پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

مجموعه: انواع ویتامین ها و پروتئین, ویتامین ها و مکمل ها تعداد بازدید: 29
پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

 

پروتئین c :

پروتئین C در بدن توسط کبد تولید می‌شود و کمبود آن، روند تنظیم تشکیل لخته‌های خونی در بدن را به هم می‌زند.

لخته های خونی معمولا زمانی ایجاد می شوند که رگ ها آسیب می بینند و اغلب اوقات به خودی خود بعد از التیام زخم از بین می روند.
فرایند تشکیل لخته خون، انعقاد نامیده می شود و برای یک انعقاد سالم لازم است که پروتیین ها و سلول های خونی به نام ‘پلاکت’ به میزان مناسب وجود داشته باشند.
با این حال، برخی لخته های خونی زمانی ایجاد می شوند که هیچ جراحتی وجود ندارد؛ این لخته ها به خودی خود از بین نمی روند و عواقب آنها برای سلامتی می تواند کشنده باشد.

پروتئین واکنش دهنده C:

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

گرچه از کلسترول بالا به خاطر نقشش در ایجاد پلاک در سرخرگ‌ها، اغلب به عنوان یک عامل خطر اصلی بروز حمله قلبی یاد می‌شود، ولی تمام افرادیکه دچار حمله قلبی می‌شوند لزوماً دارای سرخرگ‌های مسدود شده به علت وجود این پلاک‌ها نمی‌باشند. پزشکان نقش التهاب در سرخرگ‌ها را به عنوان یک فرایند مجزا که ممکن است در ایجاد بیماری سرخرگ‌های کرونری دخالت داشته باشد، مورد مطالعه قرار داده‌اند. همچنین ممکن است التهاب مشخص کند که چرا در برخی افراد، یک سرخرگ دوباره پس از انجام آنژیوپلاستی بالونی (که برای بازکردن آن رگ بکاررفته بود) مسدود می‌شود.
التهاب در هرجای دیگری از بدن ایجاد تورم می‌کند. اگر تورم در سرخرگ‌ها رخ دهد، این تورم میزان جریان خون عضلات قلب را کاهش می‌دهد. وقتی‌که التهاب رخ می‌دهد، بدن ماده‌ای به نام پروتئین واکنش دهنده C می‌سازد. میزان پروتئین واکنش دهنده C در خون (که از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود) نماد بسیار خوبی برای پیشگویی بیماری قلبی می‌باشد، بویژه در افرادیکه دارای حملات قلبی بوده‌اند.
تا به امروز هیچ کس نتوانسته مطمئن شود که علت بروز التهاب در سرخرگ‌ها چیست؟ شاید علت بروز التهاب در سرخرگ‌ها یک عامل باکتریایی مانند هلیکوباکتر پیلوری (که باعث زخم‌های گوارشی نیز می‌شود) یا یک عامل ویروسی مانند ویروس هرپس سیمپلکس باشد.
کلامیدیا پنومونیه نوع دیگری از باکتری‌ها است که به عنوان یک عامل محتمل ایجادکننده بیماری قلبی بررسی شده است، اما تاکنون هیچ مدرک روشنی دال بر دخالت این باکتری در بیماری‌های قلبی به دست نیامده است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که التهاب ممکن است به طوراختصاصی به دیواره سرخرگ آسیب بزند، به طوریکه احتمال تشکیل لخته و در نتیجه انسداد سرخرگ بالا می‌رود. چاقی مفرط و دیابت ممکن است باعث افزایش سطوح پروتئین واکنش دهنده C در خون شوند. در واقع، چربی احشایی یا چربی شکمی بهترین شاخص برای نشان دادن سطح بسیار بالای پروتئین واکنش دهنده C در یک فرد می‌باشند. اگر در معرض خطر متوسط یا بالای ابتلا به بیماری قلبی‌عروقی قرار دارید، اندازه‌گیری پروتئین واکنش دهنده C کمک زیادی برای روند درمانی شما می‌نماید . شما می‌توانید پروتئین واکنش دهنده C را از طریق انتخاب یک رژیم غذایی سالم قلبی و انجام فعالیت بدنی جهت کاهش چربی شکم و همچنین با ترک سیگار کاهش دهید.

