ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

مجموعه: سلامت زنان و مردان تعداد بازدید: 9
ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

 

اختلال عملکرد جنسی شامل کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، مشکلات ارگاسم و زود انزالی است. ناتوانی جنسی یکی از بخش‌های اختلال عملکرد جنسی است و ممکن است به خودی خود یا به دلیل سایر اختلالات جنسی رخ دهد. ناتوانی جنسی به عنوان ناتوانی در دستیابی و حفظ نعوظ که برای رضایت‌بخش بودن فعالیت جنسی لازم است تعریف می‌شود.

 

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

 

بطور کلی علت ناتوانی جنسی به دو دسته تقسیم می‌شود. بسیاری مردان هر دو مشکل را دارند.

دلایل روانی

 

ناتوانی جنسی در اثر عوامل روانی شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی می‌باشد، هرچند دلایل روانی اغلب همراه با عوامل فیزیکی یا عملکردی وجود دارند. برخی احساسات می‌توانند در عملکرد طبیعی جنسی اختلال ایجاد کنند از جمله عصبی بودن یا خجالت برای انجام رابطه جنسی، استرس در خانه یا سر کار یا مشکل در رابطه جنسی فعلی. در این موارد، درمانی که بصورت ترکیبی از مشاوره روانی با شما و شریک جنسی‌تان باشد ممکن است موفقیت‌آمیز باشد. یک بار شکست صرفنظر از دلیل آن، ممکن است باعث بیشتر شدن پریشانی روانی گردد، که منجر به اختلال نعوظ بیشتر خواهد شد.

برای افراد مبتلا به ناتوانی جنسی به دلایل روانی ممکن است روان درمانی، درمان ناتوانی جنسی یا ترکیبی از هر دو موثر باشد. همچنین داروهای مورد استفاده در درمان مشکلات روانی ممکن است باعث ناتوانی جنسی شوند. با این حال، بهتر است که قبل از قطع مصرف هر دارویی که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل جسمانی

 

دلایل جسمانی ناتوانی جنسی شایع‌تر از دلایل روانی می‌باشند. هر چند، همانطور که پیش‌تر ذکر شد اغلب همراه با هم وجود دارند. ناتوانی در رسیدن به نعوظ کافی می‌تواند باعث مشکلات روانی شود که حتی رسیدن به نعوظ در دفعه‌ی بعد را دشوارتر می‌کند.

ناتوانی جنسی مرتبط با علل پزشکی یا جسمانی اغلب قابل درمان است اما کمتر بطور قطعی علاج می‌شود. در برخی از موارد ناتوانی جنسی ناشی از مصرف دارو، ممکن است تغییر دارو نعوظ را بهبود بخشد. بطور مشابه، در مردان با سابقه ترومای شریانی، عمل جراحی می تواند باعث درمان ناتوانی جنسی شود. در بیشتر مواردی که ناتوانی جنسی مرتبط با یک وضعیت پزشکی است، درمان امکان نعوظ را برای فرد در هنگام نیاز یا با کمک داروها و وسایل مخصوص فراهم خواهم کرد (اما نه بصورت خود بخودی).

 

تمایلات و رفتار جنسی در انسان در چهار حوزه تعریف می شود و اختلال های جنسی نیز این چهار حوزه را در بر می گیرد. این چهار حوزه عبارتند از:

 

۱- میل جنسی؛

 

یعنی کشش ذهنی و درونی برای ایجاد ارتباط جنسی که به صورت طبیعی باید در انسان وجود داشته باشد.

۲- رفتار تحریکی؛

 

یعنی شخص به لحاظ فیزیکی بتواند آمادگی لازم برای ارتباط جنسی را بدست بیاورد و رابطه جنسی را از این حیث بدون مشکل پیش ببرد.

۳- ارضاء شدن جنسی؛

 

یعنی شخص باید به درستی و در زمان مناسب ارضاء شود.

۴- آرامش و سکون ذهنی و جسمی پس از ارضاء شدن.

 

ظاهرا شایع ترین نوع ناتوانی جنسی، ناتوانی در نعوظ در عین برخورداری از اشتهای جنسی است.

بله ؛ منظور از ناتوانی جنسی در مردان، بیشتر همین ناتوانی است. یعنی ناتوانی در نعوظ و یا ادامه دار نبودن نعوظ. مردان ممکن است به علل گوناگون با وجود تمایل جنسی ، ناتوانی فیزیکی در برقراری رابطه جنسی داشته باشند.

