سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

مجموعه: سلامت سالمندان تعداد بازدید: 45
سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

سردرد‌ سالمندان:

سالمندان مثل کودکان در برابر درد، کم‌تحمل هستند‌. به همین دلیل، سردرد آنها خیلی آزاردهنده است. جالب است بدانید، با وجود کاهش شیوع سردرد با افزایش سن، سردرد افراد سالمند، از شایع‌ترین بیماری‌ها محسوب می‌شود و میزان شیوع آن در سالمندان مرد ۵۵ درصد و در زنان سالمند ۲۲درصد است.

گاهی سردرد سالمندان، ناشی از عوارض جانبی داروهایی است که مصرف می‌کنند‌. با آن که سردرد در سالمندان علل مختلف دارد، ولی زمان معاینه و شرح حال باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

سردرد‌های ۵۰ تا ۶۵ سالگی ابتدا باید با توجه به زمینه‌های ناشی از خونریزی مغزی، تومور‌ها و افزایش فشار خون مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت طبیعی بودن بررسی‌ها تشخیص سردرد میگرنی، تنشی یا هیپنیک (سردرد صبحگاهی) مطرح شود.

علت سرد درد سالمندان:

گرفتگی عروقی سردرد می‌آورد

سردرد در افراد سالمند می‌تواند ناشی از وجود اختلالات عروقی و کلاف‌های عروقی باشد‌. تصویر برداری مغزی در تشخیص این حالت‌ها کمک‌کننده است.

تنگی‌های مهم در عروق خونرسان به مغز گاه خود را به صورت سردرد نشان می‌دهد که بررسی عروق گردنی در چنین شرایطی حائز اهمیت است.

از علل سردرد در سالمندی، سردرد با منشأ ایسکمی قلبی است یعنی کسانی که ناراحتی قلبی دارند و زمان فعالیت دچار سردرد می‌شوند و شاید فقط با شکایت سردرد مراجعه کنند.

از نظر باليني تفاوتي بين ويژگي هاي انواع سردرد در سالمندان و ساير افراد وجود ندارد. ولي تشخيص افتراقي اوراي ميگرني از حملات گذراي ايسکمي مغزي سالمندان که معمولا ريسک فاکتورهاي عروقي را نيز دارند مشکل است. سالمندان کمتر از جوانان دچار سردرد مي شوند. سردرد تنشي مزمن، شايعترين سردرد اوليه در سالمندان است. درد گاهگاهي نيمه سر و سردرد ناشي از آرتريت سلول ژيانت ويژه سالمندان است. سردردهاي ثانويه مانند سردرد ناشي از اسپونديلوز گردني و تومورهاي مغزي در سالمندان شايعتر از جوانان مي باشد. سالمندان داروهاي سردرد مانند ارگوتامين و تريپتان ها و تري سيکليک ها را به خوبي تحمل نمي کنند. نورالژي تري ژمينال اغلب در سالمندان ديده مي شود و درمان دارويي آن در افراد مسن مشکل است. سردرد مي تواند تظاهر اصلي افسردگي در سالمندان باشد. سردردهاي ناشي از اختلالات طب داخلي مانند هيپرتانسيون و بيماريهاي انسدادي مزمن ريه در افراد پير اهميت دارند. در هر سالمند با سردرد ناگهاني و بسيار شديد بايد به فکر خونريزي ساب آراکنوئيد باشيم. به ويژه اگر با کاهش هوشياري و ردور گردن همراه باشد. افراد پير به علت ابتلا به بيماري هاي متعدد کلکسيوني از داروها را مصرف نموده و سردردهاي ناشي از مصرف دارو در آن ها شايع است. در بيمار سالمندي که بدون سابقه قبلي دچار سردرد شديد شده و اختلالات طبي و مصرف داروي مسبب آن را ذکر نمي کند براي بررسي ضايعات ساختماني داخل جمجمه بايد تصوير برداري از مغز انجام شود. عده اي از سالمندان همپوشاني چند نوع از سردرد را دارند.

