زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

مجموعه: بارداری, دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 14
زایمان بدون درد  /عوارض و فواید زایمان بدون درد

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

 

درد از همان ابتدای خلقت با بشر بوده است و انسان ها همیشه سعی داشته‌اند به طرق گوناگون با آن مبارزه كنند. یكی از شدیدترین این دردها درد زایمان است این روزها با زیاد شدن سزارین به رغم همه عوارضی كه به دنبال دارد اغلب خانمها تنها برای رهایی از درد زایمان این روش را به صورت انتخابی جایگزین زایمان طبیعی می كنند. اما انتخاب سومی نیز وجود دارد زایمان طبیعی آن هم بدون درد.

در اغلب كشورهای پیشرفته امریكایی و اروپایی بیش از ۳ دهه است كه به دلیل خطر بی هوشی جراحی و عوارض عمل سزارین روش زایمان بدون درد متداول شده است در واقع پزشكان و متخصصان معتقدند با تكنیك های جدید و بدون عوارضی كه برای انجام زایمان بدون درد در اختیار است دیگر هیچ خانم بارداری نباید هنگام زایمان درد شدید آن را متحمل شود این روش همچنین از افزایش تعداد سزارین هایی كه به دلیل ترس از درد زایمان انجام می شوند به تعداد چشمگیری كاسته است.

به عبارت دیگر استفاده از این شیوه زایمان یكی از روشهایی است كه در آینده ای نه چندان دور در كشور ما نیز جایگزین مناسبی برای پیشگیری از عوارض ناشی از سزارین ها و دردهای زایمان طبیعی خواهد بود. با شناخت كامل این روش به طور قطع انتخاب اول زنان برای زایمان به شمار می رود.

 

 

 

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

 

روش های زایمان طبیعی بدون درد به دو دسته کلی تقسیم می شود:

 

زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال
زایمان کم درد

زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال:

 

در این روش که در مرحله درد و بستری بیمارستان انجام می گیرد از طریق آمپولی که به پایین نخاع تزریق می شود بی حسی کمر به پایین اتفاق می افتدکه باعث می شود مادر تقریبا هیچ دردی را احساس نکند.

بی حسی ایپدورال برای چه کسانی ممنوع است؟

 

به کارگیری روش اپیدورال به غیر از مواردی که حساسیت دارویی وجود داشته باشد، ممنوعیت خاصی ندارد. چنانچه مادر مشکل نخاعی یا فشارخون پایین داشته باشد بهتر است به پزشک اطلاع دهد.

چه مواقعی نباید از بی حسی اپیدورال استفاده کرد؟

 

اگر مادر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کند یا میزان پلاکت پایینی دارد یا سابقه خونریزی و شوک داشته، نباید از این روش استفاده شود. بیهوشی اپیدورال به خاطر احتمال انتقال باکتری‌ها به فضای داخلی کانال نخاعی در مادرانی که دچار عفونت‌هایی در کمرشان هستند یا مشکلات پوستی خاصی در آن منطقه دارند یا عفونت خونی دارند هم نباید استفاده شود. در افرادی که زایمان به سرعت دارد انجام می‌شود و فرصت کافی برای اثر دارو وجود ندارد هم نباید از اپیدورال استفاده کرد.به غیر از بیحسی اپیدورال روشهای بیحسی دیگری هم برای زایمان طبیعی بدون درد وجود دارد که اغلب مکانیسمی شبیه همین دارند. بلوک پودندال، بلوک خاجی و بلوک نخاعی تحتانی، همه روشهایی برای تزریق ماده بیحسی به مسیرهای عصبی در نقاط مختلف کانال زایمانی یا اطراف لگن هستند که با بی‌حس کردن موقت اعصاب آن مناطق درد زایمان را کمی کاهش می‌دهند، اما تاثیر هیچکدام از این روش‌ها به اندازه بیحسی اپیدورال نیست.

