زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

مجموعه: دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 29
زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

 

زایمان طبیعی:

همانطوریکه میدانید زایمان طبیعی بسیارلذتبخش تر از سزارین است ولی امروزه افراد بسیار زیادی زایمان سزارین را ترجیح میدهند و نمیگذارند طبیعی بچه به دنیا بیاید و این فقط بعلت داشتن درد است ولی اگر زایمان طبیعی داشته باشید بسیار خوب است و درواقع از بسیاری از مزایای آن بهره مند می شوید

زایمان طبیعی یک نعمت است:

خداوند نعمتی به زن داده که به راحتی بتواند زایمان کند. اگر چه درد می‌کشد اما بلافاصله فراموش مي‌كند. درواقع موادی شبیه مورفین (آپومورفین) در بدن تولید مي‌شود که به صورت طبیعی درد را کاهش می‌دهد و بعد هم فراموشی ایجاد مي‌كند. برای همین است که می بینیم خانمی ۱۰ بار زایمان کرده و هنوز هم دوست دارد آن حس را تجربه کند.

اگر ما اجازه دهیم همان مکانیسمی که خداوند در بدن زن تعبیه کرده ادامه پیدا کند و به عبارتی مداخله نکنیم و فقط نظاره‌گر باشیم تا اتفاقی نیفتد، مطمئن باشید زایمان طبیعی بهترین راه است. خیلی از خانم‌ها می‌گویند ممکن است افتادگی مثانه و رحم پیدا کنیم. در حالی که چنین چیزی حقیقت ندارد مگر اینکه زایمان بسیار سخت باشد و عوارضی پیش بیاید. اما اگر یک متخصص زنان یا ماما نظاره گر باشد و نگذارد آن سختی‌ها به‌وجود بیاید، آن موقع عوارض و افتادگی ایجاد نمي‌شود و زایمان دلنشین مي‌شود. خیلی‌ها می‌گویند ما از درد زایمان می‌ترسیم در حالی که ما می‌توانیم یک زایمان بی درد ایجاد کنیم.

توصیه هایی برای داشتن زایمان راحت:

۱- بدن تان را حرکت دهید.

بله، درست متوجه شدید. بدن تان را تکان دهید چرا که بارداری برای بدن سخت است. شما خسته شده اید و هر اینچ از بدن تان درد می کند و خواب تنها چیزی است که شما می خواهید. اما اگر می خواهید بدن تان یک زایمان طبیعی داشته باشد حتما باید کمی خودتان را تکان دهید.

ورزش یکی از مهمترین ترفندهایی است که می توانید انجام دهید. بعضی از ورزش های که شما می توانید در طول بارداری تان انجام دهید شامل موارد زیر است:

۱-راه رفتن یکی از ورزش های عالی برای زنان باردار محسوب می شود چرا که شدت و تحرک آن کم است. بنابراین یک جفت کفش تهیه کنید و این ورزش را انجام دهید.

۲-شنا نیز یکی از بهترین ورزش های است که علاوه بر آماده کردن تان برای زایمان طبیعی، برای حفظ تناسب اندام تان نیز می توانید در دوره ی بارداری انجام دهید.

۳-برای تضمین یک زایمان سالم و طبیعی هیچ ورزشی نمی تواند مانند تمرینات كگل (Kegel exercise) عمل کند.

۴-به دنبال انجام ورزش های باشید که باعث تقویت عضلات لگن و ران تان شود. عضلات ران قوی برای یک زایمان بی خطر و طبیعی بسیار ضروری است. به یاد داشته باشید که ران های تان فشار زیادی را در حین زایمان تحمل می کنند، و ممکن است یکی از دلایلی که پزشک دستور به عمل سزارین می دهد همین مسئله باشد.

۲-استرس را به خودتان راه ندهید.

استرس داشتن در دوران بارداری طبیعی است. اما سعی کنید تا جای که امکان دارد به ذهن تان آرامش دهید. استرس می تواند نقش مهمی را در تغییر دادن فرایند زایمان به یک کابوس بازی کند و حتی می تواند این استرس منجر به سزارین شود.

بعضی از روش های مقابله با استرس می تواند موارد زیر باشد:

۱-مدیتیشن (به معنای متمرکز کردن ذهن) می توند مثل یک جادو در دوران بارداری باشد. برای غلبه و دوری از استرس شما می توانید هر شکل از مدیتیشن را که با آن احساس راحتی می کنید انجام دهید.

