قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

مجموعه: معرفی بیماری ها تعداد بازدید: 29
قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

قوز قرنیه یا کراتوکونوس (Keratoconus)

در اين بيماري، استروماي قرنيه نازك مي‌شود و قرنيه حالت مخروطي پيدا مي¬كند. نازك¬شدگي قرنيه منجر به ايجاد نزديك‌بيني، آستيگماتيسم نامنظم و در نتيجه كاهش ديد به درجات متفاوت مي گردد. قوز قرنيه بيماري پيشرونده‌اي است و هر دو چشم را گرفتار مي كند، هرچند در ابتدا ممكن است يك چشم گرفتار باشد. خوشبختانه بيماري كوركننده نيست ولي شايع ترين علت پيوند قرنيه در بيمارستان شهيد دكتر لبافي نژاد و بعضي ديگر از مراكز جهان مي‌باشد. قوز قرنيه ممكن است مادرزادي باشد ولي معمولاً در دوران بلوغ ظهور مي يابد و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت مي كند و سپس متوقف مي گردد. به ندرت ممكن است قوز قرنيه در سنين بالا تظاهر نمايد.

شيوع قوز قرنيه حدود ۱ در۲۰۰۰ نفر است و در تمام نژادها و در هر دو جنس ديده مي شود. سابقه خانوادگي در۱۰-۶ درصد مبتلايان وجود دارد.

علايم قوز قرنيه كدامند؟

علايم باليني قوز قرنيه بسته به مرحله بيماري، متفاوتند. در ابتدا ممكن است فرد با عيب انكساري نزديك بيني و آستيگماتيسم خفيف مراجعه نمايد كه در اين موارد معمولاً ديد بيمار با اصلاح عيب انكساري به‌راحتي به۱۰/۱۰ نمي‌رسد. در اين موارد، انجام توپوگرافي قرنيه تشخيص را قطعي مي‌كند.

درموارد متوسط تا شديد، در معاينه بيمار علايمي وجود دارند كه تشخيص را مشخص مي نمايند.

عوامل خطر ابتلا به قوز قرنیه

بیماری های خاص مانند سندرم داون، سندرم اهلرز-دانلوس و یا ناقص استخوان سازی احتمال بروز قوز قرنیه را افزایش می دهد.
ارث نیز در ابتلا به این اختلال نقش دارد. این به این معنی است که اگر یکی از اعضای خانواده شما به این بیماری مبتلا شود، احتمال ابتلای شما نیز وجود دارد.

علل قوز قرنیه

– این بیماری ممکن است ژنتیکی باشد، زیرا بیماران متعددی در یک خانواده دیده می شوند.
– آسیب های ناشی از لنزهای سخت تماسی طی چند سال استفاده، یا مالش های مکرر چشم به دنبال بیماری های آلرژیک چشمی نیز در ایجاد این بیماری احتمالا نقش دارد.
– همراهی این عارضه با سایر بیماری های چشمی یا بیماری های عمومی نیز وجود دارد.

تشخیص قوز قرنیه

مرحله ی اولیه:
توپوگرافی قرنیه که بر اساس آنالیز شعاع انحناء قرنیه است و همچنین توموگرافی قرنیه که بر اساس میزان برآمدگی قرنیه (elevation based) است مثل Orbscan یا پنتاکم از حساس ترین روشهای تشخیص در مراحل اولیه قوز قرنیه است .

قبل از اینها حساس ترین روشها شامل:

۱) خارج شدن از مرکز نوک برآمدگی قرنیه بر روی کراتومتر که با استفاده از سوپر توپوگومتر مشخص می شد .

۲) تغییرات خیلی کم در انعکاس رتینوسکوپ که به سمت حالت قیچی وار پیشرفت می کند .

۳) تغییرات در توانایی دیدن انعکاس سلولهای اندوتلیوم در رابطه با انعکاس سلول های اپیتلیوم در معاینه با اسلیت لامپ .

