مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

مجموعه: بارداری, دانستنیهای بارداری تعداد بازدید: 72
مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

هنگامی که زنی حامله می شود، تقریبا در مورد آنچه که باید بخورد، دچار سردرگمی می شود. به همین دلیل، علاوه بر نوع ماده غذایی که یک زن باردار مصرف می کند، تاریخ مصرف درج شده بر روی بسته آن نیز باید برای او حائز اهمیت باشد.

جالب است بدانید که نظریات متفاوتی در این مورد وجود دارد. برخی از کارشناسان تغذیه، مصرف همه مواد غذایی را در اندازه زیاد برای زنان باردار توصیه می کنند، در حالی که برخی از پزشکان متخصص زنان و زایمان اعتقاد دارند که زنان باردار باید در مصرف همه مواد غذایی حد اعتدال را رعایت کنند.

فواید خوردن خرما در دوران بارداری:

خرما یک منبع غنی از پروتئین، فیبر و بسیاری از ویتامین ها مختلف است، در حالی که چربی بسیار کمی دارد. همچنین، این میوه مغذی حاوی ترکیبی از فیبر محلول و نامحلول می باشد که مصرف ان برای حفظ سلامت سیستم گوارشی زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد بسیار مفید است. همچنین، جالب است بدانید که میوه خرما دارای مقدار مناسبی از قند طبیعی بوده و سرشار از پتاسیم و سدیم کمتری می باشد. در نتیجه، می توان ادعا کرد که مصرف آن به تنظیم سیستم عصبی مادران باردار و جنین داخل رحمشان کمک زیادی خواهد نمود.

ارزش غذایی خرما برای زنان باردار:

انرژی ۲۸۲ کیلوکالری

پروتئین ۲٫۵ گرم

فیبر ۸ گرم

چربی ۰٫۴ گرم

فولات ۱۹ GS

آهن ۱٫۰۹ میلی گرم

ویتامین ۲٫۷ میلی گرم

منیزیم ۴۳ میلی گرم

پتاسیم ۶۵۶ میلی گرم

 

مهم ترین مزایای مصرف خرما در دوران بارداری عبارتند از:

۱٫ تامین انرژی لازم در دوران بارداری با خرما:

بدن زنان در دوران بارداری، به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد، که مصرف خرما سریع ترین راه برای ارائه انرژی به بدن این افراد خواهد بود.

 

۲٫ داشتن بدن کشیده و بلند جنین با خوردن خرما در دوران بارداری:
پروتئین ها معمولا متشکل از اسید آمینه ها هستند، که سلول های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را می سازند. با توجه به این توصیفات، برای این که بدن کودکی کشیده و بلند شود و از رشد کافی برخوردار باشد، باید از دوران جنینی و در داخل رحم مادرش پروتئین کافی دریافت کند. پس، مادران حامله باید برای حمایت از رشد نوزاد داخل رحم خود و برآورده نمودن نیازهای بدن او حتما پروتئین را به مقدار مناسبی مصرف کنند.

۳٫ کنترل وزن در بارداری با خرما:
آز آن جایی که برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش زنان باردار، باید بدن این افراد را از بروز مشکل یبوست در امان نگه داشت، پس مصرف میوه خرما که دارای مقدار فیبر بالایی است، گزینه خوبی خواهد بود. علاوه بر این موارد، مصرف میوه خرما می تواند سطح کلسترول خون مادران باردار را تنظیم نموده و بدن این افراد را از ابتلا به انواع عفونت ها محافظت نماید. با آغاز روند بارداری، مادران در معرض خطر ابتلا به فشار خون و دیابت دوران بارداری قرار دارند، که مصرف فیبر زیاد در این دوره حساس کمک خواهد کرد تا از بروز این مشکلات در بدنشان جلوگیری کنند. در نهایت، فراموش نکنید که مصرف میوه خرما در دوران بارداری، برای حفظ وزن متعادل زنان نیز بسیار مفید است.

