مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مجموعه: سلامت معلولین تعداد بازدید: 20
مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل

معلولین هر جامعه چشم بینای آنها میباشند بدین تعبیر که حکمت و مصلحت الهی در ظرفیت وجودی آنها به عنوان موجودی باعزت و با ظرفیت تحمل مصائب متجلی گشته است.

معلولین جسمی و حرکتی قشری از جامعه معلولین می باشند که اکثرا ذهن سالم و پویایی دارند خصوصا اینکه ضایعات جسمی نیز در اینها به عنوان انگیزه عمل می نماید و موتور شتابان ذهنی اینها را خوب آب دیده می کند فلذا قدرت استدلال و استنباط فکری و تفکر صوری در این عزیزان خیلی بالاست و اکثرا هم به مراحل عالی پیشرفت تحصیلی دست پیدا می کنند و اگر هم ناکامی باشد مطمئنا موانع محیطی بوده است که نگذاشته استعداد آنها شکوفا شود.
ولی درعمل وجود یک سری موانع در مسیر زندگی این عزیزان احتمال آسیبهای جدی را هم برای خود این عزیزان وهم برای جامعه متصور می نماید.

 

معلولان نیز مانند تمامی افراد جامعه حق استفاده از امکانات رفاهی و فضاهای آموزشی را دارند و دراین میان با توجه به ضرورت توجه به علم و دانش باید شرایط برخورداری از تحصیل رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان معلول فراهم شود که البته این موضوع در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز اشاره شده است که باید مورد توجه جدی دستگاهها قرار گیرد و همچنین مسیر دسترسی به دانشگاهها نیز باید برای این افراد هموار شود.

براساس ماده ۸ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که در اردیبهشت ماه سال ۸۳ به تصویب دولت و مجلس رسید معلولان واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری ، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاههای دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند شوند.

سازمان بهزیستی با توجه به اعتبارات خود ، امکاناتی را فراهم و دراختیار تمامی دانشجویان تحت پوشش خود، قرار می دهد که پرداخت کمک هزینه دانشجویی، یکی از اقداماتی است که توسط بهزیستی جهت حمایت از تحصیل معلولان و ارتقای سطح علمی آنها انجام می شود.و هدف از این برنامه تسهیل دستیابی خدمت گیرندگان به آموزشهای عالی در بخش دولتی و غیردولتی می باشد.

بهزیستی شهریه دانشجویان تحت پوشش خود را در دانشگاه های غیر انتفاعی از قبیل دانشگاه آزاد، شبانه یا پیام نور تحصیل می کنند را پرداخت می کند که در این میان همکاری دانشگاهها با این سازمان نقش مهمی دارد چرا که ممکن است سازمان در پرداخت شهریه با تاخیر مواجه شود و دانشگاهها نباید دانشجویان را تحت فشار قرار دهند.

مناسب سازی نبودن دانشگاه مشکل اصلی دانشجویان معلول

شهریه دانشگاه و پرداخت آن فقط یکی از مواردی است که دانشجویان با آن سر و کار دارند و به گفته کارشناسان برای تحصیل این افراد و همچنین حضور در اجتماع موانع و مشکلات بسیاری وجود دارد بطوریکه مناسب سازی نبودن محیط دانشگاهها، اماکن و معابر عمومی ، عدم دسترسی به سرویس حمل و نقل مناسب برای عبور و مرور و…از جمله مشکلات اساسی معلولان است.

از سوی دیگر آخرین تحقیقی که درستاد مناسب سازی سازمان بهزیستی انجام شده نشان می دهد که فقط ۶ درصد مبلمان شهری، ۷ درصد فضای آموزشی و ۲۷ درصد فضا و مکانهای عمومی برای استفاده معلولان مناسب سازی شده‌اند و همچنین استان چهارمحال بختیاری با ۱۱ درصد و آذربایجان شرقی ۳۹ درصد دارای کمترین و بیشترین آمار مناسب سازی بوده اند و در این میان سهم استان تهران فقط ۲۴ درصد بوده است است.

