عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 27
عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

 

عمل جراحی قلب باز:

عمل جراحی قلب باز گاهی اوقات عمل جراحی قلب سنتی نامیده می شود. امروزه، بسیاری از روش های جدید عمل قلب نه با دهانه ای گسترده بلکه با یک برش کوچک انجام می دهند. بنابراین، اصطلاح “عمل جراحی قلب باز ” می تواند گمراه کننده باشد.

چه زمانی عمل جراحی قلب باز مورد نیاز است؟

عمل جراحی قلب باز ممکن است به منظور یک عمل جراحی عروق کرونر انجام شود. یک پیوند بای پس عروق کرونر ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب لازم باشد.

بیماری عروق کرونر قلب زمانی رخ می دهد که رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب فراهم می کنند، باریک و سخت گردند. این حالت اغلب سخت شدن شریان ها نامیده می شود.

این سخت شدن زمانی رخ می دهد که مواد چرب به شکل یک پلاک بر روی دیواره های عروق کرونر رسوب می کنند. این پلاک شریان ها را باریک ساخته، و حرکت خون از طریق آن را دشوار می سازد. هنگامی که خون نتواند به درستی به قلب جریان یابد، حمله قلبی ممکن است رخ دهد.

قبل از عمل:

قبل از انجام پیوند بای پس عروق کرونری (CABG) شما نیاز به انجام یک سری ازمایشات دارید تا برای این عمل آماده گردید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است ازمایشاتی همچون، آزمایش خون، EKG (نوار قلبی یا الکتروکاردیوگرافی)، اکوکاردیوگرافی، عکس‌برداری از قفسه سینه، کاتتریزاسیون قلبی و یا آنژیوگرافی عروق کرونری (آنژیوپلاستی) برای شما تجویز شود. پزشک توصیه‌های لازم را به‌منظور آماده شدن برای عمل جراحی CABG، به شما گوش زد خواهد کرد. او شما را در خصوص غذا، نوشیدن‌ها و داروهای مجاز قبل از عمل جراحی، راهنمایی خواهد کرد. همچنین مواردی که باید متوقف کنید (مثل ترک سیگار) را به شما تذکر خواهد داد. به‌احتمال‌زیاد شما در همان روز عمل جراحی، در بیمارستان بستری خواهید شد. اگر ازمایشات عروق کرونر قلب بیانگر وجود انسداد شدید در شریان‌های عروق کرونر (قلب) باشد، ممکن است بلافاصله شما در بیمارستان بستری گردید. عمل بای پس ممکن است همان روز یا روز بعد برای شما انجام گردد.

روند عمل:

قبل از عمل جراحی، شما تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. درواقع حین عمل شما خواب (هوشیار نیستید) خواهید بود. درنتیجه در طول عمل جراحی دردی حس نخواهید کرد. هنگامی‌که شما بی‌هوش هستید، جراح قلب یک برشی در حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر در میان قفسه سینه شما ایجاد می‌کند. استخوان‌های قفسه سینه شما نیز شکافته می‌شوند تا قلب در دسترس جراح قرار بگیرد. این کار به جراح اجازه می‌دهد تا قلب، آئورت قلب و رگ‌های خونی اصلی – که خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن می‌رسانند- را مشاهده نماید. اکثر افرادی که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قرار می‌گیرند، به یک دستگاه مخصوص به نام “دستگاه بای‌ پس قلبی – ریوی” یا پمپ بای پس متصل می‌شوند.

