معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

مجموعه: سلامت معلولین تعداد بازدید: 21
معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

 

معلولین 

یکی از اقشاری که این روزها با بی‌مهری مواجه شده و مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند، قشر معلولان در جامعه هستند که یا به دلایل مادرزادی یا در اثر سانحه و حادثه دچار معلولیت شده‌اند.

متاسفانه با آنکه در حال حاضر معلولان در جامعه ما تعداد قابل توجهی را تشکیل میدهند ، کمترین امکانات وتسهیلات برای زندگی ، رفت و آمد ، تعلیم وتربیت ، تفریح و ورزش آنان فراهم نگردیده است سپس این را باید دانست که برای معلولان زنده گی راحت در خانه کافی نیست . آنها باید بتوانند بدون کمک دیگران به محل کارخود بروند ، به مکتب یا کمپ ورزشی خود مراجعه کنند یا حداقل به تماشای مسابقات ورزشی بروند و در فضای باز گردش ، وتفریح کنند.

نظر به این که افراد دارای معلولیت ، جزئی از اجتماع ما هستند و مانند سایر انسانها در برابر جامعه دارند ما نیز در برابر آنها تکلیفها ومسؤلیت های اسلامی وانسانی داریم . اول اینکه باید احترام آنها را نگه داریم ؛ همکاری با آنها در وقت ضرورت ؛ دادن حق اولیت بر آنها در جاه ها ومکانها ؛ سهیم ساختن آنها در سایر فعالیت های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی واقتصادی ؛ ایجاد زمینه کاری مناسب ؛ از این رو است که میتوان یک معلول هم مثل سایر افراد جامعه وکشور زندگی کنند.

مهمترین مشکلات معلولین در جامعه

۱- یکی از مشکلات افراد دارای معلولیت، برخورد و نگاه‌های ترحم‌آمیزی است که متاسفانه ریشه فرهنگی دارد و در ردیف اولین مشکلاتی است که معلولان از دوران کودکی با آن مواجه هستند و حتی مشاهده می‌شود که مدیران مراکز آموزشی از پذیرش این عزیزان برای تحصیل در مرکز تحت مدیریت خودشان ممانعت می‌کنند.

۲- مشکل دوم کاریابی و اشتغال افراد دارای معلولیت است. به دلیل مشکلات جسمی – حرکتی این افراد، بیشتر مدیران دستگاه‌های دولتی و خصوصی با وجود قوانین موجود که ملزم به استخدام افراد دارای معلولیت هستند باز هم از پذیرش این عزیزان خودداری می‌کنند.

۳- مشکل سوم مناسب نبودن زیرساخت‌های محیط‌های شهری، معابر عمومی، اماکن عمومی و سیستم حمل و نقل شهری و بین‌شهری است که متناسب با استاندارد‌های جهانی ویژه افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی نشده‌اند.

۴- از جمله مشکلات دیگر معلولان جامعه ما موضوع ازدواج است که وجود همین نگاه‌های تبعیض‌آمیز و دلایل گوناگون دیگر از جمله مشکلات فرهنگی و وجود سلیقه‌های سنتی، باعث شده معلولان در انجام ازدواج هم مشکلات فراوانی داشته باشند.

تعاريف ورزش و معلوليت

فعاليت هر شخص با يک منظور و در محيطی متفاوت از محيط روزانه به هدف مسابقه، کسب برتری، لذت بردن و پيشرفت مهارت يا ترکيبی از اين‌ها ورزش است. علامت مشخصه ورزش تفاوت و هدف از آن به همراه ميزان مهارت فردی يا گروهی است. ورزش عبارت است از يک فعاليت نهادينه شده که مستلزم کاربرد نيروی جسمانی شديد با استفاده از مهارت‌های جسمانی پيچيده به وسيله شرکت کنندگانی است که توسط عوامل درونی و بيرونی تحريک می‌شوند. اين تعريف ورزش با فعاليت‌های ورزشی سازمان يافته مرتبط می‌شود

ورزش که در زندگی و ارتباطات اجتماعی معلولين و غير معلولين نقشی کليدی دارد در برگيرنده تمامی فعاليت های فيزيکی مانند بازی، تفريح، ورزش سازمان يافته، غير رسمی يا ورزش رقابتی و ورزش محلی يا بازی‌هايی است که به برازندگی اندام، سلامت جسمانی، آرامش فکری و روانی کمک می کند.

