مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مجموعه: سلامت سالمندان تعداد بازدید: 26
مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مشکلات چشم سالمندان :

دلایل کاهش بینایی افراد سالمند. تقریبا بعد از سن ۶۵ -۷۰ سالگی، افراد دچار کم‌بینایی می‌شوند. اولین علت خشکی چشم است که سیستم اپتیکی قرنیه را بهم می‌زند و نمی‌گذارد که تصویر شفافی در شبکیه تشکیل شود. افرادی که دچار خشکی چشم هستند از تاری دید هم شکایت می‌کنند. علت بعدی تاری دید بیماری شایع آب مروارید است. لنز طبیعی انسان شفاف است ولی در سالمندی کدر و مات می‌شود. افراد مبتلا علاوه براینکه همه تصاویر را مات می‌بینند ممکن است احساس کنند چیزی مانند شن در داخل چشم‌شان وجود دارد. علت بعدی تاری دید در سالمندان مشکل در شبکیه چشم است. شبکیه بخشی از چشم است که در انتهای کره قرار گرفته و تصاویر را در مرکز بینایی تعبیر می‌کند. این محل ماکولا نام دارد و در سنین بالا دچار چروک و افت بینایی می‌شود. بیماران، مرکز بینایی را نمی‌توانند ببینند ولی اطراف را می‌بینند یعنی فرد برای اینکه بتواند از روبرو به چهره کسی نگاه کند باید سرش را به سمت شانه او متمایل کند. خشکی چشم با اشک مصنوعی برطرف می‌شود. درمان آب مروارید فقط جراحی است ولی جراحی باید به موقع انجام شود به عبارتی آب مروارید باید رسیده باشد. در عمل جراحی لنز تار خارج و لنز مصنوعی تعبیه می‌شود. بیماران باید دقت کنند اگر آب مروارید به موقع درمان نشود، منجر به بیماری گلوکوم یا آب سیاه خواهد شد که درمان آن بسیار مشکل است. تحلیل ماکولا نیز درمان خاصی ندارد. ولی اگر بیماری در اوایل تشخیص داده شده باشد می‌توان با دادن ویتامین و دارو یا لیزر جلوی پیشرفت آن را گرفت.

شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان:

پیرچشمی: این عارضه ناتوانی در به ضوح دیدن اشیاء نزدیک و یا نوشته های با چاپ کوچک است. پیرچشمی در واقع یک فرایند طبیعی است که در طول زندگی اتفاق می افتد و از سن ۴۰ سالگی به بعد خود را نشان می دهد. این عارضه را می توان اغلب با عینک اصلاح کرد.

خشکی چشم: زمانی اتفاق می افتد که غدد اشکی به اندازه کافی اشک تولید نمی کنند و یا اشک با کیفیت پایین تولید می کنند. خشکی چشم می تواند ناراحت کننده باشد و باعث سوزش، قرمزی، و یا به ندرت باعث از دست دادن بینایی شود. پزشک شما ممکن است یک مرطوب کننده و یا قطره های ویژه چشمی برای ساختن اشک برای شما تجویز کند. در موارد بسیار جدی تر شاید جراحی مورد نیاز باشد.

گلوکوم: این عارضه می تواند به بینایی چشم مبتلا به صورت ماندگار آسیب برساند و در صورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود. به زبانی ساده‌ علت آب سیاه یا گلوکوم افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است. از آنجا که اکثر افراد مبتلا به گلوکوم بدون علائم اولیه یا درد هستند، از این رو مراجعات مکرر به چشم پزشک در سالمندان ضروری است. درمان شامل قطره های چشمی، داروهای خوراکی و یا جراحی است.

اختلالات شبکیه چشم: شبکیه یک پوشش نازک در پشت چشم است که از سلول هایی که تصاویر را جمع کرده و به مغز مخابره می کنند، تشکیل شده است. اختلالات شبکیه منجر به قطع انتقال این تصاویر به مغز می شود. دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، رتینوپاتی دیابتی، انسداد عروق شبکیه، جداشدگی شبکیه از جمله اختلالات این عضو هستند. تشخیص زودهنگام و درمان این اختلالات منجر به حفظ دید می شود.

ورم ملتحمه: یا قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که به دلایل عفونی و یا غیر عفونی از جمله قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا محرک ها و آلرژن ها رخ می ‌دهد. ملتحمه غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم (صلبیه) و سطح داخلی پلک‌ ها را پوشانده ‌است. ورم ملتحمه خود را با خارش، سوزش، قرمزی، اشک ریزش و یا احساس چیزی در چشم نشان می دهد و می تواند در تمام سنین رخ دهد. شستشوی مرتب دستها و خودداری از مالیدن چشم مهمترین نکات برای پیشگیری از ورم ملتحمه هستند. آلودگی در بسیاری از موارد بر اثر خاراندن چشم درگیر و انتقال از طریق دست آلوده اتفاق می ‌افتد، استفاده نکردن از حوله مشترک، استفاده نکردن از لوازم آرایشی مشترک، استفاده نکردن از قطره‌ های چشمی مشترک، شنا نکردن، عدم استفاده مجدد از دستمال جهت پاک کردن چشم از موارد پیشگیرانه دیگر هستند.

