راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

مجموعه: اطلاعات پزشکی, پیشگیری از بیماری ها تعداد بازدید: 2
راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

 

پیشگیری از بیماری قلبی

پیشگیری از بیماری قلبی به یک ضرورت در زندگی امروز تبدیل شده است. ابتلا به بیماری های قلبی کابوس بشر در این هزاره است. نسبت به قلب‌تان دلسوز و آگاه باشید. ایده‌ای جالب است، چون اگر قلب‌تان سالم‌تر باشد، بنابراین شما سالم‌تر هستید و طول عمر و نشاط بیش‌تری را تجربه می‌کنید. گام‌های کوچک بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید بردارید و با کاهش فشارخون، سطوح بهتر کلسترول، ضربان قلب منظم‌تر، قدرت وریدی قوی‌تر و بسیاری چیزهای دیگر به پاداشی بزرگ دست یابید.

 

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

 

رعایت این نکات شما را به زندگی بدون بیماری قلبی نزدیك می‌كنند:

 

۱٫ سیگار نكشید

شارون هایس متخصص قلب و سرپرست كلینیك قلب زنان در روچستر توصیه می‌كند كه “اگر سیگار می‌كشید، آن را كنار بگذارید. مصرف سیگار به هر میزان كه باشد، زیانبار است.” تنباكوی جویدنی و سیگارهای كم جرم و كم‌ نیكوتین هم مضر هستند. كسانی كه در معرض دود سیگار نیز قرار می‌گیرند، زیان خواهند دید. دود تنباكو حاوی بیش از ۴۸۰۰ ماده شیمیایی است كه بیشتر آنها برای قلب و عروق خونی ضرر دارند و آنها را مستعد تنگی شریان‌ها (آترواسكلروز) می‌كند كه در نهایت می‌تواند به حمله قلبی منجر شود.

علاوه بر این، نیكوتین دود سیگار موجب انقباض رگ‌ها، افزایش ضربان قلب و فشارخون و تشدید فعالیت قلب‌ می‌شود. منوكسیدكربن در دود سیگار، جای اكسیژن را در خون شما می‌گیرد و باعث افزایش فشارخون و فشار به قلب برای كار بیشتر و ذخیره اكسیژن كافی می‌شود. زنانی كه قرص ضدبارداری می‌خورند و سیگار هم می‌كشند نسبت به سایر زنانی كه سیگار نمی‌كشند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سكته قرار دارند. خبر بدتر اینكه، این خطر با افزایش سن به‌خصوص پس از ۳۵ سالگی بیشتر می‌شود. خوشبختانه، پس از یك‌سال سیگار نكشیدن احتمال خطر بیماری‌ قلبی به شدت كم می‌شود و دیگر مهم نخواهد بود چه مدت و چقدر سیگار كشیده‌اید. پس هر چه زودتر سیگار را ترك كنید تا قلبتان با سلامت آشنا شود.

۲٫ وزن خود را در حد مناسب حفظ كنید

هر چه در بزرگسالی وزن شما افزایش پیدا كند، بافت چربی شما هم بیشتر خواهد شد.

این اضافه وزن می‌تواند منجر به شرایطی شود كه خطر بیماری‌های قلبی را در شما زیاد كند؛ مثل بالا رفتن فشارخون، افزایش كلسترول و دیابت.

حتما می‌پرسید از كجا بدانیم كه وزن مناسب ما چقدر است. یك راه این است كه شاخص توده بدن یا BMI را اندازه‌ بگیرید كه با تقسیم وزن (برحسب كیلوگرم) بر مجذور قد (برحسب متر) به‌دست می‌آید. اگر شاخص توده بدنی شما از ۲۵ بیشتر باشد، یعنی اضافه وزن دارید و احتمالا چربی خون شما و فشارخون شما هم بالاست و در نتیجه احتمال بیماری قلبی و سكته هم در شما بیشتر خواهد بود.

شاخص توده بدن اگر چه راهنمای خوبی است اما كامل نیست. عضلات بیشتر از چربی وزن دارند. به‌عنوان مثال زنان و مردانی كه اندام عضلانی و متناسب دارند هم ممكن است بدون اینكه خطری سلامت آنها را تهدید كند، BMI بالایی داشته باشند. به همین علت، اندازه‌گیری دور كمر روش مفیدی برای اندازه‌گیری چربی شكمی است. به‌طور كلی، مردانی كه دور كمر آنها بیشتر از ۴۰ اینچ )۱۲۰ cm( و زنانی كه دور كمر آنها بیش از ۳۵ اینچ )۱۰۵ cm( باشد، اضافه وزن دارند.

حتی مقادیر كمی كاهش وزن می‌تواند مفید باشد. كاهش وزن حتی تا ده درصد می‌تواند فشارخون را كم كرده، سطح كلسترول خون و احتمال دیابت را كاهش دهد.

 

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

 

۳٫ بیماری دیابت (قند خون) 

ابتلا به دیابت، فرد را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. درحدود دوسوم افراد مبتلا به دیابت به علت ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌میرند. پیشگیری ازابتلا به دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را نیز کاهش می دهد. کنترل دیابت بعد ابتلا نیز تا حدی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را نیز کاهش دهد(البته بطور جزیی).