درحالی‌که شما به این دستگاه متصل هستید، قلب شما متوقف می‌شود.
درحالی‌که قلب شما برای عمل جراحی متوقف شده است، این دستگاه وظیفه قلب و ریه‌های شما را به عهده می‌گیرد. این دستگاه اکسیژن را به درون خون شما تزریق می‌کند، خون را در سراسر بدن شما به گردش درمی‌آورد و دی‌اکسید کربن را از خون حذف می‌کند. نوع دیگری از عمل جراحی بای پس نیز وجود دارد که در آن از دستگاه بای پس قلبی – ریوی، استفاده نمی‌شود. در این روش باوجود تپش قلب، عمل جراحی صورت می‌پذیرد. به این روش ” جراحی بای پس عروق کرونری بدون پمپ بای پس” می‌گویند. نام دیگر این روش ” OPCAB ” است. برای انجام پیوند بای پس:
جراح یک قسمتی از سیاهرگ و یا سرخرگ شما را از بخش دیگری از بدن برداشته و از آن استفاده (پیوند رگ) می‌کند تا یک مسیر انحرافی در قسمتی که رگ مسدود شده است، ایجاد کند. ممکن است پزشک از سیاهرگی استفاده کند، به نام “ورید صافن”. این سیاهرگ در پا قرار دارد.
بدین ترتیب، برای به دست آوردن این سیاهرگ، جراح در امتداد بین مچ پا و کشاله ران، برشی ایجاد کرده و بخشی از سیاهرگ را جدا می‌کند. یک سر رگ جداشده (پیوندی) به یکی از رگ‌های کرونری دوخته خواهد شد. انتهای دیگر رگ نیز به بخشی از دریچه آئورت که قبلاً باز شده است، دوخته (پیوند) می‌شود.
یک رگ خونی دیگری به نام سرخرگ سینه‌ای داخلی (IMA)، در قفسه سینه وجود دارد که می‌توان از آن برای پیوند استفاده نمود. یک سر این رگ از قبل به شاخه‌ای از آئورت شما متصل است. درنتیجه انتهای دیگر آن به عروق کرونری متصل می‌شود.
از سایر عروق نیز می‌توان در جراحی بای پس استفاده نمود، یکی از رایج‌ترین رگ‌هایی که در خصوص عمل بای پس استفاده می‌شود، شریان رادیال است که در مچ دست قرار دارد.
پس‌ازآنکه پیوند رگ صورت پذیرفت، استخوان‌های قفسه سینه دوباره توسط سیم‌هایی به هم متصل می‌گردند. این سیم‌ها در داخل بدن شما باقی می‌مانند. برش ایجادشده با نخ‌های بخیه بسته می‌شود

این عمل حدودا چهار تا شش ساعت طول می کشد.

 

عمل جراحی قلب باز برای درمان بسیاری از مشکلات قلبی استفاده می شود. به عنوان مثال:

– درمان نارسایی قلبی و بیماریهای عروق کرونر(CHD)

– ترمیم و یا تعویض دریچه های قلب، که اجازه می دهد خون از طریق قلب جریان یابد.

– ترمیم آسیب دیدگی و یا نقایص غیر طبیعی قلب

– کنترل ریتم های غیر طبیعی قلب

– دستگاه های پزشکی کاشتنی که به ضربان درست قلبی کمک می کنند.

– جایگزینی یک قلب آسیب دیده با یک قلب اهدایی (پیوند قلب)

عوارض عمل قلب باز:

برخی از عوارض شایع عمل قلب باز بطور معمول در ساعات و روزهای اولیه بستری شدن در بیمارستان بهبود می یابند و بیمار بطور دقیق برای عوارض عمل قلب باز توسط پرسنل بیمارستان و از طریق انجام تست های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد.

۱- خونریزی بعد از عمل قلب باز

ممکن است در محل برش جراحی یا منطقه ای از قلب که در آن عمل جراحی انجام می شود رخ دهد.

۲- ریتم قلب غیر طبیعی

در موارد نادر یک پیس میکر خارجی موقتی، و یا داخلی دائمی ممکن است برای اصلاح این مشکل لازم باشد.

۳- آسیب ایسکمیک قلب

آسیب به بافت قلب ناشی از کمبود جریان خون به قلب

۴- مرگ

خطر مرگ در جراحی که در آن قلب متوقف گردیده است در هر روشی افزایش می یابد.

۵- لخته شدن خون

لخته ممکن است در داخل و اطراف قلب شکل گرفته و یا از طریق جریان خون حرکت نماید.

۶- سکته مغزی

اغلب توسط لخته هایی که در خون بعد از عمل جراحی شکل گرفته اند، ایجاد می شود.

۷- از دست دادن خون

در برخی موارد، یک انتقال خون ممکن است لازم باشد.

۸- تامپوناد قلبی (تامپوناد پریکارد)

یک بیماری تهدید کننده زندگی که در آن پریکارد، کیسه اطراف قلب، پر از خون می شود. این حالت باعث می شود که عملکرد کامل قلب دشوار و یا غیر ممکن گردد.

بعد از عمل جراحی قلب باز چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که شما بعد از عمل جراحی از خواب بیدار می شوید، شما دو یا سه لوله در قفسه سینه خود خواهید داشت. که این برای کمک به تخلیه مایع از نواحی اطراف قلب شماست. شما مایعات داخل وریدی (IV) دریافت خواهید. شما ممکن است یک کاتتر (لوله نازک) در مثانه خود برای حذف ادرار داشته باشید.

همچنین به دستگاه هایی متصل خواهید بود که ضربان قلب شما و دیگر موارد را تحت نظارت قرار خواهند داد.

شما معمولا شب اول را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) خواهید گذراند. سپس به بخش مراقبت های عادی خواهید رفت تا ۳ یا ۷ روز بعدی را در آنجا بگذرانید.

 عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل


عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

 

جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان / مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل”قالب تفریحی