بیماری های قرنیه: بیماری، عفونت، آسیب و یا قرارگیری در معرض مواد سمی می تواند منجر به درد، قرمزی، ترشح اشک، کاهش دید شود. درمان شامل ایجاد تنظیمات در نمره عینک، و استفاده از قطره های چشمی یا جراحی است.

آب سیاه چشمی:آب سیاه چشم،عبارت است از یک نوع بیماری چشم که در آن مایعی که به طور طبیعی به چشم وارد و از آن خارج می شود به طور ناگهانی گیر می افتد.این گیر افتادن ناگهانی باعث درد شدید و از دست رفتن بینایی می شود.

آب مروارید:اصولا هرگونه کدورت عدسی چشم را آب مروارید می گویند.عدسی یا لنز داخل چشم،یک بافت پروتئینی فاقد رگ خونی و عصب می باشد که وظیفه اصلی آن شکست نور و کم وزیاد کردن نور وارد شده به داخل چشم،برای دیدن اشیا در فاصله های دور ونزدیک است.

چه زمانی درد چشم اورژانسی است؟

اگر همراه درد چشم تجربه از دست دادن بینایی نیز وجود داشته باشد، ممکن است این نشانه ای از یک وضعیت اضطراری باشد. علائم دیگر که نیاز به توجه فوری پزشکی دارند عبارتند از:

-درد چشم شدید است.
-درد ناشی از زخم و یا قرار گرفتن در معرض یک ماده شیمیایی و یا نور شدید باشد.
-همراه با درد چشم، دل درد و استفراغ وجود داشته باشد.
-درد آنقدر شدید است که لمس کردن چشم غیر ممکن است.
-تغییرات ناگهانی و چشمگیر در بینایی ایجاد شده است.

درد چشم چگونه درمان می شود؟

درمان درد چشم بستگی به علت درد دارد. اما شایعترین درمان ها عبارتند از:

مراقبت در منزل

بهترین راه برای درمان بسیاری از شرایطی که باعث درد چشم می شوند، این است که اجازه دهیم چشممان استراحت کند. خیره شدن به صفحه کامپیوتر یا تلویزیون می تواند موجب خستگی چشم شود. در صورت وجود آسیب، پزشک ممکن است بستن چشم ها را با چشم بند تا بیش از ۲۴ ساعت تجویز کند.

عینک

اگر شما اغلب از لنزهای تماسی و طبی استفاده می کنید، زمانی هم برای التیام قرنیه توسط عینک در نظر بگیرید.

گرما درمانی

در مورد افرادی که بلفاریت یا گل مژه دارند پزشک ممکن است توصیه کند که چشم ها را گرم نگه دارید. این کار باعث می شود غدد چربی و یا فولیکول مو مسدود، باز شود.

شستشو

اگر یک جسم خارجی و یا شیمیایی وارد چشمتان شده، ممکن است شستن چشم ها با آب یا محلول سالین (سرم آب نمک) برای خارج کردن محرک موثر باشد.

آنتی بیوتیک ها

قطره ضد باکتری و آنتی بیوتیک های خوراکی ممکن است برای درمان ورم ملتحمه، خراشیدگی قرنیه و عفونت چشم که باعث درد شده، مفید باشد.

آنتی هیستامین ها

قطره چشم و داروهای خوراکی ضد آلرژی، می توانند به کاهش درد مرتبط با آلرژی در چشم کمک کنند.

قطره چشم

برای افراد مبتلا به گلوکوم ممکن است استفاده از قطره چشم برای کاهش فشار ساختمان چشم مفید باشد.

کورتیکواستروئیدها

برای عفونت های جدی تر، مانند نوریت اپتیک و آماس عنبیه، دکتر ممکن است به شما کورتیکواستروئیدها تجویز کند.

داروهای ضد درد

اگر درد شدید است و باعث وقفه در زندگی روزمره شما شده، دکتر ممکن است یک داروی مسکن برای کمک به کاهش درد تا زمانی که بیماری زمینه ای درمان شود، تجویز کند.

عمل جراحی

گاهی اوقات برای اصلاح آسیب ناشی از ورود جسم خارجی به چشم و یا سوختن چشم، عمل جراحی لازم است. علاوه بر این موارد، افراد مبتلا به گلوکوم نیز ممکن است برای افزایش بینایی، نیاز به درمان با لیزر داشته باشند.

اگر درد چشم درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اکثر درد های چشم نیاز به درمان ندارند. دردهای ایجاد شده در چشم به ندرت باعث آسیب دائمی به قدرت بینایی می شوند. با این حال، همیشه این چنین نیست. برخی از شرایط که باعث درد چشم می شوند، در صورت عدم درمان ممکن است مشکلاتی جدی تری ایجاد کنند.

به عنوان مثال، درد و علائم ناشی از گلوکوم نشانه ای از یک مشکل قریب الوقوع است. آب سیاه یا همان گلوکوم اگر تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند مشکلات بینایی و در نهایت نابینایی به همراه داشته باشد. حس بینایی بسیار حساس است. اگر تجربه درد چشم دارید و مدام احساس می کنید چیزی مثل مژه در چشمتان فرو می رود، به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.

مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم

 

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مشکلات چشم سالمندان / شایع ترین بیماری های چشمی در سالمندان / چه زمانی درد چشم اورژانسی میشود / درمان درد چشم”قالب تفریحی