کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

مجموعه: ورزش و سلامت تعداد بازدید: 24
کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

 

کاراته:

كاراته يك نوع مبارزه ژاپني است كه در آن از دست و پا براي وارد كردن ضربات پر قدرت مشت و لگد استفاده مي شود . از طرفي كاراته هم يك ورزش رزمي جهت بشاش كردن و هم ارائه دهنده ي يك تصوير از تمرين هاي ذهني مي باشد.
كلمه ((كاراته )) به معني دست خالي مي باشد و فردي كه تمرينات كاراته را انجام مي دهد (( كاراته كا ))
ناميده مي شود . گسترش كاراته در فرهنگ شرقي بيشتر به منظور غلبه بر خشم و ترس است ، نه شكست حريف. ( به قول يكي از استادان بزرگ كاراته دو ، راه زندگي است ).
يك ذهن خالي از هيجان ، بهترين وسيله براي هدايت دست در كاراته است و اين روش كنترل در كاراته را به اصطلاح (( روش كاراته)) يا karate-doمي نامند.
متاسفانه ، درك مفهوم كاراته به طور جدي فراموش شده و مفهوم دست خالي به همان معني ساده آن ، يعني دست بدون سلاح به كار مي رود .
كاراته اي كه ما امروز تمرين مي كنيم ، كاراته مدرن است ، ولي مانند اكثر روش هاي مبارزه ، كاراته نيز بر اساس يك دسته فرم هاي رزمي قديمي كه اساسا از مدرسه جنوبي شائولين واقع در سرزمين هاي چين نشات گرفته است.

سبک‌هاي کاراته به سه دسته تقسيم مي‌شود:

سبک‌هاي کنترلي
سبک‌هاي غير کنترلي
سبک‌هاي رينگي

معرفي سبك هاي ورزش كاراته

سبک های کنترلی كاراته عبارتند از:
شوتوکان بنيان گذار: گيچين فونا کوشی. در این متد توجه خاصی به نیرو و سرعت ورود آن و مرکز ثقل نیرو میشود .
 شيتوريو بنيان گذار: کنوا مابونی. شيتوريو متشکل از دو سيستم ناهاته و شوری ته در کاراته می**باشد.
گوجوريو بنيان گذار: میاگی چوجون. گوجوريو روش سفت و نرم، که در اوکيناوا شکل گرفت و و متعلق به سيستم ناهاته در کاراته میباشد.
 وادوريو بنيان گذار: اوتسوکا هيرونوری. وادوريو يعنی : راه صلح، روش صلح، روش صلح جويانه.
سبک نيمه کنترلی عبارت است از:
 کيوکوشين بنيان گذار: ماسوتاتسو اوياما کيوکوشين کای، از عناصر مختلفی که نشات گرفته از تجريبات اوياما وسبک های ديگر است، به وجود آمد.

احترام در کاراته:

مسلماً شاگردان مطالب استاد را بخوبی ياد نمی‌گرفتند چرا كه بخش مهمی از مفهوم “ری” گوش دادن و توجه كردن بسيار زياد به استاد است.
بدون “ری” كاراته می‌توانست بسيار خطرناك نيز باشد چرا كه همكاری كردن جهت كسب اطمينان از امن بودن محيط كلاس كاراته، يكی ديگر از بخشهای مهم مفهوم “ری” است و بدون آن شاگردان احساس آزادی می‌كنند كه جراحاتی غير ضروری وارد كرده و يا در كلاس ناهماهنگی و مزاحمت به وجود می‌آورند. در كاراته همانند جامعه، روابط صحيح، سليس و روان بين انسانها و مكالمات آنها بستگی زياد دارد به اعمال احترام و تواضع نسبت به يكديگر. روشی كه شاگردان كاراته برای ادای احترام به كار می‌برند، تعظيم كردن است. شاگرد، قبل و بعد از كلاس، به استاد تعظيم می‌كند.