۸ سردرد خطرناک:

بخش عظیمی از سردردها عصبی هستند و تنها یک تا دو درصد از سردردهای جامعه علت عضوی مانند تومور مغزی یا ضایعه فضاگیر دارند. حدود ۹۸ درصد سردردها خوش‌خیم و قابل بهبودند.
عوامل غیراختصاصی فراوانی می‌توانند موجب سردرد شوند، مثل یک سرماخوردگی ساده، عفونتی کوچک، آلودگی هوا و تغییر عادات غذایی و تغییرات هورمونی و … .
۱) تغییر در کیفیت سردرد:
یعنی اگر همیشه سردردتان آرام بوده و به مسکن جواب می‌داده است، ولی حالا مقاوم شده یا کیفیت آن تغییر کرده است.
۲) تواتر و تکرار سردرد مهم است:
برای مثال قبلا هفته‌ای یک‌بار مبتلا می‌شدید، اما الان روزی سه بار سردرد دارید.
۳) سردردی که شما را از خواب بیدار می‌کند:
سردسته این نوع سردردها که فرد را از خواب بیدار می‌کند، سردردهای عروقی مانند میگرن هستند. اما به هر حال اگر چنین سردردی گرفتید، بررسی پزشکی لازم است.

۴) سردردهای صبحگاهی :
با اینکه عللی چون بی‌خوابی و عدم استراحت کافی، فشار خون بالا و غیره می‌توانند چنین سردردی را ایجاد کنند، اما اگر سردرد شما اول صبح شروع می‌شود و در طول روز کمتر می‌شود، مهم است، چون به طور طبیعی ما در طول خواب با افزایش نسبی فشار داخل جمجمه مواجه‌ایم و اگر ضایعه‌ای فضاگیر در آنجا وجود داشته باشد، این افزایش نسبی فشار را نمی تواند تحمل کند و سردرد رخ می دهد.
۵) سردرد همراه با تهوع و استفراغ:
خیلی از سردردها این‌طورند مثل میگرن. اما اگر تهوع در اوایل صبح پدید آید و با استفراغ کردن سردردتان کم شود و اشتهای خوردن صبحانه را پیدا کنید، باید بررسی پزشکی شوید.
۶) سردرد کودکان به‌خصوص اگر تکرار‌شونده باشد:
بچه‌ها نمی‌توانند سردرد را بشناسند یا از آن شکایت کنند، ولی با تغییر اشتها، کاهش فعالیت بدنی و یا کاهش تمایل به درس خواندن، آن را نشان می‌دهند.
۷) سردرد سالمندان (حدود ۶۵ سالگی):
اگر در این گروه از افراد، سردرد ناگهانی، مزمن و مقاوم به درمان پزشکی باشد، باید بررسی شود.
۸) سردرد همراه با فوتوفوبی (ترس از نور):
موردی شبیه به میگرن یا مننژیت. اگر سردرد همراه با علایم چشمی مثل دوبینی، کاهش دید، تغییر میدان بینایی و تاری دید باشد یا تغییر سریع عینک در فواصل کوتاه یک‌ماه، همراه با سردرد باشد، بهتر است از نظر علل مغزی بررسی شوید.

۱۲ درمان طبیعی برای سردرد:

۱. آب
اغلب سردردها به دلیل کم‌آبی هستند. این نوع سردرد با آب‌رسانی به بدن‌تان قابل درمان است. همان ابتدا که علائم سردرد را احساس می‌کنید، می‌توانید یک لیوان آب بنوشید و در طی روز نیز جرعه جرعه آب به بدن‌تان برسانید. حتی می‌توانید یک نوشیدنی ورزشی را نیز امتحان کنید. نوشیدنی‌های ورزشی حاوی الکترولیت‌ها هستند که تنش را از بین می‌برد و بدن را دوباره آب‌رسانی می‌کند. از خوردن نوشیدنی‌هایی مثل الکل یا قهوه جدا خودداری کنید زیرا این‌ نوع از نوشیدنی‌ها باعث می‌شوند بدن بیش از قبل بی‌آب شود.

