معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

مجموعه: معرفی بیماری ها تعداد بازدید: 28
معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

اسکوربوت (به فرانسوی: Scorbut) یک بیماری است که در اثر کمبود ویتامین ث، که در سنتز و ساخت کلاژن نقش دارد، به وجود می‌آید. نام شیمیایی این ویتامین، اسید اسکوربیک، از ریشهٔ لاتین واژهٔ اسکوربوت، اسکوربوتوس (Scorbutus) گرفته شده است. در گذشته، در زبان فارسی، به این بیماری اسقربوط نیز گفته می‌شد، که از زبان عربی گرفته شده است.

اسکوربوت موجب ظاهر شدن لکه‌هایی بر روی پوست، اسفنجی شدن لثه‌ها و خونریزی غشاهای مخاطی می‌شود. لکه‌ها بر روی ران‌ها و پاها بیش‌تر ظاهر می‌شوند. افراد مبتلا به اسکوربوت رنگ‌پریده و افسرده هستند، و ممکن است دچار فلجی یک یا چند عضو شوند. در اسکوربوت پیشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک می‌کنند، دندان‌ها می‌افتند، و سرانجام، در صورت عدم درمان، فرد می‌میرد.

در گذشته اسکوربوت در میان ملوانان و دزدان دریایی که مدت‌هایی طولانی در سفر بودند و به میوه و سبزیجات دسترسی نداشتند بسیار شایع بود.

اغلب جانوران دچار اسکوربوت نمی‌شوند، چرا که بدن آن‌ها قادر به ساخت ویتامین ث است. انسان و سایر نخستی‌ها، خوکچه‌های هندی، و چند گونهٔ دیگر فاقد آنزیمی هستند که ساخت این ویتامین را ممکن می‌سازد، و باید آن را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند. ویتامین ث در بسیاری از بافت‌های گیاهی یافت می‌شود. مرکبات، گوجه، سیب‌زمینی، کلم و فلفل سبز منابعی سرشار از ویتامین ث هستند.

علایم بیماری اسکوربوت

ورم‌هایی در بازوها و پاها و خستگی از علایم ابتدایی بیماری هستند. پس از مدتی، بافت غشاهای مخاطی بینی و لثه سست و اسفنجی شده و دچار خونریزی می‌شود. همچنین، لکه‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شوند. در اسکوربوت پیشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک می‌کنند، دندان‌ها شل شده و سپس می‌افتند. بیمار دیگر قادر به ایستادن نخواهد بود و سرانجام، از شدت خستگی یا عفونت می‌میرد.

قرن ها پیش از آنکه تحقیقات نشان دهد که ویتامین C برای پیشگیری از بسیاری از بیماری ها موثر است. دریانوردان انگلیسی در سرتاسر دنیا اغلب قربانی بیماری اسکوربوت یا کمبود ویتامین C می شدند بیماری وحشتناکی که باعث می شد زخم ها التیام پیدا نکنند لثه ها خونریزی کنند دندان ها بیفتند افراد به بیماری ذات الریه دچار شوند و سرانجام به کام مرگ فرو روند.

هنگامی که دریانوردان در دریا بودند تقریبا به غیر از گوشت که آن هم از قبل آماده می شد چیزی نمی خوردند (چون در مسافرت های طولانی در کشتی به دست آوردن سبزیجات تازه کار دشواری بود). طبق آمار به دست آمده در سفرهای طولانی در اقیانوس ها بارها نیمی از کارکنان جان خود را از دست داده اند.

شگفت انگیزترین ویژگی ویتامین ث این است که به محض اینکه شما غذایی سرشار از ویتامین C بخورید شرایط کاملا عوض می شود. پس از آنکه بنا به توصیه یک نفر لیموترش به رژیم غذایی دریانوردان در طی ماههای طولانی در دریا افزوده شد خیلی از آنها از عوارض ناشی از کمبود ویتامین C نجات پیدا کردند. و به همین دلیل دریانوردان انگلیسی به لیموترش خور معروف شدند!

معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

برای درمان کمبود ویتامین ث یا بیماری اسکوربوت چه کنیم ؟

عوارض این بیماری عبارت است از بی اشتهائی . خستگی . تورم و التهاب و خونریزی لثه ها هم چنین درد و سستی پا .که در این رابطه فقط مصرف مداوم سبزی و میوه ها چاره اساسی مشکل حاصل شده است با خوردن شربت به لیمو در چند هفته به تدریج این مشکل بر طرفمیشود هم چنین میتواتنیم به شکل ذیل در منزل شربت لیمو درست کرده هر روز سه لیوان خورده تا مشکل فوق بر طرف گردد.

در این رابطه ۵عدد لیمو شیرین را با ۵عدد لیمو ترش شسته با پوست تکه تکه کرده با ۵ لیوان آب در میکسر همراه با شکر میکس کرده به مدت ۲ ساعت حسابی روی شعله ملایم دم میکنیم و روزانه سه استکان کم کم مصرف میکنیم . خوردن پیاز خان و ترب سیاه به صورت خام و خوردن سیب زمینی اسکوربوت را از بین میبرد . خوردن آب هویج صبح ناشتا تجویز میشود خوردن انواع میوه مثل مرکبات و توت فرنگی و تمشک و شاه توت و نوشیدن هر روز آب سبزیجات ضد بیماری یاد شده میباشد همچنین روزانه داخل یک لیوان آب گوجه فرنگی آب کامل یک لیمو ترش ریخته مصرف گردد و خوردن انواع کلم و شلغم و فلفل سبز و طالبی و آناناس و اسفناج و نخود فرنگی و جگر و قسمتهای مختلف چغندر و لوبیا سبز برای رفع بیماری فوق توصیه میگردد

معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

 

معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت

بیماری اسکوربوت / پیشگیری از بیماری اسکوربوت / منابع غذایی سرشار از ویتامین ث

بیماری اسکوربوت / درمان بیماری اسکوربوت

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معرفی بیماری اسکوریوت/ علت مبتلا شدن به بیماری اسکوریوت”قالب تفریحی