معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

مجموعه: سلامت زنان و مردان تعداد بازدید: 17
معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

معاینه سینه چه فوایدی دارد؟

درباره فواید معاینه سینه و وضعیت طبیعی سینه ها در ۲۰ سالگی باید به زنان اطلاعاتی داده شود. زنان باید بدانند که پستان هایشان در حالت عادی چه وضعیتی دارند تا بتوانند هرچه سریعتر، از طریق معاینه سینه تغییرات آن را تشخیص دهند. در عین حال زنان باید بدانند که هر تغییر در پستان، به معنی وجود سرطان نیست.

در زنانی که معاینه سینه انجام می‌دهند بیشتر سرطان ها در مراحل ابتدایی یعنی زمانیکه شانس خوبی برای معالجه موفقیت آمیز وجود دارد، تشخیص داده می شوند. در انگلستان، بیش از نیمی از سرطان‌های تشخیص داده شده در خلال غربالگری و معاینه سینه، در مراحل بسیار ابتدایی، هنگامی که [توده‌های سرطانی] کوچک هستند و به غدد اطراف پستان سرایت نکرده اند، تشخیص داده شده‌اند.

در زنانی که معاینه سینه انجام می‌دهند، احتمال تشخیص زودهنگام سرطان خیلی بیشتر است. این مطلب به این معنا است که شانس اینکه غده سرطانی کوچک باشد و به جای عمل جراحی برداشتن کل پستان (مستکتومی)، عمل جراحی برداشت توده (لامپکتومی) سرطانی در سینه انجام شود زیاد است. در یک مقایسه میان سرطان های تشخیص داده شده از روش غربالگری (معاینه سینه) و سایر سرطان‌های پستان نشان داده شد که حدود ۷ نفر از ۱۰ نفر (۷۰%) زنانی که با انجام معاینه سینه، سرطان سینه آنها تشخیص داده شده با حفظ پستان درمان شده اند که این میزان در زنانی که خارج از برنامه غربالگری سرطان آنها مشخص شده ۵۵% می باشد.

بهترین زمان برای معاینه سینه

بهترین زمان برای بررسی و معاینه سینه ها زمانی است که پستان ها حساس یا ورم کرده نباشند. زنانی که در دوره بارداری یا شیردهی هستند یا از کاشت پستان استفاده کرده اند نیز می توانند به طور مرتب سینه هایشان را مورد معاینه کنند. بهتر است زنانی که معاینه پستان را انجام می دهند، گاه گاه روش کار خود را با یک متخصص در میان بگذارند تا از صحت عملکرد خود مطمئن شوند.

نحوه معاينه پستان‌ها توسط خود فرد

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

در حاليكه لباسهاي خود را در آورده‌ايد در مقابل آينه بايستيد و به هر يك از پستانهايتان به طور جداگانه نگاه كنيد. به اندازه، شكل، رنگ، حاشيه‌ها و جهت پستانها و نوك پستانهايتان توجه نماييد.

– دستهايتان را بلند كرده و بالاي سرتان قرار دهيد و همانگونه كه از يك سمت به سمت ديگر به آرامي مي‌چرخيد به پستانهايتان نگاه كنيد.

– دستهايتان را محكم به كمرتان فشار دهيد و شانه‌هايتان را به جلو بياوريد. اكنون به هر يك از پستانهايتان به طور جداگانه نگاه كنيد.

– حالا دست راست خود را بلند كرده و به پشت سرتان قرار دهيد. با استفاده از انگشتان دست چپ، شروع به لمس پستان راست نماييد.

اين كار بهتر است در حمام و در حاليكه دستها صابوني هستند انجام شود. از كنار خارجي پستان شروع به لمس كردن نموده و بصورت دايره‌اي، كل پستان را معاينه و لمس نماييد تا به نوك پستان برسيد. سپس ناحيه بين پستان و زير بغل و در آخر،‌

زير بغل را معاينه نماييد. سپس اين كارها را براي پستان چپ خود انجام دهيد.

– اكنون دراز بكشيد و در حاليكه يك لاش در زير و بين شانه‌هاي خود قرار داده‌ايد و دست چپ را بالا برده‌ايد، معاينات فوق را تكرار نماييد. سپس اين كار را براي پستان ديگرتان هم انجام دهيد.

