فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

مجموعه: انواع ویتامین ها و پروتئین, ویتامین ها و مکمل ها تعداد بازدید: 33
فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

فسفر:

فسفر یک ماده معدنی است که بیش از ۱ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می‌دهد. این ماده دومین ماده معدنی فراوان در بدن است. فسفر تقریبا در هر سلولی وجود دارد. بیشتر فسفر موجود در بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها یافت می‌شود.

عوارض جانبی:

فسفر را می‌توان از طریق مواد غذایی تامین کرد. بنابراین امکان کمبود آن در بدن نادر است. همچنین وجود مقادیر بالا از فسفر در خون نیز نادر است . اما اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، می‌تواند با کلسیم ترکیب شود تا رسوبی را در بافت‌های نرم همچون عضلات ایجاد نماید. مقدار بالای فسفر در خون تنها در افرادی با بیماری حاد کلیوی یا اختلال شدید در تنظیم مقدار کلسیم دیده می‌شود.

مقدار مورد نیاز فسفر در سنین مختلف:

با توجه به توصیه‌های پزشکان، مصرف روزانه فسفر به شرح زیر است:

۰ تا ۶ ماهه:۱۰۰ میلی گرم در روز
۷ الی ۱۲ ماهه: ۲۷۵ میلی گرم در روز
۱ الی ۳ ساله: ۴۶۰ میلی گرم در روز
۴ تا ۸ ساله: ۵۰۰ میلی گرم در روز
۹ تا ۱۸ ساله: ۱۲۵۰ میلی گرم
بزرگسالان: ۷۰۰ میلی گرم در روز

زنان باردار یا شیرده:
کمتر از ۱۸ سال: ۱۲۵۰ میلی گرم در روز
بزرگتر از ۱۸ سال: ۷۰۰ میلی گرم در روز

نقش فسفر در بدن:

فسفر در بدن چهار عمل مهم انجام میدهد:
به رشد و ترمیم بدن کمک میکند.
با کمک به متابولیسم چربیها و نشاستهها، توان و نیروی لازم را در فرد بوجود میآورد.
درد ناشی از ورم مفاصل را کاهش میدهد.
در سلامتی دندانها و لثه مؤثر است.
از کل فسفر موجود در بدن ۸۰ درصد آن در استخوانها موجود است و ۲۰ درصد آن در دیگر قسمتهای بدن وجود دارد.
عملکرد فسفر در استخوان معلوم است ، با کلسیم کریستال هایی را تشکیل می دهند که در اسکلت پروتئینی استخوان نشسته و موجب استحکام استخوان می گردد.
در بقیه بخش های بدن فسفر به عنوان یک عنصر مهم ، نقش های زیادی را برعهده دارد. فسفر در ساختمان کلیه کروموزوم های بدن ما موجود است. در غشا همه سلولهای بدن ما وجود دارد. فعال شدن بسیاری از آنزیمها با اتصال یک مولکول فسفر صورت می گیرد و در خون به حفظ PH ثابت کمک می کند ، و به این ترتیب نمی گذارد خون بدن ما قلیایی یا اسیدی شود. و بالاخره هر چه ماده انرژی زا در بدن ما وجود دارد مثل ATP * و CP ** همه با اتصال مولکول فسفر انرژی را در خود ذخیره می کنند.
پس می بینید اگر فسفر وجود نداشته باشد حیات امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که خداوند عنصر فسفر را به وفور در مواد غذایی قرار داده است.

کمبود فسفر:

در انسان نادر است ولیکن در اثر مصرف بعضی داروها جذب فسفر کاهش می یابد مثل آنتی اسیدهایی که برای معده درد تجویز می شود ، ( مثل ئیدروکسید آلومینیوم ) و در طولانی مدت موجب کمبود فسفر می گردند ، البته در افرادی که مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم «بزرگ شدن غده پاراتیروئید) هستند و در کودکان نارس احتمال کمبود فسفر وجود دارد.
علائم کمبود فسفر از اختلال در عمل ATP انرژی زا شروع می شود. در اثر کمبود فسفر ، اختلال عصبی، اسکلتی ، خونی و کلیوی به جود خواهد آمد.سالمندان و بانوان یائسه متوجه باشید که شما نیاز بیشتری به فسفر دارید تا مبتلا به پوکی استخوان نشوید.
از مصرف بیش از اندازه فسفر مسمومیتی دیده نشده است ولیکن در صورتی که مصرف فسفر خیلی بیش از کلسیم باشد مثلاً فرد عادت به خوردن گوشت زیاد و لبنیات کم داشته باشد ، حالتی در فرد بوجود میآید که به آن هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه گویند که موجب افزایش گردش املاح در استخوان شده و محتوی کلسیم استخوان را کاهش می دهد . از اینرو به کسانی که سرخود رژیم لاغری می گیرند و فقط غذایشان گوشت گوسفند یا گوشت مرغ پخته است یا کسانی که رژیم غذایی نامتعادلی دارند توصیه می شود مراقب استخوانهایشان باشند که این رژیم نادرست شکستگی های دوران پیری را در پی دارد .