همچنین افزایش هزینه های ایاب و ذهاب در سطح شهرها باعث شده که معلولان برای تردد و رفتن به دانشگاه با مشکل جدی مواجه شوند البته سازمان بهزیستی هزینه ای را ماهیانه به آنان پرداخت می کند اما برای آنان کافی نیست.

افزایش اعتبارات دانشجویان بهزیستی

در هر حال براساس آمارهای موجود ، بهزیستی در حال حاضر شهریه ۱۸ هزار دانشجوی معلول و همچنین بیش از ۱۹ هزار دانشجو ازمیان ۱۷۴ هزار خانواده تحت پوشش را پرداخت می کند که ۱۳۰۰ نفر از این دانشجویان فرزندان شبه خانواده بوده اند که در این مراکز زندگی می کنند .

همچنین پرداخت کمک امداد یعنی ماهانه ۱۲۰ هزار تومان از دیگر خدماتی است که به دانشجویان ارائه می شود و چنانچه دانشجویی در دانشگاه دولتی پذیرفته شود میزان کمک امداد در ماه دو برابر(۲۴۰) هزار تومان خواهد بود.

 

عدم رعایت قانون جامع معلولان

مدیر انجن باور در مورد مشکلات دانشجویان معلول گفت: با توجه به شرایط جامعه و عدم دسترسی آسان معلولان همانند افراد عادی جامعه به دانشگاه ،امکان حضور معلولان را علی رغم میل فراوان آنان به تحصیل کم می کند.

سهیل معینی تاکید کرد: مشکل اصلی معلولان مناسب سازی نبودن دانشگاهها و معابر است و همچنین پرداخت شهریه نیز مشکل دیگری است که دانشجویان با آن روبرو هستند بطوریکه در بسیاری از موارد توان پرداخت شهریه های بالا را ندارند.

به گفته وی، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دانشجویان را از پرداخت شهریه معاف کرده اما این قانون بطور کامل اجرایی نمی شود و دانشگاهها همچنان از معلولان شهریه می گیرند.

وی افزود: بهزیستی شهریه دانشجویانی را پرداخت می کند که تحت پوشش دارد که البته آن هم بطور کامل نه بلکه درصدی از آن پرداخت می شود.

امیدواریم در بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مفادی در مورد رفع مشکلاتی که در حال حاضر برای این افراد در جامعه وجود دارد مانند شهریه و مناسب سازی ، مورد تاکید جدی قرار گیرد . البته باید شرایطی فراهم شود تا فرد معلول پس از تحصیل بتواند مشغول به کار شود در غیر اینصورت تحصیل وی دردی از او دوا نخواهد کرد .

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مشکلات دانشجویان دارای معلولیت های جسمی و حرکتی

حق افراد دارای معلولیت برای تحصیل و ادامه تحصیل، در قوانین داخلی و بین المللی مربوط به حقوق افراد معلول به صراحت به رسمیت شناخته شده است. اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در حالی بر حق تحصیل «همه ملت» تاکید کرده که مسلماً افراد دارای معلولیت نیز شامل «همه ملت» می شوند.

در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ایران که سال ۱۳۸۳ به تصویب هیات دولت وقت رسید، حق افراد دارای معلولیت برای برخورداری از امکانات لازم برای تحصیل مورد اشاره قرار گرفت.

 

یکی از این دانشجویان معلول در این گزارش می گوید: «من به خاطر کار آزمایشگاهی روی پایان نامه ام مجبور می شدم روزی حتی ۱۰ ساعت در دانشکده بمانم و این کار بدون سرویس های بهداشتی برایم بسیار سخت بود . فاصله بین خوابگاه و دانشکده طولانی بود و قادر نبودم دائم رفت و آمد داشته باشم تا از دستشویی خوابگاه استفاده کنم.»

این در حالی است که حتی بوفه ها و غذاخوری های دانشگاه ها نیز مناسب سازی نشده اند و قابل استفاده برای دانشجویان معلول نیستند .دسترسی به کتابخانه دانشگاه ها نیز برای افراد دارای معلولیت تقریبا ناممکن است.

