ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

مجموعه: ورزش و سلامت تعداد بازدید: 19
ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

 

ژیمناستیک:

«بچه‌ها را کلاس ژیمناستیک نبرید، می‌گویند قدشان کوتاه می‌ماند.» این جمله‌ای است که این سال‌های اخیر در خانواده‌هایی که فرزندان‌شان در سن خردسالی هستند، شنیده می‌شود. ژیمناستیک ورزش پایه است حتی کارشناسان این رشته می‌گویند یادگیری حرکات ژیمناستیک از دوومیدانی و شنا هم ضروری‌تر است. هر کسی که در بچگی ژیمناست‌کار بوده، در دوران بزرگسالی می‌تواند ورزشکار خوبی باشد. اما این ذهنیت اشتباه در خانواده‌ها که این رشته باعث کوتاهی قد می‌شود، دلیلی شده تا کلاس‌های ژیمناستیک رونق کمتری داشته باشند. کارشناسان به خانواده‌ها اطمینان می‌دهند که کوتاهی قد هیچ ربطی به ژیمناستیک ندارد، مگر اینکه آنها در سن پایین‌تر از ۹ سال حرکات حرفه‌ای انجام بدهند.

دلایل کوتاه ماندن قد در ورزش ژیمناستیک چیست؟

چه عواملی باعث کوتاهی قد می‌شود؟ اگر این عوامل را بشناسیم، شاید کمتر به بیراهه برویم. تغذیه، ژنتیک و سلامت کلی بدن سه فاکتور اصلی در تعیین قد است. اگر ژن کوتاهی قد در خانواده داریم، باید انتظار داشته باشیم که دختر یا پسرمان کوتاه قد شود. تغذیه در دوران بارداری مادر و نونهالی بچه‌ها هم در رشد قد آنها اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر این تغذیه نباشد، نمی‌شود دلیل دیگری برای کوتاهی قد آورد. میزان ترشح هورمون‌ها هم یکی از عواملی است که در تعیین قد افراد موثر است. هورمون تیروئیدی، کورتیزول و هورمون‌های جنسی (استروژن و تستوسترون) مهم‌ترین این هورمون‌ها هستند.

اما چرا تصور عمومی این است که ژیمناستیک قد را کوتاه می‌کند. پخش مسابقات ژیمناستیک از شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای، یک نتیجه‌گیری ناامیدکننده و اشتباه برای همه داشته و آن اینکه هر کسی ژیمناستیک کار کند، کوتاه قد می‌شود.
«هر رشته‌ای طبیعت خاص خود را دارد و براساس آن است که ورزشکاران در آن رشته موفق می‌شوند. اگر می‌بینید بیشتر ورزشکاران ژیمناست‌کار کوتاه‌قد هستند به این دلیل است که افراد کوتاه قد بهتر می‌توانند حرکات مخصوص این رشته را انجام بدهند.» در مسابقات داخلی هم همیشه بچه‌هایی که قد کوتاهی‌تری دارند، موفق‌تر هستند.

«حرکات ژیمناستیک به چابکی، انعطاف‌پذیری و سرعت عمل بالایی نیاز دارد. این ویژگی‌ها را در آدم‌هایی با قد کوتاه‌تر بیشتر می‌شود، دید. این رشته آدم‌هایی سبک با توده عضلات بالا می‌خواهد.»

ژیمناستیک حتی به رشد قد کمک هم می‌کند: «هر ورزشی که انجام بدهیم به رشد کمک می‌کند. ژیمناستیک هم از این قضیه مستثنی نیست.»

فایده ی ژیمناستیک:تقویت و هماهنگی عضلات

ژیمناستیک فقط برای کسانی که می‌خواهند ژیمناست‌کار شوند، ضروری نیست. این رشته پایه است. کاظمی می‌گوید:«این رشته بیشترین کمک را به هماهنگی عضله و استخوان می‌کند. این نیاز اولیه همه ورزش‌هاست. کسانی که می‌خواهند فرزندان‌شان ورزشکار شوند، حتما آنها را در کلاس ژیمناستیک ثبت‌نام کنند. چابکی بدن یک فوتبالیست به تمریناتی برمی‌گردد که او در کودکی انجام داده. حرکات ژیمناستیک بهترین کمک برای یک فوتبالیست یا هر ورزشکار دیگری است.»