امروزه ورزش در اتحاد و آشنايی يا پيوند و دوستی همنوعان با هم نقشی کليدی داشته و يکی از اهداف ورزش هم همين است؛ به عبارتی ورزشکاران هر چند در ميادين رقيبند اما می توانند بيرون از ميدان دوست و رفيق باشند.

معلولين سازنده بخشی از جامعه بشری هستند، هر شخصی در زندگی ممکن است به نوعی معلوليت دچار شود. از معلوليت تعاريف زيادی ارائه شده است: سازمان بهداشت جهانی (WHO) محدوديت يا عدم توانايی در انجام معمول فعاليت‌های روزمره را معلوليت می نامد.

حدود ۱۰% افراد جامعه به انواع گوناگون معلوليت دچارند. معلولين ضايعه نخاعی هم بر اثر آسيب وارده به نخاعشان به فلج اعضا و اندام‌های حرکتی دچار شده‌اند.

آمار شايان توجه معلولين از آن جمله معلولين ضايعه نخاعی در ايران هم ضرورت توجه ويژه به ورزش اين عزيزان را دو چندان نموده چنانکه تنها با مساعدت و حمايت مسئولين مربوطه و وضع قوانينی خاص می‌توان انتظار داشت در آينده نزديک همه معلولين همچون ديگر همنوعان خويش بتوانند در سالن‌ها و مجموعه‌های ورزشی حضور روز افزون و چشميگر داشته باشند.

تاثير استمرار ورزش و افزايش تدريجی زمان آن

فعاليت بدنی و ورزش طول عمر افراد معلول را افزايش می دهد

چنانکه معلولين فعاليت بدنی و ورزش را جزئی از زندگی روزمره خود قرار دهند، عمر متوسط آنها از سه سال به ده سال افزايش می يابد. افراد ضايعه نخاعی به دليل مشکل جسمی که دارند از تحرکشان کم شده است، بنابراين اعضای داخلی بدن آنها تحت فشار است، سيستم دفعی آنها با مشکل مواجه است و از همه مهمتر به دليل نداشتن حس در نقاط فلج شده، زخم بستر يکی از عوارض عديده ای است که اين افراد با آن مواجه هستند. بنابراين نياز است که به هر شکل ممکن شرايطی را فراهم نمود تا افراد معلول ضايعه نخاعی به ورزش و فعاليت بدنی روی بياورند و از اثرات مثبت آن بهره برده ضمن اينکه از مشکلات مربوط به معلوليت خود نيز بکاهند.

پزشکان متخصص بر اين باورند حتی اگر بيمار يا معلولی يک سال هم هيچ تحرک و فعاليت بدنی نداشته باشد، باز هم می تواند با انجام فعاليت های بدنی ملايم، سطح سلامت کلی بدنش را ارتقاء دهد.

ورزش هايی از قبيل: دو ميدانی، شنا، وزنه برداری، تنيس روی ميز، بسکتبال با ويلچر، واليبال نشسته، تيراندازی، تير و کمان، شمشير بازی و بولينگ از جمله ورزش هايی است که در بين افراد معلول ضايعه نخاعی رواج دارد و مسابقات رسمی و بين المللی آنها نيز انجام می‌شود.
افزايش مدت زمان انجام فعاليت های بدنی (طول زمان) و تعداد روزهای آن (تکرار و استمرار آن ها) و يا مقدار انرژي (قدرت) صرف شده جهت انجام آنها می تواند فوايد بهداشتی آنها را افزايش دهند. برای مثال از جمله ی فعاليت های ملايم می توان به هل دادن ويلچر بصورت يک روز در ميان و به مدت ۳۰ دقيقه در روز اشاره کرد. ولی اگر شما به بازی بسکتبال با ويلچر بپردازيد، ۲۰ دقيقه زمان کافی است تا تاثير مشابهی (مانند ۳۰ دقيقه با هل دادن ويلچر) بگيريد. زيرا بسکتبال فعاليت شديدتری را نسبت به هل دادن تنها نياز دارد. همچنين اگر به جای يک روز در ميان، فعاليت های بدنی خود را هر روز انجام دهيد، نفع بيشتری برای شما خواهد داشت.