 

 

 

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

چگونه این کار انجام می‌شود؟

 

متخصص بیهوشی، پشت مادر باردار را مواد خاص ضدعفونی می‌کند و سپس سوزن توخالی را وارد استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌کند. هنگامی که سوزن در فضای اپیدورال قرار گرفت، لوله‌ای نازک را که کاتتر نام دارد در این فضا قرار می‌دهند و سوزن را بر می‌دارند.

سپس داروی ضد درد را از طریق لوله نازک کاتتر وارد بدن مادر می‌کنند و چون اعصاب انتقال دهنده حس درد، سرکوب می‌شوند درد فرد کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین مادر با تحمل کم‌ترین درد حاصل از انقباضات رحمی و خروج نوزاد از رحم می‌تواند خاطره خوبی از زایمان طبیعی داشته باشد.

انجام تنفس عمیق از طریق بینی باید توسط مادر انجام بگیرد.

آیا داروهای بی حسی اپیدورال بر جنین اثر می‌گذارند؟

 

زایمان طبیعی بدون درد با وارد کردن دارو از طریق لوله ای نازک به ناحیه ستون فقرات مادر انجام می‌پذیرد، اما آیا این داروها بر سلامت جنین اثر می‌گذارند؟

باید گفت که برخی داروهای استفاده شده در بی حسی اپی دورال در دوزهای بالا (بیش از ۱۰۰ میکروگرم) می‌توانند از جفت عبور کنند و بر جنین اثر کنند؛ مثلا بر تنفس جنین اثر کند و او را دچار مشکل سازد.

چه زمانی می‌توان از اپی دورال در طی زایمان طبیعی استفاده کرد؟

 

هر خانم بارداری می‌تواند در هر مرحله از مراحل زایمان خود درخواست بی حسی اپی دورال داشته باشد.

اکثر زنان باردار هنگامی طلب دریافت این بی حسی را دارند که درد زایمان شدید شده است و دهانه رحم معمولا بین ۵ تا ۶ سانتی متر باز شده است.

لوله وارد شده برای تزریق بی حسی اپی دورال می‌تواند تا آخر زایمان و خروج جفت در بدن مادر باقی بماند و حتی می‌تواند درد ناشی از بخیه ها را تسکین دهد.

فوائد و مزایای استفاده از روش هاي بی حسی نخاعي : اپیدورال و اسپاينال

 

۱- کاهش درد در حین زایمان طبیعی که هدف اصلی این روش می‌باشد.
۲- اگر زن بارداری دارای فشار خون بالا باشد، معمولاً برای انجام زایمان طبیعی با مشکل روبرو می‌شود. اما اين روش با كاهش ميزان استرس و اضطراب، به كاھش فشار خون مادر كمك مي كند.
۳- اين روش ھمچنين موجب مي گردد بعضي از زايمان ھا كه به علت اضطراب طولاني مي شود، تسريع گردد. اضطراب مادر موجب آزاد شدن ھورمون ھاي استرس به نام اپي نفرين و نوراپي نفرين مي شودكه اين ھورمون ھا موجب كاھش انقباض رحم و افزايش طول زمان زايمان مي گردد.
۴- برخي از مطالعات نشان داده كه كاھش درد زايمان سبب اكسيژن رساني بيشتر به كودك مي گردد.
۵- مادر در حین زایمان هوشیار است و می‌تواند انقباضات رحم خود را بدون درد زایمان حس کند و لحظه به دنیا آمدن نوزاد خود را به خوبی درک کند.
۶ ترس از درد زایمان علت اصلی گرایش مادران به انجام سزارین است. اگر این روش در کشوری مانند ایران که آمار زایمان سزارین بالایی دارد همه گیر شود هم به نفع مادران است و هم به نفع نوزادان و در کل سلامت مادر و کودک را تا حد زیادی ارتقا می‌بخشد. اگر مادران بدانند که زایمان طبیعی نيز بدون درد امکان پذیر است، بسیاری از مادرانی که به علت فرار از درد طبیعی به سراغ سزارین می‌روند، به این روش روی می‌آورند.
۷- همچنين داشتن كاتتر اپيدورال موجب مي شود كه در صورت نياز فوري به سزارين احتياجي به بيھوشي عمومي نبوده و از طريق ھمين اپيدورال ناحيه تحتاني بدن و محل عمل سزارين بي حس و بيمار به راحتي تحت عمل سزارين قرار گيرد.

