زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

مجموعه: دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 22
زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

 

نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت :

غذاهای مغذی و کم حجم بخورید

رعایت برخی نکات در برنامه غذایی خانم های باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. مانند اینکه هنگام نزدیک شدن به روزهای پایانی زایمان باید از غذاهای مغذی و البته کم حجم استفاده کنند. مصرف حلوای چرب که با روغن بادام شیرین طبخ شده است نیز توصیه دیگری است که به این مادران می شود.

ورود ممنوعی برای ترش ها

خودداری از خوردن مواد ترش و قابض هم نکته مهمی است که باید مادرانی که دوران بارداری خود را سپری می کنند مد نظر داشته باشند، رعایت این موضوع باعث می‌شود تا فرد دچار یبوست نشود.

البته اگر به هر دلیلی مادر با مشکل مواجه شد می تواند برای رفع آن به صورت ناشتا کمی روغن بادام شیرین مصرف کند، همچنین باید از مصرف غذاها و میوه‌های خشک و یبوست‌زا مانند برنج، موز و… هم اجتناب کند.

غذاهای پر انرژی بخورید

بارداری دوره ای مهم در زندگی زنان است و بی توجهی به برخی موارد می تواند تا پایان عمر آنان را با مشکل مواجه کند. از این رو کارشناسان تغذيه توصيه های زیادی برای این افراد دارند که به وعده ها و ميان وعده هاي غذايي مربوط می شود.

اینکه نان و غلات و برنج، ميوه ها و سبزي‌ها، گوشت سفيد و قرمز، ماهي، حبوبات، تخم مرغ و دانه ها، چربي ها و روغن‌ها و قندها را در رژیم تغذیه ای خود در نظر بگیرند زیرا اگرچه شاید اين مواد چندان مغذي نباشند اما مي توانند انرژي بالايي توليد كنند، علاوه براین بخش زیادی از پروتئین و املاح مورد نیاز بدن مانند آهن و روی را تامین می‌کنند، با وجود این، باید آنها را در مقادير پايين مصرف کنند.

چهار واحد میوه در روز را فراموش نکنید

از سوی دیگر توجه داشته باشید که میوه و سبزی منبع غنی از املاح معدنی و فیبر همچنین انواع ویتامین ها از جمله ویتامین A و C و املاح معدنی و فیبر هستند. به همین دلیل توصیه می شود تا این افراد به طور متوسط روزانه سه تا چهار واحد میوه و چهار تا پنج سهم سبزی مصرف کنند. هر سهم سبزی معادل یک لیــوان سبزی خــام مانند؛ کاهو، گوجه فرنگی و … است. البته درباره سبزی‌های پخته شده هر سهم برابر با نصف لیوان خواهد بود.

بارداری دوره مناسبی برای گرفتن رژیم نیست

بسیاری از زنان در زندگی خود تلاش می کنند تا برای داشتن وزن ایده‌ال رژیم های غذایی مختلفی را در طول زندگی خود امتحان کنند.

این در حالی است که این دسته از زنان باید بدانند که بارداری دوره مناسبی برای گرفتن رژیم غذایی نیست و آنان باید در این زمان تلاش کنند تا غذاهای سالم بخورند، اگر هم قصد دارند وزن خود را متعادل نگه دارند باید از برنامه غذایی‌ای کمک بگیرند که سرشار از لبنیات، پروتئین، غلات و حبوبات باشد.

این افراد نباید فراموش کنند که گرسنگی می تواند فرزندشان را در معرض بروز مشکلاتی از جمله کاهش ضریب هوشی و تاخیر در شکل گیری تکامل حرکتی و گفتاری قرار دهد، مواردی که تا پایان عمر سلامت فیزیکی و شاید روانی فرزندشان را تهدید می کند.

لبنیات یادتان نرود

نکته مهم دیگر اینکه اگر قرار است به زودی مادر شوید، نوشیدن روزانه شیر را از یاد نبرید. متخصصان تغذیه بر این نکته تاکید می کنند که شیر و لبنیات از جمله کشک و بستنی با توجه به اینکه منبع عمده تامین کلسیم، فسفر، پروتئین همچنین ویتامین‌های A و B۲ هستند باید پای ثابت وعده های غذایی و میان وعده ها برای این دسته از مادران باشند، زیرا که لبنیات رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها را تضمین می کند.