از جمله فوايد فعاليت های جسمی و ورزشی مستمر بعد از آسيب های نخاعی می توان به موارد زير اشاره کرد:

· کاهش خطر مرگ های زودرس، بيماری های قلبی و فشارخون، عوارض تنفسی، ديابت و برخی از انواع سرطان ها.

· بهبود قدرت عضلانی، افزايش ميزان تحمل و توان حرکتی، اعتماد به نفس و خواب بهتر.

· کمک به کاهش احساس اضطراب، دلتنگی ، افسردگی و استرس.

· کمک به کنترل وزن و دردهای عصبی مزمن.

نکات و توصيه های ايمنی:

بهتر است معلولين فعاليت های بدنی خود را با شور و شوق انجام دهند. مهم است که معلول با انگيزه بالا در فعاليت های جسمی شرکت نمايد و از آن حرکات و فعاليت ها لذت برد. چنانکه معلولين به فعاليت هائی پردازند که از آنها لذت نبرند، در طولانی مدت انگيزه ای برای ادامه فعاليت های خود نخواهند داشت. آنها ممکن است بخواهند به همراه دوستان خود يا افرادی جديد در سالن های ورزشی حضور يابند که نتيجه آن افزايش اشتياق و انگيزه ورزش مستمر است. لازم است معلولين برای اينکه از ورزش و فعاليت‌های جسمانی نتيجه مثبت بگيرند به نکاتی توجه داشته باشند که در زير فهرست وار اشاره شده است:

· قبل از شروع به هر گونه فعاليت جسمی يا تغيير برنامه های قبلی، با پزشک خود مشورت نمائيد.

· فعاليت های جسمی را بطور تدريجی و با فعاليت های سبک و زمان کوتاه (از ۵ تا ۱۵ دقيقه) و به صورت يک روز در ميان آغاز کنيد. همانطور که به مرور انجام فعاليت های شما آسانتر می‌شود، می توانيد زمان و شدت آنها را افزايش دهيد. هدف شما بايد اين باشد که حداقل يک فعاليت متوسط را طبق يک برنامه منظم و مستمر داشته باشيد.

· معلولين ضايعه نخاعي بايد بدانند در ورزش قهرمانی کلاس بندی پزشکی- ورزشی از اهميت زيادی برخوردار است، ضروری است که هنگام ورزش و فعاليت بدنی احتياط های لازم را رعايت نموده و قبل از پرداختن به هر عملی، ابتدا وضعيت کلاس بندی خود را مشخص کنند تا بطور دقيق سطح ضايعه آنها مشخص شود و نتيجه بهتری از تلاش خود بگيرند.

· به ورزشکاران معلول خصوصا ضايعه نخاعی ها توصيه می‌شود تا قبل از تحمل زحمات و ممارست در ورزش برای رسيدن به قهرمانی، حتماٌ با مربيان کارآزموده مشورت نموده تا متناسب با وضعيت جسمی خود ورزش مورد علاقه را انتخاب و به آن بپردازند.

· مراقب علائم خطر از جمله سردرد، درد قفسه سينه، درد مفاصل يا گرفتگی عضلات باشيد. درد و ناراحتی می تواند علامت اين باشد که شما فشار زيادی بر بدن آورده ايد. همچنين علائم مذکور ممکن است نشانه هائی از عوارض جدی از جمله اتونوميک ديس رفلکسی يا ضايعات ديگر باشند. در اين گونه موارد شما بايستی سريعا فعاليت های خود را متوقف کرده و آنچه که باعث ايجاد مشکل يا عارضه شده را دريابيد.

