معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

مجموعه: سلامت معلولین تعداد بازدید: 15
معلولین ذهنی   /  کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

کم‌توانی ذهنی (انگلیسی: Intellectual disability) یا «عقب‌ماندگی ذهنی» (به انگلیسی: Mental Retardation) اختلالی است که با عملکرد هوشی زیر حد طبیعی و اختلال در مهارتهای انطباقی مشخص می‌گردد. کم‌توانی ذهنی از لحاظ آماری به این صورت تعریف می‌شود عملکرد شناختی که بر اساس آزمون استاندارد هوش، معادل دو انحراف معیار زیر میانگین جمعیت عمومی باشد.سن شروع کم‌توانی ذهنی زیر ۱۸ سال است و منظور از مهارتهای انطباقی انجام کارهای است که در هر سن خاص به‌طور معمول از فرد انتظار می‌رود. با اقدامات آموزشی و اجتمائی می‌توان یک زندگی طبیعی در خارج از بیمارستان را برای این افراد فراهم کرد که شامل مدارس ویژه، انجام کارهای خانه‌داری و صنایع دستی و حمایت از این افراد و خانواده آنان می‌باشد.

 

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

 

منظور از معلول ذهنی چیست؟

معلولیت ذهنی چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن باید دارای نشانه‌های زیر باشد:
– اختلال مغزی یا جسمی یا ترکیبی از آن دو
– بروز اختلال پیش از سن ۲۲ سالگی
– تداوم اختلال تا آخر عمر

مشکلات تغذیه‌ای در معلولان ذهنی

۱- کم آبی بدن: کاهش احساس تشنگی و ناتوانی در نوشیدن آب
۲- اختلال در رشد
۳- یبوست به دلیل اختلال در خوردن و کاهش مصرف آب و مواد فیبری
۴- کاهش اشتها به دلیل تداخل غذا و دارو که می‌تواند در نهایت به کم‌خوری و سوءتغذیه منجر شود.
۵- کم‌خونی
۶- آلرژی غذایی
۷- عدم تحمل غذایی
۸- خرابی دندان و ناتوانی در عمل جویدن و بلع و کنترل زبان
۹- کاهش حس چشایی به دلیل کاهش بزاق
۱۰- کاهش احساس عطش و تمایل نداشتن به مصرف آب
۱۱- اختلال در خوردن مانند اشکال در بلع که خطر آسپیراسیون (ورود غذا به مجرای ریوی) را در پی دارد.
۱۲- تداخلات غذا و دارو. داروهای ضد تشنج سبب اختلال در جذب اسید فولیک، ویتامین B6، C، D و همچنین عناصر کلسیم، منیزیم، روی، فسفر می‌شود که در نهایت روی سلامت استخوان و دندان اثر منفی می‌گذارد.
آنچه یک معلول نیاز دارد، پذیرفتن و باور کردن توانایی های اوست، نه غصه خوردن برای کم توانی وی

 

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

 

بهبود نیازهای معلولان ذهنی

۱- اغلب معلولان ذهنی به دلیل اختلال در اعمال عصبی عضلانی مانند ناتوانی در جویدن، مکیدن و بلعیدن و یا انسداد در ناحیه خاص و یا در اثر عوامل فیزیولوژیک، مشکلاتی در غذا خوردن دارند. برای تحریک ترشح بزاق و بلع آسان، استفاده از غذاهای سرد و شیرین در معلولان توصیه می‌شود.
۲- باید به بهداشت دهان و دندان این کودکان توجه کافی شود، زیرا فساد دندانی و مشکلات دهانی اگر درمان نشود می‌تواند سبب محدود شدن تکامل کودک شود.
۳- مشکلات رشد و اختلالات وزن
۴- در این افراد به منظور کنترل تشنج و یا مشکلات رفتاری و بهبود عفونت، از درمان‌های طولانی‌مدت دارویی استفاده می‌شود که بر وضعیت تغذیه‌ای آنها اثر سوئی دارد. به طور مثال داروهای محرک سیستم عصبی سبب کاهش اشتها و به دنبال آن کاهش رشد می‌شود؛ یا داروهای ضد افسردگی سبب افزایش اشتها و به دنبال آن افزایش وزن می‌شود. استفاه از ملین‌ها در درمان یبوست روی جذب مواد غذایی اثر بدی می‌گذارد.

مشکلات جنسی

شایعترین آن خودارضایی در معرض عموم است. برخی مثل بچه‌ها در مورد بدن سایرین کنجکاو هستند که ممکن است از آن تعبیر جنسی شود. بسیاری از عوامل کم‌توانی ذهنی ارثی نیست و آن دسته که ارثی است باعث ناباروری نیز می‌شود. بنا بر این نگرانی اصلی از مقاربت این افراد تولد کودکان عقب مانده نیست بلکه توانائی آنان به عنوان یک پدر یا مادر برای نگهداری یک کودک طبیعی است. استفاده از روش‌های جلوگیری مفید است

 

اثر عقبماندگی ذهنی بر خانواده

به محض تشخیص عقب ماندگی ذهنی در نوزاد والدین پریشان می‌شوند. برخی کودک را نمی‌پذیرند. گرچه این طرد کردن مدت طولانی دوام ندارد معمولاً تشخیص پس از سال اول گذاشته می‌شود. والدین مجبورند امیدها و انتظارات خود را تغییر دهند که گاهی باعث افسردگی طولانی والدین همراه با احساس گناه و شرم و خشم می‌شود. تعداد کمی کودک را نمی‌پذیرند. در حالی که بقیه در مورد مشخصات سایر فرزندان شدیداً احساس می‌شوند. سرانجام اکثر والدین تطابق پیدا می‌کنند. این والدین نیازمند حمایت طولانی مدت هستند.

 

برخورد خانواده با افراد معلول باید چگونه باشد؟

اگرچه ممکن است فرد معلول با دیگران تفاوت داشته باشد، ولی تکیه بر ناتوانی فرد، نه تنها کمکی به وی نمی کند، بلکه بر مشکلات او خواهد افزود. افراد معلول، غالبا مشکلاتی دارند که مانع انجام برخی از فعالیت های آنها می شود یا احتمالا آنها بعضی از کارها را به شکل دیگری انجام می دهند، اما اکثر افراد معلول نیز می توانند پس از آموزش لازم، بسیاری از فعالیت های عادی زندگی را با اندکی تفاوت یا آهسته تر از دیگران انجام دهند.
آنچه یک معلول نیاز دارد، پذیرفتن و باور کردن توانایی های اوست، نه غصه خوردن برای کم توانی وی.

 

معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند

 

کودک نابینا / رفتار با کودک نابینا / آموزش های لازم برای کودکان نابینا 

 

کودک ناشنوا / تفاوت کودک ناشنوا با کودکان دیگر / چگونه به کودک ناشنوا بیاموزیم که مستقل باشد / انتظارهایی که کودک ناشنوا از والدین خود دارند

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معلولین ذهنی / کم توانی ذهنی چیست /به چه کسانی معلول ذهنی می گویند”قالب تفریحی