ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

مجموعه: ورزش و سلامت تعداد بازدید: 36
ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

 

اسکیت

اگر فرزند شما تابحال اسکیت سواری نکرده است، بدانید که او در حال از دست دادن یکی از راحت ترین، پرجنب و جوش ترین و ایمن ترین ورزش های دوران نوجوانی خود است. بیشتر کودکان در اولین روز آشنایی با کفش های اسکیت می توانند بر روی آن ها به حرکت درآیند (یا حداقل بر روی پاهای خود بایستند). کودکان به محض اینکه بر روی اسکیت ها احساس اطمینان و راحتی کردند، مهارت های خود را برای اسکیت سواری در اطراف خانه و پارک ها به کار می گیرند و اوقات فراغت خود را با این ورزش سالم سپری می کنند.

توانایی حفظ تعادل فرزند خود را بررسی کنید

قبل از عجله کردن و پوشاندن یک جفت کفش اسکیت به فرزند خود، توانایی او را در مواجهه شدن با موقعیت های حفظ تعادل بررسی کنید. آیا دویدن، پریدن، جست و خیز های ناگهانی فرزند شما به خوبی انجام می شوند؟ برای مثال اگر کودک شما با کفش ها اسکیت بر زمین افتاد، ببینید آیا او می تواند بدون کمک فرد یا شیئی به خوبی از جای خود بلند شود و دوباره تعادل خود را بدست آورد.

آیا فرزند راهنمایی های ساده شما را دنبال می کند؟

هر کودکی که دستورالعمل های ساده اسکیت سواری را اجرا کند پتانسیل اسکیت بازی را دارد. به آن ها بگویید این حرکات را در حین اسکیت سواری اجرا کنند: ایست. برو. بشین. بلند شو. بپر . حفظ تعادل. به فرزند خود بگویید این روال را چند بار تکرار کند. در بیشتر موارد کودکان خردسال اسکیت سوار به راهنمایی های والدین گوش نمی کنند،‌اما بدانید این توصیه هر چقدر هم ابتدایی باشد برای حفظ ایمنی و اطمینان از یادگیری فرزند لازم است.
به این قضیه پی ببرید که آیا فرزند شما به اسکیت سواری علاقه دارد
حالا وقت آن رسیده که کودک خود را به یک مرکز آموزش و مسابقه اسکیت بفرستید. این کار را در تعطیلات انجام دهید. خودتان او را به این مراکز برده و با کودکان دیگر آشنا کنید. یک یا دوبار این کار را بکنید و ببینید آیا کودکتان دوست دارد باز هم به این مراکز اسکیت برود و با دوستان خود اسکیت سواری کند (به جز مراکز آموزش اسکیت، مکان های مخصوصی در پارک ها برای اسکیت سواران ایجاد شده است، پس می توانید کودک خود را به این مکان ها نیز ببرید).

آیا وقت اسکیت سواری رسیده است؟

اگر کودک شما بعد از رفتن به مراکز آموزش اسکیت سواری و آشنایی با دیگران هنوز به اسکیت سواری علاقه مند است، وقت آن رسیده که مطابق با نظر او یک جفت کفش اسکیت به همراه لوازم ایمنی خریداری کنید. یک کفش اسکیت خوب بخرید، کفشی که دارای ترمز در ناحیه پاشنه پا و دارای محافظ های مخصوص برای حفاظت مچ پا باشد. همچنین ار خرید کلاه ایمنی مخصوص اسکیت سواری و محافظ های آرنج غافل نشوید. همیشه اسکیتی را بخرید که با بزرگ شدن کودکان قابلیت های آن نیز افزایش یابد. اگر او را به یکی از مراکز آموزش اسکیت می فرستید، برای خرید کفش اسکیت با مربی آموزشی نیز مشورت کنید. همیشه در کنار خرید اسکیت، جایزه ای به او بدهید تا او را بیشتر به انجام این فعالیت سالم ترغیب کرده باشید. اگر خودتان می خواهید مربی فرزندتان باشید،‌ با نکات ایمنی و قوانین اسکیت سواری آشنا شوید و آن ها را به فرزند خود آموزش دهید. اگر فرزندتان این نکات را از شما بیاموزد، اطمینان و رابطه او با شما بهتر و قوی تر می شود.

رشته های اسکیت

سرعت
نمایشی
اگر سیو
استقامتی
هاکی با اسکیت
در ایران رشته سرعت کار خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرد که این رشته اسکیت به دو نوع سرعت سالنی و سرعت خارج سالنی (پیستهای فضای باز) تقسیم می شود و در قسمت خارج سالنی به دو صورت مسیر بسته و مسیر باز (جاده ای) تقسیم می شود.

تجهیزات اسکیت

کفشهای آموزشی لژ بلند ۴ چرخ
کفشهای حرفه ای لژ کوتاه
کلاه ایمنی
دستکش
آرنج بند
زانو بند

فواید ورزش اسکیت

۱– حرکات اسکیت ازنوع حرکات هوازی است که همانند ورزش ایروبیک در رساندن اکسیژن بیشتر به بدن بسیار موثر است .
۲– اسکیت باعث بالا رفتن تمرکز شده و به همین دلیل می تواند راهی برای درمان افسردگی باشد.
۳– اسکیت موجب تقویت رباط های عضلات مانند پا ، ران ، لگن ، باسن وحتی کمر میشود.
۴– این نوع ورزش درگیری تارهای عصبی با ماهیچه ها را تحریک کرده و آزاد شدن کلسیم در سلولهای عصبی را تسریع می کند. ۵-اسکیت بدن را صاف نگه میدارد و عضلات ضد جاذبه چون شکم ، پا ، باسن و…. که بسیار مهم است را تقویت می کند.
۶– در نتیجه، اسکیت فشار خون را متعادل میسازد .
۷– توان افراد را بالا می رود.
۸– اسکیت به شدت بین عضلات موافق و مخالف تعادل ایجاد می کند.
۹– اسکیت باعث سازگاری عصبی ایجاد می شود و در برگرداندن حجم عضله بخصوص درسنین بالا موثر است .

