سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

مجموعه: اطلاعات پزشکی, درمان بیماری ها تعداد بازدید: 25
سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

 

معمولا سرطان از یک سلول شروع می شود، سرطان پستان نیز همینطور از یک سلول شروع می شود. سلولهای سرطانی خیلی سریع رشد و باعث تخریب سلولهای سالم می شوند. سلولهای سرطانی قادر به قطع رشد خود نیستند و رشد غیرعادی سلولها در اثر mutation یا جهش هایی که در DNA سلول اتفاق می افتد و نتیجتاً تغییرات سلولها را موجب می شوند.

تورموها به دو شکل خوش خیم و بدخیم می باشند که در ادامه به بیان تفاوت تورمورهای خوش خیم و بدخیم می پردازیم .

همگی تومورها بسیار رشد می کنند و این موضوع به اینکه تومور خوش خیم و یا بدخیم است بستگی ندارد. در تورمورهای بدخیم رشد سلولها غیرقابل مهار است، این در حالی است که در تورمورهای خوش خیم در مرحله ای رشد سلولهای متوقف می گردد.

 

 

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

اطلاعاتی در خصوص پستان ها

هر پستان از مجاری شیری، سلولهای شیرساز و سلولهای نگهدارنده تشکیل شده است. هر پستان از بخش های مختلفی تشکیل شده است که به بخش های مختلف پستان لوب می گویند. این لوبها خود از نواحی کوچکتری تشکیل شده است که به آنها لوبول می گویند. متصل شدن لوبها و لوبول ها از طریق مجاری شیری است، در پستان ها برخی از سلولها وظیفه انتقال شیر و برخی از سلولها وظیفه شیرسازی و برخی دیگر از سلولها وظایف دیگری را برعهده دارند. بسته به اینکه سرطان کدام بخش را درگیر می کند، انواع مختلفی دارد. برای انواع سرطان بسته به میزان پیشرفت بیماری و خیلی از مسائل دیگر درمان سرطان سینه متفاوت است .

معمولا سرطان پستان مجاری شیری را درگیر می کند. معمولا زمانی که سرطان سینه نشات گرفته از مجاری شیری است، بخش خارجی پستان و یک چهارم سینه را درگیر می کند. اما ممکن است سرطان در نواحی مختلف بافت سینه ایجاد شود، اما طبق آماری که بدست آمده است سرطان سینه در یک چهارم فوقانی ایجاد می شود، برای درمان سینه راه های مختلفی وجود دارد

مراحل مختلف سرطان پستان به چگونگي گسترش آن بستگي دارد و با مقياسي از صفر تا چهار سنجيده مي‌شود. اينكه فرد در كدام مرحله از سرطان پستان است توسط پزشك و از طريق آزمايش ماستكتومي و لامپكتومي (برداشتن بخشي از پستان) و نمونه برداري از گره هاي لنفاوي زير بغل مشخص مي شود.
تعيين مرحله سرطان ، در تصميم‌ گيري هاي مربوط به درمان به پزشك كمك مي‌كند.
مراحل صفر تا ۴ كه از داده‌هاي تعداد زيادي از بيماران مبتلا به سرطان بدست آمده است، زمان زنده ماندن را حداقل براي ۵ سال بعد از تشخيص تخمين مي‌زند. البته اين اعداد احتمالات را بيان مي‌كنند و قطعي نيستند.
با پيشرفت‌هايي كه در تشخيص و درمان اين بيماري صورت گرفته است ، افراد مبتلا به سرطان پستان بيش از گذشته زنده مي‌مانند.

تومور پستان یا توده پستان

شایع ترین علامت بیماری سرطان سینه وجود توده است، معمولا توده سرطان پستان به شکل اتفاقی توسط خود شخص کشف می گردد، در بقیه موارد زمانی که شخص به پزشک مراجعه می کند و معاینه بالینی انجام می شود متوجه این بیماری می شود که پزشک تصمیم می گیرد برای درمان سرطان سینه چه کاری را در نظر بگیرد.

توده سرطان معمولا بی درد است، اما در برخی از مواقع این توده همراه با درد می باشد. یکی از روش های درمان در انواع سرطانها خوصا سرطان سینه تشخیص زود هنگام و سریع بیماری است که در نتیجه ی آن درمان را هرچه سریعتر شروع کرده و بتوان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

علائمی که بیانگر سرطان در شخص است بدین گونه است که توده به حالت غیرمتحرک، سخت، با چسبندگی به اطراف و به شکل سفت است، پزشک معالج بر حسب بدخیم و خوش خیم بودن تصمیم می گیرد که درمان سرطان سینه به چه شکل انجام شود.

طبق آماری که منتشر شده است، شایع ترین علامت سرطان سینه ایجاد شدن یک توده بدون درد در سینه ها می باشد.

ترشح از نوک پستان

معمولا وجود ترشح از نوک پستان بیانگر بیماری سرطان این بخش از بدن نیست اما نیاز است بررسی دقیقی در این خصوص انجام شود. اگر از هر دو سینه ترشح وجود داشته باشد خصوصا از چند مجرا، بیانگر سرطان نیست بلکه ممکن است این علامتی از یک اختلال هورمونی، بیماری خوش خیم و یا کیست پستانی باشد. ولی در صورتیکه ترشح از نوک پستان وجود داشته باشد نیاز است بررسی دقیقی انجام شود تا در صورتی که شخص سرطان دارد درمان سرطان سینه سریع تر شروع شود

درمان قطعی سرطان سینه

درمان قطعی سرطان سینه : راه های درمان سرطان سینه ، میزان موفقیت و درمان پذیر بودن بیماری از پرسش هایی است برای افراد مبتلا و اطرافیان شان به وجود خواهد آمد.

