پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

مجموعه: داروهای صنعتی تعداد بازدید: 47
پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

پنی سیلین وی 

پنی‌سیلین‌ وی (V) یک‌ آنتی‌بیوتیک‌ رایج‌ است‌. این‌ دارو برای‌ درمان‌ انواع‌ گوناگونی‌ از بیماری‌های‌ عفونی‌ مثل‌، عفونت‌های‌ بافت‌ نرم‌ و تنفسی‌ ناشی‌ از باکتری‌ها مصرف‌ می‌شود. همچنین‌ این‌ دارو می‌تواند از تب‌ روماتیسمی‌ جلوگیری‌ کند.

چگونگی‌ مصرف

پنی‌سیلین‌ وی‌ (V) را می‌توان‌ با یا بدون‌ غذا مصرف‌ کرد. بهتر است‌ پنی‌سیلین‌ وی‌ (V) در طی‌ شبانه‌روز در نوبت‌هایی‌ با فواصل‌ یکسان‌ مصرف‌ شود تا سطح‌ آن‌ در خون‌ ثابت‌ باقی‌ بماند. مثلاً، اگر لازم‌ است‌ روزی‌ ۴ نوبت‌ پنی‌سیلین‌ وی‌ (V) مصرف‌ کنید، هر ۶ ساعت‌ (مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب‌ و ۶ صبح‌). اگر این‌ زمانبندی‌ با برنامه‌ کاری‌ یا خواب‌ شما تداخل‌ دارد، برای‌ تعیین‌ یک‌ برنامه‌ دارویی‌ مناسب‌تر از پزشکتان‌ کمک‌ بخواهید. مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌ طور کامل‌ مصرف‌ شود، حتی‌ اگر احساس‌ بهبودی‌ دارید. اگر پیش‌ از اتمام‌ دارو، مصرفش‌ را قطع‌ کنید، علایم‌تان‌ ممکن‌ است‌ مجدداً عود کنند. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید، به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آوردید. مصرفش‌ کنید. البته‌، اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ دارویی‌ معمولتان‌ بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

موارد و مقدار مصرف:

الف) عفونتهای حساس خفیف تا متوسط. بزرگسالان: مقدار ۵۰۰-۱۲۵ میلی گرم (۸۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ واحد) هر شش ساعت مصرف می‌ شود.
كودكان: مقدار mg/kg/day 5/62-15 (واحد ۹۰۰۰۰-۲۵۰۰۰) در مقادیر منقسم هر ۸-۶ ساعت مصرف می‌ شود.
ب) ژنژیویت نكروزه اولسراتیو :
بزرگسالان : mg 500 خوراكی هر ۸-۶ ساعت.
پ) پیشگیری از عفونتهای پنوموكوكی :
بزرگسالان : mg 250 خوراكی دو بار در روز.
كودكان زیر ۵ سال: mg 125 خوراكی دو بار در روز.
ت) پیشگیری از تب روماتیسمی یا عود کرده:
بزرگسالان و كودكان بالای ۱۲ سال: mg 250-125 دو بار در روز.
ث) مواجهه (یا احتمال مواجهه ) با باسیلوس آنتراسیس:
بزرگسالان: mg/kg 5/7 خوراكی هر ۶ ساعت.
كودكان زیر ۹ سال: mg/kg/day 50 خوراكی به صورت منقسم هر ۶ ساعت.

مكانیسم اثر:

اثر آنتی بیوتیك: پنی سیلین V باكتریوسید است. این دارو به پروتئینهای پیوند یابنده به پنی سیلین می‌ چسبد و بنابراین، ‌ساخت دیواره سلولی باكتریایی را مهار می‌ سازد.
طیف اثر پنی سیلین V عبارت است از اكثر گونه ‌های كوكسیهای هوازی گرم منفی و گرم مثبت تولید كننده پنی سیلیناز، ‌اسپیروكتها، و بعضی از باسیلهای بی هوازی و هوازی گرم مثبت.

تداخل دارویی:

اثر بر آزمایشهای تشخیصی
پنی سیلین وی می‌ تواند سطح هموگلوبین، هماتوكریت، ‌گرانولوسیت، پلاكت و WBC را كم كند و نیز می‌ تواند ائوزینوفیل را افزایش دهد.
پنیسیلین V نتایج آزمون برای سنجش غلظت سرمی و ادراری پروتئین را تغییر می‌دهد. این دارو با روشهای كدورت سنجی با استفاده از اسید سولفوسالیسیلیك، ‌اسیدتری كلرواستیك، ‌اسیداستیك و اسیدنیتریك تداخل دارد.
پنی سیلین V بر آزمونهایی كه در آنها از بروموفنول آبی استفاده می‌ شود، ‌تأثیری ندارد. پنی سیلین V ممكن است به طور كاذب غلظت سرمی آمینوگلیكوزید را كاهش دهد.

اشكال دارویی:

Tablet: 500mg
Powder for solution: 125 mg/5ml, 200,000 IU/5ml, 400,000 IU/5ml
Powder, For Suspension: 250 mg/5ml

 

 

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

CNS: تشنج (در دوز های بالا )
GI: اسهال، تهوع،استفراغ
Hema: آنمی همولیتیک، لوکوپنی، ائوزینوفیلی
Other: واکنش افزایش حساسیت ( راش، کهیر، لرز، تب، ادم، آنافیلاکسی)
توجه: در صورت بروز واکنش افزایش حساسیت فوری و یا اسهال شدید، مصرف دارو باید قطع شود.

