چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

مجموعه: سلامت کودک تعداد بازدید: 20
چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

بر خلاف تصور رایج در جامعه، تراشیدن موی سر نوزادان هیچ تاثیری در رشد موها نداشته و گاهی نیز به ریشه مو آسیب می‌ رساند.

نوزادان در یك سال نخست زندگی دارای موهایی كرك‌ مانند و بسیار ضعیف هستند كه این موها در این یك سال به تدریج می ‌ریزند و پس از آن موهای دائمی كودك رشد خواهند كرد.

تراشیدن موی سر در هیچ سنی، تاثیری در رشد مو و پر پشت شدن آن ها نداشته و این تصور كه تراشیدن موی سر نوزاد موجب رشد بیشتر موها در بزرگسالی می ‌شود، كاملا نادرست است.

 

وارد آمدن هر گونه فشار و یا ضربه به ریشه موی نوزادان، موجب ریزش مو و كندی رشد موها شده و به والدین توصیه می‌ شود از تراشیدن موی نوزدان، شانه كردن موهای نوزاد با شانه‌ های غیراستاندارد و بستن موی سر نوزاد پرهیز كنند.

پوست سر نوزادان بسیار نازك است و ممكن است هنگام تراشیدن موها و یا شانه كردن، خراشیده شده و به ریشه مو آسیب وارد شود.بهترین و ایمن ‌ترین روش، شانه كردن موی سر نوزدان توسط دست و یا برس ‌های بسیار نرم است.

توصیه می ‌شود موی سر نوزادان تا پیش از یك سالگی تراشیده نشود و پس از ریختن موهای نوزادی و رشد موهای دائمی می‌ توان جهت یك دست شدن ریشه مو، آن ها را تراشید.
 

هر چند که نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژاد اروپایی از موهای بیشتری برخوردارند؛ اما عده‌ای از نوزادان در بدو تولد کاملا کچل هستند و عده‌ای دیگر موهایشان به گونه‌ایست که به نظر می‌رسد به اصلاح مو نیاز دارند.

مقدار موی نوزاد در زمان تولد، نوع و مقدار مو در آینده را پیش بینی نمی‌کند، زیرا اغلب موها می‌ریزند و موی جدید جایگزین آن می‌شود. باید توجه کرد همان طور که پوست لطیف نوزاد نیاز به مراقبت دارد موهای نوزاد نیز نیاز به مراقبت دارد. با اصلاح به موقع و استفاده از شامپوهایی که کودک به آن ها حساسیت ندارد می توان از موهای کودک مراقبت کرد.

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

۱- بهترین سن برای نخستین اصلاح موهای کودک اگر کودک دلبند شما موهای بلند و پرپشتی داشته باشد، ۱۸ ماهگی و بهترین زمان اولین اصلاح موهای کودک است و اگر موهای کم پشت و کوتاهی دارد ۲ سالگی است. از اولین اصلاح به بعد هر ۲ یا ۳ ماه، ۱ تا ۲ سانتی متر سر موهای بچه را کوتاه کنید.

 

۲- عده‌ای از مادران به اشتباه فکر می‌کنند «هرچه بیشترموهای بچه را کوتاه کنند، موهایش پرپشت‌تر و زیباتر می‌شود»، اما حجم موها به وضعیت ژنتیکی هر فرد بستگی دارد و موها با گذشت زمان و افزایش سن بلند می‌شود. با کوتاه کردن موها فقط می‌توان از خراب شدن سر موها پیشگیری کرد.

 

۳- بعضی از خانواده‌ها به دلیل اینکه فرزندانشان موهای پرپشتی داشته باشند سر کودکان خود را با تیغ می‌زنند. حال اینکه این کار بسیار خطرناک است و ارزش علمی ندارد. وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می‌رویم، مو نازک‌تر می‌شود، در نتیجه وقتی شما مو را تیغ می‌زنید قسمت نازک مو می‌افتد ولی سطح مقطع و ریشه مو که ضخیم‌تر است باقی می‌ماند، در نتیجه فکر می‌کنید با تیغ زدن مو ضخیم‌تر شده است. در حالی که وقتی مو رشد کند و به سمت بالا برود دوباره نازک می‌شود. در واقع همه ما با يک تعداد پياز موي مشخص به دنيا مي‌آييم که نمي‌توان اين تعداد را بیشتر کرد.

 

۴- در نوزادان اولين موهاي كركي غالباً بعد از تولد مي‌ريزند و رشد بعدي ممكن است طول بكشد، بنابراين كودك شما ممكن است تا چند ماه طاس به نظر برسد. به دلیل اینکه موهاي نوزاد هنوز به طور محكم در داخل پوست جا نگرفته است، با كمي اصطكاك و سائیده شدن موهای پشت سرش با بالش دچار ريزش مي‌شود و در نتيجه محل‌هاي سفيد و بي‌مو در پشت سرش ديده مي‌شود.