شاگردان قبل از شروع كار به يكديگر نيز تعظيم می‌كنند. حتی قبل و بعد از مسابقات، كه در آن شركت كننده‌ها سخت ترين تلاش خود را برای برنده شدن اعمال می‌كنند، به يكديگر تعظيم می‌كنند كه نشان دهنده احترام متقابل است. به وسيله اجرای “ری” در كلاس كاراته، شاگردان و استادان اعلام می‌دارند كه از داشتن اين فرصت برای يادگيری از يكديگر، قدردانی می‌كنند.هنگامی كه همشاگردی‌‌ها در كلاس كاراته به همديگر تعظيم می‌كنند و مراتب احترام و تواضع را به يكديگر نشان می‌دهند، در واقع مفاهيم سخت كاركردن و انضباط را كه هر كس بايد در كاراته رعايت كند، بهتر درك می‌كنند. با احترام گذاشتن به كلاس و لباس فرم “گی”، شاگردان از داشتن آنها قدردانی می‌كنند. به خاطر بسپاريد كه همه انسانها به اندازه كافی خوشبخت و خوش شانس نيستند كه بتوانند كاراته را فرا گيرند. چنانچه اصول “ری” را در زندگی خارج از كلاس كاراته به كار بريد، يك انسان با انضباط و با اتيكت به حساب می‌آييد.

با انجام ری، هنگامی كه از مهمانانی كه به خانه‌تان آمده‌اند تشكر می‌كنيد به اين معناست كه از تلاش و زحماتی كه آنان متقبل شده‌اند تا در مهمانی خانه شما شركت كنند، سپاسگزاری می‌كنيد. هنگامی كه در سر ميز غذا اصول ری را رعايت می‌كنيد، در واقع به مهمانان احترام گذاشته‌اید چرا كه لحظات خوب و خوشايندی را با آنها سپری كرده‌ايد و وقتی كه به اجرای “ری” در كلاس كاراته عادت كرديد، سعی كنيد آن را در زندگی روزمره هم به كار بريد و هيچگاه به افراد و يا اشياء به عنوان چيزهای بخشيده شده به شما، نگاه نكنيد. اين روح ری است.

مفاهیم کمربند در ورزش کاراته

اوبی یا همان کمربند در ورزش کاراته به دور لباس بسته می شود و مانع از باز شدن لباس می شود. این بسته شدن تنها مفهوم کمربند نیست و مفهوم عمیق تری دارد که معنایی فلسفی است. اگر بخواهیم معنای کمربند را به درستی درک کنیم، ابتدا باید به رنگ آن توجه کنیم.
در ابتدای به وجود آمدن کاراته کمربند تنها به رنگ سفید وجود داشت و پس از آن که سالها این شخص از کمربند استفاده می کرد به دلیل نشستن رنگ آن تبدیل به قهوه ای می شد و پس از مدتی تبدیل به رنگ مشکی می شد. می توانیم بفهمیم که رنگ ها در کمربند فقط نشان دهنده ی بازی خوب یا تکنیک خوب نیست بلکه نشان دهنده ی رشد شخصیتی و کمال انسانی است.

انواع تکنیک در ورزش کاراته

دو نوع تکنیک در کاراته وجود دارد که توسط دست و پا انجام می شود. این تکنیک ها قابل استفاده در مناطق بالا، میان و پایین بدن می باشد که تکنیک های پا به صورت جهشی و پرشی انجام می شوند.
کسی که قصد آموزش ورزش کاراته را دارد باید تمام تکنیک های مربوط به آن را در زمانی مشخص یاد بگیرد و هر چه درجه فرد بالاتر رود تکنیک های پیشرفته تری را آموزش می بیند.

فوايد و مزايا ورزش كاراته:

کاراته خشن نيست

کاراته براي تقويت روحي دفاع شخصي و به عنوان يک ورزش اموخته مي شود.

هدف اصلي اين رشته اموزش تواضع و فروتني است.

شما به حريفتان نشان مي دهيد که توان اجراي ضربات را داريد:

ولي در مقابل او قدرت ضربات خود را کم مي کنيد .

کاراته ذهن ما را تقو يت مي کند.

و به ما تمر کز مي دهد.
از پوكي استخوان جلوگيري ميكند

باعت تمركز اعصاب بويژه در كودكان ميشود

ايمني کاراته:

در ابتدا مسابقه ناخن هاي بازي کنان برسي مي شود .

زيرا ناخن بايد کوتاه باشد.

دراين ورزش از وسايلي مثل ساق بند کلاه دستکش و ……..استفاده مي شود.

