجام شد، این زنان به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول برای تحریک تخمگ گذاری و باروری تنها از داروی کلومیفن سیترات استفاده می کردند و گروه دوم علاوه بر مصرف این دارو از کوآنزیم کیوتن با دوز ۶۰ میلی گرم سه بار در روز نیز استفاده می کردند.

نقش کوآنزیم Q10 در سلامت:

ضد پیری:

کوآنزیمQ10 در بدن انسان ساخته شده و جهت انجام عملکرد های اساسی سلول ها ضروری است. مطالعات دانشمندان نشان می دهد که مقادیر کوآنزیمQ10 با گذشت سن و در بیماران قلبی، دیس تروفی های عضلانی، بیماری پارکینسون، سرطان، دیابت و نیز ایدز کاهش می یابد. همچنین برخی داروهای شیمیایی مقدار کوآنزیمQ10 را در بدن کاهش می دهد.کاهش مقادیر کوانزیم Q10 در اثر افزایش سن تاثیر قابل ملاحظه ای در بروز علائم و عوارض ناشی از پیری می گذارد .مصرف مقادیر مناسب این کوانزیم می تواند پیری را تاحدودی به تاخیر اندازد.

 تولید انرژی:

سلول ها جهت تولید انرژی از کربوهیدراتها و چربی ها بصورت ATPیا انرژی مورد استفاده برای سلول ها، به کوآنزیم Q10 در غشای داخلی میتوکندری نیاز دارند. کوآنزیم Q10 بعنوان بخشی از زنجیر انتقال الکترون میتوکندریایی، الکترون ها را از اکی والان های تولید شده در متابولیسم گلوکز و اسیدهای چرب گرفته و سپس به پذیرنده های الکترونی انتقال می دهند. در عین حال پروتون ها را به خارج از غشای داخلی میتوکندری انتقال داده و ایجاد یک شیب پروتونی درآن می کنند. انرژی آزاد شده به هنگام بازگشت پروتون ها به بخش داخلی میتوکندری در تولید ATP مورد استفاده قرار می گیرد.

 در انجام عملکرد سلولی:

لیزوزوم ها اندامک های سلولی هستند که برای گوارش بقایای سلولی تخصص یافته اند. آنزیم های گوارشی در لیزوزوم ها در PH اسیدی بیشترین فعالیت را دارند و لذا نیاز هست تا پروتون بطور مرتب وارد لیزوزوم شود تا PH اسیدی پایدار بماند. غشاهای لیزوزومی جدا کننده این آنزیم های گوارشی از بقیه بخش های سلولی حاوی مقادیر نسبتاً بالایی از کوآنزیم Q10 می باشند. تحقیقات اخیر نشان می دهند که کوآنزیم Q10 در انتقال پروتون ها در طول غشای لیزوزومی جهت ایجاد PH اسیدی نقش مهمی ایفا می کنند.

بعنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند:

کوآنزیم Q10 در شکل احیا شده بعنوان یک آنتی اکسیدان در میتو کندری و غشاهای لیپیدی عمل می کند و بدین ترتیب در زدودن رادیکال های آزاد، جلوگیری از پراکسیداسیون لیپید در غشاهای زیستی و نیز در لیپو پروتئین ها با چگالی کم (LDL) نقش دارد. همچنین پروتئین های غشایی را از آسیب های اکسیداتیو حفظ می کند. کوآنزیم Q10 تنها آنتی اکسیدان محلول در چربی می باشد که در بدن سنتز می شود. در بدن انسان Co-Q10 حاوی ۱۰ واحد ایزو پرنوئید می باشد که شکل غالب ،کوآنزیم Q10 است.

در سلامت سیستم قلبی و عروقی:

تأثیر کوآنزیم Q10 در قلب قابل ملاحظه می باشد: قلب انسان یکی از اندامهای بسیار پر انرژی است که در روز حدود ۰۰۰/۱۰۰ بار و در سال ۳۶ میلیون بار می زند و جهت تأمین انرژی مورد نیاز خود، به کوآنزیم Q10 نیاز مبرم دارد.