کمبود پروتئین c:

پروتئین C که پس از تولید در کبد در جریان خون آزاد می شود، با مسدود کردن سایر پروتئین های انعقادی، لخته شدن خون را تنظیم می کند.بدن برخی افراد نمی تواند پروتئین C را در مقدار و میزان مورد نیاز تولید کند که به این وضعیت کمبود پروتئین C گفته می شود.
از آنجا که پروتئین C پروتئین های لخته کننده خون را مسدود می کند، هرچه بدن پروتئین C کمتری بسازد خطر تشکیل لخته های خونی بیشتر می شود.از سوی دیگر، کمبود پروتئین C می تواند خفیف یا جدی باشد. بسیاری از افراد مبتلا به کمبود خفیف پروتئین C هرگز دچار لخته های خونی نمی شوند.

عوارض کمبود پروتئین C:

اما عوارض کمبود پروتئین C می تواند بسیار شدید باشد که عبارتند از :
– ترومبوز ورید عمقی
ترومبوز ورید عمقی که به DVT نیز معروف است، می تواند حتی در میان افرادی که کمبود خفیف پروتئین C دارند، بروز کند. DVT لخته های خونی هستند که زیر سطح پوست و معمولا در دست ها و پاها تشکیل می شوند اما در اطراف مغز نیز بروز می کنند.
– آمبولی ریوی
آمبولی ریوی و یا PE، بعد از ترومبوز ورید عمقی و زمانی بروز می کند که یک لخته، موجب انسداد جریان خون به ریه ها می شود.

تشخیص کمبود پروتئین C:

آزمایش خون تنها راه اطمینان از ابتلای فرد به کمبود پروتئین C است. با این وجود برخی وضعیت ها مانند درمان وارفارین می تواند موجب افت موقت پروتئین C شود.
در روند تشخیص همچنین ممکن است به آزمایش های مکرر نیاز باشد. افراد باید دستکم ۱۴ روز بعد از استفاده از وارفارین صبر کنند تا به یک آزمایش دقیق دست یابند. از سوی دیگر آزمایش اعضای خانواده می تواند به تایید ارثی بودن این وضعیت کمک کند.

علل کمبود پروتئین C:

کمبود پروتئین C ارثی و یا اکتسابی است، از دلایل مرتبط با ابتلای اکتسابی به این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-درمان با داروهای رقیق کننده خون مانند ‘وارفارین’
-نارسایی کبد
– کافی نبودن ویتامین K
– لخته های خونی
– بیرون آوردن روده کوچک
– مصرف چند روز آنتی بیوتیک، بدون مصرف مواد مغذی مناسب
– وجود تومورها در سراسر بدن
– اختلالات انعقادی به دلیل عفونت های خونی
– عفونت های باکتریایی در افراد جوان
اما کمبود ارثی پروتئین C به دلیل بروز جهش هایی در ژن PROC است. محققان ۲۷۰ جهش مختلف را شناسایی کرده اند که یا میزان تولید پروتئین C را کاهش می دهند و یا مانع کارآمدی این پروتئین می شوند.
هر چه تعداد جهش ها در ژن PROC بیشتر باشد، این وضعیت وخیم تر خواهد شد.

کمبود ویتامین c در بارداری:

کمبود پروتئین سی خطر لخته شدن خون را برای زنان در دوران بارداری و بعد از زایمان افزایش می دهد، به طوری که این خطر بعد از تولد نوزاد بیشتر است.

ریسک فاکتورها:

از آنجا که کمبود پروتئین C می‌تواند ارثی باشد، بزرگ‌ترین ریسک فاکتور این عارضه وجود یکی از والدین مبتلاء به آن یا وجود تاریخچة خانوادگی بروز لخته شدن خون برای فرد است.
جهش مسبب کمبود پروتئین C دارای الگویی است که در آن اگر یکی از والدین فرد مبتلا به این بیماری باشد ۵۰ درصد احتمال ابتلاء به آن در خود فرد وجود دارد. موارد شدیدتر وقتی بروز می‌کنند که افراد ژن‌های جهش‌یافتة PRPC را هم از طرف پدر و هم از سوی مادر به ارث می‌برند.
ریسک‌فاکتورهای مربوط به ابتلاء به کمبود پروتئین C در بالا فهرست شده‌اند. عوامل زیر در کل ریسک تشکیل لخته‌های خونی را افزایش می‌دهند:
– سن
– جراحی
– فقدان ورزش
– بارداری
– ابتلاء به دیگر اختلالات منجر به ایجاد لخته‌های خونی

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c

 

پروتئین وی / انواع پروتئین وی / فواید پروتئین وی / مواد غذایی سرشار از پروتئین 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پروتئین c / کمبود پروتئین c / علائم کمبود پروتئین c/ تشخیص کمبود پروتئین c”قالب تفریحی