پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

مجموعه: سلامت کودک تعداد بازدید: 16
پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

پادرد کودکان:

اغلب درد پای کودکان را ناشی از “رشد” آنان می‌دانند، اگرچه هیچ تحقیق علمی ثابت نکرده است که رشد استخوان موجب درد می‌شود. همچنین گاهی اوقات کودکان دردهایی را بدون هیچ دلیل آشکاری تجربه می‌کنند، این دردها معمولاً در هنگام شب اتفاق می‌افتد. معمولاً این نوع خاص از درد در عضلات به‌صورت موضعی به وجود می‌آید و درد آن پس از ماساژ ناحیه بهبود می‌یابد. در مقابل ممکن است، دردهای مزمن مفاصل و دردهای استخوانی، با حرکت کودک شرایطشان بدتر شود. برخی بر این باورند که “درد رشد” کودکان به علت آسیب‌های ناشی از استفاده بیش‌ازحد عضلات به وجود می‌آید. در هنگام فعالیت و بازی‌های روزمره ممکن است عضلات آن‌ها تحت‌فشار و کشیدگی قرار بگیرند. بااین‌حال، اگر کودکی درد قابل‌توجهی در پاهای خود تجربه کند باید معاینه شود تا مشخص گردد منشأ درد چیست.

عفونت‌ها نیز می‌توانند علت درد پا در کودکان باشند. آبسه و سلولیت (عفونت پوست و بافت‌های اطراف آن) می‌تواند درد ایجاد کند، که ممکن است با چرک، قرمزی، گرمی پوست، یا تب، همراه باشد. استئومیلیت (عفونت استخوان) نیز یک بیماری نادر و جدی‌تری است که می‌تواند منشأ درد باشد.

اگر پا درد شبانه کودک پایدار ومداوم باشد ، آنقدر شدید باشد که با فعالیت روزانه تداخل کند ، در هنگام صبح رخ دهد ویا درد فقط به یکی از پاها محدود باشد ، احتمالا علت دیگری” بجز درد رشد ” عامل این درد در کودک شماست. همچنین تورم وقرمزی در محل درد ، وجود تب ، لنگش در هنگام راه رفتن ، کم اشتهایی نا معمول وکاهش وزن از علایم خطری است که باید جدی گرفته شود.مشکلاتی مانند کمبود ویتامین D ونرمی استخوان ، التهاب مفاصل و عضلات ( آرتریت و میوزیت ) ویا توده های استخوانی نیز میتوانند باعث ایجاد درد در اندام تحتانی بشوند. پزشک متخصص در صورت نیاز می تواند با انجام آزمایش خون خیال خود و والدین کودک را از وجود احتمالی بیماری لوکمی (سرطان خون ) آسوده نماید.

درد پای کودکان را جدی بگیرید و رشد استخوان ها را دلیل همه دردها ندانید

متخصصان اطفال به والدین هشدار می‌دهند که پا درد را در کودکان خود جدی بگیرند.

پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که درد پای کودکان خود را تنها نشانه‌ای از رشد استخوان‌ها قلمداد نکنند و آن را هشداری برای ابتلا به بیماری‌های استخوانی و یا خطر بروز مشکلات مرتبط با زانو در آینده در نظر بگیرند.

پزشکان معتقدند گاهی اوقات درد پا از سن سه سالگی به بعد در کودک و اغلب به هنگام شب بروز می‌کند که اغلب والدین آن را درد ناشی از رشد استخوان‌بندی پاها به حساب می‌آورند اما توجه به این نکته ضروری است که این وضعیت نباید برای مدت زمان طولانی مورد غفلت قرار گیرد زیرا می‌تواند زنگ خطری برای ابتلای کودک به التهابات مفصلی در آینده باشد.

به گفته پزشکان، آرتریت روماتوئید اطفال (JVA) از جمله بیماری‌هایی است که در سنین پایین در میان کودکان شایع است و چندین مفصل را درگیر می‌کند. این بیماری باعث می‌شود مفاصل دچار التهاب و درد شوند هرچند علت دقیق این عارضه هنوز مشخص نیست.

برخی از متخصصان براین‌باورند که در بدنِ تعدادی از کودکان ژن‌هایی وجود دارند که آنان را در برابر ابتلا به این بیماری آسیب‌پذیر می‌سازند. همچنین سبک زندگی بی‌تحرک، چاقی و رژیم غذایی ناسالم روند از بین رفتن مفاصل را تسریع‌ می‌کند.

اگر علائم زیر را مشاهده کردید فوراً به مراکز درمانی مراجعه نمایید:

فلج شدن پا، از دست دادن حس در پا، عدم نبض در پاها، عدم توانایی حرکت مفصل زانو، خونریزی شدید یا غیرقابل‌کنترل، تب بالا (بیشتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد)، یا درد غیرقابل‌کنترل.