عناصر روشهای اولیه مانند کراتومتری و صفحه صاف که بر اساس کراتوسکوپی انجام می شد نیز در سیستمهای جدید کامپیوتری گنجانده شده که بر اساس آنها نقشه های رنگی از انحنای قسمت های مختلف تهیه می کنند . این فن آوری های پیشرفته باعث افزایش احتمال تشخیص با استفاده از روشهای اسکن اسلیت و شیمپ فلاگ می گردند و در پایش افراد با احتمال اکتازی قرنیه بسیار مفیدند .

تعدادی الگوریتم تشخیصی برای کمک در تشخیص قوز قرنیه در مراحل اولیه ابداع شده اند که البته مورد توافق همه نیست . معمولا تغییرات انحناء در سطح پشتی قرنیه زودتر از سطح قدامی اتفاق می افتد . یافته های دیگر شامل خارج شدن قله قرنیه از مرکز ، نازک شدن قرنیه ، افزایش آستیگماتیسم نامنظم است.

مرحله ی متوسط :

حتی در این مرحله نیز ممکن است تغییرات قرنیه به حدی کم باشد که با معاینه ی معمولی با نور اسلیت قابل تشخیص نباشد . در معاینه با رتینوسکوپ تقاطع نوری قیچی وار مشاهده می شود که آنرا با اصلاح شماره چشم نمی توان از بین برد . توپوگرافی کامپیوتری قرنیه و توموگرافی آن با وسایلی مثل ارب اسکن و پنتاکم هم در تشخیص اولیه و هم در بررسی سیر پیشرفت آن بطور گسترده استفاده می گردند .

مرحله پیشرفته :

در این مرحله با نشانه های تشخیصی میتوان به وجود آن پی برد . مانند :
– نازکی قرنیه که معمولا قسمت پایین آن است .
– از مرکز خارج شدن قله ی قرنیه و بیرون زدگی مخروطی .
حلقه ی فلیشر که یک خط آهنی در عمق اپیتلیوم اطراف پایه ی مخروط می باشد

آزمایشات لازم برای تشخیص کراتوکونوس

بررسی سابقه پزشکی و معاینه چشم
آزمایش انکسار چشم برای بررسی آستیگماتیسم و مشکلات دیگر بینایی
آزمایش شکاف لامپ که در آن پرتویی از نور به صورت عمودی به چشم وارد می شود و چشم در آن نور میکروسکوپی بررسی می شود. این تست در ارزیابی شکل قرنیه مورد استفاده قرار می گیرد و در تشخیص مشکلات بالقوه چشم کاربرد دارد. این آزمون ممکن است با القای قطره های چشمی که مردمک چشم را گشاد می کنند تکرار شوند. این گشاد شدن مردمک کمک می کنند که قسمت های پشتی قرنیه نیز به راحتی دیده شود.
آزمایش کراتومتری که در آن یک نور متمرکز بر روی قرنیه تابیده می شود و با ارزیابی بازتاب آن میزان انحنای قرنیه اندازه گیری می شود.
نقشه برداری از قرنیه یا اسکن نوری تکنیک های کامپیوتری، مانند توپوگرافی قرنیه و توموگرافی انسجام نوری هستند که برای تهیه تصاویر از قرنیه مورد استفاده قرار می گیرند. این تصاویر در ایجاد نقشه توپوگرافی از سطح قرنیه و اندازه گیری ضخامت قرنیه کاربرد دارند.

آيا قوز قرنيه باعث کوري مي شود ؟

خوشبختانه اين بيماري كور كننده نيست ولي يكي از علل شايع پيوند قرنيه است فرد مبتلا به قوز قرنيه و يا بستگان وي نبايد نگران باشند زيرا بيماري بي خطر است و عمل پيوند قرنيه نتايج موفقيت آميزي دارد.

قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیهقوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه”قالب تفریحی