شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/ با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

مجموعه: سلامت معلولین تعداد بازدید: 45
شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/ با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

 

نابینایان:

عصاي ويژه نابينايان به عنوان يك وسيله كمكي مهم در تحرك و جهت يابي براي افراد با آسيب شديد بينايي تلقي مي گردد. با وجود پيشرفتهاي علمي و فني، عصا همچنان بهترين وسيله براي شناسايي مسير و موانع در رفت و آمد نابينايان به شمار مي رود. امروزه در اكثر كشورها، بويژه در كشورهاي پيشرفته دنيا نابينايان و كم بينايان براي نيل به استقلال در رفت و آمد بيشتر، از عصا استفاده مي نمايند. استفاده از عصا توسط نابينايان سابقه ديرينه دارد. اما شيوه هاي استفاده از آن كه در چند دهه گذشته تدوين و بكار گرفته مي شود، نبوده است.
براي اولين بار در ايران در اوايل دهه ۵۰ گروهي از دست اندركاران آموزشي توانبخشي نابينايان پس از گذراندن دوره تحرك و جهت يابي كه توسط كارشناسان خارجي، در شهرستان كرج برگزار شده بود، به عنوان مربيان تحرك و جهت يابي مشغول و نابينايان علاقه مند به فراگيري تكنيكها و اصول تحرك و جهت يابي را با برگزاري دوره هاي خاص تحت آموزش قرار دادند.
متأسفانه به علت نگرش منفي جامعه نسبت به نابينايان پذيرش استفاده از عصا از سوي نابينايان بسيار دشوار بوده و تنها عده معدودي از آنان علاقه مند به يادگيري فنون تحرك و جهت يابي و استفاده از عصا بوده كه اين امر باعث محدوديتهاي زيادي در نيل به استقلال فردي در امر اياب و ذهاب دوستان نابينا گرديده است. خوشبختانه در دو دهه اخير بويژه در چند سال گذشته با تغيير نگرش نابينايان و فراهم شدن شرايط مناسب تر، براي ابراز وجود آنان در جامعه، علاقه مندي و تمايل نابينايان به استفاده از عصا به عنوان يك وسيله كمك توانبخشي افزايش يافته و اين امر موجب شده تا به طور روزافزون عده زيادي از نابينايان ضمن آموزش، مهارتهاي لازم را در امر تحرك وجهت يابي به دست آورده و به استقلال موردنظر نايل آيند. استقلال در اياب و ذهاب نابينايان، فعاليتهاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي آنان را گسترش داده است.

شیوه ی برخورد با افراد نابینا:

۱- نيكوست كه امنيت رو براي نابينا در محيط كار و کلا زندگي فراهم كنيد و نابينايي اون رو ناتواني تلقي نكنيد، بلكه اونو يك محدوديت بدونيد نه محرومیت و ناتوانی.
۲- هنگامي كه با شخص نابينايي برخورد ميكنيد از ترحم كردن نسبت به اون جداً خودداري كنید چه بسا که نابینایان توانايي هايي دارن كه افراد عادی از داشتنش محروم هستند،به فرد نابینا احترام بذاريد و مثه بقیه افراد باهاش رفتار كنيد.
۳-  هنگامي كه فرد نابينايي رو ميبينيد و احساس ميكنيد كه به كمك نياز داره، به طرفش برید و از او سؤال كنيد كه آیا ميتونيد به او كمك كنيد؟ اگر پاسخش آری بود،با کمال میل،بلکه نه از روی ترحم و دلسوزی به كمك او بشتابيد،چون کلا نابینایان از ترحم و و و و و و بیزارند.
۴-  وقتي نابينايي رو ميبينيد كه ميخاد از خيابون عبور كنه، ميتونيد بهش كمك كنيد،براي اين منظور بازو یا دست خودتون رو در اختيارش قرار داده تا او بازو یا دستتون رو بگیره و با هم از خيابون عبور كنيد،يا ميتونيد عصاي اون رو گرفته و اون رو همراهي كنيد تا از خيابون عبور كنه و هنگامي كه به اون طرف خيابون رسيديد اون رو از موقعيت جلويش آگاه كني.
۵-  زمانی که به مانع و یا جوب میرسید حتما اول خودتون از مانع یا جوب رد بشید و بعد فرد نابینا رو کمک کنید که عبور کنه.
۶-  هنگام صحبت کردن با فرد نابينا، هميشه صحبت و يا سؤال تون رو از خود شخص نابينا بپرسيد و با خودش صحبت كنيد نه با کسی که همراهشه.
۷- نابينايي، ناشنوايي نيست، لذا لزومي نداره كه با صداي بلند با فرد نابينا صحبت كنيد.
۸- نابينا وسايل خودش رو در جاي مشخصي قرار میده، پس بدون اطلاعش وسايلشو جابجا نكنيد.
۹- در محيطي كه نابينا هست،یا کلا رفت و آمد داره بهتره که درها كاملاً باز و يا بسته باشن، چون درهاي نيمه باز براي نابينايان بسيار خطرناکه،ممکنه که حواسش نباشه و با در برخورد کنه و آسیب بدنی جدی بگیره.
۱۰- هنگامي كه در محيط كار و يا زندگي فرد نابينا وسيله اي جابجا ميشه،حتما و حتما بهش اطلاع بدید تا مشكلي براش ایجاد نشه.وسايل داخل اتاق در تحرك و جهت يابی به نابينا كمك ميكنه.
۱۱- هنگامي كه وارد اتاق ميشید، طوري صحبت كنيد تا نابينا شما رو بشناسه.
۱۲- اگر در جمعي با نابينا صحبت ميكنيد، بهتره مطالب خودتون رو با اسم شخص نابينا بهش خطاب كنيد تا متوجه بشه كه اون رو مخاطب قرار دادید.
۱۳- هنگامي كه در كنار فرد نابينا سرگرم مطالعه و خوندن مجله و روزنامه هستيد، بهتره که اون رو در جريان اخبار و وقايع قرار بدید. خبراي جالب رو براش تعريف كنيد.
۱۴- وقتي اتاق رو ترك ميكنيد اون رو از رفتنتون مطلع کنید تا متوجه نبودن شما توی اتاق یا محل بشه.
۱۵- هنگام صحبت با شخص نابينا بهتره با گفتن آری يا نه حرفاي اون رو تأييد يا رد كنيد تا متوجه حضور شما و جهتي كه ايستادید بشه. همچنين هیییی یعنی هیییی موقعيت مكاني خودتون رو تغيير ندید هاااا.
۱۶- هنگام صرف ناهار يا شام با فرد نابينا، بدون عجله، ابتدا غذا رو بهش معرفي کنید و بعد براش توضيح بدید كه مثلاً ليوان در جلوي بشقاب، نون در سمت چپ و يا ماست در سمت راست بشقابه…

شیوه رفتار درست با نابینایان گردشگر:

مردم و البته راهنمایان باید چند مورد را بدانند.
۱ ) نابینا تنها یک مشکل دارد و آن اینکه نمی‌بیند ولی سایر حواس او بسیار دقیق کار می‌کند؛ هرچنداین موضوع محدودیت هایی را به او تحمیل می کند؛ اما یقین داشته باشید که به کمک فناوری های جدید و تلاش خود آنها ،این محدودیت‌ها بسیار کمتر به چشم می‌آیند.
۲) همه نابینایان را به یک چشم نباید نگاه کرد. آنها دارای خصوصیات اخلاقی، فکری و فرهنگی متفاوتی هستند و همین امر مارا ملزم می کند که با این عزیزان با درایت بیشتری ارتباط برقرار کنیم.
۳) در مورد افراد نابینا از هیچ لفظی غیر از «نابینا» استفاده نکنید، حتی لفظ روشندل نیز مناسب این افراد نیست؛ زیرا روشندلی امری کاملا جدا از نابینایی است و ارتباط خاص با دیدن یا ندیدن ظاهری ندارد. کلمه نابینا مناسب تر است؛ چون نه احساس ترحم را منتقل می‌کند و نه مانند برخی الفاظ دیگر توهین‌آمیز است و در حقیقت واقعیت را در خود نهفته دارد.
۴) در هنگام صحبت کردن با فرد نابینا مستقیما به او نگاه کنید و صدای خود را بلند نکنید و اگر سوالی از او دارید ،حتما از خود او بپرسید نه از همراهانش، چون این باعث آزردگی خاطرش می‌شود. در ضمن از بکار بردن عباراتی مانند «آیا فلان فیلم را در سینما یا تلویزیون دیده‌اید؟ یا کیف مرا دیده‌ای؟ »نترسید؛ زیرا اینها اصطلاحات معمول و روزمره هستند و خود آنها نیز از اینگونه عبارات استفاده می‌کنند و کلا رفتار عادی با یک نابینا یک اصل است و باعث آسودگی خاطر و آرامش نابینا می‌شود.
۵) در هنگام برخورد با یک نابینا که شما را خوب نمی‌شناسد، حتما خودتان را معرفی کنید و از به کار بردن جملاتی مانند «مرا می شناسی یا نه ؟» خودداری کنید.
۶) از دادن تذکر به نابینا نهراسید، اما تذکر به شکل خصوصی و محتاطانه و تا جایی که امکان دارد به طور غیر مستقیم باشد.
۷) در انجام دادن کارهای شخصی یک فرد نابینا، پیشقدم نشوید، آنها معمولا کارهای شخصی شان را به نحو احسن انجام می‌دهند مگر اینکه متوجه شوید وی نمی تواند از عهده انجام آن کار بر آید یا خودش از شما کمک بخواهد.
۸) اگر خواستید فرد نابینایی را در راه رفتن راهنمایی کنید، بهترین روش این است که اجازه دهید خود او نحوه راهنمایی را تعیین کند، بعضی از آنها ترجیح می دهند که فرد بینا دست شان را بگیرد و بعضی دیگر مایلند که بازوی طرف مقابل را بگیرند. وسواس بیش از حد در موقع راه رفتن و راهنمایی کردن جایز نیست. به طور مثال برای رسیدن به پله ،فقط کافی است که از سرعت خود با احتیاط بکاهید و بدانید که یک نفر در کنار شما راه می رود و باید علاوه بر موانع پیش روی خودتان، به موانع پیش پای او هم توجه داشته باشید. در هنگام جدا شدن از یک نابینا حتما به نحوی، اطلاع دهید که محل را ترک می کنید. در هنگام پیمودن راه در مسیرهای پر خطر مانند کوه، نابینا باید در سمتی قدم بردارد که امن تر باشد.
۹) از خیره شدن به یک فرد نابینا جداً خودداری کنید ؛چون این امر باعث آزردگی همراهانش می شود.
۱۰) اگر سایر حواس نابینایان قوی تر است، شاید دلیل آن لزوماً جایگزینی این حواس به جای حس بینایی است. ما نباید به خاطر بالا بردن روحیه آنها به طور کاذب از آنها به عنوان افراد خیلی باهوش و نابغه یاد کنیم، اگر چه آنها دارای حافظه قوی در به یاد سپاری اعداد و تن صدای اشخاص هستند ؛اما همانطور که قبلا توضیح داده شد داشتن رفتار عادی با نابینا بیشتر توصیه می شود.

شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم

 

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شیوه ی رفتار با نابینایان /شیوه ی برخورد با افراد نابینا/ با نابینایان گردشگر چگونه رفتار کنیم”قالب تفریحی