حتی اگر دانشجویان معلول بتوانند وارد ساختمان کتابخانه ها شوند، بسته به نوع و شدت معلولیت خود ممکن است نتوانند به کتاب های قرار گرفته روی قفسه های بلند دسترسی پیدا کنند

مشکلات تردد و مناسب نبودن فضای دانشگاه ها برای دانشجویان معلول

مشکلات تردد (حمل و نقل ) و مناسب نبودن فضای دانشگاه ها برای دانشجویان معلول، از دلایل عمده ترک تحصیل آنها عنوان شده است .

وجود پله های زیاد، نداشتن رمپ و آسانسور، برقراری کلاس ها در طبقات بالاتر، کوچک بودن درهای ورودی و کوچکی آسانسورهایی که جایی برای ویلچر ندارند، باعث دلسردی، سرخوردگی، احساس تحقیر و بی احترامی، غیبت های متعدد و در نهایت، ترک تحصیل دانش جویان دارای معلولیت می شود.

مناسب سازی فضای دانشگاهی فقط به معنای ایجاد رمپ (در کنار پله ها) نیست. کلاس های درس نیز باید منطبق با نیازهای ویژه دانشجویان دارای معلولیت های جسمی باشند.

نیازهای ویژه افراد معلول باید در دانشگاه ها به رسمیت شناخته شود .تهیه میز و صندلی مخصوص، امکانات ضبط کلاسی، در اختیار گذاشتن وایت بورد کلاسی (برای پرهیز از بردن و آوردن وایت بوردهای سنگین)، و وسایلی از این قبیل، باید برای دانشجویان دارای معلولیت فراهم شود.

این در حالی است که در این گزارش مقایسه ای با شرایط دانشگاه های خارجی برای دانشجویان معلول صورت گرفته است. بر اساس این در کشورهای پیشرفته، مکان های عمومی را ملزم به تعبیه پارکینگ ویژه برای افراد دارای معلولیت در نزدیک ترین محل به ورودی ساختمان ها کرده است، هنوز این الزام برای مکان ها و معابر عمومی کشور، به خصوص در دانشگاه ها، وجود ندارد.

دانشجویان معلولی که خودروی شخصی دارند، همسان با دیگر صاحبان خودروها باید با مشکلات زیادی برای پیدا کردن جای پارکینگ در دانشگاه ها دست و پنجه نرم کنند. این در حالی است که اختصاص مکانی خاص برای پارک خودروهای ویژه افراد دارای معلولیت منجر به کاهش مشکلات تردد آنها در فضای عمومی دانشگاه می شود .

به گفته دانشجویان دارای معلولیت، حتی خوابگاه های دانشجویی نیز اغلب مناسب سازی نشده اند و تمامی مشکلات اشاره شده در مورد ساختمان های خوابگاه ها نیز صدق می کند.

گاهی فقط بخشی محدود از ساختمان های خوابگاه ها مناسب سازی شده اند و دانشجویان دارای معلولیت با مشکلات زیادی مواجهند تا ساکن آن بخش ها شوند .

هزینه رفت و آمد، مشکلات اداری و صنفی و هزینه تحصیل

وسایل نقلیه عمومی (اعم از اتوبوسها و ایستگاه های مترو) برای افراد معلول جسمی حرکتی و به خصوص کسانی که از ویلچر، واکر و عصا استفاده می کنند، قابل دسترسی نیستند. از اینرو، دانشجویان معلول باید هزینه زیادی بابت رفت و آمد به دانشگاه بپردازند .

دسترسی به ساختمان ها و دفترهای اداری دانشگاه ها برای دانشجویان دارای معلولیت همان قدر دشوار است که دسترسی آنها به کلاس های درس. علاوه بر این، در بیشتر دانشگاه های کشور، مرجع مشخص و متمرکزی برای مراجعه دانشجویان معلول و دریافت درخواست ها و مشکلات آنها وجود ندارد .

معلولان نیازمند، بر اساس ماده ۸ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند شوند.

