سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

مجموعه: اطلاعات پزشکی, درمان بیماری ها تعداد بازدید: 8
سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

 

کولون یا روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارشی بدن می باشد. روده باریک حدود ۶ متر طول دارد و بین معده و روده بزرگ قرار گرفته است. عملکرد اصلی روده باریک، هضم و جذب مواد غذایی می باشد و از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد.سرطان روده بزرگ یا چنگار روده بزرگ یا سرطان کولون گونه ای سرطان است که در آن سلول های سرطانی در درون بافت روده شروع به تکثیر می کنند .

سرطان روده بزرگ و راست روده اغلب به صورت چند پولیپ، یعنی توده های خوش خیم بر روی سطح داخلی راست روده، آغاز می شود.

 

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

 

پولیپ چیست؟

 

پولیپ ها در داخل روده شما رشد میکنند. بسیاری از آنها بی ضرر هستند، اما برخی از آنها اگر به موقع از بین نروند می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند. دو نوع از رایج ترین پولیپ های روده پولیپ های آدنوم و هایپر پلاستیک هستند. آنها زمانی که مشکلاتی در روند رشد سلولها و ترمیم در جدار روده بزرگ وجود دارد، شکل میگیرند.

عوامل زیر ممکن است شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را در فرد افزایش دهد:

 

رژیم غذایی:

بین این بیماری و رژیم غذایی پرچربی و فیبر کم و مصرف کم میوه و سبزی،استفاده از انواع غذاهای کنسرو شده شامل تن ماهی و … و انواع سوسیس و کالباس رابطۀ مستقیم وجود دارد.

سن:

اکثر افراد مبتلا به این بیماری سن بالای ۵۰ سال دارند، اما ممکن است این بیماری در هر سنی اتفاق بیفتد.

پولیپ‌ها:

این بیماری به‌صورت رشد توده‌های خوش‌خیم در جدار روده ی بزرگ تعریف می‌شود. به‌نظرمی‌رسد که در این ساختار شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش‌یابد.

تاریخچۀ شخصی:

احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که قبلاً سرطان‌های روده بزرگ داشته‌اند و خانم‌هایی که مبتلا به سرطان تخمدان، رحم، یا پستان بوده‌اند بیشتر است. در حال حاضر در بعضی از موارد این سرطان، ژن‌های مسئول، شناسایی شده‌اند. لذا قبل از بروز سرطان، چنین افرادی را از نظر حامل‌ژن‌بودن، مورد بررسی قرارمی‌دهند.
طبق گفته پزشکان افرادی که نزدیکانی مثل پدرو مادر و خواهر و برادرشان به این نوع از سرطان مبتلا شده‌اند، خصوصاً اگر زیر ۵۰ سال بوده باشد، باید خود را تحت نظر پزشک متخصص قرار دهند تا از احتمال انتقال وراثتی این سرطان آگاه شوند و پیشگیری نمایند.

کولیت اولسروز:

در این بیماری پوشش جدار روده بزرگ دچار التهاب شده‌است. افراد مبتلا به این بیماری احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان کولورکتال دارند.
چاقی، مصرف الکل، استفاده از مواد مخدر سایر عوامل خطر شناخته شده هستند. آسپرین برای پیشگیری پولیپ‌های آدنوماتوز روده بزرگ و راست روده، در افرادی با سابقة این ضایعات مؤثر است.

 

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

 

علائم سرطان روده چه هستند؟

 

سرطان کولورکتال نشانه های هشدار دهنده ای ندارد، بنابراین چکاپ کردن از اهمیت زیادی برخوردار است. تشخیص به موقع این بیماری به درمان آن بیشتر کمک میکند. به همان نسبت که بیماری بدتر می شود، شما ممکن است خون در مدفوع خود ببینید و یا درد در شکم خود داشته باشید، این بیماری مشکلاتی همچون یبوست یا اسهال، کاهش وزن بدون علت، و یا خستگی نیز به همراه دارد. زمانی که این علائم ظاهر می شوند، تومورها برای درمان بزرگتر و سخت تر میشوند.

مدفوع خون‌آلود

مدفوع خون‌آلود نشان دهنده‌ی یک مشکل است که ممکن است یک مشکل کوچک و ناراحت‌کننده مانند بواسیر (هموروئید)، یا یک مسئله‌ی پیچیده‌تر مانند خون‌ریزیِ پولیپ‌ها باشد. چه خونِ درون مدفوع، تازه و به رنگ قرمزِ روشن باشد، چه تیره و به رنگ قرمزِ تیره یا حتی سیاه، خون‌ریزیِ مقعدی ابدا چیز نرمالی نیست.

مدفوع روبان‌شکل

گاهی به این دلیل رخ می‌دهد که تومورها مسیر خارج شدن مدفوع را مسدود کرده‌اند. «انسداد» به معنای بسته شدنِ جزئی یا کلیِ مسیر حرکت مدفوع است.
درد شکمی یا هر دردی که در بالاتنه رخ می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی یک مشکل است. به این دردها توجه کنید و سعی کنید محل دقیق، شدت و مدت آن را مشخص کنید و درد را برای پزشک‌تان توصیف کنید.

نفخ کردن و احساس سیری و پُری

پس از شام سنگین شب عید ممکن است اتفاقی عادی باشد. اما اگر هر روز رخ دهد، دیگر عادی نیست. نفخ ممکن است گاهی باعث گاز روده شود و تبدیل به نشانه‌ای آزادهنده گردد.