 

۵- اغلب یک لایه موی نازک و تیره رنگ، بر روی پیشانی، شانه‌ها و کمر نوزاد دیده می‌شود که به این مو کرک گفته می‌شود و مانند بسیاری از جنبه‌های ظاهری نوزادان، کاملاً عادی است. کرک بیشتر در نوزادان نارس یا نوزادان مادران مبتلا به دیابت شایع است. این کرک‌ها نگران‌کننده نیست و پس از چند هفته می‌ریزند.
سلامت نیوز: ۵ نكته اساسي درباره موهاي نوزاد/ سر نوزاد را تيغ نزنيد!

 

دلایل ریزش مو در کودکان

وقتي فرزند شما مرز ۲ سالگي را مي‌گذراند و وارد دنياي نوپايي مي‌شود، ديگر نوزاد نيست و نگهداري‌ در مورد پوست و موي كودك نوپا و بزرگ‌تر با نوزادان بسيار متفاوت است. اگر اطلاعاتي در اين مورد نداريد، اين توصيه‌ها را بخوانيد و جدي بگيريد.

– عفونت قارچی پوست سر:

در این حالت لکه‌های حلقه‌ای بدون مو و بسیار خارش‌دار و به رنگ صورتی یا خاکستری که در آن پوسته‌هایی نیز وجود دارد در سر کودکان مشاهده می‌شود.

– موخوره:

در اين بیماری لكه‌هاي گرد و بي‌مو ناگهان ظاهر مي‌شوند و ظرف چند ماه موهاي نازك سفيد از آن سر در مي‌آورند و سپس موهاي طبيعي می‌رویند.

– وسواس کندن مو:

برخی کودکان به دلیل تیک های عصبی یا خلق و خوهای مخصوص مجبور به کشیدن، تاب دادن و شکستن موهایشان می‌شوند. این بیماری زمانی که کودک بر چیزی متمرکز می‌شود بدتر می‌شود.

 

۶ توصيه جدي براي كودكاني كه كچلي دارند

۱- هرگونه لكه‌ روي پوست سر كودك را بررسي كنيد. اگر پوست به شكل خاكستري يا صورتي و پوسته پوسته باشد، نشانگر كچلي است. از دست دادن مو معمولاً خطرناك نيست و هر چند كودك نسبت به آن نگران باشد اما بالاخره رشد موها دوباره آغاز خواهد شد.

۲- اگر به كچلي مشكوك هستيد هر چه زودتر با دكتر تماس بگيريد زيرا این عارضه مسري است. البته این بیماری با تجویز یک پماد ضد قارچ برای پوست و قرص برای پوست سر به وسیله دکتر به راحتي درمان می‌شود.

۳- اگر كودك دچار كچلي است تا زمان بهبود يافتن وي را از رفتن به مدرسه باز داريد.

۴- اگر كودك از كچلي ناراحت است كلاهي براي او تهيه كنيد. از نظر رشد مجدد مو همواره و به طور منظم كودكتان را معاينه كنيد و كاري كنيد كه خود را نبازد.

۵- خونسرد باشيد و با آن مانند يك بيماري معمولي برخورد كنيد. معلم كودك را از قضيه مطلع سازيد تا از مورد تمسخر قرار گرفتن وي توسط همكلاسي‌هايش جلوگيري كند.

۶- اگر كودك موهايش را زياد دستكاري مي‌كند كاري نكنيد متوجه ناراحتي شما از اين بابت شود. خيلي آرام و به موقع او را از اين عمل منصرف كنيد و حتماً‌ از خستگي بيش از حد يا اضطراب او جلوگيري كنيد تا تيك‌هاي وي بدتر نشود.

 

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

 

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

 

۱- تراشیدن مو, آن را پرپشت نمی کند

باور عمومی این است که تراشیدن مو باعث پرپشت شدن و ضخیم شدن موها می شود. برای همین هم خیلی ها تراشیدن موی سر را توصیه می کنند. اما طب سنتی هم این موضوع را تایید نمی کند, چه برسد به طب کلاسیک. قسمتی از مو که بالاتر از سطح پوست قرار دارد, بافتی مرده است و هر کاری که روی آن انجام شود, بر رشد مو تاثیر نخواهد گذاشت. طب سنتی هم می گوید تراشیدن مو ریشه آن را قوی می کند اما نمی گوید مو را ضخیم می کند. پس این باور از کجا آمده؟

واقعیت این است که این فقط یک خطای دید است. نوک موهای تازه رشد کرده به دلیل تراشیده شدن, برشی خشن دارد که به ضخیم تر و تیره تر دیده شدن آن کمک می کند. تراشیدن موها حالت مخروطی نوک موها را از بین می برد و در نتیجه موها زبر و ضخیم به نظر می آیند.

۲- سر نوزادان را باید تراشید؟

باز هم بر خلاف توصیه های طب ایرانی, متخصصان پوست و مو, تراشیدن موی نوزادان را توصیه نمی کنند. آنها می گویند این کار هیچ تاثیری در رشد موها نداشته و گاهی نیز به ریشه مو آسیب می رساند, چراکه نوزادان در یک سال اول زندگی دارای موهایی کرک مانند و بسیار ضعیف هستند که در طول یکسال به تدریج می ریزد و پس از آن موهای دائمی کودک رشد خواهند کرد. متخصصان می گویند وارد شدن فشار و یا ضربه به ریشه موی نوزادان, حتی ممکن است موجب ریزش مو و کندی رشد موها شود و برای همین هم به والدین توصیه می شود حتی از شانه کردن موهای نوزاد با شانه های غیر استاندارد و بستن موی سرشان هم پرهیز کنند؛ چه برسد به تراشیدن. برای همین متخصصان, تراشیدن موی بچه ها را بعد از یک سالگی توصیه می کنند.

