ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

مجموعه: ورزش و سلامت تعداد بازدید: 15
ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

 

ورزش بسکتبال:

ورزش بسكتبال در سال ۱۹۸۱ میلادی توسط آموزگاری به نام دكتر جمیزناسمیت ابداع و در استادیوم اسپرینگ فیلد ماساچوست به نمایش در آمد. در آن زمان به جای حلقه های گل از سبدهای مخصوص كه به شكل زنبیل بودند استفاده می شد كه توپ پس از گل شدن در درون آنها قرار می گرفت

كه پس از هر بار گل شدن توپ را به وسیله نردبان از درون سبد بیرون می آوردند و به وسیله بین طرفین در جریان بازی قرار می دادند. هدف اصلی از ابداع چنین ورزشی ایجاد فعالیت در محیط سر بسته ای در فصل زمستان بود تا ورزشكاران بتوانند در این فصل نیز فعالیت داشته و با ورزش فرم بدنی و وضعیت جسمانی خود را در حد مطلوب حفظ نمایند.

به همین جهت تعداد بازیكنان نامحدود بود و هر دفعه می توانستند از هر تعداد دلخواه برای بازی استفاده نمایند كه كم كم قوانینی برای انجام بازی و سایر قسمت ها وضع نمودند به طوری كه تعداد بازیكنان هر طرف ۹ نفر تعیین گردید وسپس به ۷ نفر تقلیل یافت و بالاخره این تعداد به ۵ نفر تثبیت یافته است. هر بازیكن می توانست در موقع وقوع خط به جای كلیه بازیكنان تیم خود پرتاب آزاد را انجام دهد.

هر تیم می توانست از شروع تا پایان بازی توپ را در زمین خود به طور دلخواه نگهداری نماید. هر دفعه كه توپ گل می شد بازی یا بین طرفین یا ( جامپ بال ) از وسط زمین ادامه می یافت. بازیكنان بلند قد می توانستند در نزدیك سبد قرار گیرند و توپ را به آرامی در سبد جای دهند ( قانون سه ثانیه وجود نداشت ) با اجرای مسابقاتی چند زمینه تحول و پیشرفت بسكتبال را فراهم كردند لیكن بعد از جنگ جهانی اول ( ۱۹۱۸ ) بسكتبال ورزش رقابت آمیز و بزرگی نشد.

درآن ایام سعی شد توجه رؤسای مدارس و گردانندگان سازمان های ورزشی را به تعلیم و آموزش بسكتبال جلب نمایند. با این وجود و این همه تلاش مداوم و پیگیر تعلیم بسكتبال برای مربیان حالت جنبی داشت و اساساً فعالیت آنها در ورزش های رقابت آمیز دیگری مانند فوتبال آمریكائی متمركز بود. چند سالی چنین وضعیتی ادامه داشت بعد از جنگ جهانی اول تدریجاً مربیان بسكتبال وضعیت ثابتی پیدا كردند و فعالیتشان مؤثر واقع شد و این ورزش شناخته گردید و به اروپا نیز كشیده شد

 ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی:

۱-كسب تعادل رواني و فراهم بودن زمينه هاي لازم براي رشد رواني

 

۲- ايجاد انگيزش مطلوب در افراد براي شركت در فعاليتهاي ورزشي

 

۳- ايجاد شخصيت متعادل و روحيه تعاون و همكاري

 

۴- تقويت عوامل رواني مانند : اعتماد به نفس ، تمركز و توجه و خود شكوفايي

 

۵-كسب نشاط و شادابي

 

۶- پرورش و تقويت توان رهبري افراد

 

۷- افزايش قدرت تصميم گيري افراد به صورت صحيح و قضاوت منطقي

 

۸- پرورش فرد از نظر هوشي و افزايش ظرفيت هاي ذهني

ورزش بسکتبال / 8 فایده بسکتبال برای سلامتی

ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

 

شنا کردن / فواید شنا کردن / مضرات شنا کردن / چرا آب استخر برای سلامت بدن مفید است / فواید تنفس در آب

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی”قالب تفریحی