 

۴٫ خرما و جلوگیری از نقایص مادرزادی:
همانطور که می دانید فولات و یا اسید فولیک در تشکیل سلول های جدید بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد بسیار موثر بوده و از بروز مشکل کم خونی در بدن زنان باردار جلوگیری می کند. همچنین، مصرف این میوه در پیشگیری از بروز نقائص هنگام تولد در بدن نوزادان که بسیار هم خطرناک است، مفید می باشد. در نهایت، جالب است بدانید که مصرف منظم این میوه ممکن است از آسیب رسیدن به مغز و نخاع نوزاد، مانند بروز بیماری اسپینا بیفیدا و آنانسفالی در بدن او هم جلوگیری کند.

 

۵٫رشد استخوان جنین با ویتامین K موجود در خرما:
ویتامین K نقش کلیدی در لخته شدن خون زنان باردار داشته و در قوی نگه داشتن استخوان های بدن خود مادر باردار و جنین داخل رحم او هم نقش حیاتی بازی می کند. همچنین، فراموش نکنید که کمبود ویتامین K در بدن مادران باردار می تواند بسیار خطرناک باشد، چون این مادران در هنگام بروز جراحات و زخم ها در معرض خطر لخته نشدن خون قرار می گیرند که این حالت می تواند زندگی خود مادر و جنین داخل رحم او را تهدید کند. علاوه بر این موارد، کمبود این ویتامین در بدن زنان باردار، باعث رشد نیافتن استخوان های جنین داخل رحم او خواهد شد.

 

۶٫ تامین آهن زنان باردار با خرما:
همان طور که می دانید وجود آهن در بدن زنان باردار، نقش مهمی را در انجام فرآیندهای متابولیکی ایفا می کند. علاوه بر این مورد، آهن همراه با مولکول گلوبین، در تولید اکسیژن و رسیدن آن به تمام سلول های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد بسیار موثر است.

که رسیدن آهن به بدن زنان در هر دوره از زندگی، به خصوص در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا آهن بخشی جدایی ناپذیر از میوگلوبین، کلاژن، آنزیم های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد می باشد. در نهایت، یادتان باشد که رسیدن آهن کافی به بدن جنین داخل رحم زنان باردار مانع بروز کم خونی در بدن آن ها شده و باعث می شود که سیستم ایمنی بدن نوزاد قوی تر شود.

 

۷٫ جلوگیری از مشکل کلیوی با خوردن خرما در بارداری:
به خاطر بسپارید که پتاسیم یکی از الکترولیت های مهم موجود در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد است. همچنین، وجود این ماده معدنی مفید در حفظ و کنترل فشار خون زنان باردار هم بسیار مفید می باشد. فراموش نکنید که وجود پتاسیم کافی در بدن زنان باردار، به حفظ تعادل آب در آن کمک کرده و سلامت قلب، دستگاه گوارش و عملکرد عضلات این افراد را تضمین خواهد کرد. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که مصرف پتاسیم در دوران بارداری، به بدن این مادران کمک می کند تا اعصاب و عضلات خود را کنترل کنند.

کمبود پتاسیم در بدن زنان باردار می تواند باعث بروز مشکلات کلیوی شده و منجر به مرگ فرد شود.

۸٫ زایمان آسان تر با خوردن خرما در بارداری:
وجود منیزیم در بدن زنان باردار کمک می کند تا حمل و نقل یون های کلسیم و پتاسیم از طریق غشای سلولی که در انقباضات عضلانی و ریتم طبیعی قلب موثر هستند، به صورت فعال انجام گیرد. همچنین، رسیدن منیزیم کافی به بدن مادران باردار در شکل گیری دندان ها و رشد مناسب استخوان های جنین داخل رحم افراد بسیار موثر بوده و کمک می کند تا سطح قند خون در بدن خود مادر هم در حالت طبیعی کنترل شود.

 

چرا خوردن خرما در دوران بارداری انجام زایمان را برای برای مادران راحت‌­تر می­‌کند؟

محققان دریافته‌­اند که خرما یک اثر اکسی توسین مانندی بر روی بدن دارد که منجر به افزایش حساسیت رحم شده و به تحریک انقباضات رحمی کمک می­‌کند. همچنین خونریزی پس از زایمان را کاهش داده و مزایای تغذیه­‌ای فراوانی نیز برای مادران دارد.

