عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 19
عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

 

عمل جراحی لیزیک چیست

عمل لیزیک یک شکل از جراحی لیزر است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی و آستیگماتیسم و دوربینی را اصلاح کند. در این فرم، عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏های پس از عمل کمتر است.

شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک چیست؟

– فرد بالای ۱۸ سال سن داشته باشد. اما در برخی موارد کودکان کم‌سن دارای یک چشم با نزدیک بینی شدید و یک چشم با دید طبیعی هستند، ممکن است تحت عمل لیزیک قرار گیرند.

– طی شش ماه شماره عینک فرد ثابت مانده باشد.

– در افراد با نزدیک بینی ۱ تا ۱۰ دیوپتر یا آستیگماتیسم کمتر از ۴ دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی ۱ تا ۶ دیوپتر دارند، این عمل قابل انجام است.

– زنان باردار یا شیرده نمی توانند این عمل را انجام دهند.

– کسانی که می خواهند لیزیک کنند، نباید برخی از داروها مانند پردنیزون خوراکی یا ایزوترتینوئین را مصرف کنند.

– فرد بیماری های چشمی مثل آب سیاه چشم (گلوکوم)، خشکی چشم، بیماری های شبکیه، عفونت هرپس (تبخال) چشم، آب مروارید، کدورت قرنیه و کواتوکونوس (قوز قرنیه) نداشته باشد.

– سلامتی کلی فرد باید مناسب باشد و به بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، بیماری های روماتیسمی مثل آرتریت روماتوئید و لوپوس مبتلا نباشد.

– فرد انتظارات واقع‌گرایانه از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد، نه غیر واقعی و خیالی.

چه مدت است که لیزیک انجام می‏ شود؟

اولین نمونه‏ های مشابه این عمل (کراتومیلیوزیس) روی انسان در سال ۱۹۶۳ انجام شد. این روش به تدریج پیشرفت و بهبود پیدا کرده است. لیزر اکسایمر بیش از ۲۰ سال است که برای (PRK) مورد استفاده قرار می گیرد. جراحان چشم بیش از۳۰ سال است که توانسته‏ اند لایه نازک از قرنیه را بردارند. این دو روش (برداشتن یک لایه نازک و انجام لیزر زیر آن) در سال ۱۹۹۱ با هم ترکیب شده و یک شکل جدیدی از عمل جراحی انکساری به نام لیزیک پدید آمد. کلینیک نور از سال ۱۳۷۳ انجام اعمال جراحی لیزر (PRK) و از نیمه دوم سال ۱۳۷۴ عمل لیزیک را برای اولین بار در ایران و خاورمیانه آغاز کرد.

زمان عمل جراحی چقدر است؟

زمان عمل لیزیک کمتر از ده دقیقه است. مدت زمان عمل لیزر (PRK) مختصری کمتر از مدت عمل لیزیک می‏ باشد.

عمل لیزیک چطور انجام می شود؟

این عمل جراحی بسیار ساده و سرپایی بوده و با استفاده از قطره بی‌حسی و بدون درد و هیچگونه تزریقی انجام می‌شود.
در هر چشم طول مدت جراحی حدود ۵ دقیقه و طول مدت لیزر هم ۵ تا ۲۰ ثانیه است.
فردی که می خواهد لیزیک کند، نباید بیماری های چشمی مثل آب سیاه، خشکی چشم،بیماری های شبکیه، تبخال چشم، آب مروارید، کدورت و قوز قرنیه داشته باشد
در عمل لیزیک، ابتدا یک لایه با ضخامت حدود ۱۶۰ میکرون از سطح قرنیه چشم برداشته می‏شود و سپس توسط لیزر اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می‏شود، تراش قرنیه متناسب با شماره عینک صورت می‏گیرد.

پس از عمل لیزیک، تا چند ساعت احساس سوزش و جسم خارجی و اشک ریزش وجود دارد، اما معمولا نیازی به داروی ضد درد نیست و اغلب روز بعد از عمل می‏توان به کار روزانه بازگشت.

افرادی که از لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند، حداقل یک هفته قبل از انجام معاینات و عمل از لنز خود استفاده نکنند و برای کسانی هم که از لنز تماسی سخت استفاده می‌کنند، این زمان به مدت سه هفته قبل از معاینه یا عمل لیزیک افزایش پیدا می‌کند.

عوارض عمل لیزیک چیست؟

اصلاح بیش از حد، دیدن هاله، ناراحتی در نگاه کردن به چراغ‌ در شب، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب و سختی مطالعه از عوارض بعد از عمل لیزیک هستند که در هفته‌های اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف می‌شوند.

از دیگر عوارض این عمل، عفونت قرنیه است که بسیار نادر بوده و ممکن است از هر ۴۰۰۰ نفر که تحت جراحی قرار می‌گیرند، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می‌یابد.

حدود دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط پس از ۳ تا ۶ ماه می‌تواند مقداری پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود که در این صورت می‌توان آن را مجددا با لیزر اصلاح کرد.

بعد از عمل لیزیک چه باید کرد؟

– خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است.
– از شستشوی سر و صورت و استحمام تا ۲۴ ساعت بعد از عمل باید خودداری کرد.
– تا سه هفته استخر و سونا نرفت.
– از آرایش کردن چشم ها تا یک هفته پس از عمل خودداری کرد.
– از شنا در استخر و دریا تا یک ماه پس از عمل باید خودداری کرد.

