دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی

مجموعه: دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 20
دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی

دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی؟

 

دوران پس از زایمان

دوران پس از زایمان، دوران بسیار حساس و نیازمند مراقبت‌های خاصی است. اگر شما نیز جزء مادرانی هستید که وعده غذایی خود را به طور کامل نمی‌خورند و یا آن‌را با فرزند خود تقسیم می‌کنند. باید بدانید که نتیجه آن چیزی نخواهد بود، جز آنکه احتمالا ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای سلامت و حفظ انرژی بدن‌تان را دریافت نخواهید کرد.

خانم‌ها به دلیل عدم دریافت ویتامین‌های مورد نیاز پس از زایمان، دچار کمبود آنها می‌شوند و زنانی که به مقدار کافی گوشت و یا محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند، معمولاً کمبود آهن، کلسیم، ویتامین D، اسید فولیک، روی و ویتامین B12 دارند. بهترین راه دریافت این ویتامین‌ها، مصرف مواد غذایی مفید و داشتن یک رژیم غذایی مناسب است.

قطعا مصرف مواد مغذی و جذب ویتامین‌ها از طریق یک رژیم غذایی صحیح، بهتر از مصرف قرص و مکمل است. علاوه بر این، خوردن غذا، یکی از لذت‌های بزرگ زندگی است. اگر مادر هستید و مشغله زندگی شما بسیار زیاد است و فرصت کافی برای خوردن مواد مغذی ضروری را ندارید بهتر است روزانه یک عدد مولتی ویتامین مصرف کنید.

نیازهای تغذیه‌ای زنان در هر دوره از زندگی آنان متفاوت می‌باشد و در هر مرحله (قبل از باردار شدن، دوران بارداری، پس از زایمان و دوران شیردهی) باید ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را دریافت کنند. از هیچ نوع مکمل و ویتامینی بیش از مقدار مورد نیاز بدن‌تان استفاده نکنید. برخی از مکمل‌ها فقط حاوی یک نوع ویتامین و مواد مغذی هستند که از مقدار مجاز روزانه بیشتر است.

برخی از مواد مغذی اثرات سمی دارند و زمانی که در دوزهای بالا مصرف شوند، در صورت بارداری، خطرات زیادی برای جنین به وجود می‌آورند. لزوما مصرف مکمل در دوران بارداری خوب نیست و گاها حتی خطرناک هم هست؛ مثلا سطح بالای ویتامین A در دوران بارداری می‌تواند منجر به نقص مادرزادی در نوزاد شود. همیشه بهترین روش این است که تحت نظر پزشک و طبق دستور او از مکمل‌ها استفاده کنید.

مصرف آهن پس از زایمان

آهن برای شکل‌گیری و عملکرد سلول‌های طبیعی قرمز خون و حمل اکسیژن در بدن، بسیار ضروری است و به رشد و تمایز سلول‌های حیاتی بدن در دوران بارداری کمک می‌کند. دریافت کم آهن موجب کم خونی می‌شود و سلامتی را به خطر می‌اندازد. کم خونی باعث خستگی فردی می‌شود و ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. زنان به دلیل قاعدگی ماهیانه و از دست دادن خون، بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند.
در چند هفته اول پس از زایمان، نیاز بدن به آهن بسیار زیاد است. هر خانم، در زایمان طبیعی مقدار زیادی خون از دست می‌دهد که این خونریزی پنج تا شش هفته پس از زایمان نیز ادامه خواهد داشت و بیشتر خانم‌ها بعد از زایمان به کم خونی دچار می‌شوند.

بنابراین به تمامی آنها توصیه می‌شود، دست کم تا اولین هفته پس از تولد نوزادشان، مصرف ویتامین‌های دوران بارداری خود را قطع نکنند. در خانم‌های شیرده، نیاز بدن به آهن به ۹ میلی‌گرم در روز کاهش می‌یابد؛ زیرا خانم‌ها در دوران شیردهی معمولا قاعدگی ندارند و خونی از دست نمی‌دهند.

چه غذاهایی حاوی آهن هستند که میشود پس از زایمان مصرف کرد

گوشت قرمز، انواع خشکبار، غلات سبوسدار و حبوباتی مانند عدس، همچنین میوه هایی مانند آلو، زرد آلو، آلبالو دارای مقادیر بالایی آهن هستند. اما انواع گوشت قرمز (و حتی سفید) از نظر میزان آهن و قابلیت جذب بسیار برتر از منابع گیاهی آهن محسوب می شوند.

دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی؟

دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی؟

دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی؟

 

عفونت رحم بعد از زایمان / علل عونت رحم بعد از زایمان / درمان عفونت رحم بعد از زایمان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دوران پس از زایمان / مصرف آهن پس از زایمان تا کی”قالب تفریحی