قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

مجموعه: داروهای صنعتی تعداد بازدید: 40
قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

 

قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

 

نحوه ی مصرف قرص های ضد حاملگی به طریق زیر است:

شروع قاعدگی را روز اول خونریزی در نظر بگیرید.
قرص های LD و HD را از روز پنجم قاعدگی شروع کنید. سعی کنید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنید تا زمانی که ۲۱ عدد قرص موجود در بسته تمام شود.

بهتر است قرص ها پس از شام و قبل از خواب خورده شوند تا عوارض گوارشی ایجاد نکنند.
* اگر پس از اتمام اولین بسته ی قرص در طی ۷ روز استراحت، قاعدگی ایجاد نشود، به شرط آن که همه ی قرص ها را مرتب مصرف کرده باشید و اسهال و استفراغ شدید نداشته باشید و از داروی دیگری هم به طور هم زمان استفاده نکرده باشید، مشکلی وجود ندارد و از روز ۸ بسته ی دیگر را مصرف کنید. در غیر این صورت با پزشک یا ماما مشورت کنید.

چند نوع است؟

قرصهای ضدبارداری از ۲ بخش هورمونی کاملا متفاوت تشکیل شده اند. ماده موثر آنها اتینیل استرادیول است و قسمت دوم آنها از پروژسترون تشکیل شده است. از آنجایی که بخش اتینیل استرادیول معمولا در همه قرصها ثابت است، قرصها برحسب اینکه حاوی چه مقدار از این ماده باشند به قرصهایی با دوز بالا یا پایین تقسیم بندی می شوند. قسمت پروژسترونی قرصها هم قابل تغییر است و انواع مختلفی دارد.

در صورتی که مصرف قرصی را فراموش کردیم چه باید کرد؟

قرص های LD و HD:

– اگر مصرف قرص را در روز مقرر فراموش کردید، تا نوبت بعد هر موقع که یادتان آمد، قرص را بخورید و در غیر این صورت، روز بعد باید دو قرص را با هم میل کنید و از روزهای بعد طبق دستور قبلی، روزی یک عدد قرص مصرف شود.
– چنانچه مصرف قرص برای دو روز متوالی فراموش شود، روزی دو قرص برای مدت دو روز مصرف کنید (در مجموع ۴ عدد) و از روز سوم طبق دستور قبلی یعنی روزی یک قرص مصرف شود.
– چنانچه مصرف قرص برای سه روز متوالی فراموش شود، توصیه می شود که قرص را قطع کرده و در آن دوره تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید و بعد از شروع قاعدگی طبق دستور قبلی از روز پنجم، بسته ی جدید را مصرف کنید.

 

قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

/عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

آنهایی که نباید قرص بخورند

مصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت کوتاه برای مثال ۳ تا ۶ ماه معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است همیشه از قرص‌هایی با دوز پایین از جمله یاسمین، یاز، مارولون، دیان ۳۵ یا نوع ایرانی آنها مانند سیپروترون کامپاند یا LD استفاده شود. اگر این داروها در فرد جواب داد دیگر نیازی به استفاده از قرص‌های قوی مثل HD وجود ندارد. قبل از تجویز قرص باید سابقه خانوادگی فرد پرسیده شود که نباید دیابت و فشار خون داشته باشد، وزنش خیلی بالا نباشد، بهتر است سیگار نکشد و سابقه بیماری فلبیت یا لخته شدن خون هم نداشته باشد زیرا این قرص‌ها می‌توانند باعث افزایش لخته یا ترمبوز در بدن شود به خصوص در افراد مبتلا به فلبیت می‌توانند منجر به سکته مغزی، سکته قلبی یا ترومبوز در پاها شوند. همچنین فردی که قرص ضدبارداری می‌خورد و برای مثال دست یا پایش می‌شکند و مجبور می‌شود مدتی بی‌حرکت باشد بیشتر در خطر ترومبوز قرار دارد تا فردی که قرص مصرف نمی‌کند. علاوه براین کسانی که می‌خواهند عمل جراحی شوند حتما باید از يك ماه قبل مصرف قرص را قطع کنند چون ممکن است احتمال ترومبوز بعد از جراحی در عروق شان زیاد شود.

آزمایش چربی و قند بدهید

این داروها گاهی اوقات سردردهای میگرنی را تشدید می کنند یا حتی به وجود می آورند زیرا پروژسترون باعث احتباس آب در بدن می شود. استروژن موجود در قرص نیز گاهی اوقات باعث بزرگتر و دردناک شدن سینه ها می شود. اگر بیمار می خواهد قرص را طولانی مدت مصرف کند حتما باید ۳ ماه بعد از شروع مصرف، سطح چربی های بدنش از جمله کلسترول و تری گلیسیرید و همچنین قند خونش را اندازه گیری کند زیرا این قرص ها در تعداد کمی از افراد می تواند باعث افزایش چربی ها و قند خون شوند که اگر این مشکلات با رژیم غذایی همزمان، اصلاح نشوند باید مصرف قرص قطع شود.