تداخل هاي احتمالي:

موارد زير مي تواند به كمبود فسفر كمك كند:

· آلبومين شامل آنتاسيد

· آهن

· منيزيوم

· ناكافي بودن ويتامين «دي»

منابع فسفر دار:

میوه ها و آب میوه ها

میوه ها میزان کمی فسفر دارند. آب پرتغال غنی شده با کلسیم و ویتامین D منبعی عالی از کلسیم محسوب می شود زیرا قابلیت جذب بالایی دارد. مصرف ۲۳۶ میلی لیتر آب پرتغال حاوی ۳۰۰ میلی گرم کلسیم بوده و حائز ۳۰ درصد ارزش روزانه است. ریواس نیز غنی از کلسیم می باشد. یک فنجان از ریواس خام و یخ زده ۲۲۶ میلی گرم کلسیم و ۱۶.۴ میلی گرم فسفر را برای بدن فراهم می کند. همچنین یک فنجان از ریواس خردشده ی خام نیز حاوی ۸۶ میلی گرم کلسیم و ۱۷.۱ میلی گرم فسفر است. نصف فنجان از انجیر خشک شده و خام مقدار بالایی کلسیم در حدود ۱۲۰ میلی گرم دارد که شامل ۱۲ درصد ارزش روزانه می شود.

سبزیجات

سیزیجات برگ سبز تیره میزان بالایی کلسیم دارند، اما تامین کننده ی کمتر از ۵۰ میلی گرم فسفر یا تقریبا ۵ درصد ارزش روزانه است. یک فنجان از سبزی کلارد خرد شده و پخته ۳۷۵ میلی گرم کلسیم و بیش از ۳۵ درصد ارزش روزانه دارد. همچنین یک فنجان از اسفناج خردل پخته حاوی ۲۸۴ میلی گرم کلسیم بوده و معادل ۲۵ درصد ارزش روزانه است. یک فنجان از کلم کیل خرد شده، پخته و یخ زده تقریبا ۱۸۰ میلی گرم کلسیم برای بدن فراهم می کند، درحالیکه یک فنجان از سبزی شلغم خرد شده و پخته حاوی ۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۲۰ درصد ارزش روزانه می باشد. نصف فنجان برگ اسفناج پخته حاوی ۱۴۵ میلی گرم کلسیم و ۱۵ درصد ارزش روزانه است.

سایر موادغذایی

فرآورده های سویا حاوی مقدار بالایی کلسیم بوده و تقریبا فاقد فسفر است. فرآورده های لبنی نیز غنی از کلسیم و فسفر می باشند، اما بستنی میزان کلسیم بیشتری نسبت به فسفر دارد. نصف فنجان بستنی وانیلی بدون قند افزودنی، ۱۰۰ میلی گرم کلسیم و ۵۰ میلی گرم فسفر برای بدن فراهم می کند. بستنی توت فرنگی و وانیلی با افزودنی قند نیز ۱۲۲ میلی گرم کلسیم و ۸۰ میلی گرم فسفر دارد که منبع خوبی برای کلسیم محسوب می شود. همچنین بستنی شکلاتی حاوی میزان بالایی فسفر است.

خرما

خرما یکی از میوه‌هایی است که مقدار فسفر و کلسیم آن به مقدار فسفر و کلسیمی است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد. فسفر خرما سلول‌های عصبی را سرزنده نگه می‌‌دارد، و این ماده‌ی حیاتی، درمان موثری برای تمام کمبودهای بدن و تقویت کننده‌ی اعمال فکری و مغز می‌باشد.

پرتقال

پرتقال به سبب داشتن مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر، برای کودکان اشتهاآور بوده و باعث رشد و نمو آنان می شود و در فعالیت سوخت و ساز سلول های بدنشان موثر است. پرتقال سرشار از ویتامین C است. املاح آن از رقیق شدن خون جلوگیری می‌کند. برای آرامش اعصاب و تقویت ذهن موثر است. هم‌چنین ضد افسردگی و رنج روحی می‌باشد. مصرف پرتقال از خستگی فکری و جسمی جلوگیری می‌کند و باعث تقویت حافظه می‌گردد.

فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

 

فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار

 

مواد معدنی / دسته بندی مواد معدنی / علت بر هم خوردن توازن مواد معدنی / خواص برخی از مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “فسفر / عوارض جانبی فسفر زیاد / مقدار مورد نیاز فسفر / نقش فسفر در بدن / کمبود فسفر /تداخلات داروئی فسفر /منابع فسفر دار”قالب تفریحی