۲-فنون تصویرسازی نیز روش های بسیار عالی برای مقابله با استرس به حساب می آیند.

۳-اگر جزء افرادی که مدیتیشن انجام می دهند نیستید می توانید با استفاده از موسیقی بر استرس تان غلبه کنید.

۳- تنفس صحیح را یاد بگیرید.

نفس کشیدن چیزی است که ما حتی به آن توجه نمی کنیم اما یکی از چیزهای است که می تواند کل فرایند زایمان را راحت تر کرده و نیاز به سزارین را از بین ببرد.

بعضی از تکنیک های تنفس که می توانید در دوران بارداری انجام دهید و برای زایمان طبیعی بسیار مفید است در ادامه آمده است.

۱-از قفسه ی سینه نفس کشیدن

۲-از شکم نفس کشیدن

۳-تنفس سطحی

۴-تنفس عمیق وسطحی

۴- تغذیه سالم داشته باشید.

غذای که شما می خورید تأثیری زیادی روی بارداری و زایمان شما دارد. یک مادر سالم یک کودک سالم به دنیا می آورد. یک تغذیه سالم به طور حتم تضمین کننده ی این است که کودک تان با فرایند زایمان مشکلی نخواهد داشت و در نتیجه شما نیز زایمان تان طبیعی خواهد بود.

۵- وزن خودتان را کنترل کنید.

داشتن وزن متناسب در دوران بارداری خیلی مهم است اما نباید بیش از اندازه وزن تان زیاد شود. زنان دارای اضافه وزن در طول زایمان شان دچار مشکلاتی می شوند که ممکن است منجر به عمل سزارین شود.
نکات زیر را در رابطه با چاقی و یک زایمان طبیعی به یاد داشته باشید.
چاقی باعث می شود در حین زایمان کودک به خوبی بررسی نشود و در نتیجه زایمان طبیعی را سخت می کند.
در صورتی که چاق هستید احتمال چاق بودن کودک تان نیز بالاست که این مسئله باعث بروز مشکلاتی در حین زایمان می شود.

۶- مثبت اندیش باشید و از داستان های منفی زایمان دوری کنید.

هر کسی مایل است تجربه ی بارداری و زایمان ش را در اختیار دیگران قرار دهد و این مسئله کاملا طبیعی است. اما یک زن باردار پارانوئید فقط نیاز دارد در باره زایمان ناموفق کسی چیزی بشنود تا تصورش نسبت به زایمان عوض شود.
نکات زیر به شما کمک می کند مثبت اندیش بمانید:

۱-اگر همکارتان در باره کابوس زایمانش شروع به صحبت کرد سعی کنید آنجا را ترک کنید.

۲-داستان های منفی زایمان روی ذهن تان تأثیر منفی گذاشته و باعث ترس تان در حین زایمان می شود، که این مسئله زایمان طبیعی را دچار مشکل می کند.

۳-به یاد داشته باشید همانطور که افراد با هم متفاوت هستند داستان زایمانشان نیز متفاوت خواهد بود. چون زایمان دوست تان دشوار بوده است به این معنا نیست که شما نیز زایمان تان سخت خواهد بود.

۷- آگاهی تان را درباره زایمان افزایش دهید.

دانش قدرت است. این شعار را تکرار کنید و آگاهی و دانش تان را در باره ی بارداری و فرایند زایمان بیشتر کنید.

بعضی از کارهای که می توانید برای افزایش آگاهی تان درباره فرایند زایمان انجام دهید عبارت اند از:

۱-با پزشک تان درباره سؤالاتی که در مورد بارداری و زایمان دارید صحبت کنید.

۲-برای کسب اطلاعات بیشتر در باره ی بارداری و زایمان به وبسایت های قابل اعتماد و جامع در اینترنت رجوع کنید.

۳-چند عدد کتاب در باره ی بارداری و زایمان تهیه کنید چرا که کتاب های متعددی در این زمینه وجود دارند که می توانند آگاهی و دانش شما را نسبت به بارداری و زایمان افزایش دهد.

۴-با مادر یا زنان مسن دیگر صحبت کنید چرا که آنها با گفتن تجربیات شان می توانند به شما کمک کنند.

کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب:

خوردن و آشامیدن ضروری است

از طرف دیگر می دانیم که هر فعالیتی نیاز به انرژی دارد. کار سخت زایمان و به دنیا آوردن نوزاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین خوردن و آشامیدن در هنگام زایمان نه تنها منع نمی شود که ضروری هم هست؛ اما باید سعی نمود از موادی استفاده کرد که به آسانی هضم شده و در حجم کم، انرژی بیشتری داشته باشد. لازم به یادآوری است، در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید . وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی تر می رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد. مواد غذایی کربوهیدراتی (مانند ماکارونی و مواد قندی) سرشار از انرژی بوده و طی ساعت هایی که دردهای زایمان طول می کشد، انرژی مورد نیاز را فراهم می کنند.

اجتناب از پرخوری

مواد غذایی باید با مقادیر کمتر و در فواصل زمانی کوتاه استفاده و از پرخوری در یک وعده اجتناب شود. بهتر است از غذاهای سهل الهضم استفاده نمود؛ مثل ژله، سوپ های سبک یا چند عدد نان شیرینی ساده . مواد قندی بهترین تأمین کننده انرژی بوده و به آسانی هضم می شوند. میوه ها و آب میوه ها سریعاً انرژی تولید می کنند. خرما، عسل، غلات و شیرینی های بدون کرم و چربی نیز بهترین انتخاب هستند.
لازم به یادآوری است، در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید . وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی تر می رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد

حالت تهوع

بعضی از مادران در حین دردهای زایمان احساس تهوع داشته و تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند. در این موارد باید از خوردنی ها و نوشیدنی هایی که در زمان تهوع و استفراغ های اوایل حاملگی برایشان مطلوب و قابل تحمل بوده، استفاده کنند ولی از غذاهای نفّاخ، چرب، سرخ کرده و نوشابه های گازدار باید پرهیز نمایند.

نوشیدن معایعات

سعی کنید که آب لازم را به بدن خود برسانید چون اگر بدنتان دچار کم آبی شود فیزیولوژی آن به هم خورده، انرژی شما تخلیه و سیر زایمان آهسته تر می شود و عضلاتی که آب و غذای کافی دریافت نکرده باشند کار خود را خوب انجام نمی دهند. در مراحل اولیه دردهای زایمانی با نوشیدن حداقل یک لیوان (۲۴۰ میلی لیتر) آب در ساعت مایعات را در بدن خود ذخیره کنید. در فواصل بین دردها نیز جرعه جرعه بنوشید (حداقل دو بطری آب)، به علاوه مایعاتی که دوست دارید را با خود به بیمارستان برده و در جایی در دسترس خود نگه دارید. مایعات مصرفی باید کربوهیدرات ها، الکترولیت ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ تعادل بیوشیمیایی مادر را داشته باشند.

شامل:

یک سوم فنجان آب لیموترش تازه
یک سوم فنجان عسل
نصف تا یک چهارم قاشق چایخوری نمک
یک تا دو قرص کلسیم خرد شده
مصرف مایعات زیاد تکرر در دفع ادرار ایجاد می کند که به علت راه رفتن و فشاری که عضلات شکم برای دفع ادرار ایجاد می کنند، خود محرکی برای پیشرفت سیر زایمان محسوب می شود.
در شرایطی که شما خیلی حالت تهوع داشته باشید و یا پزشکتان احساس کند که دچار کمبود آب بدن شده اید، ممکن است مایعات وریدی را برایتان تجویز کند. البته این کار سیر زایمان را آهسته می کند.

خرما دارویی برای زایمان آسان

در قرآن کریم در آیاتی که دربارة حضرت مریم سخن می‌گوید سه کلمه وجود دارد که علم پزشکی جدید کشف کرده است که این امور اساس زایمان آسان را تشکیل می‌دهد. خداوند خطاب به حضرت مریم(ع) می‌فرماید :

‚فَکُلِی و اشرَبی و قَرِّی عَیناً فإمّا تَرَیِنَّ مِنَ البَشَرِ أحَداً فقُولی إِنِّی نَذَرْتُ لِلرَّحْمَنِ صَوْماً فَلَنْ أُکَلِّمَ الیوم إِنسیَّاًƒ (مریم : ۴۶)

«پس [از این خرمای شیرین] بخور و [از آن آب گوارا] بنوش و [این فرزند دلبند و معجزه خداوند] چشم را روشن دار، و هرگاه کسی را دیدی [در این زمینه از تو توضیح خواست با اشاره به او بفهمان و] بگو که من برای خدای مهربان روزة [سکوت و خودداری از گفتار] نذر کرده‌ام و به همین دلیل امروز با انسانی سخن نمی‌گویم».

زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب

 

بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زایمان طبیعی / توصیه هایی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / کاهش درد زایمان با تغذیه مناسب”قالب تفریحی