 

تاثیر ورزش های رزمی و ژیمناستیک بر قد

کودکان خود را به ورزش های رزمی و کشتی و بویژه دختران را به کلاس های ژیمناستیک نفرستید.
بدترین ورزش برای دختران، ژیمناستیک است، زیرا کوتاه قدی های جدی در آنان ایجاد می کند.
خواب مناسب نیز روی سلامت و قد کودکان تاثیر دارد؛ کاکائوی زیاد به رشد قدی کودک لطمه می زند.
همه افراد حتی مبتلایان به دیابت و افراد چاق هر روز باید نان و غلات به اندازه کافی بخورند. کمبود این مواد غذایی موجب ریزش مو، کم شدن بینایی و مشکلات پوستی می شود.
همچنین همه افراد روزانه باید سه تا پنج واحد سبزی بخورند. بسیاری از کوتاه قدی ها ناشی از مصرف نکردن سبزی است. ۴۰ درصد ویتامین «آ» روزانه به صورت پیش ساز از سبزی ها دریافت می شود.

برای تمرین ژیمناستیک باید نکات مهمی را در نظر گرفت:

سن کودک : ورزش ژیمناستیک بصورت حرفه ای پس از ۹سالگی برای بلندتر شدن قد کودک مناسب است زیراکه دراین سن کمتر به صفحات رشد استخوانی فشار وارد میکند و باعث میشود صفحات استخوانی زودتر از حد معمول بسته شوند که سبب شود کودکان کوتاه قد و عضلانی شوند. کودکان از سن پنج سالگی میتوانند ژیمناستیک را آغاز نمایند به شرطی که فقط به صورت بازی برخی حرکات را انجام بدهند.

اتنخاب سالن : دقت کنید که کف سالن ژیمناستیک، تشک و دیگر وسایل هم دارای استانداردهای لازم باشند . فرسودگی و قدیمی بودن ابزارآلات ژیمناستیک می تواند برای کودکان خطر آفرین باشد . معمولاً سالنهای زیرنظر فدراسیون ژیمناستیک هستند می توانند انتخاب خوبی باشند.

انجام حرکات نمایشی در منزل :کودکانی که تحت آموزش زیمناستیک هستند ، دوست دارند در منزل به والدین و آشنایان نشان دهند که چه حرکاتی یاد گرفته اند. اما بایستی فرزند خود را توجیه کنید که این حرکات فقط مخصوص سالن میباشد. بهتر است برای دیدن نمایش او زمانی را اختصاص دهید و به سالن ورزشی او بروید .
انتخاب مربی : نکته مهمی است که باید در نظر بگیرید انتخاب مربی است تمرینات کودک را زیر نظر بگیرید اگر احساس می کنید تمرینات برای سن او زیاد است باید به مربی تذکر دهید. بعضی از مربیها ممکن است سن شاگرد خود را فراموش کنند یا در آموزش دادن عجله داشته باشند و یا اینکه برخی کودکان استعداد بالاتری داشته باشند که مربی انگیزه پیدا می کند آموزش بیشتری دهد که ممکن است به ضرر کودک در سن کم شود.

لباس ژیمناستیک : لباس ژیمناستیک از مسایل مهم در تمرینات است زیرا ژیمناستیک کار باید دارای لباس تنگ باشد. اگر لباسها گشاد باشند، معلوم نمیشود که کودک حرکت را درست انجام داده یا نه و همینطور باعث میشود که جلوی دست و پای کودک گرفته نشود . لباس برای حفظ بهداشت باید سفید و نخی باشد .

بهترین سن برای ورزش ژیمناستیک:

ورزش ژیمناستیک بعد از سن ۹ سالگی برای افزایش قد کودکان مناسب است چرا که در سن پایین‌تر می‌تواند به محل‌های رشد استخوانی فشار وارد کند و باعث زود بسته شدن محل‌های رشد استخوانی شود.

ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک

 

کاراته / همه چیز درباره ی ورزش کاراته / فواید کاراته

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ژیمناستیک / دلایل کوتاه ماندن قد کودک در ژیمناستیک / فایده ی ژیمناستیک / بهترین سن برای ژیمناستیک”قالب تفریحی