خستگی یا احساس بی‌حالی غیر قابل توجیه و همیشگی

یکی از مبهم‌ترین نشانه‌های سرطان روده‌ بزرگ است. به معنای واقعی کلمه، احساس خستگی و بی‌حالی نشانه‌ی صدها نوع بیماری است و به طور خودکار به معنای سرطان نیست. مثلا شاید تحت فشار مسئولیت‌ها و تعهدات خانوادگی، اجتماعی و کاری قرار داشته باشید. پس فقط خود شما واقعا از سطح انرژی‌تان و تغییرات آن آگاه هستید.

تهوع، استفراغ و کاهش اشتها

تهوع، استفراغ و کاهش اشتهامی‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلات دستگاه گوارش باشد. احساس تهوع و استفراغِ گاه‌به‌گاه ممکن است مربوط به «ویروس معده» باشد، اما در مورد یک فرد سالم، عادی نیست.

کاهش وزن

کاهش وزن غیر قابل توجیه مسئله‌ای است که حتما باید آن را با پزشک‌تان در میان بگذارید. مشکلات ساده‌ی فراوان و همین‌طور مشکلات نه چندان ساده‌ی دیگری نیز هستند که به کاهش وزنِ بدونِ دلیل مرتبط هستند.
اگر از یک یا چند تا از نشانه‌های گفته شده رنج می‌برید، با مراجعه به پزشک‌تان از سلامت روحی و جسمی‌تان مراقبت کنید. پزشک‌تان می‌تواند شما را به سمت آزمایش‌های غربال‌گری هدایت کند. این آزمایش‌ها بسیار ساده‌اند و می‌توانند احتمال وجود سرطان را در روده‌ی بزرگ رد کنند یا مشکلات موجود در آن را تشخیص دهند. بسته به نوع پوشش بیمه‌ای‌تان، این آزمایش‌ها ممکن است هیچ هزینه‌ای برای‌تان نداشته باشند. اما اگر بتوانند خیال شما را از بابت اینکه به سرطان مبتلا نشده‌اید یا سرطان‌تان عود نکرده‌ است، راحت کنند، بی‌اندازه‌ ارزشمند خواهند بود.

 

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

درمان

انتخاب راه ها و روش های درمان پیشنهادی پزشک تا حد زیادی به مراحل پیشرفت سرطان بستگی دارد؛ جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی سه راهکار اصلی درمان سرطان روده محسوب می‌شوند.

جراحی

جراحی در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ: چنانچه سرطان ، محدود به پولیپ‌های واقع در ناحیه‌ای خاص و در مرحله اولیه باشد، پزشک می‌تواند سرطان را کاملاً با بهره‌گیری از کولونوسکوپی ریشه‌کن سازد. پولیپ‌های بزرگ‌تر را می‌توان با برش اندوسکوپیک در لایه مخاطی (برش موکوسال) خارج کرد.
چنانچه نتایج آسیب‌شناسی حاکی از ریشه‌کن شدن کامل سرطان باشد، به روش درمان سرطان روده دیگری نیاز نخواهد بود.برای برداشتن آن دسته از پولیپ‌هایی که با کولونوسکوپی خارج نمی‌شوند از جراحی لاپاروسکوپی استفاده می‌شود.
جراح در این عمل چند برش‌ کوچک را روی دیواره شکم ایجاد می‌کند و از این طریق وسایل مجهز به دوربین را برای مشاهده روده بزرگ بر روی صفحه نمایشگر وارد بدن می‌کند. همچنین جراح در این عمل نمونه‌برداری از غدد لنفاوی واقع در ناحیه سرطانی را نیز انجام می‌دهد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی خاص برای نابود کردن سلول‌های سرطان روده کوچک و بزرگ بهره می‌گیرد. شیمی درمانی سرطان روده بزرگ معمولاً پس از جراحی در صورت منتشر شدن سرطان در غدد لنفاوی به منظور کاهش احتمال بروز مجدد سرطان انجام می‌شود.
همچنین از شیمی درمانی برای تسکین علایم سرطان روده بزرگ منتشر شده در دیگر ناحیه‌های بدن نیز استفاده می‌شود. شیمی درمانی گاهی پیش از جراحی برای کوچک کردن سرطان انجام می‌شود. بیماران مبتلا به سرطان راست روده معمولاً شیمی درمانی را در کنار پرتودرمانی دریافت می‌کنند.

پرتودرمانی

پرتودرمانی از منبع‌های قوی انرژی، مانند اشعه ایکس، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده پس از جراحی، کوچک کردن تومورهای بزرگ پیش از جراحی برای تسهیل عمل خارج کردن آن‌ها یا بهبود علایم سرطان روده بزرگ و راست روده بهره می‌گیرد.
پرتودرمانی به ندرت در مرحله اولیه سرطان روده کاربرد دارد، اما بخش معمول درمان سرطان راست روده به شمار می‌رود،
به ویژه اگر سرطان دیواره راست روده را سوراخ کرده یا در غدد لنفاوی مجاور منتشر شده باشد. از پرتودرمانی، معمولاً در تلفیق با شیمی درمانی، پس از جراحی برای کاهش احتمال بروز مجدد سرطان در ناحیه‌ای از راست روده بهره گرفته می‌شود که محل آغاز سرطان بوده است.

 

سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده

 

همچنین بخوانید :

 

سرطان پستان چیست / راههای درمان سرطان پستان

آنفولانزای خوکی / درمان آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی / علایم و نشانه ها / راه های انتقال و شیوع / راه های تشخیص ان

آنفولانزای خوکی / چگونه آنفولانزای خوکی انتقال می یابد / راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی / درمان آنفولانزای خوکی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرطان روده چیست ؟ / راههای درمان سرطان روده”قالب تفریحی