۲. یخ یا هات‌پک* را امتحان کنید
اگر سردردی دارید که ناشی از مشکلات سینوس است، پس کمپرس سرد راه‌حل بی‌نظیری است. وقتی کیسه‌ی یخ را روی پیشانی خود بگذارید، این ناحیه بی‌حس می‌شود و در نتیجه درد متوقف می‌شود. شما می‌توانید با قرار دادن چند تکه یخ در یک حوله‌ی نازک، کیسه‌ی یخ درست کنید. همچنین می‌توانید از یک بسته سبزیجات یخ زده استفاده کنید، اما هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید. چند دقیقه کیسه‌ی یخ را روی سرتان نگه دارید.

استفاده از هات پک باعث می‌شود که ماهیچه‌های منقبض آرام شوند، بنابراین اگر از سردردهای ناشی از استرس رنج می‌برید، هات پک راه‌حل فوق‌العاده‌ای است. می‌توانید کیسه‌ی آب گرم را پشت گردن‌تان بگذارید یا در یک لگن آب بریزید و دستان‌تان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون آن قرار بدهید. اگر مبتلا به سردردهای مزمن هستید، می‌توانید قبل از خواب، پاهای خود را به مدت ده دقیقه در یک سطل حاوی آب گرم بگذارید.

* کیسه‌ی مخصوصی است که دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحیه‌ی مورد درمان با خاصیت افزایش گردش خون تاثیراتی روی ناحیه دارای درد می‌گذارد.

۳. نیاسین (ویتامین ب۳)
غذاهای غنی از نیاسین (ویتامین ب۳) برای درمان سردرد مفید هستند. چند دقیقه بعد از رسیدن نیاسین به بدن، درد باید فروکش کند. نیاسین را می‌توان در مرغ، ماهی تن، ماهی قزل آلا، قارچ کریمینی، بادام زمینی، جو، بلغور، گندم کامل، تخمه‌ی آفتابگردان، سبزی‌های سبز، جگر و سایر خوراکی‌ها یافت. نیاسین را همچنین می‌توان به عنوان مکمل مصرف کرد. مصرف بیش از حد نیاسین می‌تواند منجر به زخم معده و مشکلات کبد شود، بنابراین باید آن را به دقت و در مقادیر مناسب مصرف کرد.

۴. بادام
بادام به دلیل داشتن سالیسین به عنوان یک مسکن درد عمل می‌کند. سالیسین مسکنی است که در داروهای ضد درد بدون نسخه وجود دارد. بادام به عنوان درمانی برای سردرد در همان زمانی که درد را تجربه می‌کنید و هم به عنوان یک درمان پیشگیرانه موثر است. شما می‌توانید هر زمان که احساس کردید سردردتان دارد شروع می‌شود، یک مشت یا دو عدد بادام بخورید.

۵. زنجبیل
سنتز پروستاگلاندین فرآیندی است که در انسان رخ می‌دهد و شامل ایجاد ترکیبات چربی دررون سلول‌ها می‌شود. این مواد چرب مانند پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند. آنها فرآیندهای بیولوژیکی مانند التهاب و نورون‌های هشداردهنده به درد را ایجاد می‌کنند. برخی داروها مانند آسپرین مانع سنتز پروستاگلاندین می‌شوند. زنجبیل یک ماده‌ی طبیعی است که مانع این سنتز می‌شود. به عبارت دیگر زنجبیل می‌تواند از فرآیند هشدار به نوران‌ها برای حضور درد، پیشگیری کند. بنابراین باعث می‌شود که بدن ما نتواند سردرد را تشخیص دهد و در برابر آن واکنش نشان دهد. همچنین می‌تواند حالت تهوع را بهبود دهد.

خیلی ساده می‌توانید یک تکه زنجبیل را بجوید یا چای زنجبیل بنوشید.

۶. نعناع
نعناع خاصیت آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده دارد و می‌تواند به درمان سردرد کمک کند. شما می‌توانید نعناع را به صورت چای بخورید یا از روغن آن استفاده کنید. روغن نعناع را به آرامی روی شقیقه‌ها، فک و پشت گردن خود ماساژ دهید. به علاوه، می‌توانید بخور نعناع بگیرید. این کار می‌تواند بسیار مفید باشد و در درمان علائمی که اغلب همراه با سردرد هستند مثل تهوع و استفراغ کمک‌کننده باشد.