البته به لحاظ علمی، انزال زودرس نوع شایع تری از ناتوانی است ولی مردم غالباً این حالت را مصداق ناتوانی جنسی نمی دانند. اما این حالت هم نوعی ناتوانی است؛ چون در این حالت مرد خودش ارضاء می شود اما رضایت جنسی همسرش تامین نمی شود. این ناتوانی، شایع ترین نوع ناتوانی جنسی است اما ناتوانی به معنای عام، همان مشکل نعوظ علیرغم میل جنسی است.

 

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

 

ناتوانی جنسی شامل انواع زیر است:

 

۱٫  اشکال در نعوظ:

 

به معنی عدم توانائی در ایجاد و حفظ نعوظ سفت بوده که امکان دخول به واژن و رابطه رضایت بخش جنسی را نمیدهد

۲٫  انزال زودرس:

 

به انزال کنترل نشده قبل یا مدت کوتاهی بعد از ورود آلت به واژن اطلاق می شود.

۳٫  انزال دیررس:

 

به انزال دیررس اشاره دارد.

۴٫  انزال برگشتی:

 

به معنی برگشت مایع منی به داخل مثانه در حین انزال بوده و ناشی از نارسائی مکانیسم گردن مثانه است.

نعوظ چگونه ایجاد می‌شود؟

 

برای اینکه نعوظ یا راست شدن آلت تناسلی ایجاد شود، باید قسمت‌های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می‌خواهد، نمی‌تواند به سادگی نعوظ پیدا کند.
جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون‌های خونی، عروق خونی اعم از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت و عدم خروج آن از آلت ضروری می‌باشد. وقتی تمام این دستگاه‌ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می‌گردد.

دلایل رایج ناتوانی و کم توانی جنسی کدامند؟

 

مصرف برخی داروها از قبیل داروهای مربوط به مشکلات و بیماری های قلبی – فشار خون بالا – مشکلات عصبی – افسردگی – اختلالات هورمون تیروئید – برخی آلرژی ها و رژیم های سنگین لاغری و بدتر از همه مصرف الکل و مواد مخدر منشا ناتوانی و کم توانی های جنسی هستند.
ناباروری می تواند هزاران دلیل داشته باشد اما باید دانست بسیاری از آنها حاصل رفتارها و نتیجه عادات نادرست خود مردان است که با بی توجهی و کم اهمیتی برای برخی از مردان مشکلات را برای آنها ایجاد می کنند.

چگونه ناتوانی جنسی درمان می‌شود؟

ابتدا دو قدم برای حل مشکل شما وجود دارد.
در قدم اول پزشک نیاز دارد علت را جستجو نماید و در قدم دوم پزشک به شما کمک می‌کند که درمان مناسب را انتخاب نمایید.
پزشک چگونه علت را پیدا می‌کند؟ پس از سؤالات کافی در مورد نحوه شروع و پیشرفت بیماری و حالت روحی فرد مبتلا، پزشک معاینات کامل به عمل می‌آورد تا از صحت مقدار فشار خون، کار اعصاب و ساختمان آلت اطمینان حاصل نماید.
او سپس ممکن است انجام آزمایش بررسی نعوظ شبانه در حالت خواب را توصیه نماید که کمک زیادی برای افتراق علت عضوی یا روانی می‌کند. در کنار آن، بررسی وضعیت هورمون‌ها و قند خون و یا نحوه جریان خون به داخل آلت ممکن است درخواست گردد.
در صورتیکه علت مشکل شما روحی و فکری تشخیص داده شود پزشک معالج، شما را نزد روان شناس یا روان پزشک مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش‌های درمانی متعددی به شما پیشنهاد می‌گردد که شامل قرص‌های مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز می‌باشد.
مسلم است که هر یک از طرق فوق خصوصیات خاص را خود دارند که منطبق با توانایی‌های شما می‌تواند مؤثر واقع شود. بنابر این نگران مشکل خود نباشید و به امید خدا با مشاوره با پزشک اورولوژی مرتفع خواهد شد…./

 

ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی

 

همچنین بخوانید :

 

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

بوی بد واژن / علل بوی بد واژن / پیشگیری و درمان بوی بد واژن

سرطان سینه در مردان / علت سرطان سینه در مردان / کدام مردان بیشتر در معرض سرطان قرار میگیرند / تشخیص و درمان سرطان سینه در مردان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ناتوانی جنسی در مردان در رابطه ی زناشویی”قالب تفریحی