چه علائم دیگری ممکن است با درد پای کودکان همراه شود؟

ممکن است درد پا در کودکان با علائم دیگری نیز همراه باشد. این علائم به بیماری‌های زمینه‌ای و نوع آسیب بستگی دارند. ممکن است عواملی که موجب درد پای کودکان شده‌اند، سایر سیستم‌های بدن را نیز درگیر نمایند.

علائمی که ممکن است همراه با درد پا در کودکان رخ دهد

ممکن است درد پای کودکان علائم دیگری نیز به همراه خود داشته باشد، ازجمله:

-خونریزی یا کبودی
-بدشکلی و یا بی‌ثباتی مفصل
-توانایی محدود و یا عدم توانایی حرکت پا
-ضعف عضلانی یا اسپاسم
-درد، چه در حالت استراحت و چه در حین حرکات خاص، که ممکن است به‌صورت درد خفیف، تیز، سوزش، سوزن سوزن شدن و یا درد شدید باشد
-چرک یا ترشح
-قرمزی، گرمی و تورم

تشخیص :

دردها معمولا و در شایعترین حالتش مربوط به درد های رشد است و نگرانی ندارد. ولی باید همیشه موارد جدی و طبی رد شود.
اگر دردها کودک را بیدار می کند و یا مانع فعالیتش می شود و یا در نقطه ایی حساسیت و درد وجود دارد و یا اینکه علائم دیگری همراهی اش می کند حتما پزشک او را ببیند.
در کل توصیه می شود یک آزمایش خون (شمارش گلبول ها) و بررسی ویتامین دی انجام شود.

علت و عوامل خطرساز دردهای رشدی

شاهدی وجود ندارد که رشد کودک دردناک باشد؛ اما دویدن، بالا و پایین پریدن زیاد کودک ممکن است روی دستگاه عضلانی اسکلتی او فشار بیاورد. درد عضلانی ناشی از استفاده از بیش از حد در طول روز محتمل ترین علت آن چیزی است که دردهای رشد نامیده می شود. دردهای رشد معمولا در فاصله سنین ۲ تا ۱۲ سالگی و در دخترها کمی بیش از پسرها دیده می شود. دویدن و بالا و پایین پریدن زیاد در طول روز خطر درد پا را در شب افزایش می دهد.

برای درمان چه باید کرد؟

درمان اختصاصی و قاطعی برای دردهای رشد وجود ندارد اما شما می توانید با اقداماتی مانند ماساژدادن پاهای کودک درد او را تخفیف دهید. از جمله درمان های خانگی که می توانید برای کودک انجام دهید، اینها هستند:

▪ پای کودک را ماساژ بدهید: برخی از کودکان با ماساژ ملایم پاها، احساس راحتی می کنند. برخی دیگر با درآغوش گرفتن و نوازش آرام می شوند.

▪ کشش به پاهای کودک هم موثر است: می توانید این کار را به صورت یک عادت روزانه در صبح ها و بار دیگر هنگام خواب انجام دهید.

▪ از کمپرس گرم استفاده کنید: گرما ممکن است به تسکین درد عضلات کمک کند. از یک بالشتک گرم کننده با درجه حرارت متعادل پیش از خوابیدن کودک، یا هنگامی که او از درد پا شکایت دارد، استفاده کنید. هنگامی که کودک به خواب رفت کمپرس گرم را بردارید. حمام گرم قبل از خواب هم ممکن است کمک کننده باشد.

▪ با نظر پزشک، به او داروی مسکن بدهید: از داروهای مسکن معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد کودک استفاده کنید، اما هیچ گاه از آسپیرین استفاده نکنید، چون احتمال دچار شدن کودک به «نشانگان رای»، یک عارضه نادر مغزی وخیم که به مصرف آسپیرین در کودکان مربوط است، وجود دارد؛ و بالاخره اینکه به کودک تان اطمینان دهید که این دردهای رشد برای همیشه ادامه نخواهد یافت و با افزایش سن او خود به خود فروکش خواهد کرد.

کی باید رفت دکتر؟

در برخی موارد بهتر است در مورد درد پای کودک با پزشک تان مشورت کنید، از جمله در صورتی که دردتان این ویژگی ها را داشته باشد:

▪ مدوام باشد و در طول روز ادامه پیدا کند.

▪ به قدری شدید باشد که با فعالیت های طبیعی کودک تداخل پیدا کند.

▪ درد در مفصل ها متمرکز باشد؛ با یک جراحت همراه باشد یا با نشانه ها و علایم دیگری مانند تورم، قرمزی، حساسیت، تب، لنگیدن، دانه های پوستی، بی اشتهایی، ضعف و خستگی همراه شود.

پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد

چشم درد کودکان / علائم چشم درد کودکان / علل بروز چشم درد / چه اقداماتی باید انجام دهیم / چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پا درد کودکان / علائم پا درد / تشخیص پا درد / درمان پا درد”



قالب تفریحی