روش دوم:

به پشت بخوابید و دستتان را زیر سرتان بگذارید. این وضعیت باعث می شود تا بافت پستان تا حد ممکن روی قفسه سینه گسترده شود و در نتیجه به کمترین ارتفاع ممکن برسد. در این حالت لمس کردن کلیه بافت و تشخیص توده ها آسانتر و دقیق تر است.
سه انگشت وسط دست دیگر را در کنار هم نگه دارید و با نوک آن ها در سینه به دنبال توده ها بگردید. سعی کنید با حرکات کوچک دیره ای به اندازه یک سکه که روی همدیگر می افتند، بافت پستان را کاملا حس کنید.
برای تشخیص دقیق، از سه سطح فشار استفاده کنید. اول با فشار کم، بافت نزدیک به پوست را بررسی کنید. بعد با فشار متوسط بافت درونی را حس کنید و در نهیت با فشار بیشتر، به بررسی بافت نزدیک به قفسه سینه و استخوان های دنده بپردازید.

به یاد داشته باشید که یک برآمدگی در انحنای پایینی هر پستان طبیعی است. اول هر نقطه از پستان را با هر سه فشار مورد آزمیش قرار دهید و سپس به سراغ نقطه بعدی بروید.

برای حرکت در طول پستان پینشهاد می شود که جهت حرکت خود راز بالا به پایین انتخاب کنید. یعنی اول یک خط فرضی از زیربقل تا وسط جناغ در نظر بگیرید و بافت پستان را از بالا به پایین در مسیر آن بررسی کنید و بعد از رسیدن به حدنهایی پایین پستان، خط فرضی را کمی به سمت داخل بدن حرکت دهید و دوباره از بالا شروع کنید.

فراموش نکنید که در حین آزمایش، باید همه پستان بررسي شود و حتی بهتر است کمی بالا و پیین آن را نیز مورد آزمایش قرار دهید. یعنی حد پایین و بالای پستان را دنده ها و استخوان ترقوه (زیر گردن) در نظر بگیرید.

پس از اتمام بررسی هر دو پستان، روبروي آینه بایستید و کف دست هایتان را به آرامی روی باسن فشار دهید.

این شیوه ایستادن باعث کشیده شدن عضلات سینه و در نتیجه در معرض دید قرار گرفتن بهتر سینه ها می شود. حالا با نگاه کردن به پستان ها هر تغییری در اندازه و شکل یا وجود لکه ها روی آن را تشخیص دهید.

در صورتی که علاقمند به بررسی زیربقل ها هستید، آن ها را در وضعیتی بررسی کنید که ایستاده اید و دست ها را فقط به اندازه ای بلند کرده اید که دسترسی به زیربقل هایتان برای انگشت های دست دیگر فراهم باشد.

معاینه فیزیکی توسط پزشک یا ماما انجام می شود.

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

تومورهای سینه، بخصوص انواع سرطانی معمولا بدون علامت هستند و فقط از طریق معاینه فیزیکی یا غربالگری با ماموگرافی کشف می شوند. بطور تیپیک برست در طول سیکل قاعدگی دچار تغییرات مختصری می شود، طی مرحله قبل از خونریزی قاعدگی، اکثر زنان دچار افزایش بی اهمیت ندولاریته و پرخونی خفیف سینه می شوند. در موارد نادر این ویژگی ها ضایعه زیرین را پنهان می کنند و معاینه فیزیکی را دشوار می سازند.

مشاهده: مشاهده در ابتدا در حالی که بیمار راحت نشسته و دستهایش در کنار وی آویزان است انجام می گیرید. سینه ها از نظر تقارن، شکل، ظاهر پوست، وجود ادم یا اریتم مقایسه می شوند. فرورفتگی پوست یا فرورفتگی نوک پستان، با بالا بردن بازوها به بالای سر و سپس فشار دادن دستها بر روی مفاصل هیپ مشخص می گردد. تومورهای قابل لمس و حتی غیرقابل لمس که سبب تغییر شکل رباط می شود، ممکن است با این مانورها موجب فرورفتگی پوست شوند.

لمس: نکاتی که در لمس سینه مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از: دما، قوام و ضخامت پوست ، حساسیت کانونی و عمومی، ندولاریته، تراکم، عدم تقارن، توده های بارز و ترشح از نوک سینه.

بیمار ابتدا در وضعیت نشسته قرار می گیرد. سپس هر یک از سینه ها را در حلقه های متحدالمرکز که از نوک سینه شروع می شوند و به اطراف می روند به صورت عمقی و با دقت لمس کنید. بررسی نواحی زیر بغل و بالای ترقوه ضروری است. این کار باعث شناسایی غدد لنفاوی می شوند که در اثر سرطان سینه بزرگ شده اند.

 

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

 

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه”قالب تفریحی