مصرف در بارداری و شیردهی:

بهتر است در بارداری و شیردهی استفاده نشود. این دارو در شیر ترشح می شود و ممکن است باعث حساس شدن، اسهال و مشکلات پوستی در شیرخوار شود. پس منافع دارو باید در برابر ضرر های آن سنجیده شود.

توجهات پزشکی – پرستاری:

پیش از شروع درمان از حساسیت میکروارگانیسم های مسئول بیماری نسبت به دارو اطمینان حاصل نمائید.
پیش از شروع درمان از عدم حساسیت به فراورده های حاوی پنی سیلین و سفالوسپورین ها در بیمار اطمینان حاصل نمائید.
در موارد تجویز دراز مدت دارو، در فواصل منظم، آزمایشات بررسی عملکرد کلیه، کبد و هماتولوژیک را درخواست نمائید.

توجهات بیمار- خانواده:

دارو باید بعد از غذا مصرف شود.
محلول خوراکی را قبل از مصرف کاملا تکان دهید.
دارو باید در وقت مقرر مصرف شود و دوره درمان علیرغم احساس بهبودی، باید کامل شود.
بیمارانی که تحت درمان با این دارو هستند اگر از قرص های ضد بارداری نیز استفاده می کنند، توصیه می شود پس از قطع درمان با این دارو تا پایان اولین قاعدگی، از شیوه های پیشگیری غیر هورمونی نیز استفاده کنند.( زیرا این دارو تاثیر دارو های ضد بارداری خوراکی را کاهش می دهد.)
در صورت بروز علائم عفونت ثانویه (رویش زوائد خزه مانند و سیاه رنگ بر روی زبان، خارش و ترشح واژینال، مدفوع شل و آلرژی ) به پزشک خود اطلاع دهید.

۱۰ نکته درباره پنی‌سیلین وی

۱) پنی‌سیلین وی یک آنتی‌بیوتیک رایج است. این دارو برای درمان انواع گوناگونی از بیماری‌های عفونی مثل عفونت‌های بافت نرم و تنفسی ناشی از باکتری‌ها مصرف می‌شود. همچنین این دارو …

۱) پنی‌سیلین وی یک آنتی‌بیوتیک رایج است. این دارو برای درمان انواع گوناگونی از بیماری‌های عفونی مثل عفونت‌های بافت نرم و تنفسی ناشی از باکتری‌ها مصرف می‌شود. همچنین این دارو می‌تواند از تب روماتیسمی‌ جلوگیری کند.

۲) پنی‌سیلین وی را می‌توان با یا بدون غذا مصرف کرد. بهتر است پنی‌سیلین وی طی شبانه‌روز در نوبت‌هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح آن در خون ثابت باقی بماند. مثلاً اگر لازم است روزی چهار نوبت پنی‌سیلین وی مصرف کنید، هر شش ساعت (مثلاً ?? ظهر، ? عصر، ?? شب و ? صبح). اگر این زمان‌بندی با برنامه کاری یا خواب شما تداخل دارد، برای تعیین یک برنامه دارویی مناسب‌تر از پزشکتان کمک بخواهید.

۳) مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود حتی اگر احساس بهبودی دارید. اگر پیش از اتمام دارو، مصرفش را قطع کنید، علایم‌تان ممکن است مجدداً عود کنند.

۴) اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه که به یاد آوردید، ان را مصرف کنید البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

۵) در صورت بروز هر یک از علایم زیر بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید: کبودی یا خون‌ریزی غیر عادی، اسهال شدید یا اسهال خفیف و مداوم، افزایش تب، دل پیچه، بثورات جلدی، سردرد، تهوع و استفراغ، گلودرد یا سوزش زبان، خارش یا ترشح واژن یا پلاک‌های سفید در دهان یا روی زبان. یک پاسخ حساسیتی نادر به پنی‌سیلین وی (V) آنافیلاکسی است که نیاز به توجه و مراقبت فوری پزشکی دارد. از آنجایی که آنافیلاکسی به سرعت پیشرفت می‌کند، در صورت بروز تورم لب‌ها و اطراف چشم‌ها، بثورات جلدی یا تورم‌های پوستی، تب، غش، ضربان قلب تند، یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس، مصرف دارو را متوقف کنید و با یک مرکز خدمات اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

۶) در هنگام مصرف داروهای دیگر به ویژه داروهای ضدالتهابی استروییدی (مثل ایبوپروفن و آسپیرین)، داروهای ضدانعقاد (رقیق‌کننده‌های خون نظیر وارفارین)، متوترکسات، داروهای نقرس (پروبنسید) و قرص‌های ضدبارداری حاوی استروژن، استفاده از داروی پنی‌سیلین وی ممکن است اثر این قرص‌ها را کاهش دهد.

۷) هنگام مصرف پنی‌سیلین وی توصیه می‌شود حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا آخر مصرف کنید تا عفونت بدنتان درمان شده، از عود بیماری جلوگیری شود.

۸) پس از اتمام دوره مصرف پنی‌سیلین وی حداقل تا یک دوره ماهانه کامل از یک وسیله جلوگیری اضافی نظیر کاندوم یا ژل‌های اسپرم کش نیز استفاده کنید.

۹) برای کمک به جلوگیری از اسهال به دنبال مصرف این دارو، ماست بخورید.

۱۰) پنی‌سیلین وی را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید.

 

پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید

دونپزیل/ موارد مصرف / عوارض مصرف دونپزیل 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پنی سیلین وی / همه چیز درباره ی پنی سیلین وی را بدانید”قالب تفریحی