پس اگر در انتظار تولد نوزادتان هستید در طول روز حداقل چهار لیوان شیر یا ماست بخورید. البته می توانید به جای هر لیوان از این لبنیات یک لیوان کشک یا ۶۰ گرم پنیر را در نظر بگیرید.

راه هایی برای کاهش درد در حین زایمان /داشتن زایمانی راحت:

حمام برای آسان شدن زایمان طبیعی

درد باعث گرفتگی عضلات شما می شود. حمام آب گرم به کاهش درد زایمان کمک می کند.

ماندن در وان برای آسان شدن زایمان طبیعی

دراز کشیدن در آب گرم به کاهش درد کمک می کند همچنین مادر می تواند به هر جهتی می خواهد تغییر جهت دهد و این کار باعث کاهش درد پشت می شود.

ماساژ برای آسان شدن زایمان طبیعی

ماساژ باعث کاهش درد و نگرانی می شود. مطالعات نشان می دهد هنگامی که جایی که درد می کند را تحریک می کنید، چه با فشار یا گرما، پیغام ها به مغز می رود. به همسرتان بگویید ماساژ به شما حس بهتری می دهد. در ابتدا ماساژ گردن، سپس ماساژ پشت به کاهش درد کمک می کند.

دراز نکشیدن برای آسان شدن زایمان طبیعی

ایستادن به زایمان کمک میکند. فشار سر جنین به دهانه رحم باعث گشاد شدن آن می شود. ایستادن، زانو زدن و چمباتمه زدن باعث کاهش درد می شود. حرکت باعث گشاد شدن لگن و خروج راحت تر جنین می شود.

قرص برای آسان شدن زایمان طبیعی

اگر درد زایمان دارید و دهانه رحم فقط سه سانتی متر گشاد شده است پزشک به شما قرص اپیدورال می دهد. متخصص بیهوشی این ماده را به شما تزریق می کند تا عضلات شل شوند و دهانه رحم گشاد شود. مقدار کمی از دارو به جنین می رسد زیرا دارو پیش از رسیدن به جفت از بین می رود. اپیدورال باعث کاهش تحرک می شود. این ماده درد را به طور کامل از بین نمی برد بلکه باعث احساس درد مبهم می شود.

نفس کشیدن برای آسان شدن زایمان طبیعی

نفس کشیدن نه تنها به تمرکز در طول انقباضات کمک می کند بلکه باعث آرامش شما می شود. در طول درد زایمان هر کاری که باعث آرامش شما در زندگی روزمره می شود انجام دهید، می توانید نفس عمیق بکشید، موزیک گوش دهید یا چیزی که دوست دارید را تجسم کنید. به یاد داشته باشید هر دردی پایان می یابد و پایان درد زایمان تولد زندگی جدیدی است.

حفظ آرامش حین زایمان طبیعی 

در حالی که شما مادر باردار باید زایمان خود را با نیروی بیشتر و آرامش شروع کنید، اغلب دچار وحشت و نگرانی خواهید بود. به خاطر داشته باشید که دانستن تکنیک های درست تنفس در مادر باردار و تمرکز بر روی انقباضات رحم و شکم با احساس آرامش بیشتر کمک زیادی به آن ها در راحتی روال زایمان خواهد نمود.

 استفاده از بطری آب گرم یا یک کیسه آب سرد حین زایمان طبیعی 

شما به عنوان یک خانم که در حال زایمان طبیعی هستید، می توانید درد زایمان، درد دست ها و پاها و حتی کمر درد خود را با گذاشتن یک بطری آب گرم و یا یک کیسه آب سرد بر روی این مواضع، بسیار کاهش دهید. فراموش نکنید که شما می توانید گرفتگی عضلات خود را هم با این راه حل طبیعی به راحتی برطرف نمایید.
قرار گرفتن در یک موقعیت راحت هنگام زایمان طبیعی:

شما به عنوان زنی که در حال زایمان طبیعی هستید، می توانید در محل زایمان طبیعی برای پیدا کردن یک موقعیت راحت، جستجو کنید. این حالت ها و موقعیت های راحت ممکن است حالت هایی مانند موقعیت سجده کردن و یا نشستن معمولی باشد. به یاد داشته باشید که در این شرایط مادر نباید در مورد چگونگی نگاه دیگران نسبت به او نگران باشد.

