سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

مجموعه: سلامت سالمندان تعداد بازدید: 40
سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

جهان در سایه پیشرفت‌های علمی بویژه پزشکی ، شاهد افزایش جمعیت سالمندان است. برآوردها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی جمعیت سالمندان در دنیا از ۹ درصد به ۱۶ درصد و در ایران از ۵٫۶ درصد به ۱۷٫۵ درصد افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر سالمندان شاهد تقلیل توانایی‌های بدنی (جسمی) و روانی خویش هستند و انواع بیماری‌ها و مشکلات روانی آنها را تهدید می‌کند. بیماری‌های جسمانی نظیر : ایست قلبی ، مشکلات تنفسی ، پوکی استخوان ، مشکلات گوارشی و انواع آسیب‌های مغزی و انواع اختلالات روانی نظیر اضطراب ، افسردگی ، سوء مصرف مواد ، بی‌خوابی و مشکلات جنسی ، برخی از مسائل سالمندی در روانشناسی گردیده است.

سالمندی

سالمندی بیماری نیست بلکه مرحله‌ای از چرخه زندگی است که مسائل رشدی خاص خود رادارد. درعین حال سالمندی با انباشت خردمندی همراه است و فرصتی است که فرد می‌تواند تجربیاتش را به نسل‌های بعد منتقل کند. اریک اریکسون سالمندی را زمانی برای زایندگی می‌دانست نه دورانی از یاس.

به طور قراردادى، سن شروع سالمندى را ۶۰ سالگى قرار داده‌اند و این سن را به عنوان نقطه شروع پیرى پذیرفته‌اند. هرچند در برخى افراد، پدیده پیرى خیلى زودتر شروع مى‌شود و در بسیارى دیگر، این پدیده براى سال‌هاى بعد نیز به تعویق مى‌افتد. مشخصه فرآیند پیر شدن، نزول تدریجی عملکرد برخی دستگاه‌های بدن است اما این باور که پیری همواره با نقایص عمیق جسمانی وهوشی همراه است افسانه‌ای بیش نیست. بسیاری از افراد سالمند توانایی‌های شناختی وجسمانی خود را تا حد قابل توجهی حفظ می‌کنند.

چگونه سالم پير شويم

سلامت روان در سالمندي بستگي به چگونگي مواجهه با تغييرات بدن در اين دوران دارد.اين بدان معنا نيست که افراد مسن هيچ بيماري يا مشکلي را تجربه نمي کنند بلکه منظور آن است که کنترل ودرمان به موقع علايم وبيماريها منجر به افزايش کيفيت زندگي خواهد شد.بيماري هاي روانشناختي به گروهي از حالات رواني اطلاق مي گردد که باعث اختلال در تفکر ،رفتار واحساس فرد وکاهش سازگاري او با تغييرات واسترس هاي زندگي مي شود.بيماري هاي ذهني و رواني، هر فرد با هرسن و با هر موقعيت اجتماعي را مي تواند در گير کند.

کليد اصلي سلامت روان در سالمندان سلامت جسم در اين افراد است.سلامت جسم وروان در سالمندان يک رابطه دوسويه است.افراد با مشکلات وبيماري هاي جسمي مثل ديابت وبيماري قلبي وفشارخون وآرتروز……..در معرض اختلالات روانپزشکي بيشتري مي باشند وهمچنين در افراد مبتلا به افسردگي واضطراب احتمال ابتلا به مشکلات طبي بيشتر مي باشد.جاي تعجب نيست که سالمندان با مشکلات اضطراب وافسردگي وقت وهزينه بيشتري را صرف مراقبت هاي طبي و مراجعه به کلينيک هاي تخصصي درماني بيماري هاي جسمي ،مي کنند .

باور غلط ورايج در عامه مردم اين است، که يک سري از علايم اختلال در سلامت روان مثل اختلال تمرکز،تحريک پذيري،خلق افسرده ،کاهش انرژي واضطراب به دليل سالمندي است. لازم به ذکر است که فرايند پيري سالم وپويا ،شامل تغيير ناگهاني شخصيت افراد و از دست دادن هوش ياحافظه و…. نمي باشد.در صورت وجود چنين علايمي، بايد به متخصصين روانپزشکي مراجعه نمود.