 

قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

آیا استفاده از این روش در دوران شیردهی بی خطر است؟

مقدار استروژن موجود در قرصهای ترکیبی ضد بارداری می تواند در مقدار و کیفیت شیر مادر تاثیر منفی داشته باشد. اما بنظر نمی رسد که استفاده کوتاه مدت آن این تاثیر را بگذارد. بعلاوه هورمون ترشح شده در شیر آثار نامطلوبی در شیرخوار نخواهد داشت.

جزییات بیشتر : قرص ضد بارداری اورژانسی و فوری +زمان و نحوه مصرف و عوارض

اثرات جانبی و عوارض

احتمال بارداری
– سرطان پستان
– خونريزي‌هاي رحمي (با علل ناشناخته)
– بيماري‌هاي قلبي- عروقي
– اختلالات خوني
– افزايش چربي‌هاي خون
– بيماري‌هاي كبدي و كيسه صفرا
– فشارخون
– سردرد‌هاي مربوط به ميگرن
– بيماري‌هاي قند
– صرع
– افسردگي شديد
– خانم‌هاي بالای سن ۳۵ سال که سیگاری هستند، بهتر است از روش دیگری استفاده نمایند.

مزايای مصرف:

* خانم با مصرف این گونه قرص‌ها به میزان کمتری به بیماری‌های التهابی لگن مبتلا می‌شود.
* ابتلا به سرطان تخمدان با مصرف این قرص‌ها به مراتب کاهش می‌یابد.
* ميزان غدد خوش خيم پستان کاهش پیدا می‌کند.
* شدت خونریزی‌های دوره قاعدگی کم و در نتیجه آن درد در این دوره به مراتب کمتر از قبل می‌شود.
* با مصرف این قرص‌ها به میزان زیادی می‌توان از حاملگی‌های خارج رحمی ‌پیشگیری کرد

تداخلات دارویی

به علت اثر روی ساخت پروتئینهای کبدی این قرصها با بسیاری داروها تداخل دارند؛ که از مهمترین آنها عبارتند از:

ریفامپین باعث کاهش اثر بخشی این قرصها می‌شود.
ممکن است در مصرف همراه با ترکیبات پنی‌سیلین و تتراسایکلین کاهش اثر بخشی این قرصها دیده شود.
مصرف همزمان با این داروها اثر بخشی این قرصها را کاهش می‌دهد: فنوباربیتال، کاربامازپین، فنی‌تویین و بسیاری از ضد صرعهای دیگر.
این داروها باعث افزایش انعقاد پذیری خون شده و لذا می‌توانند باعث کاهش اثر بخشی داروهای ضدانعقاد خون همچون وارفارین شوند.
این داروها ممکن است نتایج آزمایشگاهی‌مربوط به تست تحمل گلوگز و ارزیابی هورمون‌های تیروئید، گلوکوکورتیکوئیدها و هورمون‌های‌جنسی را تغییر دهد.
قرص های ضد بارداری خوراکی ممکن است آمنوره ایجاد کنند و در تاثیر بروموکریپتین اختلال نمایند.
کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، ریفامپین، گریزوفولوین، پنی سیلین، سولفونامید ها، تتراسیکلین ها از تاثیر قرص های ضدبارداری خوراکی می کاهند.
دانترولن و سایر داروهای هپاتوتوکسیک در صورت مصرف همزمان با ضد بارداری های خوراکی ممکن است خطر بروز عوارض کبدی را افزایش دهند.
در صورت مصرف همزمان قرص های ضد بارداری با داروهای ضد انعقاد خوراکی لازم است ذوز داروهای ضد انعقاد خوراکی مجدداً تنظیم گردد.
استروژن موجود در قرص های ضدبارداری تاثیر تاموکسیفن را ذچار اختلال می کند.
قرص های ضدبارداری خوراکی ممکن است تاثیر داروهایی مانند استامینوفن، لوزارپام، اکسازپام، کلوفیبرات و سالیسیلات ها را کاهش دهند.
قرص های ضدبارداری خوراکی تاثیر و عوارض داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای،برخی بنزودیازپین ها،کافئین، کورتیکواستروئید ها و تئوفیلین را افزایش می دهند

 

قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری

 

بوی بد واژن / علل بوی بد واژن / پیشگیری و درمان بوی بد واژن

سرطان سینه در مردان / علت سرطان سینه در مردان / کدام مردان بیشتر در معرض سرطان قرار میگیرند / تشخیص و درمان سرطان سینه در مردان

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “قرق ضد بارداری /عوارض جانبی آن /تدخلات دارویی قرص ضد بارداری”قالب تفریحی