ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن 

مجموعه: سلامت سالمندان تعداد بازدید: 12
ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن 

ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن

ورزش سالمندان

افراد سالمند علاقه دارند که چربی بدن خود را کم کنند، اما عضلات خود را حفظ کنند برای این منظور ترکیب ورزش قدرتی همراه با رژیم غذایی سالم برای آنها مناسب‌تر است.
بسیاری از افراد سالمند نمی دانند که چگونه باید ورزش مناسب خود را پیدا کنند. تحقیقات ما نشان می‌دهد اگر آنها نگران از دست دادن عضلات خود هستند و می‌خواهند چربی بدن خود را نیز کم کنند بهتر است ورزش قدرتی را حتما انجام دهند.
انجام ورزش‌های قدرتی حتی بیشتر از ورزش‌های هوازی می‌تواند به این افراد کمک کند که چربی‌های بدن را از دست بدهند. در صورتی که این افراد ورزش هوازی را با رژیم غذایی ترکیب کنند دو برابر بیشتر از زمانی که ورزش قدرتی انجام می‌دهند، عضلات خود را از دست می‌دهند.

کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است؟

ورزش ایروبیک و هوازی علاوه بر اینکه سیستم اسکلتی و عضلانی را تقویت می‌کند، برای سیستم قلبی، عروقی، عصبی و حالات روحی و روانی فرد نیز موثراست. ورزش غیرهوازی برای تقویت گروه خاصی از عضلات برای تقویت مفاصل انجام می‌شود، ولی عمده‌ترین ورزشی که برای سالمندان توصیه می‌شود ورزش‌های هوازی است.

پیاده روی، شنا کردن و دوچرخه سواری به عنوان ورزش‌های سودمند به سالمندان پیشنهاد می‌شوند. سالمندان اگر بتوانند به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های هوازی مثل پیاده روی، را در بیشتر روزهای هفته یا هر روز هفته انجام بدهند بسیار سودمند خواهد بود.
پیاده‌روی یکی از مناسب‌ترین ورزش‌ها برای سالمندان است
انجام ورزش‌های تحمل کننده وزن چون پیاده‌روی سبب افزایش تراکم استخوان می‌شود و ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات بازکننده ستون فقرات پشت باعث بهبود خمیدگی قامت می شوند و ترکیب این دو به همراه ورزش‌های تعادلی و بهبود فضای داخل منزل و محیط کار از جمله مواردی است که می‌تواند به پیشگیری از زمین خوردن و شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان کمک کند.

حرکت شنای متعادل
با شکم، روی یک سطح صاف مثل تشک دراز بکشید، طوری که صورت به سمت پایین و رو به تشک قرار گیرد. کف دست ها را به اندازه عرض شانه باز و روی تشک قرار دهید.

دقت کنید که در هنگام انجام این نرمش، فقط اجازه دارید با فشار بر روی دست ها و آرنج، بدن را از تشک جدا کنید و ساق پاها باید روی زمین قرار گرفته باشد.

پشت را صاف کنید و سر و گردن و پشت را در یک راستا قرار دهید. حالا خودتان را به سمت پایین ببرید در وضعیتی که سینه در تماس با تشک باشد و دوباره بالا بیایید تا آرنج باز شود.

اگر انجام این حرکت در اوایل کار برایتان مشکل است، می توانید آرنج هایتان را فقط تا سطح تشک خم کنید.

جمع کردن ران
به پشت بخوابید. ران ها را به وسیله انقباض شکم و باسن به طرف بالا بیاورید. حداقل ۴ و حداکثر ۱۰ ثانیه در این وضعیت بمانید. دقت کنید که در طول حرکت، پشت را از زمین جدا نکنید.

کدام ورزش ها برای سالمندان توصیه نمی شوند؟

انجام ورزش‌های پربرخورد مانند فوتبال، دویدن سریع و یا ورزش‌های رزمی خشن در سالمندان توصیه نمی‌شود.
ورزش‌های گروهی و ورزش‌هایی که بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی هر بیمار تجویز می شوند، ممکن است باعث تشدید بیماری‌ها و حتی ایجاد بیماری جدید شوند.
ورزش‌هایی که در آن بیمار کمر و پشت را خم می‌کند و یا ورزش‌هایی که در آن بیمار عضلات پشت ساق و ران‌ها را کشش می دهد، ممکن است برای مبتلایان به تنگی کانال نخاعی مفید باشد، اما برای مبتلایان به پوکی استخوان مناسب نیستند. برعکس تقویت عضلات بازکننده پشتی برای مبتلایان به پوکی استخوان مفید است، اما درد و ناراحتی مبتلایان به تنگی کانال نخاعی را تشدید می کند.

چگونه ورزش کردن را آغاز کنند؟

قبل از هر ورزش، سالمندان باید به مدت ۵ دقیقه بدن خود را گرم کنند، آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک نیز برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه مناسب است.
اگر سالمندی تا به حال ورزش نکرده است، بهتر است که آرام و آهسته ورزش کردن را آغاز کند و اکثرا با ورزش‌هایی آغاز کند که با انجام آن راحت‌تر است.
آرام ورزش کردن سبب می‌شود که کمتر به خود آسیب بزند و در ابتدای کار مانع از دردهای عضلانی و مفصل می‌شود.
پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای آغاز کار است و می‌توان آرام آرام مدت و شدت آن را بالا برد.

بهترین وقت ورزش برای سالنمندان:

برای حفظ سلامت قلبی و ریوی، سالمندان باید ورزش های هوازی را داشته باشند که به توصیه انجمن های مختلف ورزشی توصیه می شود، حداقل سه روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش هوازی را انجام دهند.
سالمندان باید در کنار ورزش هوازی، برنامه ورزش قدرتی را حداقل دو جلسه در هفته و یک برنامه انعطاف پذیری در قبل و بعد از حرکات ورزشی داشته باشند.
آمادگی قلبی و ریوی، نگه داری و بهبود قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و استقامت از اهداف انجام حرکات ورزشی در سالمندان است.
با توجه به افزایش سن در فرد سالمند و به تبع آن کاهش قدرت بدنی، قدرت عضلانی و کاهش انعطاف پذیری و افت تراکم استخوان از جمله چالش هایی به شمار می رود که در برنامه ورزشی سالمندان وجود دارد.
با توجه به اینکه بیشتر سالمندان در این دوران با مشکلات عروق قلبی و عروق محیطی روبرو هستند بنابراین برای انجام برنامه ورزشی سالمندان باید بر اساس شرایط وی برنامه ریزی کرد.
سالمندان ورزش را در محیط بسته انجام دهند، کفپوش سالن ورزشی به گونه ای باشد که تعادل آنها را دچار اختلال نکند و در زمان ورزش کردن لباس و کفش مناسب را استفاده کنند.
سالمندان توجه نمایند در مدت زمان انجام حرکات ورزشی هر نیم ساعت مایعات را مصرف کنند و پس از پایان تمرینات ورزشی نیز مصرف مایعات را ادامه دهند.

ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن 

ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن 

ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن 

 

مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ورزش سالمندان / کدام ورزش ها برای سالمندان مفید است / کدام ورزش ها توصیه نمیشود / بهترین وقت ورزش کردن ”قالب تفریحی