سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

مجموعه: سلامت زنان و مردان, معرفی بیماری ها تعداد بازدید: 26
سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

سرطان رحم:

سرطان رحم یکی از قابل درمان‌ترین سرطان‌ها است (به شرطی که در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود.) با این حال اطلاع رسانی کمی در زمینه این سرطان و یا عود مجدد آن انجام شده است و پیش آگاهی در این زمینه ضعیف است.

تومورهایی که در رحم بوجود می‌آیند به دو نوع خوش خیم یا بد خیم تقسیم بندی می‌شوند.

این سرطان معمولا بعد از یائسگی بروز می‌کند و خونریزی غیرعادی بخصوص بعد از یائسگی، از شایع‌ترین علائم سرطان رحم است که ممکن است کم یا زیاد باشد. خونریزی‌های دوران یائسگی را نباید ساده انگاشت.

علائم سرطان رحم :

خونریزی واژینال بعد از دوره یائسگی
خونریزی بین دوره های قاعدگی
ترشح مایعاتی آبکی، غیر طبیعی و تیره رنگ (به رنگ خون) از واژن
درد لگن
درد به هنگام نزدیکی جنسی

چه وقت باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر علامت و عارضه ای مانند: خونریزی واژینال و ترشح مایعاتی که به دوره قاعدگی شما مربوط نیست، درد لگن یا درد به هنگام نزدیکی جنسی را تجربه کرده اید که باعث نگرانی شما شده، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

فاکتورهای خطر درسرطان آندومتر یا سرطان رحم

فاکتورهای زیر می توانند احتمال بروز سرطان آندومتر یا رحم را افزایش می دهند:

تغییر در تعادل هورمون های زنانه در بدن: تخمدان ها دو هورمون اصلی به نام استروژن و پروژسترون را تولید می کنند. نوسان در تعادل این هورمون ها سبب تغییراتی در لایه آندومتر می شود.
بیماری یا شرایطی در بدن که منجر به افزایش استروژن شود اما سطح پروژسترون را تغییری ندهد، می تواند احتمال بروز سرطان آندومتر را افزایش دهد، از جمله شرایطی مانند الگوی تخمگ گذاری غیر طبیعی که در زنانی با مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی و دیابت اتفاق می افتد. مصرف هورمون ها (که حاوی استروژن و بدون پروژسترون باشد) بعد از دوره یائسگی نیز می تواند احتمال بروز سرطان آندومتر را افزایش دهد.

عوارض سرطان آندومتر یا سرطان رحم:

سرطان آندومتر یا سرطان رحم، می تواند به سایر قسمت های بدن نیز منتقل شود که در این صورت موفقیت در درمان با مشکل مواجه می شود.در سرطان آندومتر، متاستاز اغلب به ریه سرایت می کند.

مراحل سرطان آندومتر یا رحم، شامل:

مرحله یک: سرطان تنها در رحم یافت می شود.
مرحله دو: سرطان هم در رحم و هم سرویکس (دهانه رحم) مشخص می شود.
مرحله سه: سرطان از رحم پیشرفت کرده اما هنوز به رکتوم و مثانه نرسیده است. گره های لنفاوی لگنی ممکن است درگیر سرطان شده باشند.
مرحله ی چهار: سرطان به پشت ناحیه لگن پیشروی می کند و مثانه، رکتوم و بخش های دورتر بدن را تحت تاثیر قرار می دهد

جراحی سرطان آندومتر یا سرطان رحم:

برای اغلب زنان مبتلا به سرطان آندومتر، انجام جراحی به منظور برداشت رحم توصیه می شود. بیشتر زنان مبتلا به این بیماری، رحم خود را بر می دارند (هیستروکتومی). همچنین لوله های فالوپ و تخمدانها را نیز برمی دارند (salpingo-oophorectomy). هیتسرکتومی، برای کسانی که در آینده قصد باردارشدن دارند، غیر ممکن است. همچنین اگر رحم برداشته شود، بیمار دوره منوپوز یا یائسگی را تجربه خواهد کرد هر چند که ممکن است آمادگی آن را نداشته باشد.

در طول جراحی، جراح ممکن است به منظور بررسی پیشرفت سرطان اطراف رحم را نیز بازبینی کند. جراح ممکن است برای انجام تست های بیشتر، گره های لنفاوی را خارج کند تا به این ترتیب مرحله پیشرفت بیماری تخمین زده شود.

روش های درمان سرطان رحم:

رادیوتراپی سرطان آندومتر یا سرطان رحم:

رادیو تراپی، از اشعه هایی با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می کند تا سلول های سرطانی را از بین ببرد. در برخی موارد، پزشک رادیو تراپی را به شما توصیه می کند تا بعد از جراحی، احتمال عود سرطان کاهش یابد. در برخی موارد رادیوتراپی قبل از جراحی توصیه می شود تا تومور کوچک شده و راحت تر حذف شود.
اگرسلامتی بیمار درحدی باشد که برای جراحی آمادگی نداشته باشد، پزشک، رادیوتراپی تنها را به بیمار توصیه خواهد کرد. در زنانی که مبتلا به سرطان پیشرفته آندومتر یا سرطان رحم هستند، رادیوتراپی می تواند درد ناشی از سرطان را در این افراد کنترل کند.
رادیوتراپی می تواند شامل:

تشعشع از دستگاهی خارج از بدن که به آن ، تابش خارجی می گویند. در این روش، بیمار روی تخت دراز می کشد و دستگاه تابش اشعه را بر روی نقاط خاصی از بدن تنظیم می کند.
تشعشع در داخل بدن که به آن تابش درونی (brachytherapy) می گویند، در این حالت، دستگاهی مانند دانه کوچک، سیم و یا سیلندربرای مدت کوتاهی در داخل بدن بیمار قرار می گیرد.

هورمون درمانی سرطان آندومتر یا سرطان رحم:

هورمون درمانی، شامل مصرف داروهایی است که میزان هورمون ها را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد. هورمون درمانی در صورتی در ارجحیت قرار دارد که سرطان به خارج از رحم نیز سرایت کرده باشد. در هورمون درمانی گزینه های زیر وجود دارد:

داروهایی برای افزایش مقدار پروژسترون در بدن: پروژستین سنتتیک، فرمی از هورمون پروژسترون، می تواند به توقف رشد سلول های سرطانی آندومتر، کمک کند.
داروهایی برای کاهش مقدار استروژن در بدن: داروهای هورمون درمانی می تواند به کاهش سطح استروژن در بدن کمک کند یا استفاده از استروژن موجود را دشوار کند. سلول های سرطانی آندومتر که به استروژن وابسته اند، با استفاده از این داروها از بین خواهند رفت.

شیمی درمانی سرطان آندومتر یا سرطان رحم:

شیمی درمانی، شامل ترکیبات شیمیایی است که برای کشتن سلول های سرطانی به کار می رود. بیمار ممکن است در شیمی درمانی یک یا چند دارو را استفاده نماید. داروهای شیمی درمانی می تواند به صورت خوراکی و یا تزریقی باشد. این روش درمان به زنانی توصیه می شود که سرطان پیشرفته ای دارند و یا این که احتمال عود سرطان و گسترش آن به خارج از رحم وجود دارد. این داروها به جریان خون وارد شده و در بدن حرکت می کند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند.

سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم

معاینه سینه چه فوایدی دارد / بهترین زمان برای معاینه سینه / نحوه معاینه سینه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سرطان رحم / علائم سرطان رحم / عوارض سرطان رحم / درمان سرطان رحم”قالب تفریحی