۴٫ کلسترول بالا

کلسترول بالا خطر ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی را چند برابرافزایش می دهد. کلسترول با رسوب و ضخیم کردن دیواره سرخرگ ها ( تشکیل آتروما) بر روی آن است که باعث تنگی سرخرگ ها می شود.

۵٫ فشارخون‌بالا (هیپرتانسیون)

فشارخون‌بالا نیز خطر ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی را چند برابرافزایش می دهد. سایر عوامل دیگری مانند چاقی،سیگار، کلسترول بالا، سوء مصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم یا عدم فعالیت جسمانی و برخی بیماریها نیز می‌توانند در ایجاد فشارخون بالا دخیل باشند وهمچنین اثرات فشارخون‌بالا رادر ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی چندین برابر بیشتر افزایش دهند.( البته افراد ممکن است بدون وجود هیچ یک از این عوامل، باز هم مبتلا به فشارخون بالا شوند

۶٫ مصرف روغن های جامد ترانس

امروزه این روغن ها در انواع غذاها مصرف می شود. بهتر است بدانیم که این نوع روغن ها باعث افزایش کلسترول بد خون LDL ، می گردد. این کلسترول باعث رسوب شدن چربی در دیواره های داخلی شریانهای خونی شده و سرانجام به انسداد رگها منجر می شوند.با کاهش مصرف چربی های ترانس ، میزان این چربی نا مطلوب را در خون خود کاهش دهیم.

۷٫ مصرف زیاد نمک

نمک یکی از عناصر مهم و ضروری بدن است ؛ اما مصرف زیاد آن می تواند باعث افزایش فشار خون شده و سرانجام به نارسایی قلبی منجر گردد. با کاهش مصرف نمک به سلامت قلب خود کمک کنیم.

 

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

 

۸٫  مصرف کربوهیدارت ها برای شام

مصرف کربوهیدرات ها برای شام خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و چاقی را کاهش می دهد. این تغییرات در رژیم غذایی روزانه افراد، ترشح هورمون هایی که مسئول گرسنگی و تشنگی هستند را تغییر می دهد و بنابراین نقش مهمی در کنترل چاقی دارند. ذخیره کربوهیدرات ها برای شام به افراد کمک می کند تا احساس سیری بیشتری کنند و وضعیت قند و چربی خون را بهبود ببخشند و به این طریق وزن بدن کنترل می شود

۹٫ خوردن شکلات تلخ 

شکلات تلخ به انعطاف پذیری رگ ها کمک می کند و از چسبیدن گلبول های سفید به دیواره رگ ها جلوگیری می کند. این عمل به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به مغز و قلب کمک می کند. فلاونول یک آنتی اکسیدان است که در شکلات تلخ وجود دارد و مسئول بهبود سلامت قلبی است. تنها یک اونس شکلات تلخ در روز برای رسیدن به این مزیت کافی است.

 ۱۰٫ خوردن هندوانه

خوردن هندوانه از طریق کاهش فشار خون به سلامت قلب کمک می کند. این میوه علاوه برآنتی اکسیدان ها، دارای ویتامین ها و مواد معدنی حاوی آمینواسیدهایی مانند ال سیترولین است. زمانی که ال سیترولین جذب می شود به آمینواسیدهای دیگری مانند ال آرژنین تبدیل می شود و به حفظ فشار خون کمک می کند. ال سیترولین از طریق گشاد کردن رگ های خونی و بهبود عملکرد سرخرگ ها باعث کاهش فشارخون می گردد.
کارکرد مناسب قلب با هشت ساعت خواب
دست کم ۸ ساعت خواب در شبانه روز برای کارکرد مناسب قلب و پیشگیری از بیماری قلبی به خصوص برای خانم ها لازم است. طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه لندن زنانی که در طول شبانه روز کمتر از ۸ ساعت می خوابند، سطح اینترلوکین ۶ (IL6) در خونشان افزایش می یابد. این فاکتور مسئول پاسخ به التهاب در بدن است و افزایش بیش از حد آن باعث بیماری های عروق کرونری می گردد. مطالعات دیگر نشان داده که استراحت کافی مزایای فعالیت های سالم مانند ورزش و رژیم غذایی مناسب را بهبود می بخشد.

۱۱٫ رژیم غذایی مناسب

دکتر آنیل ا عتقاد دارد “یک رژیم غذایی مناسب،” یعنی خوردن در حد متوسط ​​با کنترل آن، مصرف میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه بگنجانید. جلوگیری از چربی های ترانس و چربی های اشباع.

 

راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی

 

همچنین بخوانید :

 

فشار خون چیست ؟ /راههای پیشگیری از فشار خون

آنفولانزای خوکی / چگونه آنفولانزای خوکی انتقال می یابد / راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی / علایم و نشانه ها / راه های انتقال و شیوع / راه های تشخیص ان

آنفولانزای خوکی / چگونه آنفولانزای خوکی انتقال می یابد / راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی / درمان آنفولانزای خوکی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “راههای پیشگیری از بیماریهای قلبی”قالب تفریحی