مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

مجموعه: داروهای صنعتی تعداد بازدید: 52
مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

مفنامیک اسید:

مفنامیک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و … مصرف می شود و تنها درد و التهاب را کاهش می دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد؛ بنابراین اگر شما نیز برای تسکین دندان درد و سردرد به داروخانه مراجعه و خوددرمانی می کنید، بهتر است اطلاعات بیشتری درباره داروها داشته باشید.

از مفنامیک اسید در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

داروی مفنامیک اسید با التهاب و تب مقابله می کند. از این دارو برای درمان و تسکین دردهای ناگهانی یا مداوم ناشی از بیماری های روماتیسمی، دردهای عضلانی، دردهای ستون فقرات به عنوان مثال در یکی از دیسک ها یا گردن، دردهای بعد از عمل جراحی، دردهای ناشی از زخم و جراحت، دندان درد، سردرد، گوش درد و دردهای ناشی از اسپاسم های شکمی ناشی از قاعدگی استفاده می شود.
مفنامیک اسید همچنین برای کاهش تب و تسکین دردهای ناشی از بیماری هایی مثل آنفلوآنزا و دیگر بیماری های تب دار بویژه بیماری های مجاری تنفسی فوقانی استفاده می شود.

چه کسانی نباید مفنامیک اسید بخورند؟

کسانی که اقدام به خوددرمانی می کنند، شرایط بدنی شان را در نظر نمی گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفنامیک اسید آلرژی داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.
علاوه بر این، مصرف مفنامیک اسید به افرادی که دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند، یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید استیل سالیسیلیک (آسپیرین) و یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می برند، توصیه نمی شود.
مصرف این دارو با داروهای دیگری مثل آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن خطر بروز زخم گوارشی را افزایش می دهد

مصرف زیاد مفنامیک اسید چه عوارضی دارد؟

مصرف زیاد و خودسرانه مفنامیک اسید باعث عوارض جانبی زیادی خواهد شد. از جمله عوارض مصرف طولانی مدت و یا دوز بالای این دارو می توان به اسهال اشاره کرد. اگر بعد از مصرف این دارو عارضه اسهال دیده شد، مشکل را با پزشک در میان بگذارید.
مصرف این دارو در افراد حساس باعث درد معده، حالت تهوع و استفراغ می شود.
در بعضی موارد بی اشتهایی، سوزش معده، نفخ، یبوست و دیگر مشکلات گوارشی هم دیده شده است.
در موارد نادرتری مصرف مفنامیک اسید با مشکلاتی مثل واکنش های پوستی، ضایعات پوستی و خارش همراه بوده است.
اما مصرف خودسرانه این دارو امکان سردرد، سرگیجه، خستگی، بی خوابی، عصبی شدن، تپش قلب، افت فشارخون، مشکلات تنفسی، تحریک چشم ها و اختلالات دید را بالا می برد.
عوارض دیگری مثل واکنش های آلرژیک جدی و حساسیت های پوستی که همراه با تشکیل ضایعات پوستی باشد بندرت بروز می کند.
اگر دچار این مشکلات باشید، باید پزشک را در جریان گذاشته و از مصرف این دارو خودداری کنید.
در صورت مشاهده هر نوع اختلال تنفسی یا ضایعه پوستی، حتما باید مصرف دارو را قطع کنید.
در بعضی موارد مصرف زیاد و خودسرانه این دارو، مشکلاتی مثل اختلالات کبدی و مشکلات کلیوی را ایجاد است.
مصرف مفنامیک اسید می تواند عاملی برای کم خونی و در واقع کاهش میزان گلبول های قرمز شود.
اگر مجبورید برای مدت طولانی مفنامیک اسید مصرف کنید، لازم است به طور مرتب آزمایش بدهید تا میزان گلبول های قرمزتان و همچنین سلامت کبد و کلیه هایتان بررسی شود.
اگر نشانه هایی مشابه علائم کم خونی مثل نفس نفس زدن، خستگی، رنگ پریدگی و ضربان تند قلب را دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نحوه ي مصرف مفناميك اسيد

-در صورت مصرف طولانی مدت دارو را دقيقاً طبق تجویز پزشک مصرف نمایید. عموماً ۵۰۰ میلی گرم (۱تا۲ کپسول) یک تا سه نوبت در روز می توان از این دارو استفاده کرد.
-در صورتی که مفنامیک اسید را جهت تسکین درد قاعدگی مصرف می نمایید، می توانید در چند روز نخست خونریزی آنرا مصرف کنید و در نوبت اول مصرف، دو کپسول (معادل ۵۰۰میلی گرم) را همزمان مصرف نمایید.
-مصرف این دارو همراه با غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می نماید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.
توصیه های مفنامیک اسید
-در صورتی که مصرف این دارو برای مدت طولانی توسط پزشک به شما توصیه شده است، تحت نظر پزشک خود بمانید تا پیشرفت درمانی شما بررسی گردد.با این حال در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید، پزشک می تواند همراه آن، دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.
-در صورتی که مبتلا به آسم می باشید ،ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود. در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