معایب استفاده از روش هاي بي حسي نخاعي: اپیدورال و اسپاينال

 

۱- گاهی استفاده از این داروها مۆثر واقع نمی‌شود و تنها بخش‌هایی از شکم مادر بی حس می‌شود و تا حدی درد زایمان طبیعی را دارند (حدود یک در هر هشت نفر). در این صورت متخصص بی هوشی باید دوز دارو را افزایش دهد.
۲ ممکن است حس خارش در فرد ایجاد شود که معمولا شدید نمی‌باشد.
۳- ممکن است فرد احساس لرزش داشته باشد.
۴- احتمال بروز تب در فرد وجود دارد.
۵- ممکن است پاهای فرد احساس ضعف و یا سنگینی پیدا کند و نیاز به ماندن در رختخواب باشد.
۶- فرد باید هر چند وقت یکبار وضعیت خود را بر روی تخت تغییر دهد تا مناطقی که دچار بی حسی شده‌اند، زخم نشوند.
۷- ممکن است بر توانایی فرد برای دستشویی رفتن تأثیر بگذارد و فرد مجبور به استفاده از سوند برای تخلیه مثانه خود شود.
۸- مادرانی که با این روش نوزاد خود را به دنیا آورده‌اند، باید بعد از زایمان تحت نظر باشند. فشار خون مادر هر ۵ دقیقه یکبار پس از شروع بی حسی اپی دورال چک می‌شود. همچنین تپش قلب جنین نیز باید در ۳۰ دقیقه اول پس از شروع این روش بررسی شود. این بررسی‌ها به این دلیل است که بی حسی اپی دورال می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد.
۹- مرحله‌ای که نوزاد باید با فشاری که مادر می‌آورد خارج شود و اصطلاحاً به دنیا بیاید، در این روش زیاد طول می‌کشد، زیرا مادر احساس درد نمی‌کند و عجله‌ای برای فشار ندارد. در این حالت پزشک باید مادر را تشویق کند که با فشار نوزاد را به دنیا آورد. متأسفانه شانس استفاده از فورسپس در این روش زیاد می‌باشد.
۱۰- اگر سوزن اپی دورال، به کیسه اطراف ستون فقرات آسیب بزند و مایع آن نشت پیدا کند، مادر به سردردهای شدید مبتلا می‌شود.

 

 

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

عوارض مربوط به نوزادان:

 

ضربان قلب جنين:

 

در ۳۰% موارد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بعد از تزريق ماده بي حسي يا مخدر در كاتتر، ضربان قلب ھمراه يا بدون تغيير شكل كاھش مي يابد. اين تغيير گذرا است و ۳تا ۴ دقيقه طول ميكشد، ولي بايد ضربان قلب ھنگام اپيدورال تحت كنترل باشد.

وضعيت عصبي و رفتاري جنين:

 

امروزه با روش هاي جديد اپيدورال با كاتتر دوز مواد بي حس كننده و مواد مخدر به حداقل مقدار لازم رسيده است. وضعيت عصبي و رفتاري جنين خوب گزارش گرديده و حتي در مواردي موجب بھبود آن مي گردد. از جمله اين موارد استفاده از اپيدورال در خانم هايي مي باشد كه دچار حاملگي (پره اكلامپسي) يا ورم منتشر مي باشند.

 

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

 

همچنین بخوانید :

 

زایمان زودرس / علل زایمان زودرس / کدام مادران در معرض خطر زایمان زود رس هستند / راه های پیشگیری از زایمان زودرس

 

سزارین / خطرات و عوارض سزارین

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد”قالب تفریحی