قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

مجموعه: داروهای صنعتی تعداد بازدید: 73
قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

قرص کلونازپام چیست؟

کلونازپام (Clonazepam) دارویی از گروه بنزودیازپین‌ها است که برای پیشگیری و درمان تشنج، حمله هراس و بی‌قراری حرکتی تجویز می‌شود. این دارو عمدتا برای مقابله با برخی از انواع تشنج، بخصوص در انواع خاصی از صرع و نیز برای مقابله با شوک‌های ناشی از ترس کاربرد دارد. اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که این دارو کیفیت زندگی و بهره‌وری کار افرادی را که از شوک‌های ناشی از ترس رنج می‌برند، بهبود می‌بخشد. از کلونازپام همچنین به عنوان یک داروی ضدافسردگی هم استفاده می‌شود.

این دارو به خوبی از دستگاه گوارشی جذب و دفع آن از طریق ادرار صورت می‌گیرد.

داروهای دیگری هم به منظور کنترل تشنج و صرع مصرف می‌شوند که از آن جمله می‌توان به قرص گاباپنتین اشاره کرد. در لینک زیر توضیحات مربوط به این داروها را بخوانید.

مقدار و نحوه مصرف

قرص کلونازپام را توسط دهان و طبق تجویز پزشک روزانه دو تا سه بار مصرف کنید. میزان دوز مصرفی آن به شرایط پزشکی، سن و واکنش به دارو بستگی دارد. برای کودکان دوز مصرفی معمولا به وزن آن ها بستگی دارد. افراد بزرگسال معمولا مصرف این دارو را با دوز پایین شروع می کنند تا خطر عوارض جانبی آن کاسته شود. دوز خود را افزایش ندهید، به طور معمول و به مدت مشخصی که پزشک تجویز کرده است از آن استفاده کنید. این قرص را بهتر است یک دفعه و به همراه یک لیوان آب مصرف کنید.

این دارو طبق نظر پزشک برای بزرگسالان ۱ تا ۴ نوبت در روز مصرف می‌شود و مقدار مصرف آن برای شروع ۱٫۵ میلی‌گرم در روز بوده كه به تدریج ۴ تا ۸ ملی‌گرم در روز افزایش می‌یابد. حداکثر دوز مصرفی این دارو ۲۰ میلی‌گرم می‌باشد.

موارد مصرف قرص کلونازپام

درمان تشنج
درمان صرع
حملات پانیک
اختلالات اضطرابی

عوارض جانبی قرص کلونازپام چیست؟

قرص کلونازپام نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایعترین عوارضی که ممکن است به دنبال مصرف این دارو بروز یابند عبارتند از:

خواب آلودگی
سرگیجه
احساس خستگی
افزایش ترشح بزاق

توجه داشته باشید که هر فردی که از این دارو استفاده می کند به این عوارض دچار نمی شود. همچنین معمولا این علایم خود به خود بهبود می یابد. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده هستند یا این علایم در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را از موضوع باخبر سازید.

توجه داشته باشید که پزشک شما قرص کلونازپام را با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید برای شما تجویز نموده است. با این وجود اگر احساس می کنید که این شما واکنش مناسبی به این دارو نمی دهید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

حساسیت دارویی شدید به قرص کلونازپام بسیار نادر است. با این وجود در ضورت هرگونه واکنش آلرژیک به این دارو بایستی بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. واکنش پوستی، خارش بدن، تورم لب ها و صورت و تنگی نفس برخی از علایم آلرژیک می باشند.

تداخلات دارویی درباره قرص کلونازپام چیست؟

تداخلات دارویی و بر هم کنش میان آن ها می تواند اثربخشی داروی شما را افزایش یا کاهش دهد.تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که اثربخشی قرص کلونازپام را افزایش می دهد. افزایش اثر آن می تواند شما را مستعد بروز عوارض آن نماید.

بنابراین پزشک شما بایستی مقدار کمتری از این دارو را برای شما تجویز نماید تا بتواند از افزایش احتمال عوارض این دارو بکاهد. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین معنا که اگر داروی دیگری اثر قرص کلونازپام را کاهش می دهد پزشک شما باید میزان دوز دارو را افزایش دهد. بنابراین به تمامی بیماران توصیه می گردد تا قبل از مصرف این دارو سایر داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند صحیح ترین تصمیم را در درمان آنها اتخاذ نماید.

در صورتی که شما از داروهایی استفاده می کنید که موجب خواب آلودگی شما می گردد حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این داروها عبارتند از:

مصرف الکل
آنتی هیستامین ها
ستریزین
دیفن هیدرامین
داروهای خواب آور
آلپرازولام
دیازپام
لورازپام
زولپیدم
شل کننده های عضلانی
نارکوتیک ها و مخدرها
کدئین
مورفین

اشكال دارو:

قرص، آمپول

چگونگی مصرف:

اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.
کلونازپام‌ معمولاً ۳ بار در روز مصرف‌ می‌شود. هیچگاه‌ بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز مصرف‌ نکنید. از دستورات‌ پزشکتان‌ به‌ دقت‌پیروی‌ کنید. اگر حس‌ می‌کنید پس‌ از ۳ ماه‌ استفاده‌ از این‌ دارو پاسخ‌ بدنتان‌نسبت‌ به‌ آن‌ کم‌ شده‌ است‌ با پزشکتان‌ در مورد مقدار دارویتان‌ مشورت‌ کنید ،چرا که‌ ممکن‌ است‌ دچار نوعی‌ «تحمل‌ به‌ دارو» شده‌ باشید. اگر یک‌ نوبت‌ رافراموش‌ کردید ، اگر ظرف‌ ۱ ساعت‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. در غیر این‌صورت‌ نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ ، به‌ برنامه‌ دارویی‌ منظم‌تان‌ بازگردید. از دو برابر کردن‌ مقدار دارو بپرهیزید.

بزرگسالان: براي شروع ۱ ميليگرم در روز، كه بتدريج ۴ تا ۸ مليگرم در روز افزايش مي يابد. (مقدار ثابت).
كودكان: متناسب با سن و وزن از مقدار دارو كم كنيد.
شروع تأثير دارو: ۱ ساعت.
ادامه اثر دارو: تقريباً ۳۰ ساعت.
توصيه غذايي: ـــــــــــ
نگهداري از دارو: در محيط بسته، خشك و خنك و بدور از دسترسي اطفال ونور باشد.
متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك دارو را قطع نكنيد زيرا نشانه ها ممكن است عود كنند.
مصرف مقدار اضافي: اگر تصادفي باشد اشكال ندارد. ولي بطور كلي مصرف زياد اين دارو ايجاد خواب آلودگي مي كند. به پزشك خبر دهيد.

استفاده بلند مدت:

درمان طولاني مدت موجب ميشود تا حدودي از عوارض مفيد و نيز عوارض جانبي اين دارو كاسته شود. زيرا بدن به آن عادت مي كند.

قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام

 

قرص و کپسول فلوکونازول / موارد مصرف فنوکونازول / عوارض قرص فنوکونازول /نحوه ی مصرف فنوکونازول 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “قرص کلونازپام / عوارض قرص کلونازپام / مقدار مصرف قرص کلونازپام / تداخلات داروئی قرص کلونازپام”قالب تفریحی