اشکال دارویی:

کپسول

مشخصات

فرمول شیمیایی مفنامیک اسید C15H15NO2 است. نقطه ذوب آن ۷۶ درجه سانتی گراد و درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما ۹۰٪ است. نیمه عمر آن حدود ۲ ساعت است و به شکل خوراکی مصرف می شود.

شکل کپسولی و رنگ

شکل دارو و رنگ دارو بر میزان اثری که از آن به دست می آید مؤثر است. این جمله به نظر خنده دار می رسد، ولی واقعیت دارد. قسمتی از اثرات دارو احتمالاً به اثر پلاسبو (دارونمایی) ربط داشته باشد. در مطالعات نشان داده شده است که کپسول ها نسبت به قرص ها از نظر بیماران تسکین درد بیشتری ایجاد می کنند. شکل و رنگ مفنامیک اسید هم ممکن است که در رغبت بیشتر بیماران برای مصرف آن نسبت به ایبوپروفن در کشور ما مؤثر باشد.

قبل از مصرف

کسانی که اقدام به خوددرمانی می کنند شرایط بدنی شان را در نظر نمی گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفنامیک اسید آلرژی داشته باشید نباید از این دارو استفاده کنید. علاوه بر این مصرف مفنامیک اسید به افرادی که دچار واکنش های آلرژیک پوستی هستند یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید آستیل سالیسیلیک (آسپرین) یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می برند، توصیه نمی شود.
زنان باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم های شیرده نیز نباید از مفنامیک اسید استفاده کنند. اگر از زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی معده و روده رنج می برید یا دچار بیماری های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری های کبدی جدی رنج می برید نباید از این دارو استفاده کنید.

مکانیسم اثر:

 اثر ضد درد:مفنامیک اسید با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز باعث مهار ساخت پروستاگلاندین می گردد. همچنین این دارو به صورت رقابتی اثرات پروستاگلاندین را مهار می کند.

مصرف در بارداری و شیردهی:

توصیه می شود مفنامیک اسید در بارداری مصرف نشود.
این دارو با غلظت های کم در شیر ترشح می شود. بنابراین برای مصرف مفنامیک اسید در شیردهی، منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

مصرف در سالمندان:

۱- بیماران بزرگتر از ۶۰ سال ممکن است نسبت به اثرات سمی مفنامیک اسید حساس تر باشند.

۲- اثرات این دارو بر روی پروستاگلاندین های کلیه ممکن است موجب احتباس مایعات و ادم شود که این اثر در بیماران سالخورده و بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ممکن است مخاطره آمیز باشد. احتمال بروز اسهال شدید ناشی از مصرف مفنامیک اسید در بیماران سالخورده بیشتر است.

مصرف در کودکان:

مصرف طولانی مدت مفنامیک اسید در کودکان کوچکتر از ۱۲ سال توصیه نمی شود، زیرا بی ضرری مصرف این دارو در این گروه سنی ثابت نشده است.

تداخل دارویی

اثر ضد فشار خون مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ، بوسیله مفنامیک اسید کاهش یافته، خطر نارسایی کلیوی و نیز افزایش پتاسیم خون احتمالا افزایش می یابد. خطر بروز تشنج با داروهای ضد میکروبی کینولون ها بوسیله این دارو افزایش می یابد. کورتیکواستروئید ها خطر بروز عوارض گوارشی از جمله خونریزی را بوسیله این دارو افزایش می دهند. سمیت کلیوی سیکلوسپورین بوسیله مفنامیک اسید افزایش می یابد . دفع لیتیم و احتمالا متوترکسات بوسیله این دارو کاهش یافته،احتمال بروز سمیت بوسیله این دارو به همراه یکدیگر وجود دارد.

تداخل دارویی با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی مثل بابونه، جنسینگ، جینکوبیلوبا با مفنامیک اسید باعث ایجاد تداخل دارویی می شود. بنابراین توصیه می شود اگر داروی خاصی مصرف می کنید (حتی داروهای گیاهی) از مصرف خودسرانه مفنامیک اسید بپرهیزید.

مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مفنامیک اسید / عوارض مفنامیک اسید / موارد مصرف مفنامیک اسید / تداخلات دارویی مفنامیک اسید”قالب تفریحی