اسکیت کاران دارای بدنی صاف هستند چرا که حرکات مداوم اسکیت تمام چربیهای بدن را از بین برده است و عضلات ضد جاذبه ایی همچون شکم ، پا ، باسن و … که بسیار مهم است را تقویت میکند و باعث تولید قدرت میشود ، در واقع در مدت زمان کمتر قدرت بیشتری تولید میشود.

اگر با سرعت اسکیت کنید ۴۰۰ کیلو کالری انرژی را در یک ساعت میسوزانید.
اسکیت موجب تقویت رباط های عضلات فوقانی از جمله : پا،ران،لگن،باسن و حتی عضلات کمر میشود ، ب همین دلیل شما را از بد شکلی و چربیهای اضافی این بخشهای بدن رها میسازد.

حرکات اسکیت ازنوع حرکات هوازی است که همانند ورزش ایروبیک در رساندن اکسیژن بیشتر به بدن بسیار موثر است .دقیقا فوایدی را از آن دریافت خواهید کرد که از انجام حرکات موزون پیاده روی و سایر ورزشهای ایروبیکی دریافت می­کنید.
این نوع ورزش درگیری تارهای عصبی با ماهیچه ها را تحریک کرده و بدون فشار هیچ وزنه ای ، آزاد شدن کلسیم در سلولهای عصبی را تسریع می­کند.

ورزشهایی که عضلات بالاتنه در آنان دارای تحرک بیشتری است باعث افزایش فشار خون می­شود که در اسکیت با توجه به فعالیت عضلات قسمت های پایینی بدن فشار خون ورزشکار تنظیم می گردد.در نتیجه، اسکیت فشار خون را متعادل میسازد . نهایتا ، توان افراد را بالا می­رود.

اسکیت به شدت بین عضلات موافق و مخالف تعادل ایجاد می کند.

اسکیت باعث سازگاری عصبی ایجاد می­شود و در برگرداندن حجم عضله بخصوص درسنین بالا موثر است

حرکات در اسکیت بدلیل نوین بودن کاملا به صورت فنی طراحی شده و آنها را کنترل شده ارائه می­کند.
اسکیت تمرکز افراد را بالا برده به همین دلیل اسکیت یکی از بهترین ورزش­هایی است که می تواند درمان افسردگی باشد.
اسکیت بسیار مفرح است در ادامه بازی هایش شخص برای ابداع حرکت جدیدتر ، بسیار تمرین و تلاش میکند و نهایتا ورزشکار با ابداع تکنیک یا حرکت جدید اسکیت را تبدیل به ورزشی خارق العاده کرده که به هیچ عنوان ورزشکار دچار کسلی یا خستگی نمی­شود.

آسیب های ناشی از ورزش اسکیت

۱) آسیب جمجمه

آسیب های مغزی، دلیل اصلی صدمات منجر به مرگ در حرکات ورزشی گوناگون از جمله اسکیت سواری است. ضربه مغزی ممکن است حتی با ضربه ای مختصر به سر ایجاد شود و به بیهوشی یا از دست دادن تعادل، بروز اختلال در هماهنگی حرکات، قوه ادراک، شنوایی، حافظه و بینایی منجر شود. در صورتی که از کلاه محافظ استفاده نشود، این آسیب در اسکیت سواران مشاهده می‌شود.

۲) آسیب ران، ساق و پا

استخوان بازو و پا در ورزش اسکیت سواری بیش از همه در معرض شکستگی قرار دارند. استخوانهای پا از ران تا کف آن بسیار مستعد شکستگی در اثر فشار هستند و زمانی رخ می‌دهند که ماهیچه‌ها دچار پیچیدگی شده یا از انقباض بیش از حد موجب خم شدن و شکستن استخوان می‌شوند.

۳) آسیب تنه دست

یک سوم تمام صدمات ورزشی را در اصطلاح رگ به رگ شدن می‌گویند. این آسیب درواقع پیچیدن یا پارگی قسمتی از رباط است. رباط رشته محکمی‌ است که پیوند دهنده استخوان‌ها به یکدیگر بوده و مفاصل را محکم در جای خود نگه می‌دارد.

۴) آسیب مچ دست

ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی از انواع دیگر آسیب‌های شایع در ورزش اسکیت سواری است. این حالت پیچیدگی و کشش ماهیچه یا تاندون است که گاهی به پارگی آنها می‌انجامد. تاندون ها بافت‌های محکمی ‌هستند که پیوند دهنده ماهیچه‌ها به استخوان‌ها هستند.

۵)آسیب مچ پا

ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی از انواع دیگر آسیب های شایع در ورزش اسکیت سواری است. این حالت پیچیدگی و کشش ماهیچه یا تاندون است که گاهی به پارگی آنها می‌انجامد. تاندون‌ها بافت‌های محکمی ‌هستند که پیوند دهنده ماهیچه‌ها به استخوان‌ها هستند.

ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ورزش اسکیت برای کودکان / همه چیز راجع به ورزش اسکیت برای کودکان / فواید و آسیب های اسکیت”قالب تفریحی