عوامل آسیب زننده به بهداشت روانی سالمندان:

  1. افسردگی ناشی از کاهش فعالیت‌های اجتماعی و تغییرات در زندگی
  2. از دست دادن همسر
  3. فقدان موقعیت شغلی و اجتماعی و بازنشستگی سالمند
  4. نداشتن سلامتی جسمی و توان بدنی بخصوص معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های متعدد
  5. اختلال حسی مثل کاهش حس شنوایی وبینایی
  6. عدم حمایت و توجه اطرافیان و اجتماع

 

راه هایی برای حفظ سلامت روانی سالمندان

۱ – كاهش استرس (دلهره ونگرانی )

استرس تاثيرات مختلفي بر كاركردهاي جسمي ،‌افزايش فشار خون كاركرد سيستم عصبي ، تفكر ،‌خلق ، تمركز و حافظه دارد. مواد شيميايي كه بدن در هنگام استرس توليد مي كند باعث اثرات منفي در مغز مي شود در نتيجه تمركز ،‌يادگيري و عملكرد حافظه را در سنين بالا دچار اشكال مي كند ..براي مقابله با استرس ابتدا بايستي منابع ايجاد كننده آن را پيدا كرد . براي مثال ماندن در ترافيك در ساعات شلوغ خيابانها مي تواند باعث استرس شود . پس با تنظيم زمان رفت و آمدها و يا تغيير مسير مي توان با آن مقابله كرد .اگر نگهداري اجباري نوه ها باعث خستگي و استرس است مي توان با طرح موضوع در جستجوي راه حل برآمد . كارهايي مثل قدم زدن ،‌ بازيهاي ورزشي و سرگرمي هاي مناسب و به كار بردن روشهاي آرام سازي (مديتيشن و يوگا ) رفتن چند روزه به تعطيلات مي تواند به كاهش استرس كمك كند .

۲ – محافظت از مغز و جلوگيري از صدمات‌ آن :

زمين خوردن شايع ترين صدمات مغزي در سالمندي است . اين صدمات مي تواند به افت توانايي هاي مغزي منجر شود پس بايد از مغز،‌اين ارگان با ارزش به نحو مناسبي محافظت كرد . براي جلوگيري از زمين خوردن موانع مسير راه رفتن سالمندان و جاهايي كه احتمال ليز خوردن وجود دارد بايستي اصلاح شود و هميشه در خانه نور كافي وجود داشته باشد. اگر شخص هنگام ايستادن يا راه رفتن احساس عدم تعادل دارد با پزشك معالج صحبت كنيد.

۳ – روابط اجتماعي را حفظ كنيد .

حمايتي كه از روابط اجتماعي با دوستان ،‌خانواده ،‌بستگان و همكاران ايجاد مي شود به حفظ سلامت رواني كمك مي كند . مطالعات نشان داده است در كساني كه با اعضاي خانواده ،‌خويشاوندان و همچنين گروههاي اجتماعي ارتباط خوبي دارند علائم آلزايمر ديرتر از كساني كه گوشه گير و كم ارتباط هستند تظاهر مي كند بنابراين توصيه مي شود كه سالمندان اين ارتباطات را حفظ كنند . فعاليت هاي داوطلبانه اجتماعي و شركت در گروههاي مختلف براي اين موضوع كمك كننده است .

۴ – ارتباط معنوي :

اگر مسائل معنوي و روحاني به شما احساس خوبي مي دهد سعي كنيد ارتباط خود را با اين موضوع حفظ كنيد . هر گونه عقايد مذهبي يا معنوي كه داريد سعي كنيد تقويت كنيد . اين ها ممكن است كه به تخفيف افسردگي در سالمندي كمك كنند و يا حتي عامل دفاعي در برابر آلزايمر باشند كساني كه اعتقادات مذهبي و معنوي قوي دارند معمولاً به تبع آن احساس حمايت و راحتي بيشتري دارند .

سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلامت روانی سالمندان / بهداشت روان سالمندان”قالب تفریحی