خرما حاوی اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع مانند اسیدهای اولئیک، لینولئیک، لینولنیک است که در ذخیره و تامین انرژی و ساخت پروستاگلاندین ها نقش دارند. علاوه براین، سروتونین، تانن و کلسیم موجود در خرما به انقباض عضلات نرم رحم کمک می‌­کنند. خرما اثرات ملین نیز دارد که باعث تحریک انقباضات رحمی می­‌شود. مصرف خرما در اواخر بارداری تاثیرات مثبتی بر انجام زایمان داشته و هیچ اثر سوءی بر مادر و کودک ندارد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، خرما حاوی مواد زیر است:

قند طبیعی (فروکتوز):

قند طبیعی موجود در خرما به راحتی در بدن شکسته شده و سطح قند خون را افزایش نمی‌­دهد، اما انرژی زیادی دارد و باعث می‌­شود تا خرما یک خوراکی مفید در دوران بارداری باشد.

فیبر:

فیبر باعث می‌شود تا شما احساس سیری کنید، یبوست را بهبود می‌­دهد و خطر ابتلا به دیابت بارداری و پره اکلامپسی را کاهش می‌­دهد.

پتاسیم:

پتاسیم یکی از بهترین الکترولیت‌­ها است که باعث می­‌شود تا میزان آب و نمک بدن در حالت تعادل باقی بمانند و فشار خون را تنظیم می­‌کند.

منیزیم:

منیزیم باعث سلامت عضلانی شده و اسپاسم عضلانی و گرفتگی ماهیچه­‌ها را در دوران بارداری کاهش می‌­دهد.

فولات:

دریافت فولات به مقدار کافی باعث می­‌شود تا نخاع کودک به درستی رشد کرده و از نقص لوله عصبی جلوگیری شود.

ویتامین K:

ویتامین K باعث لخته شدن به‌موقع خون شده و استخوان‌ها را سالم نگه می‌­دارد.

 

خوردن خرما در اواخر بارداری

زنان باردار باید چهار هفته قبل از تاریخ زایمان تخمینی، خرما مصرف کنند. به عبارت دیگر، زنان باردار از هفته ۳۶ بارداری باید هر روز ۶ عدد خرما مصرف کنند.

اگر بخواهید می­‌توانید زودتر هم خرما بخورید. در نظر داشته باشید که خرما قند زیادی دارد، بنابراین اگر از قند خون بالا و یا استرپ گروه b نگران هستید، در اوایل بارداری خرما مصرف نکنید. ولی با تمام این وجود از هفته ۳۶ بارداری هر روز ۶ عدد خرما بخورید.

در دوران بارداری خرما را چگونه بخوریم؟

خرما یک میان وعده سالم و خوشمزه است و می‌­توان از خرما به راحتی در رژیم غذایی خود استفاده کرد.
خرما را می‌­توان در دستور تهیه­ی خوراکی­‌های مختلف جایگزین قند کرد.
خرما را می‌­توان به شیر بادام اضافه کرد.
از خرما و آجیل‌­های مختلف می­‌توان داخل نان­‌های فانتزی استفاده کرد.
می­‌توان خرمای خیس را به کرم کره­‌های آجیلی اضافه کرده و یک تارت خوشمزه پخت.
از خرما می­‌توان برای شیرین کردن سس سالاد استفاده کرد.

 

خوردن خرما در اواخر بارداری

زنان باردار باید چهار هفته قبل از تاریخ زایمان تخمینی، خرما مصرف کنند. به عبارت دیگر، زنان باردار از هفته ۳۶ بارداری باید هر روز ۶ عدد خرما مصرف کنند.

اگر بخواهید می­‌توانید زودتر هم خرما بخورید. در نظر داشته باشید که خرما قند زیادی دارد، بنابراین اگر از قند خون بالا و یا استرپ گروه b نگران هستید، در اوایل بارداری خرما مصرف نکنید. ولی با تمام این وجود از هفته ۳۶ بارداری هر روز ۶ عدد خرما بخورید.

مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

 

مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مزایای مصرف خرما در بارداری / خوردن خرما در بارداری چه فایده ای دارد؟”قالب تفریحی