دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

مجموعه: ورزش و سلامت تعداد بازدید: 20
دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

 

فواید و عوارض جانبی دویدن :

دویدن تفریحی، یک فعالیت جسمی استقامتی است. این ورزش برای دستگاه قلبی عروقی و ریوی مفید است: – کاهش سرعت قلب هنگام استراحت و فعالیت، – بهبود گردش خون، – تثبیت اعداد فشار خون، – تحمل بالاتر در هنگام فعالیت ها، – دیرتر به تنگی نفس افتادن هنگام فعالیت ها. دو مجموعه ای از بهترین راه های مبارزه با عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی را در خود دارد.
قدرت و توان عضلانی و انعطاف پذیری مفصلی را بهبود می‌بخشد، خصوصاً در بین اعضای نیم تنۀ پایین. اگر فردی مشکل مفصلی و مشکلاتی در ناحیۀ کمر نداشته باشد، دو هم مانند پیاده روی، عملاً هیچ گونه عوارض جانبی نخواهد داشت. از دو به عنوان راه حلی برای تطابق مجدد سیستم قلبی- ریوی هنگام انجام فعالیت ها، استفاده می‌شود. بنابراین در محدودۀ بیماری های قلبی- ریوی، دویدن عارضۀ جانبی ایجاد نخواهد کرد. با این همه متخصص قلب یا متخصص ریه است که باید اجازۀ دویدن را به بیمار مبتلا به مشکلات قلبی- ریوی ‌‌دهد.متخصصان از بیمار می‌خواهند که دو را با شدت کم انجام دهد و تمام جوانب احتیاط را رعایت کند، علاوه بر این باید تپش قلبش را به وسیلۀ دستگاه سنجش فرکانس بسنجد و از سوی دیگر مراقب باشد که هنگام دویدن دچار تنگی نفس نشود.

 دویدن روزانه ، مانع آلزایمر می شود

ورزش به مغز در پاسخ به محرکهای خارجی کمک می کند و در سلامت سلولهای مغزی اثر می گذارد

بر اساس ادعای محققان داروسازی ایروین ، هر روز دویدن قبل از آنکه در حفظ تناسب اندام کمک کند ،از خرابی سلولهای مغز که از عوارض آلزایمر است جلوگیری می کند . محققان اعلام کردند که ورزش مداوم ، وضعیت ژن هایی که در قسمتی از مغز به حافظه و حفاظت سلولهای مغزی مرتبط می شود را کنترل می کند .حفاظت از این قسمت توسط بیماری آلزایمر از بین می رود .

محققان انیستیتو مغز دکتر کارل کتمن و نیکل برکتولد بعد از سه هفته آزمایش که چرخش گردونه توسط موشها بود دریافتند که وضعیت سلولهای مغزی آنها در بعضی از ژنها افزایش یافته و در دیگر ژنها کاهش یافته است .خیلی از این ژنها مسئول پاسخ مغز به فشار روانی ، یادگیری و عمده آنها به واکنش های خارجی مربوط می شد .

بر طبق مطالعات کوتمن ، جلوگیری از بیماری آلزایمر جز فوائد ورزش ذکر شده است اما مشخص نشده که چرا و چگونه ورزش از نابودی سلولهای مغز که منجربه آلزایمر می شود جلوگیری می کند وی همچنین افزود مطالعات ما برای اولین بار ارتباط بین ژنهایی که کنترل هورمون های رشد را بر عهده دارند را با ژنهایی که توانایی تحریک پذیری توسط ورزش را دارند نشان داده است . وی گفت : ما فکر می کنیم با این ارتباط روشی برای کاهش خطرات تضعیف حافظه و بیماری آلزایمر می توان پیدا کرد .

بیش از ۴ ملیون آمریکایی به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که نوعی ناتوانی و آشفتگی عقلی پیشرونده است که با از بین رفتن حافظه و عملکرد مغزی همراه است. دلیل بیماری آلزایمر مشخص نیست و محققان موارد معالجه و جلوگیری از بیماری را بررسی می کنند .

دانشمندان کتمن و برکتولد اخیرا متذکر شده اند که ورزش ممکن است مانع آلزایمر شود.

با استفاده از تکنیکهای بسیار پیشرفته “gene chip,” آنها یافته اند که بعد از ۳ هفته چرخ رانی موش ها در قفس وضعیت و فعالیت ژنها ، در یک منطقه از مغز به نام هیپوکامپ که با عملکرد مغز مثل حافظه ، فکر ویادگیری در ارتباط است عوض شد. این تغییر واضح در وضعیت ژنها ، توانایی هیپوکامپ برای پاسخ به واکنش های خارجی را افزایش داد و مغز را قادر ساخت تا بیشتر با شرایط تغییر کرده مطابقت کند .

وی گفت : ما از اینکه فعالیت در هیپوکامپ متمرکز شده بود متعجب شدیم و احتمال می دادیم که ورزش عمدتاً روی منطقه حرکتی اثر گذارد نه روی عملکردهای والای مغز . همچنین انواع مختلف ژنهای تنظیم کننده فعالیت های مغز را یافتیم که تحت تاثیر ورزش قرار گرفته بودند.