متاسفانه با وجود گذشت یازده سال از تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولین ( ۱۳۸۳ ) و علیرغم تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی مرتبط، این ماده قانونی (و سایر مواد قانون جامع) در عمل به طور کامل اجرا نشده و مسئولان سازمان بهزیستی بارها اعلام کرده اند که بودجه لازم برای اجرای این ماده قانونی در اختیار نهادهای مرتبط قرار نگرفته است .

دانشجویان دارای معلولیت در موارد زیادی از نبود هماهنگی میان سازمان بهزیستی و مراکز آموزشی شکایت کرده و گفته اند که هزینه های لازم برای تحصیل به آنها پرداخت نشده و گاهی فقط بخشی از هزینه پرداخت شده است.

حذف دانشجویان دارای معلولیت از برنامه های فرهنگی، تفریحی و ورزشی

دانشجویان دارای معلولیت اغلب حضور پررنگی در برنامه های جنبی دانشگاه و فعالیت های هنری، فرهنگی، ورزشی ندارند. دلیل این حذف شدن نه تنها در آماده نبودن امکانات عمومی برای دانشجویان معلول، بلکه حتی در نگرش حاکم نسبت به افراد دارای معلولیت، نیازها و توانایی های آنهاست.

مشکلات فرهنگی و نگرش های نادرست

به نظر می رسد نه تنها عموم مردم جامعه، بلکه حتی قشر دانشگاهی و تحصیلکرده نیز برداشت و برخوردی متاثر از الگوی پزشکی و اخلاقی معلولیت دارند.

آنچه در این گزارش به آن اشاره شده است کلیشه های اجتماعی و باورهای (نادرست) عمومی در مورد افراد دارای معلولیت و زندگی با معلولیت حتی در میان قشر دانشگاهی نیز وجود دارد.

تعداد قابل توجهی از کسانی که در مراکز دانشگاهی مشغول به کار تدریس یا تحصیل هستند و معلولیتی ندارند، دانشجویان دارای معلولیت را با همان دیدگاه سنتی می بینند و قضاوت می کنند و درک درستی از نیازها، توانایی ها، محدودیت ها، مشکلات و حقوق معلولیت ندارند.

یکی از دانشجویان دارای معلولیت شدید حرکتی می گوید: «بعضی دانشجویان و حتی استادان وقتی مرا را در حال تلاش برای بالارفتن از پله ها و حضور در کلاس درس می بینند، طوری نگاهم می کنند انگار در حال انجام کاری هستم که نباید باشم! اغلب شنیده ام که می گویند این دیگه اینجا چکار می کنه؟! واسه چی اومده درس بخونه؟ ! »

از سوی دیگر، افراد دارای معلولیت از انتخاب بسیاری از رشته ها و مشاغل حرفه ای منع شده اند، در حالی که حتی با وجود معلولیت هایی که دارند، می توانند از پس آن رشته ها و مشاغل مرتبط برآیند.

یکی از این دانشجویان معلول می گوید : بر اساس قوانین افراد معلول نمی توانند معلم یا استاد دانشگاه شوند و حتی انتخاب بسیاری از رشته ها در کنکور سراسری منوط شده به توانایی جسمی متقاضیان. نگاهی به دفترچه انتخاب رشته های تحصیلی گویای آن است که نگاهی صددرصد پزشکی به معلولیت، بر موضوع انتخاب رشته سایه افکنده است.

دعوت از متقاضیان برای معاینه و شرح انواع معلولیت های جسمانی (در پیوست انتخاب رشته ها در گروه های مختلف) نشان دهنده آن است که صرف داشتن معلولیت جسمی، معادل «ناتوانی» از انجام وظایف و امور مربوطه قلمداد شده است.

در حالی که نگاه امروز در دنیا به موضوع معلولیت این است که به جای حذف فرد دارای معلولیت از عرصه های مختلف تحصیلی و حرفه ای، باید آن عرصه ها را برای حضور برابر و مشارکت افراد معلول آماده و مناسب سازی کرد.

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

 

مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مشکلات پیش روی معلولین برای تحصیل /مهمترین مشکلات تحصیلی معلولین”قالب تفریحی