 در سلامت پوست:

کوآنزیم Q10 برای سلامت پوست مهم می باشد و همچنین تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که مصرف موضعی CoQ10 می تواند از پوست در برابر نور خورشید و سایر تابش های مضر محافظت نماید. بررسی های دانشمندان آلمانی نشان می دهد که کوآنزیم Q10 از سطح پوست نفوذ کرده و به لایه های زنده اپیدرمیس رفته و در آنجا استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد که از تأثیرات مهم آن کاهش چین و چروک پوست می باشد. مطالعه دیگری در ایتالیا نشان می دهد کوآنزیمQ10 در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی شده پوست نیز تأثیر بسزایی می تواند داشته باشد.

 

 

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

 بعنوان یک ماده ضد سرطان:

اندازه گیری میزان CoQ10 در بیماران ملانومایی می توانند در تعیین مرحله بیماری، اینکه متاستاز داده است یا نه، کمک نماید. در اواسط دهه ۱۹۶۰، محققان ژاپنی نشان دادند که در میوکاردیوم یا عضله قلبی، مقادیر فراوان CoQ10 ذخیره شده است.

تأثیر در بهبود مشکلات عصبی:

در بیماری های عصبی مانند بیماری پارکینسون ،ALS و آلزایمر اکسیداسیون مغزی از علایم شایع می باشد. کوآنزیم Q10 بعنوان یک عامل کاهش دهنده میزان پروتئین CRF یکی از نشانه های وجود التهاب، در کاهش علایم این بیماری ها نقش مهمی ایفا می کند. حدود دو سوم مغز از چربی ساخته شده است. همچنین میلین ،غلاف محافظت کننده که نورون های عصبی را می پوشاند از ۳۰% پروتئین و ۷۰% چربی ساخته شده است. تحقیقات دانشمندان در زمینه تأثیرات سودمند کوآنزیم کیوتن در بیماری MS و نیز ترمیم غلاف میلین نتایج مثبتی به همراه داشته است.

عوارض جانبی:

به نظر می رسد کوآنزیم Q10 کاملا بی خطر باشد، اما گاهی در دوزهای بالاتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز، بروز علایم خفیف گوارشی مانند:
تهوع و علایمی مانند گیجی و راش های پوستی حاصل از مصرف آن گزارش شده است.

علل کمبود کوآنزیم Q10

۱- دریافت ناکافی به ویژه اگر نیاز به آن در اثر یک بیماری افزایش یابد.
۲- تولید ناکافی در بدن در نتیجه افزایش سن یا کمبود مواد معدنی مورد نیاز برای سنتز آن
۳- نقص های ژنتیکی یا اکتسابی در سنتز یا متابولیسم
۴- تداخلات دارویی

تداخل :

در كساني كه وارفارين استفاده مي كنند شروع مصرف كوآنزيم كيو۱۰ احتمالاً سبب كاهش كنترل ضد انعقادي خواهد شد . علاوه بر اين خيلي از كساني كه وارفارين مصرف مي كنند مصرف كننده استاتين هم هستند كه نياز به كوآنزيم كيو ۱۰ دارند . كساني كه وارفارين و كوآنزيم كيو ۱۰ همزمان مصرف مي كنند نبايد كوآنزيم كيو۱۰ در آنها ناگهاني قطع شود . براي فرايند افزايش انرژي عمومي منيزيم به كوآنزيم كيو ۱۰ كمك مي كند و مي تواند به عنوان يك مكمل در كنار آن مصرف شود .
عارضه پروپرانول كاهش عملكرد قلب است . در مطالعات نشان داده شده كه علت اين امر مهار بعضي آنزيم هاي كوآنزيم كيو ۱۰ عضله قلب است . اين آنزيم ها براي انرژي زيستي عضله قلب ضروري هستند . مصرف كوآنزيم كيو ۱۰ در دوزهاي بالاتر از ۱۰۰ ميلي گرم ميزان اثر كاهش دهنده فشار خون داروهاي ضد فشار خون را افزايش مي دهد و تعديل دوز اين داروها لازم است .

 

کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن

 

همچنین بخوانید :

 

بیوتین /منابع غذایی بیوتین /بیوتین در زیبایی معجزه میکند

چطور بفهمیم بدنمان کمبود ویتامین دارد / علائم کمبود ویتامین

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز آقایان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کوآنزیم چیست ؟ / منابع غذایی کو انزیم /تاثیرات آن در بدن”قالب تفریحی