آیا عمل جراحی لیزر و لیزیک چشم را در مقابل ضربه آسیب‏ پذیرتر می‏ نماید؟

اثبات شده است که استحکام قرنیه بعد از عمل های جراحی لیزر و لیزیک در مقایسه با استحکام قرنیه طبیعی در برابر ضربه تفاوتی نمی‏ کند. اما باید بدانیم که اساساً چشم های نزدیک‏ بین ذاتاً در مقابل ضربه نسبت به چشم های طبیعی آسیب‏ پذیرتر می‏ باشد (چه تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند یا قرار نگرفته نباشند). در نزدیک بینی متوسط، شدید و بسیار شدید چه آن هایی که عینک و لنز تماسی را برای تصحیح عیب انکساری خود انتخاب کرده‏ اند و چه آن هایی که تحت اعمال جراحی قرار گرفته‏ اند، به علت تغییرات شبکیه بهتر است مرتبا هر ۶ ماه تا یکسال یک نوبت تحت معاینه چشم قرار گیرند تا در صورت لزوم به موقع درمان ضایعات اطراف شبکیه از قبیل سوراخها و نازکی های شدید شبکیه انجام پذیرد و بدین وسیله از پارگی و جدا شدگی شبکیه جلوگیری شود. همچنین این افراد باید مراقب باشند که از ضربات مستقیم به ناحیه سر و یا چشم که مثلا در بعضی از ورزش های رزمی ممکن است اتفاق بیفتد، پرهیز نمایند.

آیا عمل لیزر و لیزیک برای انجام اعمال جراحی بعدی که ممکن است برای چشم ضرورت یابد، مانعی ایجاد می‏ کند؟

خیر. کلیه اعمال جراحی چشم بعد از این گونه عمل های جراحی قابل انجام هستند.

آیا عمل لیزر و لیزیک سبب بیماری شب کوری یا کور رنگی می‏شود؟

بیماری شب کوری (Night Blindness) و کوررنگی (Color Blindness) دو بیماری پرده چشم یا شبکیه هستند که جنبه توارثی دارند و عمل لیزر و لیزیک نمی‏ تواند سبب ایجاد اینگونه بیماری های چشم گردد. البته باید بدانیم که در هفته‏ های نخست بعد از این اعمال جراحی، مشکلاتی در دید شب بوجود می‏ آید، مانند پخش نور (Glare) یا هاله دیدن در اطراف اشیا نورانی (Halo Vision) که به تدریج از بین می‏ روند.

آیا می توان بعد از عمل لیزر و لیزیک، از لنز تماسی رنگی و معمولی استفاده کرد؟

بلی، اما بهتر است که استفاده از آن به ۶-۳ ماه بعد از عمل موکول شود.

هجده ساله ها لیزیک را فراموش کنند

عامل سن در انجام عمل از محوریت اساسی برخوردار هست اصولا باید وضعیت عیبوب انکساری در افراد به حالت ثبات در بیاید و در طول یک سال فرد میزان تغییرنمره چشم نداشته باشد معمولا سن بالای بیست سال سن شاخص درمورد مورد نظر است و افراد باید بیش از بیست ویک سال سن داشته باشند همچنین وضعیت بیماری های چشمی و هرگونه آستیگماتیسم نامنظم و قوز قرنیه در حوزه ناهنجاری های چشمی هستند که امکان انجام موفقیت آمیز لیزیک را سلب میکنند.

زنانی که در دوران بارداری به سر می برند نیز به دلیل تغییرات هورمونی خاص این دوران با تغییر مداوم عیوب انکساری مواجه هستند که انجام عمل رادر این افراد ناممکن می کند افرادی که به هر دلیلی با درجاتی از خشکی چشم رو ربه رو هستند باید تحت درمان دوره ای کامل قرار گرفته وعلایم خشکی چشم پیش از انجام عمل اصلاح عیوب انکساری درآنان حدالممکن برطرف بشود عموما همه افرادی که دارای خشکی چشم به اندازه مردمک بزرگ ویا قرنیه نازک می باشند کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیزیک نیستنددر صورتی که فرد دارای ضخامت قرنیه ای کم باشد تحت شرایط ویژه ای پس از مشاوره و صلاحدید چشم پزشک می تواند تحت عمل جراحی پی اآر کی قرار گیرد.

پیشنهاد اول پزشکان عینک یا لیزیک؟

متاسفانه امروزه بسیاری از افرادی که شرایط مناسب عمل جراحی را ندارد و از عینک ولنز های تماسی خود به روش منظم و با اصول صحیح استفاده نمی کنند اقبال روز افزون نسبت به عمل های اصلاح عیوب انکساری از قبیل لیزیک ولازک نشان می دهند بدون آنکه از شرایط سنی یا مختصات بینایی مناسب برای انجام این عمل برخوردار باشندقطعا کسانی که کاندید های مناسبی برای عمل های اصلاح عیوب انکساری چشم نباشند می تواننداز عینک هایی با ضریب شکست بالا و نازک در صورت ابتلا به عیبوب انکساری کنند یا در مواقع ویژه می توانند از لنز های تماسی ویژه برای اصلاح عیوب انکساری استفاده کنند.

برای جراحی اصرار بیهوده نورزید

عمل پی ار کی از مزیت های ممتازی و ویژگی های منحصر به فردی در اصلاح عیوب انکساری قرنیه به ویژه در افرادی که دچار خشکی چشم ویا قرنیه نازک می باشند برخوردار است . در صورتی که هم ضخامت قرنیه برای انجام عمل لیزیک کم باشد ویافرد در اثر به علت عمل لیزیک در گذشته با نازک شدن قرنیه مواجه باشد می توان به انجام عمل پی ار کی مبادرت کرد عواقب مرتبط یا ایجادفلات ویا امکان ایجاد آستیگماتیسم منظم در” پی ار کی “وجود ندارد.در کل اگر چه جراحی لیزیک از کاربرد گسترده ای برخوردار است اما انجام عمل پی ار کی در وضعیت های ویژه از بازده مطلوب تری برخوردار است.

عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

 

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک”قالب تفریحی