سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

مجموعه: پیشگیری از بیماری ها تعداد بازدید: 22
سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

 

سرطان مری چیست؟

سرطان مری عبارت است از تغییر در سلول های دیواره مری و رشد سلول های غیر طبیعی در مری.

دو نوع سرطان مری اصلی وجود دارد. سرطان سنگفرشی که در انتهای فوقانی مری بیشتر بروز می کند و آدنوکارسینوم که بیشتر در پایین انتهای مری و به خصوص در اطراف محل اتصال معده به مری رخ می دهد.

تحقیقات نشان داده است که اخیرا سرطان مری با منشا نزدیک به محل اتصال مری به معده بیشتر شده است اما هنوز دلیل روشنی برای آن پیدا نشده است.

یکی از اختلالات مری بیماری “مری بارت” است که در آن پوشش مری شبیه به پوشش معده می شود. این دسته از بیماران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مری قرار دارند و ممکن است لازم باشد تحت نظر پزشک باشند.

از آنجایی كه علل ایجاد كننده سرطان مری نامشخص هستند ، هیچ روش مطمئنی برای پیشگیری وجود ندارد كه صد درصد این اطمینان را ایجاد نماید كه فرد مبتلا نخواهد شد . از مصرف الكل و سیگار به طور كامل اجتناب نمایید .
برای معاینات دوره ای پزشكی مراجعه نمایید و به هر گونه تغییری در عملكرد قسمت های مختلف بدن خود توجه نمایید .

پیشگیری از سرطان مری:

شما می‌توانید از اقدامات مشخص برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان مری استفاده کنید. برای مثال در این رابطه می‌توان به موارد زیر توجه کرد:

-اجتناب از دخانیات: اگر شما سیگاری هستید، با دکتر خود درباره روش‌های ترک سیگار صحبت کنید. در این رابطه می‌توان از داروها و مشاوره‌های تخصصی استفاده کرد.

-حفظ وزن در سطح مناسب: اگر شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، با دکتر خود درباره روش‌هایی که می‌تواند باعث کاهش وزن شود صحبت نمایید. سعی کنید از روش‌های کاهش وزن آهسته و با ثبات برای کاهش وزن نیم کیلو تا یک کیلو در هر هفته استفاده نمایید.

-افزايش مصرف سبزيجات تازه بخصوص از خانواده ي کلم به دليل اين که دريافت فيبر و ويتامين ها را افزايش مي دهد.
– افزايش مصرف مواد فيبري به دليل اينکه رژيم حاوي مقادير زياد مواد فيبري خطر ايجاد سرطان هاي پستان، پروستات و کولون را کاهش مي دهد.
– افزايش مصرف ويتامين A به دليل اينکه خطر ايجاد سرطان هاي مري، لارنکس و ريه را کاهش مي دهد.
– افزايش مصرف مواد غذايي غني از ويتامين C به دليل اين که فرد را در مقابل سرطان هاي معده و روده محافظت مي کند.
– کنترل وزن به دليل اينکه با سرطان هاي رحم، کيسه ي صفرا، پستان و کولون در ارتباط مي باشد.
– کاهش مصرف مواد چربي در رژيم غذايي به دليل اينکه رژيم پرچربي خطر ايجاد سرطان هاي پستان، کولون و پروستات و مري را افزايش مي دهد.
– کاهش مصرف غذاهاي نمک زده، دودزده و حاوي نيترات. اعتدال در مصرف اين غذاها توصيه مي گردد به دليل اينکه مي توانند در ايجاد سرطان هاي مري و معده دخالت داشته باشند.
– قطع مصرف سيگار و دخانيات به دليل اين که در افراد سيگاري خطر ايجاد سرطان ريه و مري وجود دارد.
– دوري جستن از استرس و تشويش به دليل اين که غم و اندوه و سرطان هاي مري و معده با هم ارتباط بسيار مستقيم دارند. آرامش، انسان را در مقابل بيماري ها مقاوم کرده و ايمني بدن را بالا مي برد.
– اجتناب از قرار گرفتن در برابر نور خورشيد براي مدت طولاني به دليل اينکه خطر ايجاد سرطان پوست در افرادي که بمدت زياد در برابر نور خورشيد هستند وجود دارد. پوشيدن لباسهاي محافظ و استفاده از ضد آفتاب خطر را کاهش مي دهد.

سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

 

 

سرطان مری / علائم سرطان مری / تشخیص سرطان مری / سرطان مری چگونه ایجاد میشود / کنترل سرطان مری

سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری

سرطان مری / درمان سرطان مری

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرطان مری / پیشگیری از سرطان مری”قالب تفریحی