این که درمان تا چه حد موفقیت آمیز باشد، به عوامل مختلفی وابسته است.

مهم ترین آن ها عبارتند از :

مرحله بیماری
نوع درمانی در نظر گرفته شده توسط پزشک معالج
میزان پاسخ گویی بدن بیمار به درمان
روحیه بیمار
میزان همکاری بیمار
شرایط جسمی بیمار
همکاری و همراهی اطرافیان بیمار

درمان سرطان سینه یا موضعی و یا فراگیر (سیستمیک) است :

درمان موضعی :

جراحی و پرتودرمانی درمان های موضعی هستند. این نوع درمان سرطان را در پستان تخریب و یا نابود می کند . زمانی که سرطان پستان به قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد، از درمان موضعی جهت مهار بیماری در این مناطق خاص استفاده می کنند.

درمان سیستمیک (عمومی) :

شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک، درمان های سیستمیک هستند. در این نوع درمان، موادی وارد جریان خون می شوند و سرطان را در سرتاسر بدن مهار و یا تخریب می کنند. برخی از زنانی که سرطان پستان دارند، درمان سیستمیک می شوند تا قبل از جراحی یا پرتودرمانی، تومور کوچک شود. برخی دیگر پس از جراحی یا پرتودرمانی، درمان سیستمیک می شوند تا از بازگشت دوباره سرطان جلوگیری شود. از درمان سیستمیک برای سرطان هایی که در بدن گسترش یافته اند استفاده می کنند.
از آنجا که سرطان اغلب بافت ها و سلول های سالم را نابود می کند، بروز عوارض جانبی شایع است.
عوارض جانبی اساساً به نوع درمان و مدت آن بستگی دارد و برای همة زنان یکسان نیست و در طول مدت درمان، معمولاً دستخوش تغییر می شوند.

 

 

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

جراحی

جراحی رایج ترین شیوۀ درمان سرطان پستان است. انواع مختلف جراحی وجود دارد. پزشک هرکدام از انواع جراحی را برایتان توضیح می دهد و در مورد فواید و خطرات احتمالی هر کدام شرح می دهد و آنها را با هم مقایسه می کند و همچنین توضیح می دهد که هر کدام از آنها چطور ظاهر شما را تغییر خواهد داد.

جراحی حفظ پستان (Breast-sparing Surgery) :

در این جراحی سرطان را برمی دارند، ولی پستان باقی می ماند. به این جراحی همچنین، جراحی نگهدارندۀ پستان، توده برداری، برداشتن قطعه ای پستان، برداشتن ناکامل پستان هم می گویند. گاهی نمونه برداری کامل کار توده برداری را می کند چون جراح کل توده را برمی دارد.
در این نوع جراحی، جراح برش جداگانه ای انجام می دهد و اغلب غدد لنفاوی زیر بغل را هم برمی دارند. به این کار، تشریح غدد لنفاوی زیر بغل می گویند. این شیوه نشان می دهد که سلول های سرطانی وارد غدد لنفاوی شده اند یا نه.
پس از این نوع جراحی (حفظ پستان) پستان بیماران را اکثراً پرتودرمانی پستان می کنند. این درمان سلول های سرطانی را که احیاناً در پستان باقی ماند ه اند، نابود می کند.

برداشتن پستان (Mastectomy) :

در این جراحی پستان را برمی دارند (و یا حتی الامکان بافت را هم برمی دارند). در بیش تر موارد، جراح، غدد لنفاوی زیر بغل را نیز برمی دارد. برخی از بیماران بعد از جراحی پرتودرمانی می شوند.
مطالعات نشان می دهد که میزان موفقیت جراحی نگهدارندۀ پستان (همراه با پرتودرمانی)، و پستان برداری در مراحل اول و دوم سرطان پستان یکسان است.

شيمي درماني چيست و چرا انجام مي شود؟‌

شيمي درماني، درمان سرطان پستان از طريق استفاده از دارو است. در واقع در اين روش به وسيله استفاده از داروهاي شيميايي، سعي در توقف رشد سلول‌هاي سرطاني، انهدام و مرگ آنها مي شود.
هنگامي كه سلول‌هاي سرطاني شروع به زياد شدن مي‌كنند، به تدريج در اطراف خود عروق خوني ايجاد مي كنند و با سيستم خوني بدن مرتبط مي شوند. به اين ترتيب سلول‌هاي سرطاني مي توانند از طريق عروق خونی و یا لنفاوي به ساير قسمت‌هاي بدن رفته و مانند دانه گياهي كه از طريق يك رودخانه به نقاط دورتر مي رود و پس از مدتی گياه جديدي مانند گياه قبلي به وجود مي آورد، اين سلول‌ها نیز در ساير نقاط بدن رشد کرده و کانون جدیدی از تومور را ایجاد كنند.

 

 

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

 

همچنین بخوانید :

 

آنفولانزای خوکی / درمان آنفولانزای خوکی

 

آنفولانزای خوکی / علایم و نشانه ها / راه های انتقال و شیوع / راه های تشخیص ان

آنفولانزای خوکی / چگونه آنفولانزای خوکی انتقال می یابد / راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی / درمان آنفولانزای خوکی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان”قالب تفریحی