تاثير ورزش در پايداری سلامتی جسمانی و روانی

اکثر مردم بر اين موضوع واقفند که ورزش، بخش مهمی از نحوه زندگی است. ورزش منظم حافظ سلامت جسمانی و عقلانی بوده و می تواند خطر پيدايش بيماری های مزمن را کاهش دهد، اميد به بقا را افزايش دهد و کيفيت زندگی را در طول سال‌های آينده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزيی از برنامه روزمره خود نماييد، احتمالاً درخواهيد يافت که انرژی بيشتری برای انجام فعاليت‌‌های روزانه داريد. ورزش در معلولين هم امر واجب موکد است؛ بسته به ميزان نوع معلوليت و شدت آن، معلول با يک برنامه خاص فعاليت مستمر روزانه هم از معلوليت بيشتر پيشگيری می کند و هم در برقراری روابط اجتماعی موفق تر خواهد شد. نياز به ورزش وتأثير سلامتی آن در افراد معلول بسيار بيشتر از افراد سالم احساس می‌شود. ورزش معلول را به سطح جامعه می‌کشاند و آنان را مستقل می‌سازد، امروزه افراد معلول در سطح وسيعی در فعاليت‌های اجتماعی و مسابقات شرکت دارند و هويت خود را به جامعه شناسانده‌اند.

افرادی که يک برنامه مرتب ورزشی را دنبال می کنند معتقدند که انرژی خيلی زيادی دارند. در سطح عضلانی، ورزش کارايی ماهيچه را با استفاده بيشتر از اکسيژن می افزايد. ورزش همچنين به بدن شما کمک می کند تا اکسيژن بيشتری به ديگر اندام های مهم بدن مانند شش ها، مغز، قلب و عضلات برساند. به طورخلاصه ورزش در انتقال اکسيژن در سرتاسر بدن و به درون سلولها تاثير به سزايی دارد. زمانی که بدن شما به گرفتن کالری کمتر عادت کرد، استفاده بيشتر از انرژی به جای ذخيره سازی آن موثر تر خواهد شد. تأثير ورزش بر استخوان افراد به ويژه زنان جوان بسيار بيشتر از اثر مصرف کلسيم در استحکام استخوان های آنان است. ورزش بر استحکام استخوان ها تأثير اساسی می گذارد و سبب تقويت استخوان ها می‌شود. فضانوردان که در جاذبه صفر فضا کار می کنند حجم استخوانی خود را از دست می دهند. ورزش وزنه برداری در روی زمين استخوان ها را محکم تر می کنند. يک دليل اينکه ورزش به ساخت استخوان در بدن کمک می کند اين است که هنگام ورزش کردن بدن شما تمايل کمتری به از دست دادن کلسيم از کليه ها دارد تا هنگاميکه ساکن و بی تحرک هستيد.

ورزش نه تنها برای بدن بلکه برای ذهن و مغز ما نيز مفيد است، ورزش و فعاليت بدنی منظم و مداوم ميتواند روح و ذهن‌ را تقويت کند. با ورزش فرد خوش اخلا‌ق تر می شود و اعتماد به نفس بالا‌تری برای مواجهه ‌و حل مشکلا‌ت بدست خواهد آورد که اين تاثير انکار ناشدنی در بهبود زندگی‌فرد خواهد داشت. در هنگام ورزش يا فعاليت فيزيکی بدن ماده شيميايی به نام ‌اندورفين آزاد می کند. اندورفين ها ضد دردهای طبيعی بدن هستند که درد و استرس را کاهش می دهند اين مواد اضطراب و افسردگی را از بين ميبرند و احساس خوب و سرحال بودن ‌به فرد القا می کنند، حتی يک فعاليت بدنی ساده.

ورزش مستمر که بطور کلی نقشی بارز در کاهش آثار معلوليت دارد بر معلولين ضايعه نخاعی هم آثار مثبت متعدد دارد که در زير به آنها فهرست وار اشاره می‌شود:

· مانع پيدايش زخم های بستر.

· کارکرد بهتر دستگاه گوارش.

· مانع افزايش پوکی استخوان.

· افزايش قدرت عضلانی.

· مانع پيدايش سنگ های مثانه يا کليه.

· تسريع روند توان بخشی و اوقات فراغت مفرح و مفيد.

· بهبود عملکرد دستگاه های تنفسی و گردش خون مانند تنفس بهتر و تثبيت فشار خون.

· پيشگيری از تغيير شکل مفاصل.

· کاهش اسپاسم يا گرفتگی و سختی عضلات و افزايش کلی تعادل بدن.

· آثار روحی روانی مانند کاهش اضطراب، تقويت روحيه و سازگاری بيشتر با محدوديت های حاصل از معلوليت.