دویدن ۱۰ فایده مهم برای سلامتی دارد:

۱- وزن بدن را کنترل می‌کند
خیلی از افراد برای کنترل وزن بدن‌شان می‌دوند. هنگامی که می‌دوید کالری‌های ذخیره شده در بدن را می‌سوزانید بدین ترتیب چربی‌های بدن برای جبران انرژی از دست رفته سوزانده می‌شود. دویدن یکی از ورزش‌های موثر در سوزاندن کالری است. یک دونده در هر ساعت حدود ۵۰ کالری می‌سوزاند.

۲- ساختن ماهیچه‌ و استخوان
رابطه مستقیم بین فعالیت و ساختن استخوان و ماهیچه وجود دارد. با زندگی ساکن از میزان ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن کاسته می‌شود. یکی از راه‌حل‌های این مشکل، دویدن است که تاثیر زیادی بر استخوان و ماهیچه‌ها دارد. دویدن باعث تراکم استخوان می‌شود و ماهیچه‌ها را قوی می‌کند.

۳- تاثیرات قلبی عروقی و خونی
با دویدن ضربان قلب منظم‌تر می‌شود و فشار خون کاهش می‌یابد. همچنین دویدن میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهد و احتمال لخته شدن خون در رگ‌ها و حملات قلبی را کم می‌کند.

۴- کاهش استرس
دویدن استرس را کاهش می‌دهد و احساس عصبانیت و نارضایتی را کم می‌کنند. دویدن به مدت طلواین باعث می‌شود نگرانی‌های خود را فراموش کنید و آرام‌تر شوید. دویدن باعث مثبت‌گرایی و خوش‌اخلاقی می‌شود.

۵- بالا بردن اعتماد به نفس
افرادی که می‌دوند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. با کم کردن وزن، افزایش حجم ماهیچه‌ها و سالم‌تر شدن، اعتماد به نقس نیز افزایش می‌یابد.دویدن به طور مداوم احساس بهتری نسبت به خودتان را ایجاد می‌کند.

۶- کند شدن روند پیری
همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکم‌تر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن می‌شود. بدین شکل بدن در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌شود و دیرتر نشانه‌های پیری مشاهده می‌شوند.

۷- افزایش اراده
دویدن به طور مداوم آسان نیست. به همین دلیل خیلی از افراد پس از مدتی دویدن، این عادت را کنار می‌گذارند. با ادامه دویدن و غالب شدن بر تنبلی، اراده افزایش می‌یابد.

۸- بالا رفتن ایمنی بدن
دویدن میزان گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. این گلبول‌ها برای ایمنی بدن ضروری هستند. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه دیابت و پوکی استخوان می‌شود.

۹- بالا رفتن هماهنگی بدن
با وجود اینکه دویدن ورزش ساده است، هماهنگی اعضای بدن را زیاد می‌کند. به خصوص اگر این دویدن در زمینی با موانع کوچک انجام شود.

۱۰- خواب بهتر
اینکه چه قدرت و چطور می‌خوابیم به سلامتی مربوط است. بعد از یک ورزش شدید مانند مانند دویدن بدن شما نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد. بعد از دویدن بدن خسته می‌شود و می‌توان خوابی عمیق داشت. دوندگان معمولا سریع‌تر به خواب می‌روند و خواب عمیق‌تری نسبت به افراد عادی دارند.

اشتباهات در دویدن:

دوندگان ممکن است بعد از مدتی دویدن احساس درد در نواحی مختلف بدن داشته باشند، اما نتوانند علت آن را دریابند، حتی با دویدن در مقابل آینه نیز کاملا نمی توان ایراداتی که در دونده وجود دارد، دریافت.

اگر فرد قدم های بیش از حد بلند بردارد و دست هایخود را بیش از حد و ناموزون تکان دهد دچار کمردرد می شود. هولتزمن می گوید:ما تمایل داریم که بدن را به حالت خاصی تکان دهیم. اگر در انجام این حرکات افراط صورت بگیرد، به کمر فشار می آید. هنگامی که قدم ها نسبت به بدن بیش از حد بلند باشند، چرخش اضافی در کمر به وجود می آورند و لگن و ستون فقرات در یک سمت بیش از سمت دیگر می چرخد، به این ترتیب کمر درد به وجود می آید. عقب بردن یک دست بیش از دست دیگر نیز باعث فشار آمدن به ستون فقرات می شود.

محکم تر از طرف دیگر فرود می آید. هولتزمن این مشکل را با گوش دادن به صدای پاهای دونده متوجه می شود. او معتقد است که از صدای دویدن می توان مشکلات زیادی را تشخیص داد. اگر دونده نامتقارن بدود درد در بدن او ایجاد خواهد شد.

دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن

 

ورزش بسکتبال / ۸ فایده بسکتبال برای سلامتی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دویدن / فواید دویدن / عوارض دویدن / اشتباهات در دویدن”قالب تفریحی