هپاتیت c /درمان هپاتیت c / عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

مجموعه: درمان بیماری ها تعداد بازدید: 24
هپاتیت c /درمان هپاتیت c / عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

هپاتیت c /درمان هپاتیت c/عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

هپاتیت c

هپاتيت «سي» نوعي بيماري كبدي است كه در اثر عفونت به ويروس هپاتيت «سي» رخ مي‌دهد. ويروس هپاتيت «سي» در سلول‌هاي كبدي زندگي مي‌كند و موجب التهاب كبد (هپاتيت) مي‌شود. اين ويروس همچنين مي‌تواند موجب آسيب‌ دايمي كبد مثل سيروز (تنبلي كبد)، سرطان كبد و نارسايي كبد شود.

بسياري از بيماران تا زماني كه دچار آسيب كبدي شوند، از بيماري خود بي‌اطلاع هستند و اين امر ممكن است چندين سال پس از آلوده شدن فرد به ويروس هپاتيت «سي» رخ دهد. بلافاصله پس از اينكه فردي به ويروس هپاتيت «سي» آلوده شود، وارد مرحله كوتاه مدت و ابتدايي (فاز حاد) بيماري مي‌شود. پس از اين مرحله، ويروس هپاتيت از بدن بعضي افراد به طور دايمي از بدن پاك مي‌شود و هرگز مشكل كبدي پديد نمي‌آيد ولي حدود ۸۵ درصد از مبتلايان به اين ويروس،وارد فاز پيشرفته و طولاني مدت بيماري (هپاتيت سي مزمن) مي‌شوند.

۱۷۰ ميليون ناقل هپاتيت «سي» در جهان وجود دارد و سالانه بيش از يك ميليون مورد مرگ در اثر هپاتيت اتفاق مي‌افتد. در سال ۱۳۷۹ در زندان‌هاي كشور ايران اپيدمي هپاتيت «سي» در حدود ۲۰ درصد بود كه با توزيع سرنگ يك بار مصرف در بين زندانيان و تغيير اعتياد آنها از تزريقي به خوراكي، اين بيماري كاهش يافت به گونه‌اي كه در سال ۸۴ حدود ۵ درصد از معتادان تزريقي به هپاتيت «سي» مبتلا بودند.

در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار بيمار هپاتيت «سي» در ايران شناسايي شده‌اند كه سابقه تزريق خون قبل از سال ۱۳۷۵ يكي از علل ابتلا مي‌باشد.

راه هاي درمان هپاتيت C کدام است؟

هپاتيت «سي» در مواردي نياز به درمان دارويي دارد و در مواردي درمان دارويي لازم نيست. در صورتي كه آسيب كبدي خفيف باشد ممكن است نيازي به درمان نباشد. همچنين درمان دارويي به علت عوارض جانبي زياد اين داروها و گران بودن آنها همواره بهترين انتخاب نيست.

در صورتي‌كه پزشك معالج درمان دارويي را لازم بداند، اينترفرون و ريباويرين را تجويز مي‌كند. آمپول اينترفرون هفته‌اي سه بار به بيمار تزريق مي‌شود. مقدار و مدت مصرف آن را پزشك تعيين مي‌كند. بيماران بايد حداقل ماهي يك بار براي بررسي و انجام آزمايشات به پزشك مراجعه كنند. امروزه آلفا – اينترفرون جديدي به نام پگ – اينترفرون معرفي شده كه هفته‌اي يك بار تزريق مي‌شود. اين دارو گرانقيمت است، ولي تاثير بيشتري دارد. هپاتيت «سي» قابل درمان است و در صورت مصرف دقيق دارو تحت نظر پزشك، امكان ريشه كني آن وجود دارد.

البته دو نوع آمپول اينترفرون وجود دارد:
يک نوع اينترفرون استاندارد داريم که درمان قطعي هپاتيت C است که هفته اي سه بار به همراه قرص هاي مربوطه استفاده مي شود. ولي اين آمپول در کنار محاسن خود، عوارض زيادي براي بيمار دارد. همچنين اثر بخشي آن نسبت به داروي جديدتر کمتر است.
نوع جديد اينترفرون را مي توان هفته اي يک بار استفاده کرد و عوارض کمتري هم دارد. اثر بخشي آن ۱/۵تا ۲ برابر انواع قبلي است.

هر دو نوع اين آمپول ها به همراه قرص استفاده مي شوند که بيمار بر حسب وزن خود، روزي ۴ يا ۵ يا ۶ عدد از آن ها را استفاده مي کند. عيب بزرگ اين داروها اين است که فوق العاده گرانند و چون دوره درمان هپاتيت C طولاني است (بين ۱ تا ۶ سال بر حسب نوع درگيري و ويروس) ، هزينه زيادي بر بيمار تحميل مي شود، بنابراين اکثر بيماران نمي توانند به علت هزينه بالا از اين دارو استفاده کنند.
البته جديدا يک شرکت ايراني اين آمپول را به صورت آزمايشي توليد مي کند، ولي فعلا به بازار عرضه نشده است. اگر اين آمپول به بازار عرضه شود با توجه به قيمت کم آن، انتظار مي رود بيشتر مورد استفاده قرار گيرد. به خصوص اگر ترتيبي اتخاذ شود که هزينه آن با دفترچه ي بيمه قابل پرداخت باشد، درمان بسياري از بيماران موثرتر و آسان تر خواهد شد.

عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

اگر بيماري پيشرفت کند و به مرحله ي سيروز کبدي برسد، ديگر قابل درمان نخواهد بود، به خصوص اگر بيمار به مرحله اي برسد که خون استفراغ کند که در اين مرحله درمان دارويي موثر واقع نمي شود و بايد حتما پيوند کبد انجام گيرد.

 

هپاتیت c /درمان هپاتیت c/عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

هپاتیت c /درمان هپاتیت c/عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

هپاتیت c /درمان هپاتیت c/عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

 

هپاتیت c /انواع هپاتیت c / علائم هپاتیت c/افرادیکه در خطر ابتلا به بیماری هپاتیت C‌هستند/عوارض هپاتیت سی/تشخیص هپاتیت c/آیا برای مبتلایان به هپاتیت c محدودیتی از نظر ازدواج وجود دارد

هپاتیت c /درمان هپاتیت c / عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

هپاتیت c/ پیشگیری از هپاتیت c/چه مواردی در پیشگیری از انتقال ویروس نقش بسزایی دارد

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هپاتیت c /درمان هپاتیت c / عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟”قالب تفریحی