اهداف ورزش منظم و سازمان يافته معلولين:

در جهان ششصد و پنجاه ميليون نفر با معلوليت های گوناگون زندگی می کنند؛ اين معلوليت ها به دلائل مختلفی از جمله تصادفات، سقوط از ارتفاع، آسيب ديدگی ها، خشونت، بيماری های مزمن و عوامل ديگری مانند سالمندی پديد آمده اند. ۸۰% اين معلولين در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، بيشتر آنها فقيرند و محدوديت دارند و برای دستيابی به خدمات اوليه مانند تسهيلات توانبخشی با مشکلاتی روبرو هستند. رشد شيوع بيماری نسبت به جاهای ديگر به خصوص در کشورهای در حال توسعه هزينه عمومی بالايی را بر دوش دولت و دستگاه های مراقبت بهداشتی، تحميل کرده است، ورزش می تواند هزينه ها را پايين آورد و برای بهبودی و آرامش روانی معلولين موثر باشد که به مواردی از آن اشاره می‌شود:

· جلوگيری از معلوليت بيشتر در نزد معلولين.

· جلوگيری از افسردگی در افراد معلول و داشتن زندگی با نشاط و جلوگيری از پيری زودرس.

· بالا بردن اميد به زندگی در افراد معلول.

· کمک به ارتباط دوستانه با هم سن و سالان در اماکن ورزشی.

· افزايش روابط اجتماعی و اعتماد به نفس در افراد معلول.

· آگاهی دادن به مردم از فعاليت‌های ورزشی معلولين.

· داشتن محل مستقل برای معلولين جهت ورزش کردن.

· دادن پست مديريت مجموعه های ورزشی به خود معلولين.

نتيجه گيری

امروزه ورزش بعنوان تاثيرگذارترين عامل اجتماعی جهت ايجاد غرور ملی و افزايش سلامت و شادابی جامعه از سوی تمامی کشورها پذيرفته شده و دولتمردان دنيا سعی دارند جدای از توجه به ابعاد شادی بخش، اقتصادی، فرهنگی و سياسی آن از حضور مردم علی الخصوص معلولين در ورزش جهت افزايش سلامت روحی روانی جامعه بهره ببرند. البته توجه به اين مساله در شهرهای بزرگ و يا کشورهای در حال توسعه با مشکلات بيشتری‌ مواجه است:

شلوغی، ‌فقر، ترافيک،‌ آلودگی هوا، کمبود امکانات ورزشی و تفريحی و فضای لازم، مکان های مناسب سازی شده مشکلاتی است که بسياری از شهرهای بزرگ درگير آنند. از طرفی تغيير الگوی غذايی، عدم انجام کارهای بدنی لازم، وقت گذرانی های های غير قابل تحرک همچون ديدن تلويزيون، کار با کامپيوتر و راحت‌طلبی های غيرضروری منجر به معضل فوق شده است که مردم هر چند در فعاليت‌های روزانه خود غرقند و به قول خودشان وقت برای سر خاراندن ندارند اما همگی به نحوی از يک نوع بی‌حرکتی پنهان و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند که اقدامات موثر بهداشت عمومی به صورت فوری برای ترويج انجام ورزش و فعاليت بدنی و بهبود بهداشت عمومی جامعه، در سراسر جهان و کشور مورد نياز است.

بديهی است اين امر ناشی از نبود فرهنگ لازم و اطلاع ‌رسانی مهم، ‌احساس خجالت و بيهودگی، کمبود فضای لازم برای بانوان بخصوص بانوان معلول، ‌نبود حمايت و راهنمايی‌ بزرگتر‌ها برای کودکان، بی‌اطلاعی از اهميت ورزش روزانه در کنار دهها مورد ديگر می‌تواند از عوامل مهم عدم توجه کافی مردم و از آن جمله معلولين کشورمان به ورزش باشد، که بی هيچ ترديد در صورت ادامه اين روند و بی‌تفاوتی مسوولان نسبت به اهميت نقش ورزش در بين مردم و بويژه معلولين، در آينده‌ای نزديک شاهد مشکلات بسياری در جامعه خواهيم بود که درمان آن امکان پذير نخواهد بود مگر آنکه از هم اکنون پيشگيری و راهکار سازنده انديشيده شود.

معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود

 

مشکلات نابینایان در جامعه همره با روش رفتار با نابینایان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معلولین / مشکلات معلولین در جامعه / ورزش هایی که باعث سلامت معلولین می شود”قالب تفریحی