۳- سر تراشی در طول تاریخ

هزار سال قبل هم شاعر گفته: سرم را سرسری نتراش ای استاد سلمانی… اما استفاده از تیغ برای زدودن موها به ۳ یا ۴ هزار سال پیش برمی گردد. شواهد تاریخی نشان می دهد که در آن زمان از سنگ چخماق برای درست کردن تیغ های یکبار مصرف استفاده می شده. بعد از آن هم ساخت تیغ های مسی آغاز شده که تا امروز هم در برخی کشورها رواج دارد. درحال حاضر دو نوع کلی از تیغ های اصلاح وجود دارد,

تیغ های مستقیم که در آرایشگاه های مردانه مورد استفاده قرار می گیرند و دسته دیگر تیغ های ایمنی هستند که در انواع مختلف مانند تیغ های دو لبه و یکبار مصرف ساخته می شوند. البته امروزه نباید از ماشین های اصلاح هم غافل شدن که به وسیله تیغ های دوار که پست یک صفحه فلزی سوراخ سوراخ قرار دارند, کار می کنند.

اگر بخواهیم این سه روش را از نظر بهداشتی اولویت بندی کنیم, باید بگوییم سالم ترین روش, تیغ های یکبار مصرف استاندارد است (البته با ملاحظات بهداشتی مثل اینکه تاریخ مصرفش نگذشته باشد یا باز نباشد, که در آن صورت احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را بالا می برد), و بعد دستگاه های ریش تراش و بعد تیغ های قدیمی.

۴- چه وقت تراشیدن موی سر ضروری است؟

غیر از نشان دادن همدردی, بعضی وقت ها تراشیدن مو ضروری است. مثلا قبل از جراحی روی سر. اصولا قبل از هر جراحی ای, موها باید برداشته شوند تا خطر عفونت کم شود. حتی قبل از لیزر درمانی هم این اتفاق باید بیفتد؛ البته اینجا برای اینکه موها با اشعه لیزر نسوزند. در افرادی که بیماری های عفونی دارند (عفونت هایی از قبیل شپش, قارچ و کچلی و زرد زخم) موها مخفی گاه عوامل میکروبی هستند و توصیه می شود موها کوتاه شوند تا فرآیند درمانی طی شود ولی پس از درمان, این بیماران می توانند مطابق عرف و استانداردهای اجتماعی دوباره موهایشان را بلند کنند. وقتی موهای فرد بیمار بلند است نمی توان به راحتی داروها و پمادها را روی پوست سر مالید و آثار درمانی مطلوب را انتظار داشت. به همین دلیل, به افرادی که به بیماری های پوست و موی سر دچارند توصیه می شود موهایشان را کوتاه کنند تا راحت تر از پمادها و داروها استفاده کنند.

۵- چه وقت تراشیدن موی سر ممنوع است؟

تقریبا هیچ منع جدی برای تراشیدن مو وجود ندارد. اما از آنجا که تراشیدن مو, ممکن است سبب بریدگی و تحریک پوست و یا باعث موهای درون روییده شود, برای موهای فرفری و پوست های تحریک شده و جوشدار توصیه نمی شود. مخصوصا که تراشیدن مو تقریبا همیشه مقداری از مو را روی صورت یا بدنتان باقی می گذارد مگر اینکه دوباره و دوباره این کار را تکرار کنید که البته این تکرار بی خطر نیست. چون ممکن است تحریک پذیری پوست تان زیاد شود.

۶- تراشیدن موی سر برای بچه مدرسه ای ها خوب است؟

این هم سوالی است که خیلی ها می پرسند. متخصصان می گویند اگر پسربچه ها بهداشت قابل قبولی داشته باشند و استحمام روزانه را انجام دهند و بهداشت فردی و خانوادگی شان در حد مطلوب و مناسبی باشد, کوتاه کردن مو با نمره ۴ ضرورتی ندارد ولی در پسربچه هایی که از بهداشت مناسبی برخوردار نیستند کوتاه کردن موها لازم است چون در محیط های عمومی, خطر عفونت هایی مثل کچلی, شپش و حتی قارچ های پوست و موی سر بیشتر می شود. کوتاه کردن موها از لانه گزینی عوامل عفونی مانند کچلی و شپش و زردزخم جلوگیری خواهد کرد. وقتی موها کوتاه تر باشند در هنگام استحمام پوست سر راحت تر پاک می شود و عوامل دارویی و شست و شو دهنده بهتر می توانند به پوست سر و اطراف موها نفوذ کنند و میکروب ها را از بین ببرند.

 

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چند نکته در مورد تراشیدن موی سر نوزادان”قالب تفریحی