قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

مجموعه: درمان بیماری ها تعداد بازدید: 26
قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه بستگی به شدت بیماری و میزان وخامت این بیماری دارد. عینک و لنزهای تماسی برای درمان قوز قرنیه خفیف تا متوسط استفاده می شود. قرنیه پس از چند سال در اکثر بیماران پایدار می شود. شانس ایجاد مشکلات بینایی شدید با درمان کمتر خواهد شد.

جراحی در بیماران که قوز در چشم آن ها باعث ایجاد زخم قرنیه شده است استفاده می شود.

–عینک یا لنز نرم:

در انواع خفیف بیماری، عینک یا لنز نرم ممکن است کمک کننده باشد، ولی با پیشرفت بیماری و نازک تر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه، این درمان‌ها دیگر چندان کارساز نخواهد بود.

– لنزهای سخت:

درمان بعدی بیماری، استفاده از لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز است. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس (قوز قرنیه) دارند.
قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) کاری ظریف و زمان گیر است. به همین دلیل مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه، غیر قابل اجتناب است.
این فرایند با نازک تر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه، نیاز به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجددا تغییر داده شود.

– عمل جراحی:

در صورتی که قرنیه قادر به تحمل لنز سخت نبوده و یا لنز توانایی اصلاح دید بیمار را نداشته باشد، قدم بعدی، پیوند قرنیه است.

پیوند قرنیه

از سال ها قبل، عمل پیوند قرنیه در این بیماران انجام می شد. این عمل با موفقیت (شفافیت قرنیه) حدود ۹۵ درصد همراه است، ولی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران کراتوکونوس نیازمند عمل پیوند خواهند بود.
پس از عمل قرنیه ، ۶۰ درصد بیماران نیازمند استفاده از لنزهای تماسی جهت اصلاح دید خواهند بود و عود کراتوکونوس بعد از پیوند نیز به ندرت رخ می دهد.
در ضمن امکان پس زدن پیوند تا آخر عمر برای بیمار باقی می ماند.

 

عمل جراحی برای درمان قوز قرنیه

جراحی معمولا برای قوزهای شدید و یا زمانی که فرد قادر به استفاده از لنزهای تماسی نباشد استفاده می شود. زمانی که زخم قرنیه، نازک شدن حاد قرنیه و یا تغییرات شدید در بینایی ایجاد شده باشد نیز از این روش درمان استفاده می شود. جراحی مورد نیاز برای درمان این اختلال به منطقه ای که شکل مخروط گرفته است و شدت بیماری بستگی دارد. اما به طور کلی گزینه های جراحی عبارتند از:

جراحی چشم با قرار دادن حلقه های داخلی

در این عمل جراحی پزشک دو قطعه پلاستیکی شفاف، کوچک و هلالی شکل را بر روی قرنیه نصب می کند. این قطعات کمک می کنند که:

برآمدگی مسطح شود
از شکل قرنیه حمایت شود
بینایی بهبود پیدا کند
شکل عادی قرنیه بازگردد
پیشرفت قوز قرنیه کاهش پیدا کند
نیاز به پیوند قرنیه نباشد
نصب و تحمل لنزهای تماسی ساده شود.

عمل کراتوپلاستی برای پیوند قرنیه نیز به درمان قوز کمک می کند. این درمان فقط زمانی انجام می شود که در قرنیه زخم ایجاد شده و قرنیه بسیار نازک شده باشد. انواع مختلف عمل کراتوپلاستی عبارتند از:

عمل کراتوپلاستی با ضخامت ناکامل:

در این نوع پیوند فقط از لایه‌های فوقانی قرنیه جهت پیوند استفاده می‌شود. پیوند کراتوپلاستی لایه‌ای (Lamellar keratoplasty) یا LK نام دیگر این عمل جراحی است. در واقع در این عمل تنها بخشی از سطح قرنیه جایگزین می شود.

کراتوپلاستی تمام ضخامت:

این پیوند رایج ترین پیوند قرنیه است و یک پیوند کامل قرنیه می باشد که در آن کل قرنیه با بافت قرنیه اهدایی جایگزین می شود. به این نوع پیوند کراتوپلاستی نفوذی (Penetrating keratopalsty) یا Pk نیز گفته می‌شود.

پیوند لایه ای عمیق قرنیه (DALK):

این عمل کمک می کند که از لایه داخلی مانند اندوتلیوم محافظت شود. این عمل برای جلوگیری از پس زدن پیوند تمام ضخامت، توسط سلول های اندوتلیال استفاده می شود.

 

روش های جدید درمان قوز قرنیه

یک درمان جدید به نام اتصال عرضی کلاژن معرفی شده است که به طور بالقوه قادر به درمان قوز می باشد.

در این روش قطره ریبوفلاوین در قرنیه ریخته می شود و سپس چشم در معرض نور ماوراء بنفش (UVA) قرار می گیرد. این روش در تقویت قرنیه ای که بسیار نازک و برآمده شده است مفید می باشد. این درمان هنوز در مرحله آزمایش است و نیاز به مطالعات بیشتر قبل از اجرای آن بر روی بیماران دارد.

قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه

قوز قرنیه / علائم و علل قوز قرنیه / تشخیص قوز قرنیه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “قوز قرنیه / درمان قوز قرنیه”قالب تفریحی