۷. اعمال فشار
زمانی که نخستین نشانه‌های سردرد را حس کردید، کمی فشار روی سیستم کرانیوساکرال (جمجمه) اعمال کنید. شما می‌توانید این کار را با فشار انگشتان‌تان روی نقاط میگرن خاص فشار دهید.این کار باعث می‌شود مغزتان استراحت کند و آرام شود. با افزایش فشار در جمجمه، تنشی که در مغز شما ایجاد شده‌است، به جای دیگری فرستاده می‌شود.

۸. پناه بردن به تاریکی
زمانی که دچار سردرد می‌شوید، نور می‌تواند بسیار مضر باشد. میگرن (و سردرد) اغلب در اثر محرک‌های حسی ایجاد می‌شود. نور نیز چنین محرکی است. بستن راه ورود نور به محیط، سبب تسکین فوری و چشم‌گیر می‌شود. اگر پرده‌ها را بکشید یا چند لامپ را در اتاق‌تان خاموش کنید، سردرد شما کاهش خواهد یافت. همچنین می‌توانید عینک آفتابی به چشم بزنید. عینک جلوی نور داخل خانه و خارج خانه را می‌گیرد و شما از نور طبیعی و غیرطبیعی محافظت می‌کند.

۹. طب سوزنی
در طب سوزنی، متخصص سوزن‌های نازک را زیر پوست فرو می‌کند. مطابق با طب چینی هدف از این‌ کار تراز کردن دوباره‌ی جریان انرژی‌ها در بدن (یا چی) است. یک تحلیل، که به نام “بازبینی‌های کوکران” معروف است، پی برد که طب سوزنی به اندازه‌ی دارودرمانی برای درمان میگرن‌های حاد موثر هستند. این بازینی همچنین می‌گوید که شواهد نشان می‌دهند طب سوزنی می‌تواند برای درمان سردردهای تنشی اپیزودیک یا مزمن کمک‌کننده باشد.

۱۰. مراقبه
داده‌های مربوط به تاثیر مراقبه روی سردردها و میگرن‌ها محدود است؛ هرچند، پژوهش کوچکی روی آدم‌های مبتلا به میگرن، نشان داد که مراقبه‌ی روحانی سبب کاهش تعداد دفعات سردرد و بهبود تحمل در برابر درد می‌شود.

 

۱۱. ماساژ
یک پژوهش پی برد که تکرار سردرد در افراد مبتلا به میگرن بعد از دریافت شش هفته جلسات ماساژ، در طول هفته‌های انجام ماساژ در مقایسه با گروه کنترل کم شده‌است و کیفیت خواب آنها بهبود یافته است. شما می‌توانید برای درمان سردرد یا میگرن‌تان شقیقه‌های‌تان را ماساژ دهید یا ماساژ گردن، پشت، سر یا شانه بگیرید.

 
۱۲٫حرکات کششی مخصوص درمان سردرد می‌توانند برای تسکین تنش ماهیچه‌ها که احتمالا نقش بزرگی در ایجاد درد دارد، مفید باشند. در این‌جا چند حرکت کششی سریع می‌بینید که می‌توانید دفعه‌ی بعدی که سردرد پدیدار می‌شود، آنها را امتحان کنید:

۱. حرکت دادن گردن (چانه به جلو، بالا و به طرف هر دو شانه)
۲. بالا انداختن شانه (شانه رو به بالا، روبه بالا و جلو، رو به بالا و عقب)
۳. ایزومتریک* گردن (کف دست را روی پیشانی فشار دهید و نگه دارید؛ دست را روی طرفین سر قرار دهید)

سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان

سالمندان و دیابت / کنترل دیابت در سالمندان و نکات مهم در این مورد

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سردرد سالمندان /علت سردرد سالمندان / درمان سردرد سالمندان”قالب تفریحی