 در مورد ترس از درد زایمان طبیعی ، حرف بزنید

صحبت کردن مادر باردار با یک دوست مورد اعتماد و یا یک فرد آگاه در مورد ترس خودش از زایمان طبیعی، می تواند برای او آرامش بخش باشد. به یاد داشته باشید که وقتی مادر باردار نگرانی های خود را برای کسی که می تواند به او اعتماد کند، با صدای بلند توضیح دهد با این روش می تواند بسیاری از مشکلات خود را حل کند.

در مورد مراحل زایمان طبیعی آگاهی های بیشتری کسب کنید

با نگاه کردن به کتاب ها، مجلات، فیلم ها، وب سایت ها، مراحل زایمان طبیعی را بررسی کرده و حتی در مورد رفع اشکالات و سوالات خود حتما با پزشک معالجتان تماس بگیرید. هنگامی که شما مادر باردار با روش ها و آداب و رسوم انواع زایمان از اولین روز تشکیل جنین تا هنگام تولد در مراکز، بیمارستان ها و یا در خانه های مختلف آشنا باشید، می توانید برای انتخاب روش زایمان خود تصمیم آگاهانه ای بگیرید. همیشه بهتر است در مورد چنین کارهایی با افراد آگاه هم بحث و گفتگو نمایید.

تکنیک درست تنفس حسن زایمان طبیعی

سعی کنید از تنفس عمیق در هنگام انقباضات رحمی به جای ناله استفاده کنید و نیز همیشه به یاد داشته باشید که انجام بازدم درست و به موقع کمک زیادی به شما در امر زایمان طبیعی خواهد کرد. حتی شما می توانید از شریک زندگی خود کمک بگیرید تا او با چشم های خود خوب شما را نگاه کند و بعد از او بپرسید که آیا شما ریتم های تنفس را درست انجام می دهید یا نه.

تحرک می تواند زایمان را آسان تر کند

اگر تصورات غلط در جامعه اصلاح شود، هیچ مادری چنین درخواستی نمی کند. شاید کمتر خانمی به این نکته توجه کند که در سزارین، دوبرابر بیش از زایمان طبیعی از او خون دفع می شود.
یکی از تصورات غلطی که در مورد زایمان طبیعی بیان می شود، آسیب رسیدن به دستگاه تناسلی خانم هاست. در حالی که اگر برشی که هنگام زایمان طبیعی ایجاد می شود، به موقع باشد و بعد از آن با دقت بخیه زده شود، مشکلی متوجه خانم ها نیست. طبیعی است که بعد از زایمان واژن خانم ها کمی باز تر شود اما در بیشتر موارد، پس از ۴ ۵ ماه این مشکل تا حد زیادی برطرف می شود.

به هیچ وجه عنوان نمی توان منکر درد زیاد زایمان طبیعی و عوارض آن شد اما روش های ساده ای برای کاهش این عوامل وجود دارد. نمونه زایمان های طبیعی در میان زنان عشایر به دلیل تحرک و جنب و جوشی که دارند بسیار راحت و آسان است.
در حالی که نمونه های چنین زایمان هایی در محیط های شهری کم است. کمبود تحرک در زنانی که در شهر زندگی می کنند، یکی از دلایلی است که زایمان آن ها را مشکل می کند. پیاده روی ها مرتب نه تنها باعث طراوت مادر و سلامت او و جنین می شود، بلکه روند زایمان را هم برای هر دو آن ها آسان تر می کند.

 زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان


زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

 

زایمان طبیعی / عوارض زایمان طبیعی / خطرات زایمان طبیعی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان”قالب تفریحی