كاراته به دو شاخه تقسيم ميشه:

كاتا(تكنيك ها و حركات به صورت نمايشي)

كوميته(مبارزه ،ولي كنترلي)

 

تفاوت بین کاراته و تکواندو:

عموماً همگی به عنوان ورزش های رزمی ژاپنی شناخته می شوند. سیستم کمربند رنگی برای نشان دادن درجات متفاوت اساتید کاراته توسعه یافت. کمربند سفید، برای شاگرد و کمربندهای سیاه (در درجات گوناگون)، برای نشان دادن درجه ارشد کلاس یا مربی ردیفی از رنگ های متفاوت دیگر نیز مابین این دو رنگ وجود دارند.
تکواندو مدرن در کشور کره پس از پذیرفتن تأثیرات بسیار از کاراته ژاپنی (در زمان اشغال توسط این کشور) به وجود آمد. علاوه بر آن تکواندو در بعضی موارد به کاراته کره ای شبیه می شود. کره ای ها نیز، سیستم مشابه یونیفرم های سفید به همراه کمربندهای رنگی با درجات گوناگون را برای این رشته در نظر گرفتند.

امروزه در تکواندو در سبک اصلی وجود دارد که یکی تحت نظر فدراسیون بین المللی و دیگری زیرنظر فدراسیون جهانی قرار دارند. بسیار از مدارس این رشته رزمی برای تعیین درجات کمربند سیاه، یک خط مشکی به یونیفرم های سفید خود اضافه کرده اند.

در مدارس وابسته به فدراسیون جهانی یونیفورم ها غالباً با یقه های Vشکل دیده می شود. غیر از تکواندو سبک های قدیمی تر کره ای نیز وجود دارند. در بیشتر مدارس کاراته و تکواندو آمریکای شمالی یونیفرم هائی با رنگ های دیگر همچون قرمز، سیاه و آبی، به همراه رنگ سفید سنتی، به کار می برند.

در کاراته به طور معمول ۶۰ درصد ضربات با دست و ۴۰ درصد با پا استفاده می گردد.این جزئیات، در برنامه روزمره بسیاری از فرم ها و کاتاهای کاراته که در حقیقت مبارزه با حریف فرضی است دیده می شود. در انواعی از تکواندو با اندک تفاوت نسبت به کاراته، ۴۰ درصد از فنون با دست و ۶۰ درصد از تکنیک ها از پا استفاده می شود.

همچنین تکواندو نسبت به کاراته به ضربه های پا که نزدیکتر به سر حریف هستند، تأکید بیشتری دارد. تکواندوکاران فنون ضربه با پا در حال پرش را بیشتر اجراء می کنند.

به طور کلی فرم ها و اشکال این رشته اندکی محدودتر و نیز پیچیده تر از فرم های کاراته می باشد. بعضی مدارس تکواندو به کاربرد فرم عجیبی از کاراته شناخته شده اند.

 

رنگ كمربندها و كاراته:

در شروع اين ورزش مفهوم و تصورى تحت عنوان رنگ كمربند وجود نداشت و مى توان گفت كمربند و رنگ هاى مختلف آن پس از استفاده از لباس كاراته (gi) به وجود آمد. در آغاز براى شاگردان كمربند سفيد در نظر گرفتند. اما كمربند شاگردان با ادامه تمرينات و بردبارى آنها در اين رشته كثيف و كثيف تر مى شد و اين گونه شد كه تصميم گرفتند براى نشان دادن تداوم تمرينات و بالا رفتن سطح مهارت كمربندها را تيره تر كنند. تا اينكه به رنگ سياه عنوان حداكثر تلاش و موفقيت را دادند و شخص تازه كار را با كمربند سفيد و بالاترين حد شاگردى با كمربند سياه به نمايش گذاشتند و براى حد وسط رنگ سبز در نظر گرفته شد.
خم شدن ۲ حريف قبل از مبارزه:
در مبارزات ورزشى مختلف ژست ها و تغييرات بدنى خاصى پيش از شروع مبارزه از طرف ورزشكاران انجام مى شود. براى نمونه در مسابقات مشت زنى يا بوكس ورزشكاران دستكش هاى يكديگر را لمس مى كنند يا شمشيربازان تيغه شمشيرها را اندكى به هم مى مالند و در كاراته نيز با خم شدن در جلو يكديگر نوعى تواضع را به نمايش مى گذارند و علاوه بر اصول صرف و خشك ورزشى، پندهاى اخلاقى اين رشته كه منش صحيح، صميميت، تلاش، ادب و خويشتندارى است را هم به تصوير مى كشند.
آيا مى دانيد كه:
۱- ۷-۳ سال طول مى كشد تا به كمربند سياه برسيد.
۲- براى پرداختن به اين ورزش هرگز آنقدر پير و مسن نيستيد كه امكان شروع و يا ادامه را نداشته باشيد.
كاراته باعث كم شدن استرس و افزايش اعتماد به نفس مى شود.
۴- قدرت و چالاكى را به طور همزمان بالا مى برد.

کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

 

دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته”قالب تفریحی