عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

مجموعه: پیشگیری از بیماری ها, سلامت زنان و مردان تعداد بازدید: 18
عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان:

کسانی که با افراد متعددی ارتباط جنسی دارند، بیشترین ابتلایان به بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی را تشکیل می دهند. این بیماران ممکن است در ظاهر سالم باشند و علامت چندانی نداشته باشند اما می توانند ناقل بسیاری از بیماری‌های عفونی ناحیه دستگاه تناسلی به افرادی که با آنان در ارتباط جنسی هستند، شوند.

در زمان انتقال بسیاری از این عفونت‌های ویروسی به دلیل پنهان بودن علائم در ظاهر مانند زگیل که علامت چندانی ندارد به راحتی می توان با ارتباط جنسی آن را به دیگرانمنتقل کرد. علاوه بر آن بیماری‌های سوزاک، HIV، کلامدیا نیز امکان انتقال به دیگران را دارد که از دو جنس قابل انتقال به یکدیگر است.

دختران مجرد نیز ممکن است مبتلا به عفونت‌های ناحیه تناسلی شوند. البته از نوع عفونت‌های قارچی، که این بیماری در بین دختران بسیار شایع است که با تغییرات ترشح از لحاظ رنگ و غیر طبیعی بودن آن (سفید، زرد، بدبو، پنیری شکل) همراه با خارش و سوزش، به دلیل رعایت نکردن بهداشت و مرطوب بودن این ناحیه، مبتلا می شوند.

جهت جلوگیری از عفونت تناسلی در زنان به نکات زیر توجه نمایید :

۱ـ پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو به طرف عقب، توصیه بهداشتی برای جلوگیری از عفونت دستگاه تناسلی خانم ها خود را بشویید، این کار از رانده شدن باکتری های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه ی تناسلی جلوگیری می کند.
۲ـ در طی روز لباس های زیر با جنس الیاف نخی به تن کنید. از پوشیدن لباس های تنگ مانند شلوار جین، جوارب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. لباس های گشاد و راحت به تن کنید و برای شستشوی لباس های زیر خود شوینده های غیرمعطر و ملایم بکار ببرید.
۳ـ کاندوم ها و دیافراگم های از جنس لاتکس و ژل های اسپرم کش در برخی از زنان حساسیت و تحریک ایجاد می کنند، این افراد باید از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. همچنین در حین مقاربت از لغزنده کننده های محلول در آب غیر معطر استفاه کنید.
۴ـ لباس های زیر خود را حداقل هر یک روز در میان عوض کنید.
۵ـ از پودر تالک در اطراف ناحیه ی تناسلی استفاده نکنید، زیرا پودر تالک رطوبت را در خود نگه می دارد.
۶ـ در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده می کنید، حداکثر آن را هر سه تا چهار ساعت یک بار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپوت دست های خود را کاملاً بشویید. در طی خواب شبانه هیچ گاه از تامپون استفاده نکنید و به جای آن از نوارهای بهداشتی(پد) استفاده کنید.
۷ـ نوار بهداشتی را باید هر چهار تا شش ساعت یک بار(حداکثر هشت ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دست های خود را با آب و صابون بشویید.
۸ـ از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنید.
۹ـ حین استحمام از صابون و شامپوهای غیرمعطر و ملایم استفاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.
۱۰ـ همیشه نواحی تناسلی و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید، رطوبت رشد میکروب ها را سرعت می بخشد.
۱۱ـ بطور منظم سطح خارجی نواحی تناسلی را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن نواحی تناسلی نیازی به استفاده از صابون نیست.
۱۲- هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام ، سر خود را به سمت جلو خم کنید تا شامپو با ناحیه ی تناسلی تماس نیابد.
۱۳ـ پس از استحمام با یک حوله ی نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار می تواند از سشوار (با درجه ی باد سرد) نیز استفاده کنید.
۱۴ـ پس از استحمام ادرار کنید.
۱۵ـ هیچ گاه ادرار خود را نگه ندارید.
۱۶ـ از دوش مخصوص دستگاه تناسلی استفاده نکنید. چرا که این عمل ترشحات و باکتری های طبیعی و محافظ این ناحیه را می شوید.

۱۷-حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.

۱۸- تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.
۱۹-از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.

۲۰- اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دوم گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

 

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان

 

عفونت رحمی /انواع عفونت رحمی /  علل عفونت رحمی / علائم عفونت رحمی / عوارض عفونت رحمی / درمان عفونت رحمی / پیشگیری از عفونت رحمی 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عفونت ناحیه ی تناسلی زنان / جلوگیری از عفونت ناحیه ی تناسلی زنان”قالب تفریحی